125/781/25
3/125/268/2025
Іменем України
02.06.2025 року м. Бар Вінницька область
Суддя Барського районного суду Вінницької області Хитрук В.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянка України, лаборант - ТОВ «СД ОІЛ», притягувалася до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП України 17.06.2024 року
за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП України, -
ОСОБА_1 14.04.2025 близько 17:15 год, повторно, за адресою: АДРЕСА_1 вчиняла відносно своєї матері ОСОБА_2 насильство в сім'ї, а саме: нецензурно лаялася, погрожувала сокирою фізичною розправою, штовхала та намагалася вчинити бійку, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю останньої. Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 173-2 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, пояснила що не вчиняла відносно ОСОБА_2 домашнього насильства. Конфлікт з мамою триває два роки. 14.04.2025 ОСОБА_2 умисно вирубала малину, яку посадила ОСОБА_1 . З метою помсти ОСОБА_1 взяла сокиру та зрубала дерево ОСОБА_2 . У відповідь потерпіла викликала поліцію. ОСОБА_1 не висловлювалася нецензурно, не погрожувала та не вчиняла жодних дій відносно ОСОБА_2 .
У судовому засіданні ОСОБА_2 пояснила, що вона вирубала малину яка належить їй , та пересадила її у інше місце. У відповідь ОСОБА_1 взяла сокиру, зрубала дерево черешні та погрожувала зарубати ОСОБА_2 . Кинула її на землю, тягнула за волосся та вдарила в обличчя. Потерпіла викликала поліцію.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснила, що проживає по сусідству з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . Конфлікти між ними тривають два роки. 14.04.2025 свідок бачила як ОСОБА_2 проклинала ОСОБА_1 , кинула її на землю , сіла зверху та била.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №574731 від 14.04.2025 вбачається, що ОСОБА_1 14.04.2025 близько 17:15 год, за адресою: АДРЕСА_1 вчиняла відносно своєї матері ОСОБА_2 насильство в сім'ї, а саме: нецензурно лаялася, погрожувала сокирою фізичною розправою, штовхала та намагалася вчинити бійку, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю останньої.
Частиною першою статті 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Частиною третьою статті 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Отже, адміністративна відповідальність за статтею 173-2 КУпАП настає за умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи (пункт 14 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру (пункт 17 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №574731 від 14.04.2025; поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та свідка ОСОБА_3 .
Враховуючи усі обставини вчинення адміністративного правопорушення, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, тому її слід визнати винною та застосувати адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої вказаною частиною статті.
Обираючи вид стягнення суд ураховує характер правопорушення, особу порушника, її майновий стан, та вважає, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1020 гривень.
Згідно зі статтею 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".
З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини, систематичний характер конфліктів, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 слід направити на проходження програми для кривдників, яка передбачена Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству".
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом. Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, розмір судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. З огляду на викладене вище, з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. 39-1, 40-1, ч. 3 ст. 173-2, п. 1 ч. 1 ст. 284 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір",
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.
Направити ОСОБА_1 на проходження програми для кривдників, яка передбачена Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» на строк три місяці.
У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Суддя