Справа № 541/2146/25
Номер провадження 2-а/541/65/2025
іменем України
03 липня 2025 року м.Миргород
03 липня 2025 року м.Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Морозовської О.А.,
за участю секретаря судового засідання Калініченко Л.О.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача, адвоката Батієнка Я.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення. Свій позов мотивував тим, що постановою по справі про адміністративне правопорушення від 19 травня 2025 року № 311, виданою ІНФОРМАЦІЯ_2 , на позивача накладено адміністративне стягнення у сумі 17000,00 гривень, у зв'язку із вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП. Відповідно до змісту постанови. 16.05.2025 близько 16 год. 30 хв. до ІНФОРМАЦІЯ_3 самостійно прибув ОСОБА_1 . Під час уточнення облікових даних встановлено, що ОСОБА_1 протягом 60 днів з 18.05.2024 по 16.07.2024 не уточнив свої військово-облікові дані, а саме, місце проживання, номер телефону. Даними діями ОСОБА_1 порушив вимоги частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Позивач зазначає, що в оскаржуваній постанові вказано, що мова йде про не уточнення місця проживання та номеру телефону. Однак, позивач стверджує, що задеклароване місце проживання: АДРЕСА_1 . Хоч фактично на даний час позивач проживає по АДРЕСА_2 в тому ж населеному пункті, однак, поштову кореспонденцію отримує за офіційною адресою. Зазначену адресу відповідач міг отримати шляхом електронної інформаційної взаємодії з відповідним реєстром. У матеріалах справи відсутні дані про те, що відповідачем вживалися безуспішні заходи щодо встановлення місця мого проживання. Крім цього, ще 22.08.2024 року позивач оновив свої військово-облікові дані через мобільний додаток «Резерв+», де зазначено його адресу, номер мобільного телефону, адресу електронної пошти. Також, позивач зазначає, що в оскаржуваній постанові відповідач посилається на порушення вимог ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідно до якої, інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. Позивач зазначає, що у період з 18.05.2024 по день складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП щодо нього, Президент України лише приймав укази про продовження строку загальної мобілізації, натомість, указ про загальну мобілізацію №65/2022, прийнятий Президентом України 24.02.2022. Зміни до статті 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», якими обумовлено вищевказаний обов'язок, введені в дію Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-1Х від 11.04.2024. В силу ст. 58 Конституції України, зазначений закон не має зворотної дії в часі. У зв'язку із викладеним, позивач не погоджується із постановою по справі про адміністративне правопорушення № 311 від 19.05.2025, вважає її протиправною та такою, що підлягає скасуванню. На підставі викладеного позивач просить скасувати постанову № 311 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 КУпАП від 19.05.2025, яка прийнята начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно нього, ОСОБА_1 , та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Ухвалою суду від 04 червня 2025 року поновлено позивачу строк для подачі адміністративного позову та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
16 червня 2025 року до суду надійшов від відповідача відзив на позовну заяву, в якому зазначили, що на підставі даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 з 18.07.2008 року, як військовозобов'язаний запасу та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
16 травня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 самостійно прибув ОСОБА_1 та під час звірки облікових даних уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 було встановлено, що ОСОБА_1 у встановлений законом строк (з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно) протягом 60 днів з моменту прийняття та набрання чинності Законом 3633-ІХ не уточнив свої облікові дані через ЦНАП, електронний кабінет або ТЦК за місцем перебування або місцем знаходження. Тобто, ОСОБА_1 у визначений строк протягом 60 днів із моменту прийняття набрання чинності Законом 3633-ІХ від 11.04.2024 зобов'язаний був уточнити свої облікові дані через ЦНАП, електронний кабінет або ТЦК за місцем перебування або місцем знаходження та звірити свої дані з військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (територіального центру комплектування. Також, відповідно до вимог частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Також, Законом №3633-ІХ чітко визначено в який саме термін потрібно було оновити дані з (18.05. 2024 по 16.07.2024), а саме протягом 60 днів не виходячи з дому через РЕЗЕРВ+ самостійно і це обов'язок призовника, військовозобов'язаного та резервіста щодо виконання військового обліку. Усі без винятку призовники, військовозобов'язані та резервісти через 60 днів з дня набрання чинності Законом мають з'явитися до ТЦК, у ЦНАП або скористатися електронним кабінетом (громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста) і пройти звірку персональних даних з обліковими даними ТЦК. Оскільки в Законі прямо зазначений обов'язок для всіх громадян оновити свої дані, то ОСОБА_1 не виконав свій обов'язок у встановлений законом строк та не оновив свої облікові дані та не звірив свої дані з військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Однак, примітка до статті 210 КУпАП не може бути застосована в даному випадку, оскільки чинне законодавство зобов'язало саме позивача вчинити певні дії і уточнити свої персональні дані у встановлений законом строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів, відтак ІНФОРМАЦІЯ_6 тільки перевіряє чи оновив позивач свої персональні дані, а обов'язок такого уточнення покладено законодавцем саме на військовозобов'язаного, яким в даному випадку є позивач. Притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами. 16.05.2025 року уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 було складено протокол № 311 на позивача, роз'яснено йому зміст статті 63 Конституції України під підпис та повідомлено, що розгляд справи відбудеться о 09:00 19.05.2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_3 , каб. 1. В поясненні позивач зазначив, що вчасно не уточнив свої облікові дані по причині відсутності за місцем перебування на військовому обліку в зв'язку з роботою, але оновити свої дані він повинен був через РЕЗЕРВ+, у ЦНАП або скористатися електронним кабінетом (громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста) і пройти звірку персональних даних з обліковими даними ТЦК. Законом 3633-ІХ від 11.04.2024 визначено, що обов'язок для всіх громадян оновити свої дані, а саме через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, РЕЗЕРВ+. Але, ОСОБА_1 у визначений строк не звірив свої дані з військово - облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). 19.05.2025 за наслідками розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку. В зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не з'явився на розгляд справи, хоча належним чином був повідомлений про дату та час розгляду, зазначеному у протоколі № 311,другий примірник постанови №311 було направлена йому рекомендованим листом(№3760200396559)за місцем проживання та відповідно до трекінгу АТ «Укрпошти» ним отримано. Також, ОСОБА_1 відповідно до (Реєстру) заброньований тільки з 22.05.2025 року по 16.01.2026 року відповідно до постанови КМУ №76. Виходячи з вищевикладеного відповідач просить відмовити в задоволенні позову, а провадження по справі закрити.
Позивач ОСОБА_1 , представник позивача, адвокат Батієнко Я.І. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з викладених у позовній заяві підстав, просили позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. У наданому на адресу суду відзиві на позовну заяву просив справу розглянути без участі представника відповідача (а.с. 17-24).
Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій (частина третя статті 268 КАС України). Враховуючи зазначене, суд розглянув справу без участі представника відповідача.
Вислухавши позивача та представника позивача, дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено наступні обставини.
Позивач ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , що визнається сторонами.
22 серпня 2024 року позивач уточнив дані в системі «Резерв+» (а.с. 12). Дані уточнив не вчасно, з порушенням визначеного Законом №3633-ІХ від 11.04.2024 року 60 денного строку із моменту прийняття і набрання чинності Законом № 3633-ІХ від 11.04.2024.
16 травня 2025 року близько 16 год 30 хв. позивач самостійно прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
16 травня 2025 року уповноважена посадова особа начальник відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_1 майор ОСОБА_2 склав протокол № 311 про адміністративне правопорушення про те, що позивач вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 210 КУпАП, оскільки протягом 60 днів не уточнив свої військово-облікові дані, чим порушив вимоги підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3633-ІХ від 11.04.2024 року, так як громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року включно, уточнити адресу проживання, фактичного проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані (а.с. 11).
У протоколі № 311 про адміністративне правопорушення від 16 травня 2025 року зазначено, що позивач порушив вимоги підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3633-ІХ від 11.04.2024 року.
У протоколі повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 19 травня 2025 року о 09 год 00 хв.
Позивач підписав протокол № 311 про адміністративне правопорушення від 16 травня 2025 року, надав письмові пояснення, які зазначив у протоколі. Позивач пояснив, що вчасно не уточнив свої військово-облікові дані по причині відсутності за місцем перебування на обліку у зв'язку з роботою, звірку проводив через «Резерв+» (а.с. 11).
19 травня 2025 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковник ОСОБА_3 розглянув матеріали справи про адміністративне правопорушення, прийняв постанову № 311 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в якій установив, що позивач скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 210 КУпАП. У постанові № 311 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 Кодексу України від 19 травня 2025 року суть адміністративного правопорушення викладено як: «16 травня 2025 року близько 16 год 30 хв. до ІНФОРМАЦІЯ_3 самостійно прибув ОСОБА_1 . Під час уточнення облікових даних встановлено, що ОСОБА_1 протягом 60 днів з 18.05.2024 по 16.07.2024 не уточнив свої військово-облікові дані, а саме: місце проживання, номер телефону. Даними діями ОСОБА_1 порушив вимоги частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Постановою № 311 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 Кодексу України від 19 травня 2025 року на позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17000,00 грн (а.с. 8).
Станом на момент розгляду справи в суді позивач має бронювання дійсне до 16.01.2026 (а.с. 12).
Спір виник між позивачем та відповідачем щодо законності накладеного адміністративного стягнення за несвоєчасне уточнення позивачем військово-облікових даних.
Щодо складу адміністративного правопорушення.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Для кваліфікації діяння як адміністративного правопорушення необхідна сукупність чотирьох елементів його складу: об'єкта, об'єктивної сторони, суб'єкта та суб'єктивної сторони. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає можливість притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Види правопорушень та процедура притягнення до адміністративної відповідальності визначені в Особливій частині Кодексу.
Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина третя статті 210 КУпАП).
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження (абзац сьомий частини третьої статті 22 Закону України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Відповідно до вимог частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Також, відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 року №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» установлено, що під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 3 березня 2022 року № 2105-IX громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані (у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року).
Позивач обновив свої військово-облікові дані через мобільний додаток «Резерв+», де зазначено його адресу проживання, номер мобільного телефону, адресу електронної пошти, лише 22.08.2024 року, та пропустив встановлений для цього 60 денний строк (з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року), встановлений п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 року №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», чим порушив вимоги частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 210 КУпАП.
Наявність складу адміністративного правопорушення підтверджується такими елементами.
Позивач як громадянин України, військовозобов'язаний є суб'єктом цього правопорушення.
Об'єктом правопорушення є встановлені правила військового обліку в особливий період.
Об'єктивна сторона правопорушення: позивач ОСОБА_1 протягом 60 днів з 18.05.2024 по 16.07.2024 не уточнив свої військово-облікові дані, а саме: місце проживання, номер телефону. Даними діями ОСОБА_1 порушив вимоги частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за що відповідальність передбачена частиною третьою статті 210 КУпАП.
Суб'єктивна сторона правопорушення: позивач свідомо у зв'язку з роботою ігнорував законний обов'язок протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України від 11.04.2024 року №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані (у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року), що підтверджує наявність умислу.
На підставі наведених фактів, склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 210 КУпАП, є доведеним.
На підставі вищезазначеного, судом встановлено, що в діях позивача є порушення вимог частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та наявні підстави притягнення його до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210 КУпАП. Відтак, постанова № 311 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 Кодексу України від 19 травня 2025 року стосовно ОСОБА_1 є законною, обґрунтованою та винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковник ОСОБА_3 на підставі, у межах своїх повноважень з дотриманням вимог ст.280, ст. 283 КУпАП, а тому постанову необхідно залишити без змін, а позовну заяву без задоволення.
Керуючись ст. 9, 90, 139, 243-246; 255, 286 КАС України, суд
ухвалив:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса знаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .
Повний текст рішення складено 09 липня 2025 року.
Суддя: О. А. Морозовська