3/381/1060/25
381/3340/25
08 липня 2025 року місто Фастів
Суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Зебелян Н.В. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Фастівського районного управління поліції ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за скоєння правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, -
19.06.2025 до Фастівського міськрайонного суду Київської області надійшов адміністративний протокол Серії ВАД № 851862 від 11.06.2025 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення 24.04.2025 року близько 16 год. 30 хвл. поблизу будинку № 32 по вул. Миру у селі Дмитрівка, громадянка ОСОБА_1 вчинила неправомірні дії відносно ОСОБА_2 , а саме ображала нецензурними словами, штовхала та завдала ляпасів, чим порушила поряд та спокій громадян.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, пояснила, що 40 років проживає у шлюбі з чоловіком, має дорослих дітей та онуків, але на початку квітня 2025 року дізналась від подруги, що вона бачила у громадському транспорті, як її чоловік обіймався з іншою жінкою і в подальшому ОСОБА_3 зателефонувала невідома жінка і запропонувала зустрітись та переговорити за ситуацію, що склалась між ними. Однак під час спілкування у них виник конфлікт, тому ОСОБА_1 дала їй ляпасів за допущену щодо неї образу.
На підтвердження вини ОСОБА_1 надано протокол про адміністративне правопорушення серія ВАД № 851862 від 11.06.2025, копії письмових пояснень ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань, заява ОСОБА_4 про відсутність претензій до ОСОБА_1 , постанова про закриття кримінального провадження.
Вивчивши надані документи, звертаю увагу на наступне.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі статтею 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 173 КУпАП встановлена відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Як встановлено судом між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виник конфлікт побутового характеру. Доказів вчинення ОСОБА_1 дій, які б входили до складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173 КУпАП суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на матеріали адміністративного правопорушення, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 173-2, 279-280, 247, 283-285 Кодексу України про Адміністративні правопорушення, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного суду через Фастівський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Н.В.Зебелян