іменем України
Справа №377/198/25
Провадження №2/377/219/25
09 липня 2025 року Славутицький міський суд Київської області у складі: головуючої - судді Малишенко Т.О., за участі секретаря судового засідання - Приліпко К.М., за відсутності учасників справи, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - про стягнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого постачання холодної води та водовідведення, штрафних санкцій,
18 березня 2025 року до суду надійшла позовна заява, у якій позивач, посилаючись на 7, 9, 13, 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV від 03.10.2014, статті 5, 7, 9, 10, 12-14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189- VIII від 09.11.2017, статті 11, 16, 205, 319, 322, 509, 526, 530, 625, 629, 634, 641-642, 901, 903 ЦК України, просить стягнути з відповідачів на користь позивача: заборгованості за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого постачання холодної води та водовідведення, інфляційних втрат, трьох відсотків річних та пені, а також понесені судові витрати.
Позов обґрунтовується тим, що КП «УЖКГ» з 01.11.2014 року відповідно до п.4 статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в редакції від 10.04.2014 року, що діяла під час виникнення спірних правовідносин (надалі ЗУ №1875-ІV) як теплопостачальна організація, є виконавцем послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання. На виконання ЗУ №1875-ІV Славутицькою міською радою Київської області 03.10.2014 було прийнято рішення №1574-49-VІ «Про внесення змін до рішення Славутицької міської ради від 13.07.2007 №286-14-V «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг у будинках житлового фонду комунальної власності територіальної громади м. Славутича», на підставі якого виконавцем послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) у будинках житлового фонду комунальної власності територіальної громади м. Славутича з 01.11.2014 року визначено Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства».
Відповідно до рішення виконавчого комітету Славутицької міської ради Київської області № 430 від 28.07.2017 року, єдиним постачальником послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території м. Славутич з 01.08.2017 року є Комунальне підприємство « Славутич-Водоканал ».
Таким чином, з 01 листопада 2014 року до 01 серпня 2017 року Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» було постачальником послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення, а з 01 серпня 2017 року Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» надає споживачам послуги з постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і гарячого водопостачання.
Відповідно до Статуту, Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» створене з метою: - надання послуг зі здійснення діяльності з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії споживачам та надання послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, у порядку, встановленому законодавством.
Постачання теплової енергії позивачем здійснюється на підставі ліцензії № 1515 (№500119), виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підставі рішення від 18.10.2010 та переоформленої рішенням від 03.11.2015 № 2700.
Відповідно до архівного витягу виконавчого комітету Славутицької міської ради відомо, що рішенням виконавчого комітету Славутицької міської Ради народних депутатів № 83 від 25.02,1993 року було видано ордер на заселення службового житлового приміщення ОСОБА_4 , електромонтеру, разом із членами його сім'ї (дружина, син, дочка) за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до наявних даних бази КП «УЖКГ», за цією адресою були зареєстровані наступні особи: ОСОБА_4 , його дружина ОСОБА_5 , син ОСОБА_6 та дочка ОСОБА_7 .
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується актовим записом № 137 від 02 жовтня 2020 року.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_2 від 30.11.2020 року, з 02.12.2020 року власниками зазначеної квартири є: - ОСОБА_6 (1/2 частки); - ОСОБА_8 (1/2 частки).
Дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек та Єдиного реєстру заборон відчуження нерухомого майна підтверджують вказану інформацію.
Таким чином, фактичними користувачами житлово-комунальних послуг за вказаною адресою до грудня 2020 року були ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 . З грудня 2020 року такими споживачами є ОСОБА_6 та ОСОБА_8 .
Оскільки ОСОБА_8 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , є неповнолітньою, обов'язок з оплати заборгованості за комунальні послуги (теплопостачання та постачання гарячої води), що виникла з моменту набуття нею права власності у грудні 2020 року, покладається на її законного представника - батька, ОСОБА_6 . Це відповідає положенням статей 34 та 242 Цивільного кодексу України, згідно з якими законні представники зобов'язані здійснювати управління майном дитини та виконувати фінансові зобов'язання, пов'язані з таким майном.
Квартира АДРЕСА_2 забезпечена технічною можливістю фактично отримувати/споживати комунальні послуги, так як будинок АДРЕСА_3 підключений до загальноміських систем з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Такі послуги Позивачем в зазначеному будинку надаються постійно та за тарифами, які встановлені уповноваженими органами, в той же час Відповідачі від надання зазначених послуг не відмовлялись, будь-яких актів-претензій щодо неналежної якості послуг або відсутності послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води в періоди їх надання не надсилали. Таким чином, об'єкт забезпечується діями Позивача відповідними послугами, а власники будинку є їх споживачами.
Аналіз платежів за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого постачання холодної води та водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 , свідчить про накопичення заборгованості через неналежне виконання споживачами своїх обов'язків щодо оплати наданих послуг.
Станом на 11 березня 2025 року сума заборгованості, що виникла за період з 01.11.2014 року по 30.11.2020 року, становить 27 541 гривень 13 копійок.
Станом на 11 березня 2025 року сума заборгованості, що виникла за період з 01.12.2020 року по 31.01.2025 року, становить 14 448 гривень 84 копійки.
Дана обставина є свідченням неналежного виконання Відповідачами прийнятих на себе зобов'язань.
Відповідно до пункту 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, які діяли на час виникнення спірних правовідносин, також передбачено, що послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Типовий договір затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2009 року №933).
Крім того, відповідно до пункту 7 статті 26 ЗУ №1875-ІV, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, договір, зокрема, на послуги централізованого опалення і гарячого водопостачання з фізичними особами, які не є суб'єктами господарювання, є договором приєднання. Пропозиція про укладення договору була спрямована всім споживачам у вигляді публічного розміщення тексту договору приєднання (оферта) на офіційному інтернет-ресурсі КП «УЖКГ» - Позивача https://www.ugkg-slavutich.org.ua.
Законом України «Про житлово-комунальні послуги» №1875-ІУ передбачено необхідність договірного оформлення відносин у сфері житлово-комунальних послуг між виконавцем та споживачем послуг.
Як вказувалося вище Позивачем, з метою реалізації норм закону, був розроблений відповідний проект договору. Проте, з деякими споживачами укласти письмові договори не було можливості, оскільки споживачі ухилялися від обов'язку укладати договори, оскільки п.1 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №1875-ІV покладає обов'язок укласти договір на надання житлово-комунальних послуг саме на споживача.
01 травня 2019 року набув чинності та був ведений в дію Закон України «Про житлово- комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VIII.
Відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-УШ (далі Закон № 2189-VIII).
03.03.2021 року між ОСОБА_6 (споживачем, власником квартири) та Комунальним підприємством «Управління житлово-комунального господарства» (виконавцем послуги) був укладений договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води № 637.
За предметом даного договору виконавець зобов'язався своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а споживач зобов'язався своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором.
Пунктом 1 Розділу «Споживач зобов'язаний» споживач зобов'язався оплачувати послуги в установлений договором строк.
За умовами вказаного договору (пункт 9 Розділу «Оплата спожитих послуг») встановлено, що розрахунковим періодом є календарний місяць. У разі застосування щомісячної системи оплати послуг платежі вносяться не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем).
01 жовтня 2021 року КП «УЖКГ», як виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води було проінформовано споживачів про можливість обрання моделей договірних відносин та опубліковано публічні договори приєднання про надання послуг з постачання теплової енергії та про надання послуг з постачання гарячої води на офіційному веб-сайті підприємства https://www.ugkg-slavutich.org.ua.
Відповідно до пункту 4 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830, послуга з постачання теплової енергії надається споживачу для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт споживача для потреб опалення та приготування гарячої води. Положеннями пункту 13 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830, визначено, що надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах.
Послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VІІІ.
Згідно з пунктом 4 Правил надання послуги з постачання гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1182, послуга надається споживачу згідно з умовами типового договору про надання послуги, що укладається з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про житлово-комунальні послуги», та вимогами цих Правил.
Відповідно до пункту 12 Правил надання послуги з постачання гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1182 визначено, що надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах.
Послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII.
З 01 листопада 2021 року вважаються укладеними індивідуальні договори про надання послуги з постачання теплової енергії та про надання послуги з постачання гарячої води між виконавцем послуг КП «УЖКГ» та споживачами/власниками квартири ОСОБА_6 , які розміщені на офіційному веб-сайті КП «УЖКГ», оскільки протягом 30 днів з дня опублікування тексту договорів на офіційному веб-сайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку, в якому проживають споживачі не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідні договори з виконавцем.
Фактом приєднання споживача/власника квартири ОСОБА_6 до умов договору про надання послуги з постачання теплової енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема, факт отримання послуги, що підтверджено витягом технологічної схеми приєднання будинку АДРЕСА_3 , до системи постачання теплової енергії та постачання гарячої води, встановленням лічильника в будинку 02.11.2016 року SHARKY 775 зав. № 55440978, DN 40 та фактичним споживанням теплової енергії за показниками приладів обліку багатоповерховим будинком за вказаною адресою із зазначенням вартості спожитої теплової енергії у довідці про заборгованість, а також частковою оплатою житлово-комунальних послуг в грудні 2021 року - січні 2022 року, квітні 2022 року, червні - липні 2022 року, січні - березні 2023 року, травні 2023 року, жовтні - листопаді 2023 року, січні - лютому 2024 року, квітні 2024 року, червні - липні 2024 року, вересні 2024 року, грудні 2024 року - лютому 2025 року.
Обов'язок оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами, покладено на споживача і пунктом 5 частини другої статті 7 Закону № 2189-VIII.
В зв'язку з несплатою протягом тривалого періоду суми заборгованості за житлове комунальні послуги Відповідачами, Позивачем було прийнято рішення про нарахування: за період з квітня 2017 року по листопад 2020 року інфляційних втрат в розмірі 5 4185 грн., 3% річних в розмірі 1 973,42 грн. за період з січня 2021 року по грудень 2021 року, з березня 2024 року по листопад 2024 року інфляційних втрат в розмірі 802,53 грн., 3% річних в розмірі 195,61 грн. та пені за період березня 2024 року по листопад 2024 року в розмірі 103,14 грн.
Ухвалою суду від 17 квітня 2025 року, після виконання вимог, передбачених ч. 6 ст. 187 ЦПК України, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судове засідання на 22.05.2025 року.
Ухвалою суду від 22 травня 2025 року, задоволено клопотання про витребування доказів та відкладено розгляд справи до 09.07.2025 року.
30.05.2025 року до суду надійшла витребувана інформація.
В призначене судове засідання 09.07.2025 року сторони не з'явились.
Представник позивача КП «УЖКГ» у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи без присутності представника позивача, позовні вимоги підтримали у повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечували.
Відповідачі ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлялись за місцем реєстрації, в порядку передбаченому ст.ст. 128-130 ЦПК України. За місцем реєстрації двічі направлялась ухвала про відкриття провадження та позовна заява з додатками, проте конверти із процесуальними документами повернулись до суду з відмітками «повертається» та «адресат відсутній за вказаною адресою». Також викликались через оголошення на офіційному сайті «Судова влада України». Заяв про розгляд справи за їх відсутності до суду не надходило, клопотання про відкладення розгляду справи та відзив на позовну заяву до суду не подано. Вважаються належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи за приписами ст.ст. 128-130 ЦПК України.
Проте відповідачу ОСОБА_6 достеменно відомо про розгляд справи, оскільки ним отримано 05.05.2025 року процесуальні документи по справі.
За наявності умов, передбачених ст.ст.280-282 ЦПК України, згідно до ухвали від 09.07.2025 року суд ухвалив заочне рішення у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. З огляду на викладене, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Судом встановлено, відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 399705056 від 17.10.2024 року, квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2246766532115, належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_6 в розмірі 1/2 частки та ОСОБА_8 в розмірі 1/2 частки на підставі свідоцтва про право власності від 02.12.2020 року, виданого Виконавчим комітетом Славутицької міської ради.
Відповідно до архівного витягу виконавчого комітету Славутицької міської ради відомо, що рішенням виконавчого комітету Славутицької міської Ради народних депутатів № 83 від 25.02,1993 року було видано ордер на заселення службового житлового приміщення ОСОБА_4 , електромонтеру, разом із членами його сім'ї (дружина, син, дочка) за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до наявних даних бази КП «УЖКГ», за цією адресою були зареєстровані наступні особи: ОСОБА_4 , його дружина ОСОБА_5 , син ОСОБА_6 та дочка ОСОБА_7 .
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується актовим записом № 137 від 02 жовтня 2020 року.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_2 від 30.11.2020 року, з 02.12.2020 року власниками зазначеної квартири є: - ОСОБА_6 (1/2 частки); - ОСОБА_8 (1/2 частки).
Як вбачається з інформації Управління адміністративних послуг виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області № 15-08/411, за даними Реєстру Славутицької територіальної громади відповідач ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 з 26.10.1993 року по теперішній час.
Як вбачається з інформації Управління адміністративних послуг виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області № 15-08/413, за даними Реєстру Славутицької територіальної громади відповідач ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 з 26.10.1993 року по теперішній час.
Як вбачається з інформації Управління адміністративних послуг виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області № 15-08/414, за даними Реєстру Славутицької територіальної громади інформація відносно ОСОБА_7 відсутня.
Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян № 00051485891 від 29.05.25 року ОСОБА_8 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьками зазначено ОСОБА_6 та ОСОБА_9 .
З наданої інформації на запит суду з Управління адміністративних послуг виконавчого комітету Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області № 15-08/832, вбачається, що за адресою АДРЕСА_1 , окрім ОСОБА_6 та ОСОБА_5 зареєстровані і ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_5 з 14.09.2011 року по теперішній час та ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_6 з 27.08.2012 року по 19.06.2019 рік.
За даними паперової картотеки Управління адміністративних послуг з листопада 2014 року по листопад 2020 року за адресою АДРЕСА_1 були зареєстровані ОСОБА_4 - 05.10.2020 року знятий з реєстрації у зв'язку зі смертю та ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_7 з 26.10.1993 року по 19.06.2019 року (вибула до м. Київ).
Відповідно до п. 10 ч. 1 постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-ІХ від 17.07.2020 року у Київській області утворено Вишгородський район (з адміністративним центром у місті Вишгород) у складі територій Вишгородської міської, Димерської селищної, Іванківської селищної, Петрівської сільської, Пірнівської сільської, Поліської селищної, Славутицької міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
З наданої довідки про заборгованість за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, холодної води та водовідведення згідно о/р НОМЕР_3 по квартирі АДРЕСА_4 , рахується споживачем ОСОБА_4 .
Як вбачається з матеріалів справи, будинок АДРЕСА_3 підключений до загальноміських систем централізованого опалення, водопостачання та водовідведення (ця обставина, судом визнана як загальновідомою обставиною у межах міста Славутича, і відповідно до ч.3 ст. 82 ЦПК України, не потребує доказуванню).
Відповідно до довідки КП «УЖКГ» від 24.02.2025 року на будинок АДРЕСА_3 02.11.2016 року встановлено лічильник SHARKY-775 зав. № 55440978, DN 40. 25.06.2024 року лічильник пройшов періодичну повірку, свідоцтво № НОМЕР_4 , чинне до 25.06.2028 року.
Виходячи з викладеного, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 як співвласники квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачами послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої і холодної води та водовідведення, які і зобов'язані нести витрати по його утриманню.
Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» відповідно до ч.4 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в редакції від 10.04.2014 року № 1875-ІV, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та рішення виконавчого комітету Славутицької міської ради Київської області № 1574-49-VІ від 03.10.2014 року, як теплопостачальна організація, з 01 листопада 2014 року є виконавцем послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання.
Постачання теплової енергії позивачем здійснюється на підставі ліцензії серії АГ №500119, виданої 01.12.2010 року Національною комісією регулювання електроенергетики України, яка відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 03.11.2015 року № 2700, переоформлена на безстрокову.
Суд, вирішуючи спір згідно встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин, дослідивши матеріали справи, оцінивши та давши належну оцінку зібраним по справі доказам, дійшов наступного висновку.
За положеннями ст.ст. 319, 322 ЦК України власність зобов'язує. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Ч. 1 ст. 356 ЦК України визначено, що власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.
Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» відповідно до ч. 4 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в редакції Закону України № 1198 - VІІ від 10.04.2014, та рішення виконавчого комітету Славутицької міської ради Київської області № 1574-49-VI від 03.10.2014, як теплопостачальна організація, з 01 листопада 2014 року було виконавцем послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення ( з використанням внутрішньобудинкових систем).
Пунктом 2.1 Статуту КП «УЖКГ» в редакції, затвердженій рішенням Славутицької міської ради № 783-17-VIII від 03.03.2023, передбачено, що підприємство створюється з метою надання послуг зі здійснення діяльності з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії споживачам та надання послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання, у порядку, встановленому законодавством.
З 01 листопада 2014 року до 01 серпня 2017 року Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» було постачальником послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення, а з 01 серпня 2017 року Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» надає споживачам послуги з постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і гарячого водопостачання.
Постачання теплової енергії позивачем здійснюється на підставі ліцензії серії АГ №500119, виданої 01.12.2010 Національною комісією регулювання електроенергетики України, яка відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 03.11.2015 №2700, переоформлена на безстрокову.
Правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі, регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-ІV, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VІІІ, який введений в дію з 01 травня 2019 року, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, які діяли на час виникнення спірних правовідносин, Правилами надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830, та Правилами надання послуги з постачання гарячої води, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1182.
Відповідно до ч.1 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2).
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875- ІV (далі Закон № 1875- ІV), чинного на час виникнення спірних відносин, відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Як зазначено у ч. 7 ст. 26 вказаного Закону, договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що укладається виконавцем із споживачем - фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання, є договором приєднання.
За змістом ч. 1 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно з ч. 1 ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Пропозицією укласти договір є, зокрема, документи (інформація), розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, які містять істотні умови договору і пропозицію укласти договір на зазначених умовах з кожним, хто звернеться, незалежно від наявності в таких документах (інформації) електронного підпису.
Відповідно до ч.ч. 1 і 2 ст. 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Отже, за змістом даних норм відповідь особи про прийняття пропозиції укласти договір - акцепт повинна бути повною і беззастережною. У такому випадку особа, яка зробила пропозицію укласти договір (оферту), у разі беззастережного акцепту цієї пропозиції його адресатом, автоматично стає стороною в договірному зобов'язанні.
За загальним правилом мовчання не є акцептом, якщо інше не випливає із закону, звичаю ділового обороту або з колишніх ділових відносин сторін. Мовчання можна вважати акцептом лише тоді, коли це прямо передбачено договором або законом.
Згідно із ст. 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.
Закон № 1875-ІV покладав на споживача обов'язок укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору, та оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом (п.1 і 5 ч. 3 ст. 20 Закону).
Наведені приписи закону свідчать про обов'язковість договору про надання житлово-комунальних послуг для споживача та неможливість останнього відмовитись від укладання договору, а сам договір є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта повністю та без застережень або у вигляді конклюдентних дій прийняв оферту, або за умови передбачення такого у договорі або законі не висловив заперечень проти договору у формі мовчання.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі № 646/834/17, де скасовуючи судові рішення про відмову у стягненні боргу за надані комунальні послуги та ухвалюючи нове рішення про задоволення позову, Верховний Суд зазначив, що надавач послуг опублікував в газеті у якості пропозиції (оферти) для підписання споживачами публічний договір про надання комунальних послуг, а тому з огляду на те, що відповідач протягом місяця з дня публікації не направив свою письмову відмову укласти договір, то він вважається таким, що прийняв пропозицію позивача про укладення договору. При цьому Верховний Суд керувався тим, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами, а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про надання послуг або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.
Пунктом 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 № 630, які діяли на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Як зазначено у п.18 вказаних Правил, розрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), якщо договором не встановлено інший строк.
Типовий договір затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2009 р. №933), яка діяла на час виникнення спірних правовідносин.
До позовної заяви позивачем додано роздруківку з офіційного сайту КП «УЖКГ» договору приєднання (оферти).
Відповідно до ч. 4 ст. 29 Закону № 1875-ІV процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.
Протягом місяця з дня розміщення позивачем на офіційному сайті КП «УЖКГ» http://www.ugkh-slavutich.org.ua/about/dogovir-priednannya-oferta/ договору приєднання (оферта) про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, відповідачі свою відмову укласти договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення у письмовому вигляді не направили, а тому вважаються такими, що прийняли пропозицію позивача щодо укладення договору.
Виходячи із змісту п. у 7 ст. 26 Закону № 1875-ІV, вказаний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 ЦК України на невизначений строк шляхом приєднання споживача до умов цього договору.
01 травня 2019 року набув чинності та був ведений в дію Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VІІІ (далі Закон № 2189-VІІІ).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону № 2189-VІІІ до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, комунальні послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону № 2189-VІІІ ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Як зазначено у ч. 1 ст. 12 Закону № 2189-VІІІ, надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
За змістом ч. 2 вказаної статті договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Ч. 1 ст. 13 Закону № 2189-VІІІ передбачено, що договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до ч. 3 цієї статті договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Згідно з ч. 4 ст. 13 Закону № 2189-VІІІ з пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п'ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором.
Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом.
Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Необґрунтована відмова споживачів (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає договір в інтересах споживача) від укладання договору є підставою для припинення в односторонньому порядку виконавцем надання відповідної комунальної послуги такому споживачу.
Відмова будь-якої із сторін від укладання запропонованого другою стороною договору не позбавляє її права звернутися з повторною пропозицією про укладання договору в порядку, визначеному цією частиною.
Як вбачається з ч. 5 зазначеної статті, у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Згідно з ч.1 ст. 14 Закону №2189-VIII за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) укладається договір про надання комунальних послуг, а саме:
1) індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, що укладається кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно, за умови що співвласники прийняли рішення про вибір відповідної моделі організації договірних відносин та дійшли згоди з виконавцем комунальної послуги щодо розміру плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку;
2) колективний договір, що укладається від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою;
3) договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається з об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об'єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір.
Співвласники багатоквартирного будинку (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначених цією частиною, за кожним видом комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії).
За змістом ч. 7 вказаної статті до дати обрання співвласниками багатоквартирного будинку однієї з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою цієї статті, та/або досягнення згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається публічний договір приєднання відповідно до вимог частини п'ятої статті 13 цього Закону з урахуванням певних особливостей.
Відповідно до п. 3 р. VI Прикінцевих та Перехідних положень Закону №2189-VIII договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Шляхом фактичного споживання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, співвласники вказаного житлового приміщення ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 приєдналися до умов договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води.
КП «УЖКГ», як виконавець послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, проінформувало споживачів про можливість обрання моделей договірних відносин та опублікувало публічні договори приєднання про надання послуг з постачання теплової енергії та про надання послуг з постачання гарячої води на офіційному веб-сайті підприємства https://www.ugkg-slavutich.org.ua/ publichni-dogovori-priєdnannya.
Відповідно до пункту 4 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ від 21.08.2019 №830, послуга з постачання теплової енергії надається споживачу для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт споживача для потреб опалення та приготування гарячої води.
Положеннями пункту 13 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ від 21.08.2019 №830, визначено, що надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах. Послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
З пропозицією про укладення договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього ( крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п'ятої статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги») може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору ( змін до нього), складений згідно з типовим договором.
Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем.
Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема факт отримання послуги, оплата наданих послуг.
Згідно з п. 4 Правил надання послуги з постачання гарячої води, затверджених постановою КМУ від 11.12.2019 № 1182, послуга надається споживачу згідно з умовами типового договору про надання послуги, що укладається з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про житлово-комунальні послуги» та вимогами цих Правил.
З пропозицією про укладення договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги») може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору ( змін до нього), складений згідно з типовим договором.
З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку, що вважаються укладеними договори про надання послуги з постачання теплової енергії та про надання послуги з постачання гарячої води між виконавцем послуг КП «УЖКГ» та споживачами.
Відповідно до п. 1 Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства», розміщеного на офіційному веб-сайті https://www.ugkg-slavutich.org.ua, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води індивідуальному споживачу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.
У п.2 Типового індивідуального договору зазначено, що даний договір набирає чинності через 30 днів з моменту розміщення на офіційному веб-сайті КП «УЖКГ» https://www.ugkg-slavutich.org.ua.
Згідно з п.4 Типового індивідуального договору фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема, надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток), сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.
П.5 Типового індивідуального договору передбачено, що виконавець зобов'язується надавати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Відповідно до п. 32 Типового індивідуального договору розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць. Плата за абонентське обслуговування нараховується щомісяця.
Як вбачається з п.34 Типового індивідуального договору, споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Також фактом приєднання споживачів до умов договору про надання послуги з постачання теплової енергії та договору про надання послуги з постачання гарячої води (акцептування договору) є вчинення споживачем дій, які свідчать про їх бажання укласти договір, зокрема, факт отримання послуги, що підтверджено витягом технологічної схеми приєднання будинку АДРЕСА_3 до системи постачання теплової енергії та постачання гарячої води, встановленням в будинку 02.11.2016 року лічильника SHARKY - 775 зав. № 55440978 та фактичним споживанням теплової енергії згідно з показниками приладів обліку багатоповерховим будинком за вказаною адресою і зазначенням вартості спожитої теплової енергії в довідці про заборгованість.
Згідно з довідкою про заборгованість за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, холодної води та водовідведення за о/р НОМЕР_3 за адресою: АДРЕСА_1 , заборгованість за послуги станом на 11 березня 2025 року сума заборгованості, що виникла за період з 01.11.2014 року по 30.11.2020 року, становить 27 541 гривень 13 копійок, станом на 11 березня 2025 року сума заборгованості, що виникла за період з 01.12.2020 року по 31.01.2025 року, становить 14 448 гривень 84 копійки.
Тарифи на послуги з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення, що надаються населенню суб'єктом господарювання, який є виконавцем цих послуг, встановлені постановами НКРЕКП № 146 від 17.10.2014, № 1171 від 31.03.2015, №1101 від 09.06.2016, а також рішеннями виконавчого комітету Славутицької міської ради Київської області № 632 від 20.10.2017, № 739 від 08.12.2017, № 438 від 12.10.2021, № 352 від 24.10.2022, № 403 від 05.10.2023, №1733 від 11.10.2024 року.
П.5 ч.3 ст.20 Закону № 1875-ІV на споживача покладено, зокрема, обов'язок оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Обов'язок оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами, покладено на споживача і п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону № 2189-VІІІ.
П. 5 ч. 2 ст. 7 Закону № 2189-VІІІ на споживача покладено обов'язок сплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Абзацом 6 ст. 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Відповідно до вимог ст. 25 Закону України «Про теплопостачання» у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.
Згідно із ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із ч. 2 ст. 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
За змістом ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 901, ч. 1 ст. 903 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Ураховуючи зазначене, суд погоджується з правомірністю нарахованої заборгованості відповідачам за надані послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, холодної води та водовідведення та штрафних санкцій у сумі 50483,64 гривень.
Відповідно до ч.2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Крім того, закріплені в п.10 ч.3 ст.20 Закону № 1875-ІV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) та в пункті 10 частини 2 статті 7 Закону №2189-VІІІ (який введений в дію з 01.05.2019) правові норми щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у ч. 2 ст. 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов'язання, вираженого в національній валюті, та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утриманими грошовими коштами, що підлягають сплаті кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов'язання.
Суд, перевіривши розрахунок, наданий позивачем, дійшов висновку, що розмір інфляційних втрат за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води за період з квітня 2017 року по листопад 2020 року інфляційних втрат в розмірі 5 4185 грн., 3% річних в розмірі 1 973,42 грн. за період з січня 2021 року по грудень 2021 року, з березня 2024 року по листопад 2024 року інфляційних втрат в розмірі 802,53 грн., 3% річних в розмірі 195,61 грн. та пені за період березня 2024 року по листопад 2024 року в розмірі 103,14 грн. Вказаний розрахунок відповідачами не спростований.
У даному випадку факт порушення відповідачами зобов'язань щодо своєчасної оплати за надані житлово - комунальні послуги встановлений, а наявність непогашеної заборгованості перед виконавцем послуг Комунальним підприємством «Управління житлово-комунального господарства» підтверджено матеріалами справи.
Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи зазначене, суд погоджується з обґрунтованістю доводів позивача про необхідність задоволення позову у повному обсязі та стягнення з відповідачів заборгованості за надані послуги, а також інфляційних втрат та трьох процентів річних.
СУДОВІ ВИТРАТИ.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до платіжної інструкції № 192 від 14 лютого 2025 року позивачем сплачено судовий збір в сумі 3 028,00 гривні. Вказана сума судового збору зарахована до спеціального фонду державного бюджету України.
Згідно з п. 35 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ № 10 від 17.10.2014 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» при повному або частковому задоволенні позову майнового характеру до кількох відповідачів судовий збір, сплачений позивачем, відшкодовується ними пропорційно до розміру задоволених судом позовних вимог до кожного з відповідачів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258, 263-265 ЦПК України ,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства» заборгованість з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого постачання холодної води та водовідведення в розмірі 27541,13 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства» заборгованість з постачання теплової енергії та постачання гарячої води в розмірі 14448,84 гривень.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства» інфляційні витрати в сумі 5418,97 гривень, 3% річних в сумі 1973,42 гривень, всього 7392,39 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства» інфляційні витрати в сумі 802,53 гривень, 3% річних в сумі 195,61 гривень, пеню 103,14 гривень, всього 1101,28 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , на користь Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1009,34 гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1009,33 гривень.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1009,33 гривень.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення суду складено 09 липня 2025 року.
Учасники справи:
Позивач - Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства», код ЄДРПОУ 31476318, місцезнаходження: Київська область, Вишгородський район, місто Славутич, вулиця Військових будівельників, буд. 8.
Відповідач 1 - ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач 2 - ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач 3 - ОСОБА_13 ІНФОРМАЦІЯ_9 , зареєстроване місце знаходження майна: АДРЕСА_1 .
Суддя Т. О. Малишенко