Справа № 154/797/25
Провадження № 1-кп/156/61/25
08 липня 2025 року сел.Іваничі
Іваничівський районний суд Волинської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з секретарем судових засідань ОСОБА_2 ,
за участі:
прокурора ОСОБА_3 ,
представниці потерпілої
юридичної особи ОСОБА_4 ,
обвинуваченої ОСОБА_5 ,
захисника адвоката ОСОБА_6 ,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду № 1 у сел. Іваничі Волинської області (із застосуванням засобів відеоконференції) кримінальне провадження (№ за Єдиним державним реєстром досудових розслідувань 12025030000000148 від 20.02.2025) за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , народженої ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сокалі Львівської області, яка є громадянкою України, здобула вищу економічну освіту, працює у домогосподарстві, є вдовою, на утриманні не має неповнолітніх дітей або інших близьких осіб, котрі за віком чи станом здоров'я потребували би постійного догляду, раніше не притягалась до кримінальної відповідальності, попередніх судимостей не має, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, кваліфікованого за ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу (КК) України,
До Іваничівського районного суду Волинської області з Волинського апеляційного суду (після вирішення питання про передачу кримінального провадження на розгляд до іншого місцевого суду) надійшла кримінальна справа № 154/797/25. Ухвалою Волинського апеляційного суду від 12.03.2025 у справі № 154/797/25 визначено, що кримінальне провадження № за Єдиним державним реєстром досудових розслідувань (ЄРДР) 12025030000000148 від 20.02.2025 належить до територіальної підсудності (юрисдикції) Іваничівського районного суду Волинської області.
У підготовчому судовому засіданні 08.07.2025 захисник - адвокат ОСОБА_6 заявив клопотання про звільнення обвинуваченої ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 367 КК України, на підставі, визначеній ст. 48 КК України. Адвокат вказав, що його підзахисна раніше ніколи не притягалась до кримінальної відповідальності, попередніх судимостей не має, інкриміноване ОСОБА_5 діяння, кваліфіковане за ч. 2 ст. 367 КК України, належить до категорії нетяжких злочинів, шкода, заподіяна кримінальним правопорушенням, повністю відшкодована державі, з 19.02.2025 обвинувачена є звільненою зі служби в органах місцевого самоврядування, на теперішній час не обіймає будь-яких посад на державній службі чи в органах місцевого самоврядування. Захисник просив суд ухвали рішення про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності у зв'язку з тим, що ця особа перестала бути суспільно небезпечною, та закрити кримінальне провадження № за ЄРДР 12025030000000148 від 20.02.2025.
Обвинувачена ОСОБА_5 підтримала клопотання, заявлене стороною захисту, просила його задовольнити та звільнити її від кримінальної відповідальності, застосувавши положення ст. 48 КК України.
Прокурор Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 не заперечував проти задоволення клопотання сторони захисту, вбачав наявність правових підстав, передбачених ст. 48 КК України, для звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності.
Представник потерпілої юридичної особи - Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області, яке діє від імені держави - ОСОБА_4 не заперечувала проти задоволення клопотання захисника та звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 367 КК України, додатково підтвердила, що на теперішній час шкода, заподіяна кримінальним правопорушенням, повністю відшкодована державі шляхом зарахування коштів на відповідний бюджетний рахунок.
Суд у підготовчому засіданні негайно переходить до розгляду клопотання сторони захисту про звільнення особи від кримінальної відповідальності, оскільки згідно із п.2 ч.3 ст.314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право ухвалити, в тому числі, рішення про закриття провадження у випадку встановлення визначених правових підстав.
Судом встановлені такі обставини.
ОСОБА_5 обґрунтовано повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 України - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним та громадським інтересам. Щодо цієї особи 20.02.2025 прокурором підписано та затверджено обвинувальний акт у кримінальному провадженні № за ЄРДР 12025030000000148 від 20.02.2025.
На підставі розпорядження сільського голови Литовезької сільської ради Іваничівського району Волинської області від 08.12.2020 №119-ос ОСОБА_5 була призначена на посаду начальника фінансового відділу сільської ради з 10.12.2020, як така, що успішно пройшла конкурс.
Згідно з ч. 1 розд. 1 Посадової інструкції начальника фінансового відділу Литовезької сільської ради, затв. сільським головою 05.01.2020, начальник фінансового відділу Литовезької сільської ради у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, Бюджетним кодексом України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, наказами Міністерства фінансів України, наказами та інструкціями Державної казначейської служби України, рішеннями сільської ради, розпорядженнями сільського голови, а також Положенням про Фінансовий відділ, цією посадовою інструкцією.
Зокрема, начальник фінансового відділу здійснює керівництво діяльністю Фінансового відділу, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці у Фінансовому відділі; затверджує розпис доходів і видатків сільського бюджету на рік і тимчасовий розпис на відповідний період, забезпечує відповідність розпису сільського бюджету встановленим бюджетним призначенням; здійснює аналіз стану та тенденції розвитку фінансово-бюджетної сфери, ходу виконання програм та приймає відповідні рішення з питань, що стосуються компетенції Фінансового відділу; розпоряджається коштами у межах затвердженого головою сільської ради кошторису Фінансового відділу; здійснює загальну організацію та управління виконанням бюджету громади, координує діяльність учасників бюджетного процесу з питань формування та виконання бюджету; здійснює інші повноваження, визначені законом.
Отже, ОСОБА_5 , постійно здійснюючи функції представника місцевого самоврядування, обіймаючи посаду начальника фінансового відділу Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, була службовою особою.
Відповідно до ст. 6, 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Верховна Рада України 08.11.2023 ухвалила Закон «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України». Згідно зі ст. 9 вказаного Закону, внесено зміни до розд. VI «Прикінцеві та перехідні положення» Податкового кодексу України, а саме установлено, що, як виняток з положень пунктів 1 і 11 частини першої статті 64 та пункту 1 частини першої статті 66 цього Кодексу, частина податку на доходи фізичних осіб від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України на відповідній території України та згідно із зазначеними нормами цього Кодексу належить до доходів загального фонду відповідних місцевих бюджетів, зараховується в повному обсязі до спеціального фонду Державного бюджету України та спрямовується з 1 жовтня 2023 року по 31 грудня 2023 року за такими напрямами: 50 відсотків - Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України на здійснення заходів із закупівлі спеціальної техніки та обладнання; 50 відсотків - Міністерству оборони України для закупівлі артилерійських систем.
Згідно з розд. ІІ ст. 1 вказаного Закону встановлено, що він набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування (19.11.2023).
Державою 27.11.2023 здійснено перенесення коштів з метою приведення нормативів розподілу надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 11010200 «Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами» відповідно до Закону України від 08.11.2023 № 3428-ІХ. Перенесення коштів з відповідного місцевого бюджету до державного бюджету здійснено шляхом залучення кредиту з єдиного казначейського рахунка.
У подальшому, після перенесення коштів шляхом залучення кредиту, з метою виконання вимог Закону України № 3428-ІХ місцеві фінансові органи зобов'язані надавати відповідні платіжні інструкції для погашення вищезазначеного залученого кредиту.
Так, згідно з реєстром руху коштів по рахунку Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області, за період з 01.10.2023 по 26.11.2023 були акумульовані грошові кошти загального фонду міського бюджету (ЗФМБ), а саме: податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат одержаних військовослужбовцями у сумі 35 046 305,75 грн.
Окрім того, вихідні залишки коштів по рахунку Литовезької сільської ради становили: 27.11.2023 - 41 286 630,89 грн.; 28.11.2023 - 41 152 480,00 грн.; 29.11.2023 - 41 079 210,50 грн.; 01.12.2023 - 41 079 210,50 грн.; 05.12.2023 - 40 823 981,44 грн.; 06.12.2023 - 40 509 192,03 грн.; 07.12.2023 - 40 496 632,03 грн.; 08.12.2023 - 40 492 528,96 грн.; 11.12.2023 - 39 213 388,80 грн.; 12.12.2023 - 38 677 951,80 грн.; 13.12.2023 - 38 411 416,91 грн., що вказує на те, що Литовезька сільська рада в період з 27.11.2023 по 13.12.2023 фінансово мала можливість забезпечити виконання вимог Закону України № 3428-ІХ та погасити залучений кредит з єдиного казначейського рахунку в сумі 35 046 305,75 грн., шляхом надання відповідної платіжної інструкції для його погашення.
На виконання вимог Закону України №3428-ІХ фінансовий відділ Литовезької сільської ради, після отримання 27.11.2023 письмового повідомлення від Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області, надав дві платіжні інструкції: 13.12.2023 на суму 20 000 000 грн. та 26.12.2023 на суму 10 000 000 грн.
Погашення решти суми кредиту здійснювалось щоденно з 27.11.2023 по 31.01.2024 за рахунок поточних надходжень загального фонду бюджету Литовезької сільської територіальної громади шляхом списання вказаних коштів.
Станом на 31.12.2023 залишок непогашеного кредиту становив 1 820 759,23 грн..
Згідно із ч.1 ст. 3 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-VI (із змінами та доповненнями), бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Відповідно до ч. 1 ст. 57 Бюджетного кодексу України, не пізніше 31 грудня поточного бюджетного періоду або останнього дня іншого бюджетного періоду Казначейство України закриває всі рахунки, відкриті у поточному бюджетному періоді для виконання бюджету.
ОСОБА_5 , протягом листопада-грудня 2023 року, перебуваючи на посаді начальника фінансового відділу Литовезької сільської ради, будучи службовою особою, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, достовірно знаючи про те, що Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами за період з 01.10.2023 по 26.11.2023, необхідно спрямувати з місцевого бюджету Литовезької сільської ради до державного бюджету, не вжила заходів щодо переведення грошових коштів, внаслідок чого державі (в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області) було завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 1 820 759,23 грн., а згідно з п. 4 примітки до ст. 364 КК України, це є шкода, що в 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у скоєнні кримінального правопорушення. передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, підтверджена: розпорядженням Литовезького сільського голови ОСОБА_7 від 08.12.2020 № 119-ос про призначення ОСОБА_5 з 10.12.2020 на посаду начальника фінансового відділу сільської ради; даними щодо службових повноважень начальника фінансового відділу Литовезької сільської ради, відображених у змісті посадової інструкції, затв. Литовезьким сільським головою ОСОБА_8 05.01.2021; висновком судово-економічної експертизи від 20.02.2025 № СЕ-19/103-25/1986-ЕК (Волинський НДЕКЦ МВС України), згідно з яким розмір непогашеної заборгованості Литовезької сільської ради станом на 31.12.2023 по залученому кредиту з єдиного казначейського рахунку, відкритого в ГУ ДКСУ у Волинській області, з метою приведення нормативів щодо розподілу надходжень за КБК 11010200 «Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу» відповідно до вимог Закону України від 08.11.2023 № 3428- ІХ документально підтверджується в сумі 1 820 759,23 грн..
Поряд з цим, матеріали кримінального провадження свідчать про те, що ОСОБА_5 є громадянкою України, має зареєстроване місце проживання у с. Литовеж Володимирського району Волинської області, позитивно характеризується територіальною громадою за місцем проживання, з її слів у судовому засіданні - є фізично та психічно здоровою, на диспансерному чи профілактичному обліку у лікарів - нарколога та психіатра не перебуває, раніше не притягалась до кримінальної відповідальності, судимості не має, є вдовою, утриманців не має, згідно з розпорядженням Литовезького сільського голови ОСОБА_8 від 19.02.2025 № 21-ос звільнена з 19.01.2025 з посади начальника фінансового відділу сільської ради (за угодою сторін), на теперішній час працює у домогосподарстві.
Відповідно до ч.1 ст.285 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч. 1,4 ст.286 КПК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом, зокрема, у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно із п.2 ч.3 ст.314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право ухвалити, в тому числі, рішення про закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 ч.1 або ч.2 ст.284 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 48 КК України особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.
Обвинувачена попередніх судимостей не має, уперше скоїла діяння, що підпадає під ознаки кримінального правопорушення. Інкриміноване ОСОБА_5 діяння, передбачене ч.2 ст. 367 КК України, згідно з класифікацією, наведеною у ст. 12 КК України, належить до категорії нетяжких злочинів, за своєю сутністю не є корупційним кримінальним правопорушенням, кримінальним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, порушенням правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту. На теперішній час шкода, заподіяна кримінальним правопорушенням, повністю відшкодована державі, цей факт підтвердила у судовому засіданні 08.07.2025 представниця ГУ ДКСУ у Волинській області ОСОБА_4 .. Обвинувачена з 19.02.2025 є звільненою зі служби в органах місцевого самоврядування, на теперішній час не обіймає будь-яких посад на державній службі чи в органах місцевого самоврядування.
Обвинувачена ОСОБА_5 після відповідних роз'яснень щодо прав, визначених у ст. 42 КПК України, змісту ст. 48 КК України, ст. 285,286 КПК України, заявила, що права їй зрозумілі, вона погоджується зі звільненням її від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав.
Представниця потерпілої юридичної особи ОСОБА_4 також не заперечувала проти звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 48 КК України.
З огляду на це, суд вважає, що є достатні підстави для звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 367 КК України (у зв'язку з тим, що ця особа перестала бути суспільно небезпечною) та закриття кримінального провадження щодо неї.
Від сторони обвинувачення у підготовчому засіданні до суду не надходили клопотання про обрання до обвинуваченої ОСОБА_5 запобіжного заходу; стороною обвинувачення не було надано до суду доказів, які давали б достатні підстави вважати, що відносно обвинуваченої існують ризики, передбачені ст. 177 КПК України. За таких обставин суд не обирає для ОСОБА_5 запобіжного заходу до набрання цією ухвалою законної сили.
Сторона обвинувачення заявила про наявність процесуальних витрат, пов'язаних зі здійсненням експертизи у кримінальному провадженні. Так, під час досудового розслідування в кримінальному провадженні № за ЄРДР 12025030000000148 від 20.02.2025 судово-економічної експертизи від 20.02.2025 № СЕ-19/103-25/1986-ЕК (Волинський НДЕКЦ МВС України) були здійснені процесуальні витрати на суму 6367,20 грн..
Згідно з ч. 1 ст. 126 КПК України суд вирішує питання щодо процесуальних витрат у вироку суду або ухвалою. Пунктом 3 ч. 1 ст. 118 КПК України встановлено, що процесуальні витрати складаються, зокрема, із витрат, пов'язаних із залученням потерпілих, свідків, спеціалістів, перекладачів та експертів. Процесуальні витрати виникають та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, є матеріальними витратами органів досудового розслідування, прокуратури, суду та інших учасників кримінального провадження.
Як було вказано, кримінальне провадження щодо ОСОБА_5 підлягає закриттю на підставі ст. 48 КК України (у зв'язку з тим, що ця особа перестала бути суспільно небезпечною), це не є реабілітуючою підставою.
Нереабілітуючі підстави закриття кримінального провадження означають, що стосовно особи зібрано достатньо доказів для підозри у вчиненні кримінального правопорушення, однак внаслідок певних обставин кримінальне провадження щодо цієї особи виключається. Зазначена підстава дозволяє суду в більш спрощеній формі завершити кримінальне провадження.
У разі згоди особи на завершення кримінального провадження у зазначеній формі, без використання своїх прав на доведення своєї невинуватості у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, всі процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані з розслідуванням кримінального провадження, повинна відшкодувати саме вона. Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 01.02.2024 у справі № 930/497/23 (провадження № 51-4798км23).
Отже, саме суму процесуальних витрат у кримінальному провадженні в розмірі 6367,20 грн. суд стягує з ОСОБА_5 в дохід держави.
Сторони не надавали до суду документів, котрі би дозволяли вирішити подальшу долю речових доказів у кримінальному провадженні.
Керуючись ст. 48 КК України, ст. 284, 314 КПК України, суд
Клопотання сторони захисту про звільнення від кримінальної відповідальності - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 367 КК України, з правових підстав, передбачених ст. 48 КК України, зв'язку з тим, що ця особа перестала бути суспільно небезпечною.
Кримінальне провадження № за ЄРДР 12025030000000148 від 20.02.2025 закрити у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Запобіжний захід щодо ОСОБА_5 до набрання цією ухвалою законної сили не обирати.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави процесуальні витрати, пов'язані із здійсненням експертизи у кримінальному провадженні, на суму 6367 (шість тисяч триста шістдесят сім) гривень 20 копійок.
Ухвала може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Іваничівський районний суд Волинської області протягом семи днів з дня її проголошення.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після спливу встановленого законом строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано учасниками кримінального провадження. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після постановлення рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий у справі суддя ОСОБА_1