Ухвала від 09.07.2025 по справі 759/15104/25

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/4186/25

ун. № 759/15104/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2025 року м.Київ

Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора Святошинської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025100080001108 від 25.03.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

В провадження слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора Святошинської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025100080001108 від 25.03.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів.

Клопотання мотивовано тим, що Слідчим відділом Святошинського УП ГУ НП у місті Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025100080001108 від 25.03.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №12025100080001108, здійснюються Святошинською окружною прокуратурою міста Києва.

Досудовим розслідуванням встановлено, що в період 2023-2024 років невстановлені особи перебуваючи в попередній змові з керівниками комунальних підприємств на території Святошинського району, вчинили підробку документів для участі в тендерних закупівлях, з метою заволодіння державними коштами.

Так, встановлено, що під час проведення публічних закупівель, ІНФОРМАЦІЯ_1 найчастіше перевагу замовник надає ФОП ОСОБА_4 ЄДРПОУ НОМЕР_1 .

Так, 10.04.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в особі директора ОСОБА_5 , і ФОП ОСОБА_4 , уклали даний Договір про закупівлю за державні кошти №56/24-Т, згідно якого, постачальник зобов'язується передати у власність Замовника, а Замовник прийняти й оплатити товар, зазначений в асортименті, кількості та за цінами, що надаються у специфікації до Договору, а саме: «Пельмені, вареники в асортименті та дріжджі сухі хлібопекарські» згідно класифікатора ДК 021:2015 - код 15890000-3 «Продукти харчування та сушені продукти різні» на загальну суму 1 171 729,50 грн.

Крім того, встановлено, що 24.02.2025 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в особі директора ОСОБА_5 , з однієї сторони і Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 з другої Сторони, уклали Договір купівлі - продажу № 22/25-ВТ, згідно якого Постачальник зобов'язується поставити Замовнику Пельмені, Вареники в асортименті (далі - Товар), визначений в асортименті, кількості та за цінами, які зазначені у Специфікації (Додаток 1 до Договору), а Замовник зобов'язується прийняти Товар та сплатити його вартість у порядку та на умовах, що визначено Договором за ДК 021:2015 код 15890000-3, а саме: Продукти харчування та сушені продукти різні.

Аналізом наявної інформації встановлено, що вищезазначеним суб'єктами господарської діяльності в кошторисні документи було закладено завідомо завищена вартість продуктів харчування, а документи (сертифікати) щодо їх походження підроблялись в частині їх виробника, з метою збільшення вартості таких продуктів харчування.

Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_2 проведено моніторинг вищевказаної закупівлі, предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації щодо закупівлі, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 N? 922-VIII (далі - Закон N? 922-VIII) з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 N? 1178, у редакції чинній на дату проведення відкритих торгів (далі - Особливості N? 1178), розгляду тендерної пропозиції, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель на 2024 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію затверджену рішенням уповноваженої особи Замовника від 05.03.2024 N? 23-П (далі - ТД), реєстр отриманих тендерних пропозицій від 04.04.2024, тендерну пропозицію ФОП ОСОБА_4 (далі - Переможець), протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою щодо визначення переможця від 04.04.2024 N? 30/5, повідомлення про намір укласти договір від 04.04.2024, договір про закупівлю товарів за державні кошти від 10.04.2024 N? 56/24-Т.

Аналізом інформації, розміщеної на вебпорталі Уповноваженого органу встановлено, що Переможцем торгів обрано пропозицію єдиного учасника - ФОП ОСОБА_4 з ціновою пропозицією 1 171 729,50 гривень.

Під час здійснення моніторингу процедури закупівлі, ІНФОРМАЦІЯ_2 25.09.2024 та 09.10.2024 звернувся до Замовника з метою отримання пояснень, інформації, документів.

Однак, Замовником на порушення вимог частини п?ятої статті 8 Закону N? 922-VIII не надано пояснення, інформацію та підтвердні документи на запити ІНФОРМАЦІЯ_3 .

За результатами здійсненого моніторингу встановлено невідповідність тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_4 вимогам тендерної документації Замовника.

Відповідно до пункту 2 Додатку 3 до ТД «Технічне завдання (Специфікація)» для Учасників, які візьмуть участь в процедурі закупівлі «Пельмені, вареники в асортименті та дріжджі сухі хлібопекарські» Замовником встановлено наступне: Всі найменування продуктів у пропозиції повинні мати документи, що засвідчують якість та безпеку продукції (надати копії документів): сертифікат якості або відповідності або декларація виробника або висновок санітарно-епідеміологічної експертизи на предмет закупівлі, тощо.

На виконання вищезазначеної вимоги ФОП ОСОБА_4 в складі тендерної пропозиції надано декларації виробників (файл: «Документи що посвідчують якість.pdf»), в яких відсутня інформація щодо якості та безпеки вареників з сиром, чим порушено вимоги пункту 2 Додатку 3 до ТД.

Також, відповідно до підпункту 2.2 пункту 2 Додатку 3 до ТД учасник, з метою підтвердження відповідності якості запропонованої продукції міжнародним та національним стандартам якості у розумінні ЗУ «Про публічні закупівлі», повинен надати у складі тендерної пропозиції копію оригіналу сертифікату системи управління безпечністю харчових продуктів ДСТУ ISO 22000:2019 (ISO 22000:2018, IDT) виданого акредитованим органом оцінювання на виробника продукції та дійсний на дату розкриття тендерної пропозиції.

Однак, в складі тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_4 відсутня копія оригіналу сертифікату системи управління безпечністю харчових продуктів ДСТУ ISO 22000:2019 (ISO 22000:2018, IDT), чим порушено вимоги підпункту 2.2 пункту 2 Додатку 3 до ТД.

Відповідно до підпункту 2 пункту 44 Особливостей N? 1178 Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.

Враховуючи вищезазначене, Замовником, на порушення вимог підпункту 2 пункту 44 Особливостей N? 1178, не відхилено тендерну пропозицію ФОП ОСОБА_4 , як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, а, натомість, укладено з ним договір вартістю 1 171 729,50 гривень.

Таким чином, з метою документування ознак кримінального правопорушення встановлення відповідності тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_4 вимогам тендерної документації Замовника, аналізу на предмет відповідності фактично поставлених продуктів харчування з сумами указаними в специфікаціях, товаротранспортних накладних, на підставі яких перераховані бюджетні грошові кошти, в органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні дозволу на проведення тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю з можливістю їх огляду, виготовлення копій та вилучення оригіналів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 , (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за адресою: АДРЕСА_1 , які підтверджують фінансово-господарські відносини з ФОП ОСОБА_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та іншими контрагентами щодо державних закупівель:

- за договором про закупівлю за державні кошти №56/24-Т від 10.04.2024 про закупівлю «Пельмені, вареники в асортименті та дріжджі сухі хлібопекарські» згідно класифікатора ДК 021:2015 - код 15890000-3 «Продукти харчування та сушені продукти різні» на загальну суму 1 171 729,50 грн.»;

-за договором купівлі - продажу № 22/25-ВТ від 24.02.2025 про закупівлю «Пельмені, вареники в асортименті, за ДК 021:2015 код 15890000-3, а саме: «Продукти харчування та сушені продукти різні»,

з приводу їх проведення, укладання та виконання відповідних договорів, оплати поставлених товарів, прийняття та відвантаження товару, (договори, додаткові угоди, специфікації до них, товаротранспортні накладні, платіжні інструкції, платіжні доручення, податкові накладні, товаро-транспортні накладні, документи, що підтверджують відповідність вказаного товару (документи походження, сертифікати якості, тощо); матеріали офіційного та робочого листування, інших документів, в яких міститься інформація щодо вказаних взаємовідносин між замовником - ІНФОРМАЦІЯ_1 та ФОП ОСОБА_4 ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Встановлено, що зазначені речі і документи можуть знаходитись за фактичним місцезнаходженням замовника ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за адресою: АДРЕСА_1 .

Вказані речі та документи можуть мати доказове значення у кримінальному провадженні, а їх втрата призведе до унеможливлення проведення експертизи.

В судове засідання слідчий не з'явився, подав заяву, відповідно до якої просив розглядати клопотання за його відсутності, клопотання підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.

Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно з ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів.

Слідчий суддя вважає, що з метою повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, необхідно надати дозвіл на отримання тимчасового доступу до речей та документів, оскільки слідчим доведено можливість використання, як доказів речей які будуть вилучені та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а тому клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись вимогами ст. 131, 132, 160-166, 245, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора Святошинської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025100080001108 від 25.03.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.

Надати дозвіл прокурорам Святошинської окружної прокуратури міста Києва: ОСОБА_3 , слідчим слідчого відділу Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 , (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за адресою: АДРЕСА_1 , щодо фінансово-господарських взаємовідносин з ФОП ОСОБА_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та іншими контрагентами щодо державних закупівель:

- за договором про закупівлю за державні кошти №56/24-Т від 10.04.2024 про закупівлю «Пельмені, вареники в асортименті та дріжджі сухі хлібопекарські» згідно класифікатора ДК 021:2015 - код 15890000-3 «Продукти харчування та сушені продукти різні» на загальну суму 1 171 729,50 грн.»;

-за договором купівлі - продажу № 22/25-ВТ від 24.02.2025 про закупівлю «Пельмені, вареники в асортименті, за ДК 021:2015 код 15890000-3, а саме: Продукти харчування та сушені продукти різні,

з приводу їх проведення, укладання та виконання відповідних договорів, оплати поставлених товарів, прийняття та відвантаження товару, (договори, додаткові угоди, специфікації до них, товаротранспортні накладні, платіжні інструкції, платіжні доручення, податкові накладні, товаро-транспортні накладні, документи, що підтверджують відповідність вказаного товару (документи походження, сертифікати якості, тощо); матеріали офіційного та робочого листування, інших документів, в яких міститься інформація щодо вказаних взаємовідносин між замовником - ІНФОРМАЦІЯ_1 та ФОП ОСОБА_4 ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) із можливістю їх огляду, виготовлення копій та вилучення оригіналів.

Строк дії ухвали два місяці, тобто - до 09.09.2025 року.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1