Рішення від 09.07.2025 по справі 534/703/25

Справа №534/703/25

Провадження №2/534/260/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2025 року м. Горішні Плавні

Суддя Комсомольського міського суду Полтавської області Малюк Марина Вікторівна, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовною заявою Комунального підприємства «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг та стягнення 3% річних та інфляційних витрат за несвоєчасне здійснення платежів

УСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

1. КП «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області звернулося до суду із зазначеним позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 заборгованість за отримані комунальні послуги з управління побутовими відходами в розмірі 5 595,00 грн, штрафні санкції, а саме: 2310,76 грн інфляційне збільшення, 490,21 грн 3% річних, 6 108,00 грн подвійна облікова ставка та судові витати зі сплати судового збору в сумі 3 028,00 грн.

1.1. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що КП «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області з 01.04.2010 є виконавцем комунальної послуги по вивезенню твердих побутових відходів і утриманню міського полігону твердих побутових відходів. На умовах публічного договору позивач надає послуги по вивезенню побутових відходів споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язання по сплаті послуги з управління побутовими відходами за період з квітня 2022 року по лютий 2025 року виникла заборгованість у сумі 5 595,00 грн. Позивачем також нараховано штрафні санкції, а саме: 2 310,76 грн - інфляційне збільшення, 490,21 грн - 3% річних та 6 108,00 грн - подвійна облікова ставка.

2. Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому виклав такі заперечення:

1) договірні відносини із позивачем відсутні, договір між позивачем та відповідачем не укладався;

2) не доведено належними доказами факту надання послуг по вивезенню побутових відходів за адресою: АДРЕСА_1 .

Зважаючи на це, просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, та стягнути з позивача на користь відповідача моральну шкоду в сумі 64 000,00 грн.

Процесуальні дії у справі. Заяви (клопотання) учасників справи.

3. Позивачем подано клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.

4. 15.04.2025 Комсомольським міським судом Полтавської області постановлено ухвалу, якою відкрите провадження у справі, ураховуючи, що у відповідності до вимог частини 6 статті 19 ЦПК України ця справа належить до категорії малозначних, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Клопотань про інше від будь-якої зі сторін не надходило.

5. Згідно із Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо зміни найменувань місцевих загальних судів» від 26.02.2025

№ 4273-IX, який набрав чинності 25.04.2025, найменування Комсомольського міського суду Полтавської області змінено на Горішньоплавнівський міський суд Полтавської області.

6. Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності її учасників, у відповідності до частини 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу судом не здійснювалось.

7. Відповідно до частини 5 статті 279 ЦПК України судом розглянуто справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Встановлені Судом обставини

8. Суд розглянув заяви сторін по суті справи, дослідив докази у справі та встановив, що:

9. Позивач, КП «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області з 01.04.2010 є виконавцем комунальних послуг по вивезенню твердих побутових відходів і утриманню міського полігону твердих побутових відходів, що підтверджується рішенням Виконавчого комітету Комсомольської міської ради від 20.04.2010 №184.

9.1. Рішенням Горішньоплавнівської міської ради від 19.12.2019 затверджено протокол засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Горішньоплавнівської міської об'єднаної територіальної громади, визнано КП «СпецЕко» виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території Горішньоплавнівської міської об'єднаної територіальної громади строком на 10 років з 20.12.2019 по 19.12.2029.

9.2. Згідно з рішенням виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради від 28.05.2019 №170 встановлено тарифи КП «СпецЕко» на послуги з поводження з побутовими відходами, а також вирішено КП «СпецЕко» привести договори із споживачами послуги у відповідність до вимог чинного законодавства та довести це рішення через засоби масової інформації до відома мешканців міста.

9.3. Рішенням виконкому Горішньоплавнівської міської ради від 25.05.2021 №137 встановлено тарифи КП «СпецЕко» на послуги з поводження з побутовими відходами для с.Дмитрівка, с. Кияшки, с. Солонці, с. Базалуки, с. Гора, зокрема на послуги з поводження з твердими побутовими відходами для населення - 121,00 грн/1м3, 20,30 грн/чол; на послуги з поводження з рідкими побутовими відходами для населення - 209,40 грн/1м3 (з дотацією 104,70 грн/1м3) (підпункт 1.1 пункту 1 цього рішення).

9.4. Рішенням виконкому Горішньоплавнівської міської ради від 12.03.2024 №112 встановлено КП «СпецЕко» тарифи на збирання, перевезення та видалення (захоронення) змішаних побутових відходів, а також на послуги з управління змішаними відходами у селах: Келеберда, Салівка, Карпівка, Махнівка, Петрашівка, Дмитрівка, Кияшки, Кузьменки, Солонці, Базалуки, Гора згідно з додатками.

10. Згідно з довідкою, наданою Сектором з питань реєстрації місця проживання фізичних осіб житлового відділу департаменту економічного розвитку та ресурсів Виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

11. Отже відповідач є користувачем означеного об'єкта нерухомості, індивідуального житлового будинку, що не оспорюється останнім.

12. Згідно з розрахунком за надані послуги з управління побутовими відходами, наданим позивачем, заборгованість відповідача за період з 01.04.2022 по 01.03.2025 становить 5 595, 00 грн. Також згідно з відповідними розрахунками позивачем нараховано інфляційні втрати в сумі 2 310,76 грн, 3% в сумі 490,21 грн та неустойку у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки в сумі 6 108,00 грн.

13. До позову позивачем додано такі документи:

- відомості про видання судового наказу та його скасування;

- розрахунок за надані послуги за спірний період та розрахунок неустойки, інфляційних витрат, 3% річних;

- рішення виконкому про визначення виконавця комунальних послуг по вивезенню побутових відходів;

- рішення виконкому про встановлення тарифів на означені послуги за відповідні періоди;

- наказ позивача про встановлення плати за абонентське обслуговування;

- статутні документи позивача.

14. Матеріали справи не містять відомостей про укладення договору стосовно надання послуги по вивезенню побутових відходів із відповідачем/споживачем, надання останньому послуг за спірний період та пред'явлення рахунків до сплати.

Норми права, застосовані Судом. Оцінка Суду.

15. Зважаючи на предмет спору, для вирішення спірних правовідносин належать застосуванню норми права, що регулюють правовідносини у сфері надання послуг з управління побутовими відходами, зокрема, надання цих послуг власникам індивідуальних (садибних) житлових будинків.

Означені правовідносини регулюються такими нормативними актами:

16. Статтею 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9.11.2017

№ 2189-VIII (далі - Закон №2189-VIII) встановлено, що предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг, зокрема, з управління побутовими відходами. Норми цього Закону застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах управління побутовими відходами.

16.1. Згідно з вимогами статті 12 Закону №2189-VIII надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

16.2. Послуга з управління побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, Законом України "Про управління відходами" та вимогами правил надання послуг з управління побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України (частина 4 статті 25 №2189-VIII).

17. Закон України «Про управління відходами» від 20.06.2022 №2320-ІХ (далі - Закон №2320-ІХ), до якого відсилає Закон №2189-VIII, встановлює, що послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту. До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

17.1. Виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори із споживачами послуги (частини 1, 2, 7 статті 33 Закону №2320-ІХ).

18. Механізм надання суб'єктами господарювання у сфері управління відходами незалежно від форми власності послуги з управління побутовими відходами у містах, селищах і селах визначають Правила надання послуги з управління побутовими відходами, затверджені постановою КМУ від 8.08.2023 №835 (далі - Правила №835).

18.1. Згідно з вимогами пунктів 24, 26, 27 Правил №835 послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно до статей 13 і 14 Закону України “Про житлово-комунальні послуги», зокрема, 2) за категоріями споживачів: договір з індивідуальним споживачем - укладається із співвласником багатоквартирного будинку, власником будівлі (зокрема власником індивідуального садибного житлового будинку) або за згодою власника іншою особою, яка користується будівлею і отримує послугу з управління побутовими відходами для власних потреб та з якою або від імені якої укладено договір, відповідно до типового договору з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами.

Відповідний договір може бути укладений в електронній формі з використанням Єдиної платформи (за наявності електронних кабінетів у сторін договору).

18.2. Сторони узгоджують графік збирання та перевезення побутових відходів з урахуванням потреби споживача під час укладання договору про надання послуги з управління побутовими відходами.

18.3. Обсяг надання послуги з управління побутовими відходами розраховується на підставі норм споживання послуги з управління побутовими відходами, затверджених органом місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

18.4. Плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з частиною четвертою статті 34 Закону України “Про управління відходами».

Плата виконавцю послуги за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю послуги щомісяця однією сумою в порядку та розмірах згідно з умовами відповідного договору.

Оплата послуги здійснюється не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом.

Рахунок на оплату спожитої послуги може бути сформований з використанням Єдиної платформи та наданий споживачу через його електронний кабінет (за наявності) (пункт 28 Правил №835).

19. Зі змісту цієї норми слідує, що оплата наданих послуг здійснюється споживачем у встановлені законодавцем строки на підстави сформованого виконавцем рахунку, який має бути наданий споживачеві.

20. Стаття 13 Закону №2189-VIII визначає такий порядок укладення договору надання послуги з управління побутовими відходами, зокрема, договору з індивідуальним споживачем - власником будівлі (зокрема власником індивідуального садибного житлового будинку). Так, згідно з цією нормою:

«З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п'ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором.

Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом.

Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.

Необґрунтована відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає договір в інтересах споживача) від укладання договору є підставою для припинення в односторонньому порядку виконавцем надання відповідної комунальної послуги такому споживачу.

Відмова будь-якої із сторін від укладання запропонованого другою стороною договору не позбавляє її права звернутися з повторною пропозицією про укладання договору в порядку, визначеному цією частиною.

20.1. Публічні договори приєднання про надання комунальних послуг з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

20.2. Плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з:

плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства;

плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України» (частини 4, 5 статті 33).

21. Суд, застосувавши відповідні норми права, оцінивши наявні докази, зіставивши обставини справи із правилами, зазначеними в застосованих нормах права, надає таку правову оцінку спірним правовідносинам.

22. Законодавець підставу виникнення зустрічних прав та обов'язків сторін у сфері комунальних послуг, зокрема, відносин з приводу яких виник цей спір, пов'язує виключно з наявністю договірних правовідносин між виконавцем та споживачем відповідних послуг. Обов'язок укладення відповідних договорів із споживачами послуги покладається безпосередньо на виконавця послуги.

23. Договір надання послуги з управління побутовими відходами за своєю правовою природою є публічним договором приєднання.

24. Загальні вимоги щодо публічного договору, договору приєднання, порядку його укладення визначені нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

24.1. Відповідно до статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).

24.2. Згідно статті 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

24.3. За змістом частини 1, 2 статті 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Реклама або інші пропозиції, адресовані невизначеному колу осіб, є запрошенням робити пропозиції укласти договір, якщо інше не вказано у рекламі або інших пропозиціях.

24.4. Відповідно до статті 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом. Особа, яка прийняла пропозицію, може відкликати свою відповідь про її прийняття, повідомивши про це особу, яка зробила пропозицію укласти договір, до моменту або в момент одержання нею відповіді про прийняття пропозиції.

25. Конклюдентні дії є акцептом, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

26. Отже, договір про надання послуг з вивезення побутових відходів вважатиметься укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта повністю та без застережень або у вигляді конклюдентних дій прийняв оферту, або за умови передбачення у договорі або законі не висловив заперечень проти договору (мовчання).

27. Водночас, спираючись на норми абзацу восьмого частини 5 статті 13 Закону №2189-VIII, суд виснував, що передумовою вирішення питання про укладення індивідуального договору про надання цієї послуги шляхом приєднання до публічного договору має бути з'ясовано факт опублікування тексту публічного договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги.

28. Тобто споживач у встановленому порядку може приєднатися до публічного договору, текст якого оприлюднено, позаяк споживач/відповідач не може приєднатися до договору, який не опубліковано.

29. Позивачем пред'явлено вимоги про стягнення боргу за послуги з управління побутовими відходами за період з квітня 2022 року по лютий 2025 року, однак на підтвердження позовних вимог надано лише документи, що зазначені в пункті 13 цього рішення.

30. З огляду на період спірних правовідносин, квітень 2022 року - лютий 2025 року, та предмет доказування для позивача у цій справі, власно позивач мав довести, що ним було опубліковано текст публічного договору, про який останній формально зазначає в позові, який міг діяти у межах спірного періоду.

31. Суд наголошує, що позивачем не надано доказів на підтвердження тих обставин, що мають значення для справи, зокрема:

1)звернення позивача до відповідача з пропозицією укласти договір про надання комунальних послуг надавши відповідачеві проект відповідного договору, складений згідно з типовим договором (частина 4 статті 13 Закону №

2189-VIII);

2)опублікування у межах спірного періоду, квітень 2022 року - лютий 2025 року, тексту публічного договору про надання послуг з управління побутовими відходами на веб-сайті позивача в порядку, встановленому в частині 5 статті 13 Закону № від № 2189-VIII;

3)підписання відповідачем заяви про приєднання до умов публічного договору;

4)узгодження між сторонами графіку збирання та перевезення побутових відходів з урахуванням потреби споживача, обсягу надання послуги з управління побутовими відходами на підставі норм споживання (пункти 26, 27 Правил №835).

Відсутність цих доказів не дозволяє суду пересвідчитися в тому, що у спірний період такий договір взагалі існував й був доведений позивачем до відома споживачів та до відома відповідача зокрема.

Отже, позивачем не доведено факту укладення індивідуального договору про надання відповідних послуг власно з відповідачем (абзац восьмий частини 5 статті 13 Закону №2189-VIII).

До того ж суд зауважує, що відповідач не міг приєднатися до договору, який не опубліковано (не доведено опублікування).

5)надання у межах спірного періоду позивачем послуг власно відповідачеві за адресою домоволодіння: АДРЕСА_1 , та їх оплати/часткової оплати відповідачем;

6)надання позивачем відповідачеві рахунків на оплату послуги (пункт 28 Правил №835).

32. Ненадання позивачем доказів на доведення цих фактів свідчить на користь відповідача та суд доходить висновку про безпідставність позову.

33. Щодо вимог відповідача до позивача про стягнення моральної шкоди, суд зазначає про їх незаконність, оскільки згідно з вимогами процесуального закону в цій справі розглядаються претензії позивача КП «СпецЕко» до відповідача Миндри.

34. Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

35. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частина 4 статті 12 ЦПК України).

36. З огляду на принцип диспозитивності цивільного судочинства суд зазначає, що збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи (стаття 13 ЦПК України).

37. Частиною 6 статті 81 ЦПК України передбачено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

38. Зважаючи на викладене, суд вважає, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами факту приєднання до умов публічного договору, тобто укладення договору по вивезенню побутових відходів, надання відповідачеві відповідних послуг.

39. Тож підстави для стягнення з відповідача недоведених зобов'язань відсутні.

40. З огляду на викладене, суд доходить висновку про безпідставність вимог позивача КП «СпецЕко» та, відповідно, відмову у задоволенні позовної заяви.

42. Виходячи з приписів частини 1 статті 141 ЦПК судові витрати покладаються на позивача оскільки у позові відмовлено.

43. Керуючись ст ст. 12, 13, 49, 78, 81, 82, 89, 141, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити Комунальному підприємству «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області у задоволенні позовних вимог до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

3. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне найменування позивача: Комунальне підприємство «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, ЄДРПОУ 36965797, адреса: 39803, Полтавська область, Кременчуцький район, м. Горішні Плавні, вулиця Соборна, будинок 1.

Повне ім'я відповідача: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 .

Суддя М.В.Малюк