Ухвала від 10.07.2025 по справі 372/3811/25

Справа № 372/3811/25

Провадження 2-аз-6/25

ухвала

Іменем України

10 липня 2025 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Висоцька Г.В., розглянувши в приміщенні Обухівського районного суду Київської області заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позовної заяви,

ВСТАНОВИВ:

07.07.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про забезпечення позову, в якій просив застосувати захід забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняти буді-які дії щодо його, ОСОБА_1 , мобілізації до моменту набрання законної сили рішення суду у справі або до закінчення строку на подачу позовної заяви до суду.

В обґрунтування заяви зазначив, що має намір звернутись до суду із адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , у якому буде просити суд визнати дії відповідача протиправними, та скасувати рішення про відмову у наданні відстрочки.

08.07.2025 року вказану заяву у відповідності до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передано в провадження судді Висоцькій Г.В.

Перевіривши та проаналізувавши подано заяву, суддею встановлено наступне.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Відповідно до чч.1, 2 ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України, Місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:

- оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;

- уточнення списку виборців;

- оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум;

- оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;

3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:

- примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;

- примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;

- затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

- продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

- затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства;

- затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;

5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";

6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Із змісту заяви про забезпечення позову очевидно випливає, що предметом оскарження буде рішення суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного із переліком, визначеним ч.1 ст. 20 КАС України.

Відповідно до статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція місцевих судів не поширюється на справи про визнання протиправними дій та скасування рішень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Таким чином, провадження у даних справах не належать до юрисдикції місцевого суду, а підлягають розгляду окружним адміністративним судом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 153 КАС України, заява про забезпечення позову подається: 1) до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом;

Частиною 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Враховуючи те, що заява про забезпечення позову подана до Обухівського районного суду Київської області, який в розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не являється "судом, встановленим законом", оскільки не має повноважень на розгляд та вирішення по суті поданої заяви про забезпечення позову, так як розгляд такого виду справ належить до юрисдикції окружного адміністративного суду, суд дійшов висновку про необхідність повернення заявнику без розгляду заяви про забезпечення позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 150, 153, 154, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позовної заяви - повернути заявнику без розгляду.

Копію ухвали направити особі, яка подала заяву.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Шостого Апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя Г.В.Висоцька