Рішення від 09.07.2025 по справі 295/5618/25

Справа №295/5618/25

Категорія 62

2/295/2512/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.07.2025 року м. Житомир

Богунський районний суд м.Житомира у складі:

головуючої судді Чішман Л.М.,

секретаря судових засідань Лайчук В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом представника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - адвоката Корзун Світлани Вікторівни до Управління житлового господарства Житомирської міської ради про визнання права на приватизацію квартири та зобов'язання вчинити дії по приватизації квартири за відсутності ордеру на жиле приміщення, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - приватне підприємство «КВЖРЕП №8» , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , звернулися до Богунського районного суду м.Житомира із вказаною позовною заявою, відповідно до змісту якої просять:

- визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на приватизацію квартири АДРЕСА_1 та зобов'язати управління житлового господарства Житомирської міської ради вчинити дії по приватизації квартири АДРЕСА_1 за відсутності ордеру на жиле приміщення;

- визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на приватизацію квартири АДРЕСА_1 та зобов'язати управління житлового господарства Житомирської міської ради вчинити дії по приватизації квартири АДРЕСА_1 за відсутності ордеру на жиле приміщення;

- визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право на приватизацію квартири АДРЕСА_1 та зобов'язати управління житлового господарства Житомирської міської ради вчинити дії по приватизації квартири АДРЕСА_1 за відсутності ордеру на жиле приміщення.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що ОСОБА_1 є наймачем квартири АДРЕСА_1 , у якій зареєстрована з 05.10.1981 року. Разом з наймачем у житловому приміщенні проживають її донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка зареєстрована з 31.03.2004. Також за вказаною адресою проживає та зареєстрований з 25.05.2000 рідний син наймача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказане житлове приміщення використовується наймачами на умовах договору найму. ОСОБА_1 . Виконує всі обов'язки наймача у вказаній квартирі, зокрема сплачує всі житлово-комунальні послуги. На ім'я ОСОБА_1 відкриті в обслуговуючих організаціях особові рахунки.

Вказане житлове приміщення АДРЕСА_1 було надано у користування ОСОБА_4 , 1932 року народження батьку ОСОБА_5 , чоловік Позивача- ОСОБА_1 . Надання такого житла пов'язане по характеру трудових відносин первісного наймача, так як останній проходив службу в ЯЮ 309/4 (на теперішній час ДУ "Житомирська виправна колонія №4" з 16.07.1964 по 20.11.1968 на посаді лікаря ординатора. В подальшому особовий рахунок на вказану квартиру було закрито на ім'я основного квартиронаймача - батька ОСОБА_2 у зв'язку з його смертю, та відкрито особовий рахунок на гр. ОСОБА_2 , що був чоловіком ОСОБА_1 , після смерті ОСОБА_2 особовий рахунок на вказану квартиру було закрито та відкрито особовий рахунок на гр. ОСОБА_1 , Відповідно до п.1.8. рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради №924 від 14.12.2006 р. «Про зміни договорів найму житлових приміщень» ОСОБА_1 внесено зміни до договору найму та відкрито особові рахунки на квартиру АДРЕСА_1 , що складається з трьох кімнат жилою площею 38,00 кв.м і кухні, сім'я 3 чоловіки, у зв'язку зі смертю наймача - чоловіка ОСОБА_2 . Вищевказана квартира є постійним та єдиним місцем проживання позивачів в розмінні ст.8 Європейської конвенції з прав людини. Відповідно до довідки управління житлового господарства Житомирської міської ради від 02.04.2025 № 3-213, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не використали право на приватизацію державного житлового фонду у м.Житомирі. В січня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до управління житлового господарства Житомирської міської ради із заявою про приватизацію вказаної квартири, однак їй відмовлено у здійсненні приватизації за відсутністю ордеру. Разом з тим, така відмова є неправомірною, оскільки ордер у відповідності до ст.58 Житлового кодексу України надає правову підставу лише для вселення в надане жиле приміщення. Позивачі у вказане житло не були вселені самовільно, а за згодою бувшого наймача житлового приміщення, про що свідчать додані документи.

Ухвалою судді Богунського районного суду м. Житомира від 25 квітня 2025 року у даній справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого засідання та повідомленням сторін.

02 травня 2025 року на адресу Богунського районного суду м. Житомира від відповідача Управління житлового господарства Житомирської міської ради надійшла заява про розгляд справи без участі, в якому просить розглядати справу без участі представника Управління житлового господарства Житомирської міської ради та заперечують проти стягнення з відповідача судових витрат.

Представник позивачів подала заяву про розгляд справи без участі представника позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог приватне підприємство «КВЖРЕП №8» в належний спосіб повідомлялось про день та час розгляду справи, в судове засідання не з"явились, думку щодо позову не висловили.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.10.1981 року, ОСОБА_2 з 25.05.2000 року, ОСОБА_3 з 31.03.2004 року зареєстровані та постійно проживають у квартирі АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з реєстру територіальної громади від 07.01.2025, довідкою управління житлового господарства Житомирської міської ради №10-10/2310/2025 від 23.04.2025 та картками прописки (форми А).

26.09.1981 р. ОСОБА_1 одружилася із ОСОБА_6 , ОСОБА_6 змінив прізвище на ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 .

У ОСОБА_1 та ОСОБА_5 народилися син- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та донька- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до довідки Управління житлового господарства Житомирської міської ради від 02.04.2025 №3-213, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не використали право на приватизацію державного житлового фонду у м. Житомирі.

07.01.2025 ОСОБА_1 звернулася із заявою вх. № 1-5 до Управління житлового господарства Житомирської міської ради про приватизацію квартири АДРЕСА_1 .

Листом від 07.01.2025 №1-5 Управління житлового господарства Житомирської міської ради повідомило позивача, що питання приватизації квартири АДРЕСА_1 не може бути прийнято до розгляду, оскільки ОСОБА_1 , згідно приписів Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 16.12.2009 №396 не надано ордер на жиле приміщення.

Позивач ОСОБА_1 стверджує, що квартира АДРЕСА_1 була надана у користування батьку покійного чоловіка ОСОБА_5 - ОСОБА_4 .

Відповідно до п. 1.8. рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради №924 від 14.12.2006 р. "Про зміни договору найму житлових приміщень", особовий рахунок на ім'я ОСОБА_5 на квартиру АДРЕСА_1 було закрито у зв'язку із його смертю та відкрито особовий рахунок на ОСОБА_1 у складі сім'ї 3 особи та внесено зміни в договір найму квартири АДРЕСА_1 .

У статті 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла, інакше як на підставі закону за рішенням суду.

За правилами статті 345 ЦК України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Зазначена норма є загальною, оскільки відсилає до спеціального законодавства.

У частині третій статті 9 ЖК Української РСР визначено, що громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.

Правові основи приватизації державного житлового фонду, його подальшого використання й утримання визначені Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» (далі - Закон).

Згідно зі статтею 2 Закону, до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, які використовуються громадянами на умовах найму. Не підлягають приватизації квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових.

Відповідно до частини четвертої статті 5 зазначеного Закону, право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону.

Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз (частина п'ята статті 5 Закону).

Пунктом 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкту комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.

Згідно із частиною одинадцятою статті 8 Закону спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом.

У частині десятій статті 8 Закону закріплено, що органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Перелік таких випадків чітко визначений у законодавстві і є вичерпним. До них належить відсутність у особи права на приватизацію (частина друга статті 1 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»), заборона приватизувати конкретне приміщення (частина четверта статті 1 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», частина друга статті 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»).

Згідно з пунктом 17 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року № 396 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.

Пунктом 18 Положення № 396 затверджено перелік документів, які подаються громадянином до органу приватизації, зокрема вказано про необхідність подання копії ордера на жиле приміщення.

Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ззакріплено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

У пункті 36 рішення від 18 листопада 2004 року у справі «Прокопович проти Росії» ЄСПЛ визначив, що концепція «житла» за змістом статті 8 Конвенції не обмежена житлом, яке зайняте на законних підставах або встановленим у законному порядку. «Житло» - це автономна концепція, що не залежить від класифікації у національному праві. То чи є місце конкретного проживання «житлом», що б спричинило захист на підставі пункту 1 статті 8 Конвенції, залежить від фактичних обставин справи, а саме від наявності достатніх триваючих зв'язків з конкретним місцем проживання (рішення ЄСПЛ у справі «Баклі проти Сполученого Королівства» від 11 січня 1995 року, пункт 63).

Таким чином, тривалий час проживання особи в житлі, незалежно від його правового режиму, є достатньою підставою для того, щоб вважати відповідне житло належним такій особі в розумінні статті 8 Конвенції.

Принцип пропорційності у розумінні Європейського суд уз прав людини полягає в оцінці справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов'язаними з втручанням у право людини на повагу до житла, й інтересами особи, яка зазнає негативних наслідків від цього втручання. Пошук такого балансу не означає обов'язкового досягнення соціальної справедливості у кожній конкретній справі, а передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між легітимною метою, досягнення якої передбачається, та засобами, які використовуються для її досягнення. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа внаслідок втручання в її право на повагу до житла несе надмірний тягар. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були би менш обтяжливими для прав і свобод цієї особи, оскільки обмеження її прав не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для досягнення вказаної мети.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є наймачем квартири АДРЕСА_1 . У вказаному житлі ОСОБА_1 зареєстрована з 05.10.1981 року, ОСОБА_3 з 31.03.2004, ОСОБА_2 з 25.05.2000.

Як встановлено судом, ордер на житлове приміщення - квартиру АДРЕСА_1 відсутній (втрачений) за обставин, які не залежали від волі позивачів.

Законність проживання позивачів у спірній квартирі відповідачем не оспорена, вимоги про усунення перешкод у користуванні зазначеним житлом відповідач протягом усього часу проживання позивачів не заявляв, докази протилежного суду не надано.

Вказане свідчить про те, що позивачі мають достатні та триваючі зв'язки з конкретним місцем проживання та житлове приміщення - квартира АДРЕСА_1 є їх «житлом» у розумінні статті 8 Конвенції.

Згідно положень частини 10 статті 8 у прив'язці до пункту 2 статті 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» перелік підстав для відмови в приватизації квартири є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Таким чином, відмова Управління житлового господарства Житомирської міської ради у прийнятті до розгляду питання про приватизацію квартири позивачами порушують конституційне право останніх на приватизацію житла у встановленому законом порядку.

Враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку, що порушені права позивачів підлягають захисту, а позов задоволенню.

Керуючись ст.345 ЦК України, ст. 9 ЖК Української РСР, Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» ст.ст.12, 76, 77, 81, 141, 259, 263-268, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Управління житлового господарства Житомирської міської ради , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Приватне підприємство “КВЖРЕП №8» про визнання права на приватизацію квартири та зобов'язання вчинити дії по приватизації квартири за відсутності ордеру на жиле приміщення, - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на приватизацію квартири АДРЕСА_1 та зобов'язати Управління житлового господарства Житомирської міської ради вчинити дії по приватизації квартири АДРЕСА_1 за відсутності ордеру на жиле приміщення.

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на приватизацію квартири АДРЕСА_1 та зобов'язати Управління житлового господарства Житомирської міської ради вчинити дії по приватизації квартири АДРЕСА_1 за відсутності ордеру на жиле приміщення.

Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право на приватизацію квартири АДРЕСА_1 та зобов'язати Управління житлового господарства Житомирської міської ради вчинити дії по приватизації квартири АДРЕСА_1 за відсутності ордеру на жиле приміщення.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивачі: ОСОБА_1 , місце реєстрації АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

ОСОБА_2 , місце реєстрації АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ;

ОСОБА_3 , місце реєстрації АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 ;

Відповідач: Управління житлового господарства Житомирської міської ради місцезнаходження 10014, майдан С.П. Корольова, 4/2, м. Житомир, код ЄДРПОУ 34900607

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Приватне підприємство “КВЖРЕП №8» місцезнаходження 10030, Житомирська обл., м. Житомир, вул. Київська, 43, код ЄДРПОУ: 38797172

Повний текст рішення складено: 09.07.2025.

Суддя Л. М. Чішман