Справа № 615/1664/25
Провадження № 3/615/370/25
08 липня 2025 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Токмакова А.П., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №912362, складеного 08.06.2025 о 23:40 інспектором СРПП ВП №1 Богодухівського РВП ГУ НП в Харківській області Жигилій В.А., ОСОБА_1 звинувачується в тому, що 08.06.2025 о 23:04 по вул. Привокзальній в с-ще Ков'яги Богодухівського (Валківського) району Харківської області керував т/з Nissan Bluebird, д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з ротової порожнини, порушення мови). Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, що зафіксовано на технічний засіб. Від керування т/з відсторонений. На думку інспектора, ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 ПДР України.
В судове засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим, не з'явився, причину не повідомив, клопотання про відкладення судового розгляду не направив.
Неявка особи, що притягається до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, згідно ст.268 КУпАП не перешкоджає розгляду справи.
Захисник Власенко В.І. надав письмові пояснення, що 08.06.2025 о 23:00 ОСОБА_1 зупинений працівниками поліції на вул. Привокзальна, 6, в с-ще Ков'яги за порушення ПДР.
В ході спілкування один із поліцейських зробив висновок, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння, на що той заперечив щодо вживання алкоголю взагалі. При цьому у пасажирів з працівниками поліції виник словесний конфлікт.
На пропозицію пройти огляд на місці зупинки ОСОБА_1 сказав, що не бажає, але в медичному закладі - погодився, на що працівники поліції порадилися між собою і повідомили, що повірили йому, після чого відпустили.
Але, 26.06.2025 за допомогою додатку «Дія» ОСОБА_1 надійшла повістка про виклик до Валківського районного суду Харківської області у справі щодо вчинення саме ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, що здивувало.
Зауважив, що в матеріалах справи міститься відеозапис, здійснений на невідомий пристрій, дані про який не містяться і в протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно із цим відеозаписом, працівник поліції не роз'яснив ОСОБА_1 порядок проходження огляду, не аргументував необхідність встановлення стану алкогольного сп'яніння, проте у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №912362 зазначено, що водій відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку.
Факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки т/з або в закладі охорони здоров'я, на відеозаписі відсутній.
Направлення на огляд водія т/з до Валківської ЦРЛ та акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням технічних засобів, у якому зазначено, що у зв'язку з наявними ознаками огляд проводився за допомогою Alсotest dragger AMH - 0179, результат огляду на стан сп'яніння - відмова, які містяться в матеріалах справи, складені за відсутності ОСОБА_2 , їх копію йому не вручено, що на думку захисника, свідчить про порушення порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння. Про наявність цих документів ОСОБА_2 взагалі не знав.
Всупереч Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, затвердженої Наказом МВС та МОЗ №1452/735 від 09.11.2015 поліцейський не забезпечив супровід водія транспортного засобу в медичний заклад для підтвердження факту наявності алкоголю в крові.
На відео не зафіксована процедура направлення ОСОБА_1 для проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння, складання акту огляду та медичного огляду перед складенням висновку, складення протоколу про адміністративне правопорушення у зв'язку з відмовою від проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння з роз'ясненням прав та обов'язків особи.
Звернув увагу, що в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №912362, зазначено, що водія від керування т/з відсторонено. Але після спілкування з працівниками поліції, ОСОБА_1 з пасажирами поїхали, ніякого відсторонення не було, будь-які передбачені законом документи з цього приводу не складалися.
Наполягає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад та подія адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі слід закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Дослідивши надані матеріали справи, перевіривши доводи захисника, суддя доходить такого висновку.
Положеннями ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП).
Порядок провадження у справах про адміністративні правопорушення та притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлено Розділом IV Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Ч.1 ст.130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису від 18.12.2018 №1026, під час здійснення повноважень поліцейськими портативний відеореєстратор закріплюється на його форменому одязі на грудях (ближче до плечового суглоба) так, щоб не створювати перешкод діям поліцейського. У випадках, пов'язаних з необхідністю якісної фіксації подій, поліцейські можуть тримати портативний відеореєстратор у руках. Дозволяється закріплення портативного відеореєстратора на екіпіруванні (шоломі) або зброї, якщо їх конструкцією передбачені відповідні кріплення (п.4).
Включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу (п.5).
П.1 розділу VII Інструкції від 18.12.2018 №1026 встановлено, що під час виконання своїх повноважень поліцейським забороняються: 1) самовільне видалення відеозаписів з носіїв відеозапису, заміна цих носіїв, зміна їх системної дати та часу; 2) примусове виключення відеореєстраторів, у тому числі на вимогу сторонніх осіб; 3) перешкоджання здійсненню фото- і кінозйомки, відеозапису; 4) використання носіїв відеозапису у випадках, не пов'язаних із здійсненням ними повноважень поліції; 5) копіювання, передання інформації з відповідних носіїв стороннім особам.
За ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, в даному випадку органів Національної поліції.
На підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, надано протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №912362, складений 08.06.2025 о 23:40 інспектором СРПП ВП №1 Богодухівського РВП ГУ НП в Харківській області Жигилій В.А., який, зі змісту, ґрунтується на доданих до нього матеріалах: диск з відеозаписом, акт огляду, на стан сп'яніння, направлення на огляд. Підписи ОСОБА_1 та свідків, які б засвідчили відмову особи від підпису, відсутні, що підтверджує пояснення сторони захисту про складення протоколу про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та свідчить про недопустимість доказу обвинувачення.
Зі змісту акту огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, значиться запис, що ОСОБА_1 пропонувалося пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у зв'язку із виявленими ознаками алкогольного сп'яніння за допомогою Alсotest dragger ARLH - 0179, але огляд не проводився через відмову. Підписи ОСОБА_1 та свідків, які б засвідчили відмову особи від підпису, відсутні, дані про фіксацію огляду на відеозапис - відсутні, що підтверджує пояснення сторони захисту про складення акту огляду за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та свідчить про недопустимість доказу обвинувачення.
При цьому суддя приймає до уваги, що акт огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів не містить переліку ознак, які на думку інспектора свідчать про стан алкогольного сп'яніння, що не узгоджується із обставинами, встановленими поліцейським в протоколі про адміністративне правопорушення.
В направленні на огляд з метою виявлення стану сп'яніння, виписаному на ім'я ОСОБА_1 08.06.2025 о 23:30 до Валківської ЦРЛ, в графі «У результаті огляду, проведеного поліцейським, виявлені ознаки сп'яніння» міститься запис «алкогольного сп'яніння». Перелік будь-яких ознак сп'яніння також відсутній, що не узгоджується із обставинами, встановленими поліцейським в протоколі про адміністративне правопорушення. В графі «Огляд проводився за допомогою» міститься запис «відмовився». При цьому зазначено, що особу на огляд у заклад охорони здоров'я доставив інспектор СРПП ВП №1 Богодухівського РВП ГУ НП в Харківській області Жигилій В. Підписи ОСОБА_1 та свідків, які б засвідчили відмову особи від підпису, відсутні, що підтверджує пояснення сторони захисту про складення направлення на огляд за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та свідчить про недопустимість доказу обвинувачення.
Досліджений в судовому засіданні відеозапис, доданий до протоколу про адміністративне правопорушення, складений з численними порушеннями Інструкції від 18.12.2018 №1026, до суду надано лише його частини. На відеозаписі не зафіксовано будь-яких дій, які б свідчили про винуватість ОСОБА_1 в інкримінованому правопорушенні. Не зафіксовано будь-яких видимих ознак алкогольного сп'яніння, проходження процедури огляду в передбаченому законом порядку, складення матеріалів в його присутності, що не дає змоги встановити істину у справі.
За інформацією ТСЦ МВС №6343, згідно Єдиного державного реєстру МВС станом на 12.06.2025 ОСОБА_1 отримав посвідчення водія серії НОМЕР_3 кат. «В, С» від 24.09.2021. У зв'язку з позбавленням права керування т/з за ч.1 ст.130 КУпАП від 12.02.2024 посвідчення має статус «підлягає вилученню».
За ст.19 ЗУ «Про міжнародні договори України», ст.17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
Згідно зі ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
ЄСПЛ у рішеннях зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і за загальним правилом саме національні суди повноважені оцінювати надані їм докази (п.34 рішення у справі «Тейксейра де Кастор проти Португалії» від 09.06.1998, п.54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією про захист прав і основоположних свобод.
У справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 9 червня 2005 року), так і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року) Європейський Суд з прав людини зазначив, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значним, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу законності і воно не було свавільним.
Ст.7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст.245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб'єкта владних повноважень, зокрема, поліцейського, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.
Слід відзначити, що відповідно до ст.62 Конституції України звинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви про винність особи трактуються на його користь.
Особисті візуальні спостереження працівника поліції та його внутрішні переконання, певні судження і висновки щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за змістом та у відповідності до ст.251 КУпАП не мають характеру доказів, а зазначені у протоколі обставини мають характер припущень, як наслідок. Належні докази, які свідчили б про будь-які порушення в матеріалах справи відсутні.
Аналізуючи надані докази в сукупності, з урахуванням вимог ст.62 Конституції України, суддя доходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, в зв'язку з чим провадження у справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст.283-285 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Валківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.П. Токмакова