Справа №-613/55/25 Провадження №-3/613/395/25
10 липня 2025 року м.Богодухів
Суддя Богодухівського районного суду Харченко С.М. розглянувши матеріали, що надійшли від Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
за ч.1 ст.130 КУпАП,-
встановив:
Згідно змісту протоколу серії ЕПР1 №181632, ОСОБА_1 5 жовтня 2024 року о 18 год. 05 хв. керував автомобілем ВАЗ 2107 д.н.з. НОМЕР_1 д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: розширені зіниці, які не реагують на світло, неприродна блідість, підвищена жвавість. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я КНП Богодухівська ЦРЛ відмовився під відеозапис із застосуванням технічного засобу відеозапису нагрудної Body CAM №3, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України.
За вказане порушення, згідно протоколу, передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду матеріалу був повідомлений належним чином.
Дослідивши наявні матеріали справи слід зазначити наступне.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст.268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Постановами Богодухівського районного суду Харківської області від 2 грудня 2024 року, 18 грудня 2024 року, 8 січня 2025 року, 21 січня 2025 року, 13 лютого 2025 року, 14 березня 2025 року, 15 квітня 2025 року, 9 травня 2025 року та 27 травня 2025 року адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, із зазначенням необхідності усунути недоліки, був повернутий Богодухівському РВП ГУНП в Х/о для належного оформлення.
В постановах зазначалось на необхідність усунення ряду недоліків, а саме: в порушення ст.256 КУпАП, в протоколі відсутні пояснення особи відносно якої складено протокол, відсутній підпис цієї особи в протоколі чи посилання на відмову від його підписання. Також, в порушення вимог п.4 ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості на підтвердження роз'яснення прав та обов'язків, передбачених ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП. Крім того, матеріал містить пояснення осіб, які були свідками подій, при цьому в порушення вимог ст.256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення ці особи та їх адреси зазначені не були.
Матеріал в черговий раз надійшов до суду, вищевказані недоліки усунуто не було.
Також, в ході перегляду в судовому засіданні відеозапису, встановлено, що під час ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення, передбачене ст.130 ч.1 КУпАП, працівником поліції озвучено зовсім інший номер протоколу, ніж доданий до наявних матеріалів. Працівник поліції посилається на відмову від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в присутності двох свідків, особа, відносно якої складено протокол, неодноразово в ньому ставить підпис (файл 005-182727F-072803-000071-0036), проте наявний в матеріалах протокол не містить жодного підпису, окрім підпису працівника поліції. Крім того, в протоколі зазначено про те, що свідки не залучались, що протирічить озвученому працівником поліції на відеозаписі.
Вказане вище тягне за собою порушення прав особи, відносно якої складено протокол, унеможливлює надання оцінки діям цих осіб та розгляду матеріалу по суті.
Згідно з п.24 ч.5 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.05 року визнано правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
На підставі приведеного вище, керуючись ст.ст. 256, 268 КУпАП,-
постановив:
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, повернути Богодухівському РВП ГУНП в Харківській області, на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.