Справа № 346/2681/25
Провадження № 3/346/1130/25
09 липня 2025 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Коваленка Д.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ),
Аргументи держави Україна. 22 травня 2025 року о 20 годині 32 хвилин в м. Коломия, Івано-Франківської області по вулиці Косачівська, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом Opel Meriva державний номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку за допомогою Алкотестер Драгер 6820, результат 2.83 проміле, тест № 5372. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом евакуації транспортного засобу на майданчик тимчасового тримання, що в АДРЕСА_2 . Правопорушення вчинено повторно протягом року. Громадянина ОСОБА_1 притягнено до відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП, 04.03.2025 року Коломийським міськрайонним судом чим порушив вимоги пункту 2.9а Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 130 КУпАП.
Позиція ОСОБА_1 . Подав заяву в якій визнав свою вину в повному обсязі.
Оцінка суду.
Положення п.22 ч.1 ст. 92 Конституції України гарантують, що виключно законами України визначаються діяння, які є адміністративними правопорушеннями та відповідальність за них.
І зокрема, з огляду на ч.2 ст.130 КУпАП повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною 1 цієї статті є адміністративним правопорушенням. А ч.1 ст.130 КУпАП передбачено, що керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, є адміністративним правопорушенням.
Положеннями пп. «а» п. 2.9 Правил дорожнього руху України (що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306) передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Суд враховує те, що наданими йому доказами, у їх сукупності: протоколом про адміністративне правопорушення від 22 травня 2025 року (а.с. 1); актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначено, що ОСОБА_1 , перебував в стані алкогольного сп'яніння (2,83 % алкоголю (а.с. 3); направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (а.с. 4); роздруківкою з результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатору «Alcotest 6820» (а.с.5); постановою суду від 04 березня 2025 року згідно якої ОСОБА_1 , притягнено до відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП (а.с. 9-10); відеозаписом події (а.с. 12), а також повним визнанням вини ОСОБА_1 дійсно підтверджується, що 22 травня 2025 року о 20 годині 32 хвилин в м. Коломия, Івано-Франківської області по вулиці Косачівська, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом Opel Meriva державний номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку за допомогою Алкотестер Драгер 6820, результат 2.83 проміле, тест № 5372. Правопорушення вчинено повторно протягом року.
А за таких обставин суд погоджується із тим, що 22.05.2025 р., ОСОБА_1 дійсно вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП, і він винний у його вчиненні.
Обставин, які б виключали адміністративну відповідальність, а також обставин, які пом'якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено. А тому, він підлягає адміністративній відповідальності, на загальних підставах.
На виконання положень ст. 33 КУпАП суд констатує, що за своїм характером, вчинене ОСОБА_1 , адміністративне правопорушення, з огляду на його об'єкт та наслідки, є тяжким; суду не надано доказів того, що ОСОБА_1 вчиняв у минулому такі ж самі правопорушення, суд має докази його віку, статі, місця проживання.
Адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.2 ст.130 КУпАП, являє собою тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (що, на підставі п.5 підр.1 Розд. ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України складає 34000 грн.), з позбавленням права керування транспортними засобами на 3 роки.
Відповідно до положень ч.1 ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Отже, врахувавши усі обставини для вирішення питання про накладення на ОСОБА_1 , стягнення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП суд вважає, що накладення на нього штрафу у розмірі 34000 гривень, разом з позбавленням права керування транспортними засобами на 3 роки буде адекватною мірою відповідальності за вчинене ним адміністративне правопорушення.
Разом з цим, відповідно до положень статті 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути 605 гривень 60 копійок у якості судового збору.
Отже, керуючись статтями 1, 2, 7, 8, 9, 10, 17-24, 26, 27, 33-38, 40-1, 124, 221, 245-253, 254-255, 268, 271, 276, 279, 280, 283-285, 287, 294, 298-300, 304, 305, 306 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ), винуватим у вчиненні ним 22 травня 2025 року адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок, на користь Держави Україна (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанову може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 10 (десяти) днів, з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. А у разі подання апеляційної скарги у вказаний строк, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення. Судовий збір має бути сплачений на наступний робочий день, після набрання цією постановою законної сили. Постанова може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання нею законної сили, з урахуванням строків для сплати судового збору. Для недопущення звернення цієї постанови до примусового виконання, слід надати до Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області документи, що підтвердять сплату судового збору у розмірі, за реквізитами та у строки, що передбачені цією постановою.
Суддя: Коваленко Д. С.