Рішення від 13.06.2025 по справі 208/7794/23

справа № 208/7794/23

провадження № 2/208/45/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2025 р. м. Кам'янське

Заводський районний суд міста Кам'янського у складі:

головуючого судді Гречаної В.Г.,

за участі секретаря судового засідання Агеєвої В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам'янське в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 208/7794/23 за позовною заявою Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 «про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу», -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» звернулось до Заводського районного суду міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області із позовною заявою до ОСОБА_1 «про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу», за якою позивач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на свою користь:

- 67 660 (шістдесят сім тисяч шістсот шістдесят) гривень 71 копійка - вартості не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу;

- витрати по сплаті судового збору в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривень 00 копійок.

В обґрунтування позову зазначено, що Відповідач є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються позивачем на підставі ліцензії, виданої постановою НКРЕКП від 29.06.2017 р. № 844 «Про видачу ліцензії на розподіл природного газу ПАТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ» зі змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 18.06.2019 р. № 1091 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 29 червня 2017 року № 844», по об'єкту, розташованому за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, 3 провулок Криворізький, 16, на якому встановлені газові прилади: плита газова ПГ, опалювальний прилад та зареєстровано 1 особу.

Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» є новим найменуванням Публічного акціонерного товариства газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» згідно п . 1.1.1 р. 1 Статуту позивача.

27.04.2023 р. представниками Оператора ГРМ за вказаною адресою було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, зазначене було зафіксоване фотозйомкою. Відповідно до п. 1 гл. 2 р. XI Кодексу ГРС , до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об?ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (засобу вимірювальної техніки).

27.04.2023 р. представниками Оператора ГРМ в присутності споживача було складено виявлення порушень № 006900, протокол № 0320192619; 006900 про демонтаж лічильника газу та направлення для проведення позачергової повірки та експертизи та акт про порушення № DP 006900, у яких відповідач підписався особисто і без зауважень.

В протоколі про демонтаж лічильника газу відповідача повідомили про дату, місце та час, проведення експертизи.

Відповідач був повідомлений про дату, місце та час проведення експертизи лічильника газу, однак не з'явився.

Повірку лічильника газу відповідача було проведено Відокремленим підрозділом "Повірочна лабораторія" ТОВ "Рівнестандарт".

За результатами проведеної повірки повірником було видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 04.05.2023 р. № K-040523-18 щодо лічильника газу марки ВР типу G-4, зав. № 0564992, у зв?язку з тим, що відповідно до п. 6.8 та п. 6.4.1 ДЕРЖСТАНДАРТу УКРАЇНИ Р 50-071-98 «Рекомендації. Метрологія. Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки» «не реагує на зміну витрати газу. Не працює відліковий механізм», «зовнішній вигляд лічильника не відповідає вимогам ЕД. Корозія на корпусі лічильника».

04.05.2023 р. було проведено експертизу знятого для проведення експертизи лічильника газу марки ВР типу G-4 рік випуску 2006, зав. № 0564992, комісією по експертизі ПГЛ Кам?янського відділення АТ «Дніпропетровськгаз».

Результати експертизи лічильника газу було зафіксовано у акті експертизи лічильника газу № 72 від 04.05.2023 р.

Висновок комісії: «Лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно з п. 6.9. P50-071-98 та П.1.1.,1.3.,1.5.,1.6., 2.цього акту та з вини спеживача. Виявлено несанкийоноване втручання в роботу лічильника газу, яке призвело до викривлення даних обліку природного газу. /.../»

Крім того, факт виявлення несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та, відповідно, впливу такого викривлення даних обліку природного газу підтверджується фотознімками та відеофіксацією, здійсненими безпосередньо під час проведення експертизи лічильника газу відповідача.

Тобто комісією по експертизі ПГЛ Кам?янського відділення АТ «Дніпропетровськгаз» було встановлено як факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (засобу вимірювальної техніки), так і викривлення даних обліку спожитого газу внаслідок зазначеного втручання.

Вказані виявлені порушення свідчать про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ з боку відповідача. Відповідно до п. 4 гл. 6 р. Х Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ (вузол обліку газу ) та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що відповідно має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Вартість не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу за період з 27.10.2022 року по 26.04.2023 року складає 67660,71 грн.

Протоколом автоматизованого розподілу судової спрви між суддями від 23.08.2023 року, цивільну справу №208/7794/23 передано до провадження судді Сушкової Л.І.

Ухвалою судді від 07.09.2023 року відкрито провадження у цивільній справі № 208/7794/23 за правилами спрощеного позовного провадження.

04.10.2023 року відповідач ОСОБА_1 подав до суду заяву, у якій просить відкласти судове засідання на іншу дату.

06.11.2023 року відповідач ОСОБА_1 подав заяву, у якій просить перенести розгляд справи у зв'язку з поганим станом здоров'я.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.11.2023 року, цивільну справу №208/7794/23 передано до провадження судді Івченко Т.П. у зв'язку з відставкою судді Сушкової Л.І.

11.01.2024 року представник позивача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» - Липовий С.М. через систему «Елекронний суд» подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підримує в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує.

12.01.2024 року відповідач ОСОБА_1 подав до суду заяву, у якій просить відкласти судове засідання за станом здоров'я.

12.01.2024 року відовідач ОСОБА_1 подав до суду відзив на позовну заяву. У своєму відзиві ОСОБА_1 зазначив, що заперечує проти позовних вимог, вважає їх необґрунтованими та такими, що не можуть бути задоволені. Твердження позивача, що відповідач підписав акт без зауважень не відповідає дійсності, оскільки в акті про порушення від 27.04.2023 року відповідачем не визнано умисного самовільного втручання у газовий лічильник. Крім того, в акті від 27.04.2023 року не зазначено жодної з підстав втручання споживачем внаслідок чого витрати (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується та інші дії, що призводять до до викривлення даних обліку природного газу. Обов'язковими умовами такого порушення є те, що порушення має скоїти сам позивач та його дії мають бути умисними, оскільки мова йде про про втручання в роботу засобу обліку. Однак, у доданих до матеріалів справи доказів, не вбачається у діях споживача умисного пошкодження лічильника газу та втручання в його роботу, оскільки надані позивачем акти не містять відомостей про відсутність зміни показань лічильника газу відповідача. Натомість, відповідачем здійснювалась оплата спожитого природного газу.

Також зазначив, що для покладення на споживача відповідальності у виді нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу вимагається встановлення факту, а не можливості несанкціонованого відбору природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу). Сам по собі факт пошкодження не є підтвердженням несанкціонованого відбору природного газу з газорозподільних систем.

Матеріали справи свідчать про те, що за результатами експертизи лічильника газу споживача ОСОБА_1 встановлено пошкодження цілісності корпусу ЗВТ та наявності сторонніх предметів всередині ЗВТ, а саме відсутній гвинт, який закріплює корпус відлікового механізму до корпусу лічильника, замість нього присутня речовина схожа на пластилін. На підставі цього позивачем зроблено висновок, що міло місце несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника.

Акт експертизи від 04.05.2023 року не містить таких показників позачергової перевірки як втрата тиску, герметичність, похибка лічильника за об'ємної витрати, а також показників лічильника після повірки, відповідні графи не заповнені. Під час проведення експертизи здійснено лише зовнішній огляд лічильника, його робота не перевірялась.

Таким чином, позивачем не доведено того, що пошкодження цілісності корпусу ЗВТ та наявності сторонніх предметів всередині ЗВТ пов'язані з втручання в його роботу, яке впливало б на результати вимірювання та призводило б до викривлення даних обліку природнього газу.

Крім того, донарахування ціни не облікованого об'єму газу це не штрафні санкції, це витрати за використаний, але несплачений газ.

Позивачем не доведено наявність трьох елементів складу цивільного правопорушення - протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

17.01.2024 року представник позивача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» - Липовий С.М. через систему «Елекронний суд» подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що ознайомившись із запереченнями викладеними Відповідачем у відзиві на позовну заяву, вважає їх необґрунтованими та безпідставними. В цивільному праві, на відміну від кримінального права, де особа вважається невинною поки її вина не буде доведена, застосовується принцип презумпції вини правопорушника - особа вважається винною, поки не буде доведено протилежне. В даному випадку Кодексом ГРС, який є спеціальним нормативним актом, що безпосередньо регулює правовідносини між Оператором ГРМ та споживачем щодо наявності певних видів порушень та міри відповідальності за них, не встановлено як обов'язкову підставу для нарахування вартості необлікованого об'єму природного газу споживачу, на об'єкті якого виявлено порушення Кодексу ГРС, наявність вини споживача . При цьому, як вже зазначалося вище, відповідачем не надано жодних доказів, які б доводили відсутність його вини у виявленому порушенні Кодексу ГРС. В свою чергу, так як ОСОБА_1 споживав природний газ, ним виконано умови приєднання до Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2498 (надалі - Типовий договір), згідно п. 1.2. та 1.3. розділу І Типового договору. Відповідно до п.п. 5 п. 7.4 розділу VІІ Типового договору Споживач зобов'язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу. Отже, доведення вини споживача відносно виявленого порушення Кодексу ГРС, зокрема, щодо наявності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, не є обов'язком Оператора ГРМ. Сам факт наявності виявленого порушення свідчить про недотримання споживачем обов'язку щодо недопущення несанкціонованого відбору природного газу, що й цілком логічно призводить до певної міри відповідальності за вказаний вид порушення, передбачений нормами Кодексу ГРС.

Водночас, стороною відповідача не надано жодного доказу , який би спростовував викладені у зазначених вище документах обставини чи свідчив би про те, що зазначені у акті експертизи № 72 порушення конструкції лічильника газу, здійснено не ним.

Щодо повірки ЗВТ, згідно п. 10. гл. 10 р. X Кодексу ГРС після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408. А отже, оскільки лічильник газу був демонтований за адресою: АДРЕСА_1 , для проведення експертизи, підлягала проведенню й позачергова повірка даного ЗВТ. Щодо посилання Відповідача на п. 6 гл. 9 р. Х Кодексу ГРС слід звернути увагу, що позивач залишає поза увагою головний критерій, за якого дана норма підлягає застосуванню: «Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. В даному випадку саме і є порушення Кодексу ГРС, а отже, підлягають застосуванню інші норми чинного законодавства.

Відповідно до п.4 гл.6 Розділу 10 Кодексу за збереження і цілісність комерційних та дублюючих вимірів об'єму газу та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені. […] Отже, саме відповідач, як споживач, має нести відповідальність за цілісність та збереженість газового лічильника.

14.02.2024 року представник позивача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» - Липовий С.М. подав до суду заяву, у якій просить провести розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

18.03.2024 року адвокат Плетенко К.Ю., яка діє в інтересах відповідача ОСОБА_1 , подала до суду заяву, у якій просить ознайомитись з матеріалами справи.

09.04.2024 року відповідач ОСОБА_1 подав до суду заяву, у якій порсить відкласти розгляд справи на іншу дату.

11.04.2024 року представник позивача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» - Липовий С.М. подав до суду клопотання щодо приєднання до матеріалів справи доказів.

11.07.2024 року представник позивача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» - Липовий С.М. подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи.

Протоколом повторного автоматизованого розподілі судової справи між суддями від 22.08.2024 року, цивільну справу №208/7794/23 передано до провадження судді Гречаної В.Г., у зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_2 у відставку.

Ухвалою суду від 23.08.2024 року цивільну справу прийнято до свого провадження.

13.09.2024 року адвокат Плетенко К.Ю. подала до суду заяву про відкладення розгляду справи.

02.12.2024 року відповідач ОСОБА_1 подав до суду заяву про відкладення розгляду справи.

13.01.2025 року відповідач ОСОБА_1 подав до суду заяву про відкладення розгляду справи.

26.02.2025 року адвокат Плетенко К.Ю. подала до суду заяву, у якій просить відкласти розгляд справи на іншу дату.

01.04.2025 року відповідач ОСОБА_1 подав до суду заяву про відкладення розгляду справи.

06.05.2025 року відповідач ОСОБА_1 подав до суду заяву про відкладення розгляду справи.

12.06.2025 року адвокат Плетенко К.Ю. подала до суду заяву, у якій просить розгляд справи проводити без її участі з урахуванням відзиву відповідача на позовну заяву.

13.06.2025 року представник позивача - Липовий С.М. подав до суду заяву, просить розгляд справи проводити за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

13.06.2025 р. відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про місце, день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, причини своєї неявки до суду не повідомив.

Інші процесуальні дії (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо) не застосовувались.

Справа розглядається за відсутності учасників справи, тому у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що відповідно до Протоколу №5381 засідання комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем від 26.05.2023 року, розгляд акта про порушення вимог Кодексу по особовому рахунку НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , де споживачем є ОСОБА_1 виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ р. ХІ гл.2 п.1 пп.3 КГРС, виступили з пропозицією щодо необхідності здійснити нарахування об'ємів природного газу, вартість якого складає 67660,71 грн.

Відповідно до акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості від 26.05.2023 року, на підставі акта про порушення від 27.04.2023 року №DP006900до споживача ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 здійснено розрахунок об'єму та обсягу природного газу і його вартості, завданих порушенням споживача у розмірі 67660,71 грн.

Згідно до розрахунку на оплату збитків від 26.05.2023 року також зазначено розрахунок об'єму та обсягу природного газу і його вартості, завданих порушенням споживача у розмірі 67660,71 грн.

Відповідно до протоколу № (о/р) НОМЕР_1 ; 006900 про демонтаж лічильника газу та направлення лоя проведення позачергової перевірки та експертизи від 27.04.2023 року, лічильник марки ВР типу G 4-2 зав. № 0564992, рік випуску 2006, дата проведення повірки 16.07.2016 року, який встановлено за адресою: АДРЕСА_1 , споживач ОСОБА_1 , пломба С32546934, особовий рахунок НОМЕР_1 , побутовий газовий лічильник споживача демонтується представником газорозподільної організації. Споживач ОСОБА_1 запрошується о 14:00 на 04.05.2023 року для проведення експертизи лічильника. ОСОБА_1 ознайомлений з даним протоколом, про що свідчить його підпис.

Відповідно до акту № (о/р) НОМЕР_2 виявлення порушення від 27.04.2023 року, представниками газорозподільного підприємства АТ «Дніпропетровськгаз» висловили сумнів у правильній роботі встановленого за адресою: АДРЕСА_1 лічильнику газу марки ВР типу G 4-2 зав. № 0564992, рік випуску 2006, дата проведення повірки 16.07.2016 року, пломба С32546934, місце демонтажу Д2=1 з показами 26018,45 куб.м., виявлено не чіткий відбиток на свинцевій пломбі завода виробника, відсутність зміни показань лічильника газу. Відповідач ОСОБА_1 ознайомлений з даним актом, про що свідчить його підпис.

Відповідно до акту про порушення № DP006900 від 27.04.2023 року, на дату складання цього акту на об'єкті приватний будинок о/р НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення за кодексом газорозподільних систем:

-Розділ ХІ, глава 2 п.1 пп.3 - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ;

-Розділ ХІ, глава 2 п.3 пп. 1 - пошкодження ЗВТ або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внасллідок чого втрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується не коректно.

ОСОБА_1 ознайомлений з даним актом, про що свідчить його підпис, зауваження не зазначив.

Відповідно до акту №72 експертизи лічильника газу від 04.05.2023 року, експертиза проведена без присутності споживача ОСОБА_1 . Експертизою встановлено:

-1.1. цілісність заводської пломби та повірочного тавра: свинцева пломба заводу-виробника деформована: аверс має сліди переобжимання, реверс частково відсутній, пломба не несе захисної функції.

-1.3. цілісність відлікованого механізму та корпусу ЗВТ: на пломбувальній планці захисного склата на вузлі кріплення суматора в місці встановлення пломби присутні сколи, подряпини, а також сліди речовии схожої на клей. Всередині відлікового механізму з правої сторони відсутня частина паспорту в місці кріплення втулки. Втулка, яка закріплює паспорт з правої сторони деформована. Деформована магнітна муфта в місці з'єднання з шестернею №38/49. На корпусі відлікового механізму зі сторони, яка прилягає до лічильника присутні сколи та подряпини.

-1.5. наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ: відсутній гвинт, який закріплює корпус відлікового механізму до корпусу лічильника. Замість нього присутня речовина схожа на пластилін.

-Розділ 2. Результати позачергової ревірки - не працює відліковий механізм.

Висновок комісії: лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно п.6.9. Р50-071-98 та п.1.1., 1.3., 1.5., 1.6., 2 цього акту та з вини споживача. Виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, яке призвело до викривлення даних обліку природного газу. Лічильник запаковано в поліетиленовий пакет з пломбою № с 62969024 та передано в сектор повірки побутових лічильників відділу обслуговування вузлів обліку газу.

Відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №К-040523-18 від 04.05.2023 року, виданої ТОВ «РІВНЕСТАНДАРТ» відокремлений підрозділ «ПОВІРОЧНА ЛАБОРАТОРІЯ», підстави для визначення ЗВТ непридатним: 6.8. не реагує на зміни втрати газу, не працює відліковий механізм. 6.4.1. Зовнішній вигляд лічильника не відповідає вимогам ЕД. Корозія на корпусі лічильника.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1.2. розділу 1 Статуту АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз», товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз»

Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємств та громадських формувань, основним видом економічної діяльності АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» є розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи.

Правовідносини, які виникли між споживачем та газорозподільною організацією врегульовано Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодексом ГРМ), постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу», Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРКП від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єктами ринку природного газу є: оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Статтею 40 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

Пунктом 3 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що його дія поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу - це правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу.

Доступ до газорозподільної системи - це право користування потужністю складової (об'єкта) газорозподільної системи в обсязі та на умовах, встановлених у договорі (технічній угоді) про надання відповідних послуг з оператором газорозподільної системи.

Оператор газорозподільної системи - це суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління;

Постачальник природного газу (постачальник) суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу;

Споживачем природного газу (споживач) є фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу І Кодексу ГРМ оператор ГРМ здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, яка видається Регулятором.

Згідно з пунктом 5 глави 2 розділу І Кодексу ГРМ взаємовідносини, пов'язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення Оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між Оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VІ цього Кодексу.

Відповідно до пункту 3 глави 3 розділу І Кодексу ГРМ для забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи та можливості розподілу (переміщення) належного споживачу (суміжному суб'єкту ринку природного газу) природного газу ГРМ обов'язковою умовою є наявність фізичного підключення об'єкта споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) до ГРМ.

Споживачі, у тому числі побутові, та суміжні суб'єкти ринку природного газу, які фізично підключені до ГРМ, забезпечуються цілодобовим доступом до ГРМ та можливістю розподілу (переміщення) природного газу ГРМ у порядку, визначеному в розділі VI цього Кодексу.

Відповідно до пункту 5 розділу I Правил, побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.

Згідно до абзацу 1 пункту 17 розділу ІІІ Правил, якщо побутовий споживач не здійснив оплату за спожитий природний газ протягом десяти днів після строку, визначеного договором постачання природного газу, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання природного газу споживачу шляхом направлення споживачу письмового повідомлення (з відміткою про вручення) з вимогою самостійно припинити споживання природного газу за рахунок перекриття запірного пристрою перед газовим приладом та допустити представника постачальника за пред'явленням службового посвідчення на об'єкт для пломбування запірних пристроїв, що має здійснюватися з дотриманням техніки безпеки. При цьому в повідомленні про припинення споживання природного газу постачальник має зазначити підстави та дату припинення газоспоживання, яка не може бути раніше ніж через три дні після дати отримання повідомлення.

Пунктами 25, 26, 30 розділу ІІІ Правил визначено, що побутовий споживач є відповідальним за: несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за надані послуги з газопостачання; відмову в доступі до об'єкта споживача представникам постачальника для виконання ними функцій, передбачених цими Правилами та договором; порушення інших вимог цих Правил. Про порушення, допущені побутовим споживачем під час постачання природного газу, відповідальні представники постачальника складають акт-претензію у двох примірниках, один з яких залишається в побутового споживача. У разі коли між побутовим споживачем і постачальником не досягнуто згоди про надання послуг з газопостачання, розмір їх оплати, відшкодування збитків, спірні питання вирішуються в судовому порядку.

Згідно Кодексу ГРМ, несанкціонований відбір природного газу відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу; побутовий споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; пошкодження ЗВТ/лічильника газу механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання; пошкодження пломб відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).

За пунктом 1 глави 7 розділу VІ, оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках: несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу; отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках: відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді; відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача; подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання; відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»; розірвання договору розподілу природного газу; несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; несанкціоноване відновлення газоспоживання; визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт; наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ; необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим); відмова представникам Оператора ГРМ в доступі на об'єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання; в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно до пункту 4 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ, побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов'язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п'яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Як зазначено в Главі 5 розділу IX Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження

Відповідно до Кодексу ГРМ Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії). До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.

За п.10, 11 гл.5 р. ХІ Кодексу ГРМ, споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

В акті виявлення порушень № 006900 та акті про порушення № DP 006900, складених під час виявлення 27.04.2023 р. представниками Оператора ГРМ за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, провулок Криворізький, 16 наявності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, пошкодження ЗВТ або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внасллідок чого втрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується не коректно, було зазначено ознаки порушення «не чіткий відиток на свинцевій пломбі завода виробника, відсутність зміни показань лічильника газу».

Твердження відповідача про те, що він підписав акт без зауважень не відповідає дійсності, оскільки відповідачем не визнано умисного самовільного втручання у газовий лічильник не знайшло свого підтвердження у матеріалах справи.

У акті про порушення № DP 006900 від 27.04.2023 року, де зазначено виявлені порушення, наявний власноручний підпис ОСОБА_1 , що свідить про те, що він ознайомлений з даним актом та отримав копію. Зауваженння та пропозиції споживача, при наявності даної графи, відсутні.

Відповідно п. 7 гл. 9 р. X Кодексу ГРС, якою визначено, що акт про порушення складається представником Оператора ГРМ на місці перевірки у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень, зокрема, щодо наявності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (пп.5).

Тобто вказана норма Кодексу ГРС і свідчить про те, що безпосередньо на об'єкті представниками Оператора ГРМ технічно неможливо встановити точно, чи є це несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ, а тому вказується тільки наявність відповідних ознак. Такі висновки можна зробити на підставі проведеної експертизи лічильника газу уповноваженими на те особами, які мають відповідні знання та кваліфікацію.

В подальшому ж лічильник газу відповідача з дотриманням вимог Кодексу ГРС було направлено для проведення експертизи, висновки якої підтвердили факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Щодо твердження відповідача щодо недоведеності того, що внаслідок пошкоджень витрата природного газу комерційним вузлом не обліковується та відбувається викривлення даних.

Верховний Суд у постанові від 31.07.2019 (справа №904/4030/18) вказав, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту несанкціонованого втручання в роботу комерційного вузла обліку газу шляхом пошкодження пломб, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). Вказане свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Зазначене також підтверджується тим, що відповідно до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості.

Схожі висновки містяться у постановах Верховного Суду від 05.11.2019 (справа №922/137/19), від 28.12.2019 (справа №911/721/19), від 12.03.2020 (справа №920/1217/16), від 26.06.2020 (справа №911/720/19), від 08.09.2020 (справа №922/4351/19), від 17.02.2021 (справа №914/375/18), від 18.08.2021 (справа №914/2108/19), від 24.10.2018 (справа №914/2384/17), від 18.06.2019 (справі №922/1573/18), від 25 січня 2023 року (справа №635/8494/20).

За результатами експертизи лічильника газу відповідача 04.05.2023 р. факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ було встановлено за сукупністю ознак, а саме:

-1.1. цілісність заводської пломби та повірочного тавра: свинцева пломба заводу-виробника деформована: аверс має сліди переобжимання, реверс частково відсутній, пломба не несе захисної функції.

-1.3. цілісність відлікованого механізму та корпусу ЗВТ: на пломбувальній планці захисного склата на вузлі кріплення суматора в місці встановлення пломби присутні сколи, подряпини, а також сліди речовии схожої на клей. Всередині відлікового механізму з правої сторони відсутня частина паспорту в місці кріплення втулки. Втулка, яка закріплює паспорт з правої сторони деформована. Деформована магнітна муфта в місці з'єднання з шестернею №38/49. На корпусі відлікового механізму зі сторони, яка прилягає до лічильника присутні сколи та подряпини.

-1.5. наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ: відсутній гвинт, який закріплює корпус відлікового механізму до корпусу лічильника. Замість нього присутня речовина схожа на пластилін.

Відповідно до висновку комісії: лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно п.6.9. Р50-071-98 та п.1.1., 1.3., 1.5., 1.6., 2 цього акту та з вини споживача. Виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, яке призвело до викривлення даних обліку природного газу.

Тобто, даний факт був встановлений експертизою від 04.05.2023 року, відповідач висновки експертизи не оскаржував, недовіру не висловлював, а отже дані Акту №72 експертизи лічильника газу від 04.05.2023 року є такими, що встановлені та є доведеними.

Сума заборгованості за нарахування об'ємів природного газу у розмірі 67660,71 грн. підтверджена протоколом №5381 засідання комісії про розгляд актів про порушення КГС від 26.05.2023 року, розрахунком не облікованих об'ємів природного газу, актом-розрахуном не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 26.05.2023 року, розрахунком на полату збитків від 26.05.2023 року.

З урахуванням викладеного вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровьскгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об'єму та обсягу природного газу підлягають задоволенню.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

У зв'язку з задоволенням позовних вимог позивача, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, суд вважає, що з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» підлягає стягненню сплачений останнім судовий збір у розмірі 2 684,00 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ :

Позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 «про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу»- задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» (49044, м. Дніпро, вул. Шевченка, буд. 2, код ЄДРПОУ: 03340920, р/р НОМЕР_4 у АТ «Ощадбанк», МФО 305482) вартість не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу у розмірі 67660 (шістдесят сім тисяч шістсот шістдесят) гривень 71 копійок.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз» (49044, м. Дніпро, вул. Шевченка, буд. 2, код ЄДРПОУ: 03340920, р/р НОМЕР_4 у АТ «Ощадбанк», МФО 305482) судовий збір у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення, безпосередньо до суду апеляційної інстанції - Дніпровського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://zv.dp.court.gov.ua.

Відомості про сторони:

Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільних систем «Дніпропетровськгаз», адреса:49044, м. Дніпро, вул. Шевченка, буд. 2, код ЄДРПОУ: 03340920.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .

Суддя В.Г.Гречана