Дата документу 09.07.2025
Справа № 334/4250/25
Провадження № 3/334/1596/25
09 липня 2025 року суддя Дніпровського районного суду м. Запоріжжя Турбіна Т.Ф., розглянувши матеріали, які надійшли з Пологівського районного відділу поліції ГУНП в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 891089 від 17.05.2025, 17 травня 2025 року о 12год. 50хв. в м. Запоріжжі по вул. Дніпровське шосе, біля будинку №12 ОСОБА_1 висловлювався нецензурною лайкою на адресу інспектора СДПП ВП №3 ПРВП старшого лейтенанта поліції Зінченка С.Ю., чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 173 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення був повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Згідно з вимогами ст. 278, 280 КУпАП, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи, чи є необхідність у витребуванні додаткових матеріалів, а при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Зі змісту даної правової норми вбачається, що особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності тільки у разі вчинення дії чи бездіяльності, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до диспозиції ст.173 КУпАП дрібним хуліганством є нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об'єктом адміністративного проступку, передбаченого ст.173 КУпАП є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку.
Згідно п.3 постанови Пленуму Верховного суду України №10 від 22.12.2006 року «Про судову практику у справах про хуліганство» дрібне хуліганство - це умисне порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, яке не супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом.
Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських містах в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Найбільш розповсюдженою формою дрібного хуліганства є нецензурна лайка у громадських місцях, непристойні висловлювання.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять доказів, які б містили відомості про порушення ОСОБА_1 громадського порядку та спокою громадян, і підтверджували наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
Так, згідно рапорту інспектора СР ПП ВП №3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області старшого лейтенанта поліції С. Зінченка 17.05.2025 о 12год. 50хв. біля будинку №12 по вул. Дніпровське шосе м. Запоріжжя було виявлено громадянина ОСОБА_1 , який при перевірці документів не надав військово-облікові документи, чим порушив ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», і почав безпричинно висловлюватися на його адресу грубою нецензурною лайкою, намагався втекти та покинути місце події.
В ході цього до ОСОБА_1 було застосовано заходи фізичного впливу та спеціальні засоби (кайданки) згідно зі ст. 45 ЗУ «Про Національну поліцію» як до особи, яка чинила опір поліцейському та намагалася втекти.
Після цього спільно з відповідальним працівником Пологівського РВП майором поліції Сидоренком К. ОСОБА_1 було доставлено до Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області, де складено протокол про адміністративне затримання за ч.1 ст. 261 КУпАП і протокол про адміністративне правопорушення за ст. 173 КУпАП, після чого передано відповідальному працівнику Пологівського РВП майору поліції Сидоренку К. для доставки ОСОБА_1 до Пологівського РТЦК для складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 210 КУпАП.
Вказані обставини підтверджуються відеозаписом події.
Об'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку.
Найбільш розповсюдженою формою дрібного хуліганства є нецензурна лайка у громадських місцях, непристойні висловлювання. Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях у процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є місце його скоєння, а саме - громадське місце, яке характеризується своєю суспільною значущістю для задоволення культурних, ідеологічних, політичних, естетичних, економічних та інших інтересів багатьох людей, що передбачає вільний доступ і їх спільне використання необмеженою кількістю людей.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу, явною неповагою до моральних засад суспільства, коли особа усвідомлює, що її дії протиправні, передбачає, що в результаті їх здійснення будуть порушені громадський порядок і прагне до цього. Мотивом вчинення хуліганства є задоволення індивідуальних потреб самоствердження шляхом ігнорування гідності інших людей.
Відтак, нецензурна лайка ОСОБА_1 при опорі поліцейському та намаганні втекти під час перевірки у нього на вулиці військово-облікових документів та виявленні і фіксації порушення ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не містить ознак дрібного хуліганства, оскільки такі дії були викликані і виникли виключно у зв'язку з непогодженням з діями співробітників поліції щодо перевірки військово-облікових документів, його затримання і доставлення до Пологівського РТЦК, та не мали на меті порушення громадського порядку і спокою громадян.
Враховуючи викладене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне провадження по адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 156, ст. 173, ст. 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Турбіна Т. Ф.