про відмову у відкритті касаційного провадження
09 липня 2025 року
м. Київ
справа №620/12249/24
адміністративне провадження № К/990/28015/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стеценка С.Г.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року (суддя Скалозуб Ю.О.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2025 року (колегія у складі суддів Кузьменка В.В., Василенка Я.М., Ганечко О.М.)
у справі № 620/12249/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області
про визнання бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФ України у Чернігівській області, відповідач, скаржник), в якому просила:
- визнати неправомірною бездіяльність ГУ ПФ України в Чернігівській області, щодо проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.08.2024 № ФЧ55376;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.08.2024 № ФЧ55376 з урахуванням індексації пенсії згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Чернігівський окружний адміністративний суд рішенням від 30.10.2024, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2025, позов задовольнив.
30.06.2025 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ГУ ПФ України в Чернігівській області, в якій останнє з посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права просить скасувати рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.10.2025 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2025.
Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно з п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У цій справі оскаржуються дії територіального Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні перерахунку особі пенсії за вислугу років з 01.02.2023 виходячи з розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2023, зазначеного у довідці уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення.
Чернігівський окружний адміністративний суд в ухвалі від 10.09.2024 про відкриття провадження вирішив питання про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У такому разі ухвалені у цій справі судові рішення відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Доведення зазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.
У контексті наведеного Суд зауважує, що для підтвердження фундаментального значення для формування єдиної правозастосовної практики скаржник має сформулювати проблемне правове питання, вирішення якого у випадку відкриття Верховним Судом касаційного провадження, впливатиме на широку масу спорів, створюючи тривалий у часі, відмінний від минулого підхід до вирішення актуальної правової проблеми.
Проте скаржник у касаційній скарзі не обґрунтовує, у чому саме полягає фундаментальне значення розгляду цієї справи для формування єдиної правозастосовної практики, не вказує приклади неоднакового застосування судами в інших справах у подібних правовідносинах норм матеріального чи процесуального права.
Загалом зміст доводів касаційної скарги зводиться до незгоди відповідача із наданою судом апеляційної інстанції правовою оцінкою встановлених обставин і досліджених доказів, тобто - до їх переоцінки, що у силу приписів ст. 341 КАС України виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у подібній справі № 440/6017/21 висловив правову позицію про те, що з 01.01.2020 положення п. 4 Постанови № 704 щодо використання прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 як розрахункової величини для посадових окладів суперечить правовим актам, які передбачають щорічне оновлення прожиткового мінімуму як базового державного стандарту. У зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня кожного року, військовослужбовці мають право на отримання довідки для перерахунку пенсії з оновленими даними про посадовий оклад і оклад за званням, визначеними на основі оновленого прожиткового мінімуму. Обмеження, встановлене п. 3 розд. ІІ Закону № 1774-VІІІ щодо використання мінімальної заробітної плати, не впливає на спірні правовідносини, оскільки розрахунковою величиною для посадових окладів є прожитковий мінімум, а мінімальна заробітна плата використовується з іншою метою.
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 31.08.2022 у справі № 120/8603/21-а.
Водночас Суд звертає увагу скаржника на висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 10.01.2019 у справі № 553/3619/16-а, відповідно до якого підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Суд апеляційної інстанції переглянув рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 відповідно до таких висновків Верховного Суду.
Таким чином, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 та постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2025, прийняті у даній справі, не підлягають касаційному оскарженню.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За викладених обставин ГУ ПФ України в Чернігівській області слід відмовити у відкритті касаційного провадження.
Керуючись ст.ст. 328, 333, 359 КАС України, Верховний Суд, -
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2025 року у справі № 620/12249/24.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя С.Г. Стеценко