про відмову у відкритті касаційного провадження
09 липня 2025 року
м. Київ
справа №420/28427/24
адміністративне провадження № К/990/27882/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стеценка С.Г.,
перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 січня 2025 року (суддя Скупінської О.В.) та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2025 року (колегія у складі суддів Шевчук О.А., Бойка А.В., Єщенка О.В.)
у справі № 420/28427/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФ України в Одеській області, відповідач, скаржник), в якому просив:
1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області y вигляді обмеження максимальним розміром виплати перерахованої пенсії з 01.06.2024;
2) визнати протиправними дії ГУ ПФ України в Одеській області у вигляді позбавлення права на отримання індексації основного розміру пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), починаючи з 01.06.2024;
3) зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити, починаючи з 01.06.2024 індексацію основного розміру пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 від основного розміру пенсії 49578,72 грн, що складає 6941,02 грн, відповідно до Постанови № 118;
4) зобов'язати відповідача утриматися від обмеження пенсії максимальним розміром та здійснювати її виплату без обмеження максимальним розміром з врахуванням:
- індексації основного розміру пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 від основного розміру пенсії 49578,72 грн, що складає 6941,02 грн, відповідно до Постанови № 118, починаючи з 01.06.2024;
- індексації основного розміру пенсії в сумі 1500 грн на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185), починаючи з 01.03.2024.
Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 17.01.2025 позов задовольнив.
Надалі П'ятий апеляційний адміністративний суд постановою від 02.06.2025, задовольнивши частково апеляційну скаргу відповідача, скасував рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2025 в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними дії та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.06.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням індексації, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», ухвалив у цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позову. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишив без змін.
30.06.2025 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ГУ ПФ України в Одеській області, в якій останнє з посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2025 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.06.2025, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно з п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У цій справі оскаржуються дії територіального органу Пенсійного фонду України щодо обмеження максимальним розміром виплати перерахованої особі пенсії.
Одеський окружний адміністративний суд в ухвалі від 21.10.2024 про відкриття провадження вирішив питання про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У такому разі ухвалені у цій справі судові рішення відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Доведення зазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.
Проте у поданій касаційній скарзі відсутні як такі посилання на існування обставин, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Таким чином, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2025 та постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.06.2025, прийняті у даній справі, не підлягають касаційному оскарженню.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За викладених обставин ГУ ПФ України в Одеській області слід відмовити у відкритті касаційного провадження.
Керуючись ст.ст. 328, 333, 359 КАС України, Верховний Суд, -
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 січня 2025 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2025 року у справі № 420/28427/24.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя С.Г. Стеценко