09 липня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/8393/24 пров. № А/857/30575/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Ільчишин Н.В., Шевчук С.М.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області,
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року (суддя - Морська Г.М., час ухвалення - не зазначено, місце ухвалення - м. Львів, дата складання повного рішення - не зазначено),
в адміністративній справі №380/8393/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області,
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У квітні 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням страхового та пільгового страхового стажу за Списком №l за період його роботи у відокремленому підрозділі шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.04.2021 року по 04.06.2022 року (день звільнення) з дати її призначення - 05.07.2022 року; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше проведених виплат) з дати її призначення 05.07.2022 до проведеного останнього перерахунку 13.02.2024 з врахуванням зарахованого страхового стажу та пільгового страхового стажу за Списком №1 періоду його роботи у відокремленому підрозділі шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.04.2021 року по 04.06.2022 року (день звільнення), за який сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та з урахуванням вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідач позовних вимог не визнав, в суді першої інстанції подав відзив на позовну заяву. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням страхового та пільгового страхового стажу за Списком №l за період його роботи у відокремленому підрозділі шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.04.2021 по 04.06.2022 (день звільнення) з дати її призначення - 05.07.2022. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше проведених виплат) з дати її призначення 05.07.2022 до проведеного останнього перерахунку 13.02.2024 з врахуванням зарахованого до страхового та пільгового стажу за Списком №1 періоду його роботи у відокремленому підрозділі шахта «Степова» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.04.2021 по 04.06.2022 (день звільнення), за який сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та з урахуванням вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці». Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 1211,20 грн судових витрат у вигляді судового збору.
З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що судом першої інстанції ухвалено рішення з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, не відповідністю обставинам справи і з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, наведених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт покликається на те, що сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, надійшли після спливу чотирьох місяців з дня первинного звернення особи за призначенням пенсії, відтак період роботи з 01.04.2021 по 04.06.2022 не зараховано до страхового та до підземного стажу позивача за Списком №1. Зазначає, що дії зобов'язального характеру щодо проведення позивачу нарахування призначеної йому пенсії за віком згідно із Законом №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020-2022 роки, має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що призначив позивачу пенсію, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ Волинської області.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржене рішення суду від 23.10.2024 та винести рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Судом встановлено такі фактичні обставини справи.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії по інвалідності на пільгових умовах відповідно до статті 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 05.07.2022.
Страховий стаж ОСОБА_1 при первинному призначенні пенсії, обчислений по 31.03.2021, становив 18 років 10 місяців 06 днів, з них: 15 років 09 днів - пільгова робота за списком № 1 (стаж на підземних роботах), в т. ч. навчання за фахом - 03 місяці 14 днів. Період роботи з 01.04.2021 по 04.06.2022 на ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» при первинному призначенні пенсії не враховано до страхового та до підземного стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників та до розрахунку середньої заробітної плати, оскільки за цей період була відсутня сплата страхових внесків.
01.05.2023 за результатами розгляду заяви позивача від 24.04.2023 проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі сплатою страхових внесків ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» по червень 2021 року. В результаті проведеного перерахунку до страхового стажу та до стажу на підземних роботах за списком № 1 зараховано період роботи по червень 2021 року, відповідно страховий стаж позивача становив 19 років 01 місяць 06 днів, з них стаж на підземних роботах за Списком №1, з урахуванням 03 місяці 14 днів навчання за спеціальністю, становив 15 років 03 місяці 09 днів.
На підставі поданої ОСОБА_1 заяви від 21.06.2023 про перерахунок пенсії з 01.07.2023 проведений перерахунок пенсії та зараховано до страхового стажу та до стажу на роботах за списком № 1 період роботи по вересень 2021 року. Після проведеного перерахунку страховий стаж позивача становив 19 років 04 місяці 06 днів, з них з них стаж на підземних роботах за Списком № 1, з урахуванням 03 місяці 14 днів навчання за спеціальністю, становив 15 років 06 місяців 09 днів.
13.02.2024 позивач ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії.
За принципом екстериторіальності заяву переслано на розгляду ГУ ПФУ в Черкаській області.
Рішенням ГУ ПФУ в Черкаській області за результатами розгляду поданої заяви від 13.02.2024 про перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком у зв'язку зі сплатою страхових внесків по червень 2022 року до страхового стажу та до стажу на підземних роботах за списком № 1 зараховано період роботи по червень 2022 року та за даний період враховано заробітну плату. Розмір пенсії по інвалідності обчислено в розмірі пенсії за віком з урахуванням страхового стажу 35 років 01 місяць 06 днів (стаж роботи 20 років 01 місяць 06 днів та додатково зараховано 15 років за стаж роботи на підземних роботах за Списком № 1). Заробітну плату для обчислення пенсії враховано за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 30.06.2022 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (коефіцієнт заробітку - 2,80280).
01.03.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про повернення недоплаченої пенсії з моменту призначення у зв'язку із зарахуванням до страхового стажу періоду за який сплачений ЄСВ (а.с.7).
Листом від 19.03.2024 №7785-7269/У-52/8-1300/24 відповідач відмовив у проведенні перерахунку та виплаті різниці, мотивуючи наступним: «… Щодо проведення перерахунку пенсії у зв'язку зі сплатою страхових внесків з дати призначення пенсії повідомляємо, що пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Пpo загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із змінами, внесеними згідно з Постановою правління Пенсійного фонду України № 33-1 від 25.11.2021 визначено, у разі якщо відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою заяви про призначення пенсії надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення особи за призначенням пенсії, орган, що призначає пенсію, протягом місяця з дня надходження цих відомостей, переглядає прийняте рішення. Оскільки відомості про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою заяви про призначення пенсії, надійшли після чотирьох місяців з дня звернення за призначенням пенсії, тому підстави для проведення перерахунку пенсії з дати її призначення відсутні…» (а.с.8-10).
Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо відмови в зарахуванні до страхового та пільгового страхового стажу за Списком №1 та в проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся до адміністративного суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог, з врахуванням наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 1 ст. 9 Закону №1058 передбачено, що відповідно до цього закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком: 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч.1 ст.10 Закону №1058, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
З 16.09.2008 набрав чинності Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VІ (далі за текстом Закон №345), який спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Згідно статті 1 Закону №345-VI його дія поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно- рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону №345 встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058, яка визначає мінімальний розмір пенсії за віком, передбачено, шо мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Отже, статтею 8 Закону №345, абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону №1058 передбачені пільги для шахтарів щодо підвищеного мінімального розміру пенсії за віком. Ці пільги поширюються на працівників, зазначених у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Викладене узгоджується з позицією Верховного Суду висловленою у постанові від 26.05.2020 р. у справі №205/8712/16-а.
Статтею 8 Закону №345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію.
Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Касаційного адміністративного суду від 13.11.2019 року у справі №345/763/17, від 26.05.2020 року у справі №205/8712/16-а.
Таким чином, умовою виплати пенсії у розмірах встановлених статтею 8 Закону №345 та абз.3 ч.1 ст.28 Закону №1058 є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах.
Зі змісту матеріалів справи вбачається та сторонами не заперечується перебування позивача на пенсії по інвалідності з 05.07.2022 року.
У розглядуваній справі судом встановлено, що ОСОБА_1 24.04.2023 звертався із заявою про перерахунок пенсії (відповідно до сплати страхових внесків за період, що передує заяві про призначення пенсії). На підставі вказаної заяви проведено перерахунок пенсії та зараховано страховий стаж по червень 2021 року.
В результаті проведеного перерахунку до страхового стажу та до стажу на підземних роботах за списком № 1 зараховано період роботи по червень 2021 року, відповідно страховий стаж позивача становив 19 років 01 місяць 06 днів, з них стаж на підземних роботах за Списком № 1, з урахуванням 03 місяці 14 днів навчання за спеціальністю, становив 15 років 03 місяці 09 днів.
В подальшому 21.06.2023 ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії з 01.07.2023. В результаті проведено перерахунок пенсії та зараховано до страхового стажу та до стажу на роботах за списком № 1 період роботи по вересень 2021 року. Після проведеного перерахунку страховий стаж позивача становив 19 років 04 місяці 06 днів, з них з них стаж на підземних роботах за Списком № 1, з урахуванням 03 місяці 14 днів навчання за спеціальністю, становив 15 років 06 місяців 09 днів.
13.02.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області про перерахунок пенсії встановленого зразка.
За результатами розгляду поданої заяви від 13.02.2024 про перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком у зв'язку зі сплатою страхових внесків по червень 2022 року до страхового стажу та до стажу на підземних роботах за списком № 1 зараховано період роботи по червень 2022 року та за даний період враховано заробітну плату. Розмір пенсії по інвалідності обчислено в розмірі пенсії за віком з урахуванням страхового стажу 35 років 01 місяць 06 днів (стаж роботи 20 років 01 місяць 06 днів та додатково зараховано 15 років за стаж роботи на підземних роботах за списком № 1). Заробітну плату для обчислення пенсії враховано за весь період страхового стажу з 01.07.2000 по 30.06.2022 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (коефіцієнт заробітку - 2,80280).
01.03.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про повернення недоплаченої пенсії з моменту призначення у зв'язку із зарахуванням до страхового стажу періоду за який сплачений ЄСВ.
Листом від 19.03.2024 №7785-7269/У-52/8-1300/24 відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку та виплаті різниці, мотивуючи наступним: «… Щодо проведення перерахунку пенсії у зв'язку зі сплатою страхових внесків з дати призначення пенсії повідомляємо, що пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Пpo загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із змінами, внесеними згідно з Постановою правління Пенсійного фонду України № 33-1 від 25.11.2021 визначено, у разі якщо відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою заяви про призначення пенсії надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення особи за призначенням пенсії, орган, що призначає пенсію, протягом місяця з дня надходження цих відомостей, переглядає прийняте рішення.
Оскільки відомості про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою заяви про призначення пенсії, надійшли після чотирьох місяців з дня звернення за призначенням пенсії, тому підстави для проведення перерахунку пенсії з дати її призначення відсутні…».
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Дослідивши трудову книжку позивача серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 в межах спірного періоду, судом підтверджується стаж роботи ОСОБА_1 з 01.04.2021 по 04.06.2022 з повним робочим днем в шахті ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля».
Отже, трудова зайнятість позивача в межах спірного періоду підпадає під дію Списку №1.
Згідно доводів апеляційної скарги відповідача не зараховано позивачу період його роботи з 01.04.2021 по 04.06.2022 через відсутність сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з абзацом 36 частини 1 ст. 1 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Відповідно до абзацу 37 частини 1 ст. 1 Закону №1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з абзацом 1 частини 1 ст. 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку(абзац 1 частини другої статті 24 Закону №1058-IV).
Дослідивши відомості, що містяться в матеріалах справи, видно, що за результатами розгляду заяв позивача від 24.04.2023 та 13.02.2024 пенсійним органом проведений перерахунок пенсії позивача, зарахувавши при цьому до страхового стажу та до стажу на підземних роботах за списком №1 період роботи з 01.04.2021 по 04.06.2022 на підставі даних про сплачені підприємством страхові внески та враховано заробітну плату за даний період.
З цього приводу вірно врахував суд першої інстанції, що у випадку невиконання страхувальником обов'язку щодо сплати єдиного внеску, в тому числі порушення строків його сплати, законодавством передбачає відповідальність страхувальника шляхом сплати недоїмки, штрафу та пені на вимогу органу доходів і зборів, встановлюючи можливість виконання такої вимоги як виконавчого документа державною виконавчою службою та наділяючи орган доходів і зборів правом звернення до суду з позовом про стягнення такої недоїмки.
Системний аналіз вказаних вище норм Закону №1058-IV дає підстави для висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який сплачені страхові внески.
Періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того сплатило підприємство-страхувальник ці страхові внески (єдиний внесок) чи ні, оскільки працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем - платником страхових внесків (єдиного внеску).
Суд зазначає, що працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем - платником страхових внесків (єдиного внеску).
Також, згідно з частиною третьою статті 44 Закону №1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відтак, правом вимагати додаткові документи від підприємств, організацій і окремих осіб наділені лише органи, що призначають пенсії, а не особи, яким призначається пенсія.
Натомість, в матеріалах справи відсутні будь-які документи, які б свідчили про вчинення відповідачем дій, спрямованих на проведення перевірки відомостей щодо періодів роботи позивача, сплати страхових внесків та отримання додаткових документів.
Отже, відмова ГУ ПФУ у Львівській області у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням страхового та пільгового страхового стажу за списком №1 за період з 01.04.2021 по 04.06.2022 з дати призначення пенсії - 05.07.2022 є протиправною
При цьому, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те, що предметом судового спору в цій справі є питання щодо відмови ГУ ПФУ у Львівській області у проведенні перерахунку пенсії та виплаті різниці. Питання ж щодо рішення ГУ ПФУ у Черкаській області за результатами розгляду заяви від 13.02.2024 про перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком не є предметом судового спору у розглядуваних в цій справі правовідносинах.
Інші доводи апелянта на правомірність прийнятого рішення суду не впливають та висновків суду не спростовують, тому колегія суддів апеляційного суду не вбачає підстав для їхнього детального аналізу.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції всебічно з'ясовано обставини справи, рішення суду першої інстанції винесено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому немає підстав для його скасування.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року в адміністративній справі №380/8393/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. В. Гуляк
судді Н. В. Ільчишин
С. М. Шевчук