Постанова від 08.07.2025 по справі 240/16370/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/16370/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Попова Оксана Гнатівна

Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.

08 липня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Смілянця Е. С.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач, ОСОБА_1 , звернувся в суд із позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо не нарахування та виплати доплати за службу в нічний час за період з 01.01.2017 по 30.11.2020 в сумі 14 167,27 грн.;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області нарахувати та виплатити доплату за службу в нічний час за період з 01.01.2017 по 30.11.2020 в сумі 14 167,27 грн.

Житомирський окружний адміністративний суд рішенням від 22.01.2025 позов задовольнив.

Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що не оформлення Народицьким ВП Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області таких довідок та не надання їх до Головного управління Національної поліції в Житомирській області для здійснення нарахування та виплати доплати за службу в нічний час, у відповідача був відсутній обов'язок з нарахування та виплати позивачу доплати за службу в нічний час за спірний період.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає, що не складання та не надсилання довідок обліку несення працівниками СРПП служби в нічний час до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, не може бути підставою для обмеження права позивача на доплату за роботу в нічний час.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 (далі - позивач) у період з 07.11.2015 по 29.06.2021 проходив службу в органах Національної поліції.

Наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області №200 о/с від 25.06.2021 позивача звільнено зі служби в поліції на підставі п.2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).

Як зазначено позивачем, у період з 01.01.2017 по 30.11.2020 він залучався до служби у нічні зміни, однак, йому не виплачувалась доплата за службу в нічний час.

В подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою щодо нарахування та виплату грошового забезпечення у вигляді доплати за службу у нічний час за період з 01.01.2017 по 30.11.2020.

Однак, листом Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 08.08.2024 за №СЕД-11794-2024 повідомлено позивача, що у зв'язку з тим, що довідки обліку несення поліцейським служби в нічний час Народицьким відділенням поліції Коростенського відділу поліції ГУНП в Житомирській області до УФЗБО ГУНП не подавались, підстав для нарахування доплати до грошового забезпечення не було.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Так, правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначено Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VІІІ (далі - Закон № 580-VIII).

Частиною 1 ст.91 Закону № 580-VIII встановлено, що особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських:1) службу у святкові та вихідні дні;2) службу позмінно;3) службу з нерівномірним графіком;4) службу в нічний час.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) визначено, що Національна поліція з метою організації своєї діяльності фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України інших джерел, не заборонених законом, а також забезпечує ефективне і цільове їх використання.

Відповідно до підпункту 3 пункту 5 Постанови № 988 постановлено виплачувати поліцейським доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до ст. 94 Закон України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, Міністерство внутрішніх справ України видало наказ № 260 від 06.04.2016, яким затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.

Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.

Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Пунктом 15 Порядку № 260 визначено, що у разі звільнення зі служби грошове забезпечення поліцейським виплачується по день їх звільнення зі служби в поліції включно.

Проаналізувавши наведені норми, можливо дійти висновку, що за несення служби в нічний час поліцейським обов'язково виплачується доплата у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

При цьому, як вірно зазначає суд першої інстанції, факт неналежного ведення документообігу Народицьким відділенням поліції Коростенського відділу поліції ГУНП в Житомирській області, а саме не складання та не надсилання довідок обліку несення позивачем служби в нічний час до Головного управління Національної поліції в Житомирській області не може бути підставою для обмеження права позивача на доплату за роботу в нічний час при наявності інших доказів виконання такої роботи.

Поряд з цим, перебування в нічних змінах підтверджується графіками несення служби секторів реагування патрульної поліції Народицького відділення поліції з 01.01.2017 по 30.11.2020. Тому відсутність довідок відповідача про облік несення позивачем в нічний час служби за умови відсутності доказів внесення завідомо неправдивих відомостей в книги зазначених нарядів не є достатньою підставою для допущення спірної бездіяльності.

Разом з тим, доплата за службу в нічний час позивачу не проводилась, що підтверджується розрахунковими листами та не заперечується відповідачем.

Доводи апеляційної скарги, що не оформлення Народицьким ВП Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області таких довідок та не надання їх до Головного управління Національної поліції в Житомирській області для здійснення нарахування та виплати доплати за службу в нічний час, у відповідача був відсутній обов'язок з нарахування та виплати позивачу доплати за службу в нічний час за спірний період, колегія суддів вважає помилковими, оскільки неналежне ведення документообігу підвідомчим структурним підрозділом ГУНП - Народицьким РВП ГУНП в Житомирській області - а саме не складання та не надсилання довідок обліку несення працівниками СРПП служби в нічний час до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, не може бути підставою для обмеження права позивача на доплату за роботу в нічний час при наявності інших доказів виконання такої роботи.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що відповідач безпідставно не здійснював позивачеві доплату за службу в нічний час, чим допустив протиправну бездіяльність. Відтак позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції України в Житомирській області щодо не нарахування та невиплати доплати за службу в нічний час позивачу за період з 01.01.2017 по 30.11.2020 є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

При цьому, належним способом захисту порушеного права є зобов'язання Головного управління Національної поліції в Житомирській області нарахувати та виплатити позивачу доплату за службу у нічний час за період з 01.01.2017 по 30.11.2020.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Смілянець Е. С.

Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.