Справа № 320/48639/23 Суддя (судді) першої інстанції: Жукова Є.О.
09 липня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Собківа Я.М.,
суддів: Сорочка Є.О., Чаку Є.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 21 травня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
ОСОБА_1 звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області, в якому просила: визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області від 27 липня 2023 року №259 «Про затвердження рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України від 20 липня 2023 року №71 «Про відмову у наданні компенсації на відновлення пошкодженого об'єкту гр. ОСОБА_1 за заявою №ЗВ-12.05.2023-6221»».
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 21 травня 2024 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення окружним адміністративним судом норм матеріального права та не з'ясування останнім всіх обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2024 року відкрито апеляційне провадження у справі, встановлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу, витребувано матеріали справи з суду першої інстанції.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2024 року відмовлено у задоволені клопотання про розгляд справи у відкритому судовому засіданні, продовжено строк розгляду справи на більш тривалий, розумний термін та призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.
13 листопада 2024 року позивач подав до суду апеляційної інстанції додаткові пояснення, до яких додав докази, що були відсутні при поданні апеляційної скарги та просив прийняти та долучити вказані пояснення і докази до матеріалів справи.
19 листопада 2024 року відповідач подав відзив на апеляційну скаргу в якому просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги на більш тривалий, розумний термін, у відповідності до положень статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, про що свідчить паспорт № НОМЕР_1 , виданий органом №3232 13 січня 2017 року.
30 березня 2022 року внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України та влучання боєприпасів було пошкоджено житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 . На той момент будинок належав ОСОБА_2
25 квітня 2022 року комісія виконавчого комітету Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області провела обстеження та склала акт обстеження об'єктів, що зазнали руйнувань та пошкоджень внаслідок бойових дій військ рф на території Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області. В зазначеному акті зафіксовано зруйнування оздоблення будинку, газопостачання, електропостачання, каналізацію, несучі стіни та перекриття, напружена будівельна цілісність, частково пошкоджені вікна та зруйновані всі двері.
24 жовтня 2022 року відповідно до договору купівлі-продажу, посвідченому приватним нотаріусом Бучанського районного нотаріального округу Київської області Демчук Л.В. та зареєстрованому в реєстрі за № 2261, ОСОБА_1 придбала у ОСОБА_2 житловий будинок та земельну ділянку (під ним) за адресою АДРЕСА_1 .
На момент придбання продавцем було відновлено одну несучу стінку, забиті фанерою вікна та встановлені тимчасові вхідні двері. Інших відновлюваних робіт проведено не було, що і дозволило їй придбати вказаний житловий будинок і земельну ділянку за ціною, набагато нижчою, ніж існує на аналогічний об'єкт нерухомості в даній місцевості. Всі обставини щодо предметів купівлі-продажу були обговорені перед укладанням договору і в неї не було і немає претензій до продавця з питання стану придбаних об'єктів.
12 травня 2023 року через застосунок «Дія» позивач скористалась послугою «єВідновлення», для чого надіслала повідомлення про пошкоджене майно або втрачене нерухоме майно у застосунку «Дія». Заяві присвоєно реєстраційний №ЗВ-12.05.2023-6221.
04 липня 2023 року затверджено акт №А-0407/09 комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії рф, проведеного у складі. В розділі 2 вказано акта зазначені пошкодження, існуючі на момент обстеження: пошкоджено оздоблення будинку (фасаду та внутрішнє), цегляні стіни та перегородки. Також вказано, що спричинені вони влучанням боєприпасів та вибуховою хвилею 30 березня 2022 року.
За результатами висновків акту від 04 липня 2023 року та згідно Порядку №381, комісією складено чек-лист з визначенням розміру компенсації для відновлення пошкодженого об'єкта нерухомого майна.
20 липня 2023 року комісією з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкодженні об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України прийнято рішення №71, яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні компенсації на відновлення пошкодженого об'єкту за заявою №ЗВ-12.05.2023-6221.
24 липня 2023 року позивачкою було подано до Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області заперечення на рішення №71 від 20 липня 2023 року.
Рішенням Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області від 27 липня 2023 року №259 затверджено рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України від 20 липня 2023 року №71 «Про відмову у наданні компенсації на відновлення пошкодженого об'єкту гр. ОСОБА_1 за заявою №ЗВ- 12.05.2023-6221».
Не погодившись із рішенням Дмитрівської сільської ради Бучанського району Київської області від 27 липня 2023 року №259 позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду із цим позовом.
Колегія суддів, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про обґрунтованість висновків суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Питання, що стосуються надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, регулюються Законом України від 23 лютого 2023 року №2923-ІХ (далі - Закон №2923-ІХ).
Відповідно до терміну, визначеного в пункті шостому частини першої статті 1 Закону №2923-ІХ, пошкоджені об'єкти нерухомого майна - об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та можуть бути відновлені шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації, відновлення яких є економічно доцільним:
а) квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки;
б) об'єкти будівництва (будинки садибного типу, садові та дачні будинки), в яких на момент пошкодження зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;
в) складові частини об'єктів будівництва (квартири, інші житлові приміщення в будівлі), які після прийняття в експлуатацію є самостійними об'єктами нерухомого майна, за умови що на момент пошкодження в об'єкта будівництва зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт;
г) спільне майно багатоквартирного будинку, відмінне від земельної ділянки;
Відповідно до пункту першого статті 2 Закону №2923-ІХ отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна: фізичні особи - громадяни України, які є:
а) власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна;
б) замовниками будівництва - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «б» пункту 6 частини першої статті 1 Закону України від 23 лютого 2023 року №2923-ІХ, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «б» пункту 4 частини першої статті 1 Закону №2923-ІХ;
в) власниками спеціального майнового права на неподільні житлові об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти житлової нерухомості або особами, які сплатили часткову ціну такого об'єкта та на користь яких зареєстровано обтяження речових прав на такий об'єкт відповідно до Закону України «Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту шостого частини першої статті 1 Закону №2923-ІХ, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту четвертого частини першої статті 1 Закону №2923-ІХ;
г) особами, які здійснили інвестування/фінансування будівництва об'єктів будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт до набрання чинності Законом України «Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту шостого частини першої статті 1 Закону №2923- ІХ, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту четвертого частини першої статті 1 цього Закону;
г) членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього, - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктами «а»-«в» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону;
д) спадкоємцями осіб, визначених підпунктами «а»-«ґ» пункту першого статті 1 Закону №2923-ІХ.
Так, норми Закону №2923-ІХ визначають, що отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти є, зокрема власники пошкодженого/знищеного майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ.
Постановою Кабінету міністрів України від 21 квітня 2023 року №381 затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги єВідновлення (далі - Порядок №381).
Цей Порядок визначає механізм надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги "єВідновлення" (пункт 1 Порядку №381).
Відповідно до абзаців четвертого, п'ятого пункту 1 Порядку №381 терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:
- окремі категорії об'єктів нерухомого майна - одноквартирні будинки, у тому числі відокремлені житлові будинки садибного типу, зблоковані будинки з окремими квартирами, що мають свій власний вхід з вулиці, котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності, будинки садибного типу, дачні та садові; квартири (житлові приміщення) у багатоквартирному будинку (у разі, коли місця загального користування не пошкоджені, або у разі, коли такі місця загального користування були пошкоджені, але в подальшому були відремонтовані);
- пошкоджені об'єкти - об'єкти нерухомого майна, які розташовані на території України та пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, та можуть бути відновлені шляхом проведення поточного або капітального ремонту.
Отримувачем компенсації є фізична особа - громадянин України, яка досягла 18-річного віку та подала засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) або в інший спосіб, передбачений цим Порядком, заяву та є власником (співвласником) пошкодженого об'єкта, право власності якого підтверджено (пункт 3 Порядку №381).
Згідно з приписами абзаців першого-четвертого пункту 6 Порядку №381 компенсація надається у разі, коли:
- об'єкт нерухомого майна був пошкоджений після набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні";
- об'єкт нерухомого майна розташований на території України, крім територій активних бойових дій, територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких на дату подання заяви не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
- відомості про право власності на пошкоджений об'єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- обсяг пошкоджень не перевищує суму компенсації, що визначена в абзацах п'ятнадцятому і шістнадцятому пункту 10 цього Порядку (крім випадку, передбаченого пунктом 25-1 цього Порядку).
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду звертає увагу, що на момент пошкодження будинку, ОСОБА_1 не була його власницею.
Відповідно до абзаців першого - третього пункту 7 Порядку №381 для розгляду питання надання компенсації виконавчими органами сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовими адміністраціями населеного пункту або військово-цивільними адміністраціями населеного пункту (далі - уповноважений орган) утворюється комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - комісія).
Комісія є консультативно-дорадчим органом, підзвітним та підконтрольним уповноваженому органу. Уповноважений орган забезпечує дотримання комісією вимог цього Порядку (абзац другий пункту 7 Порядку №381).
Положення про комісію, її персональний склад затверджуються уповноваженим органом (абзац третій пункту 7 Порядку №381).
Абзацом шостим пункту 8 Порядку №381 передбачено, що комісія відповідно до цього Порядку перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна відомостей щодо акта комісійного обстеження, виконаного відповідно до пункту 8-1, та/або звіту з технічного обстеження відповідно до пункту 9 Порядку виконання невідкладних робіт. У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна комісія вживає заходів для проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції комісії відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт (крім випадків, коли заявник звертається за отриманням компенсації за виконаний ремонт).
Відповідно до абзацу четвертого пункту 8 Прядку №381 у разі коли з використанням електронної публічної послуги "єВідновлення" було подано заяву про пошкоджений об'єкт, щодо якого не прийнято рішення комісії про надання/відмову в наданні компенсації, засобами Порталу Дія блокується можливість подання інших заяв щодо такого пошкодженого об'єкта до моменту прийняття рішення комісії про надання/відмову в наданні компенсації.
Абзацами з п'ятого по двадцять третій пункту 14 Порядку №381 передбачено підстави для відмови в наданні компенсації.
Відповідно до абзацу 31 пункту 14 Порядку №381 у рішенні зазначається вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви.
З наявного в матеріалах справи договору купівлі-продажу (а.с.17-19) вбачається, що ОСОБА_1 з 24 жовтня 2022 року є власницею житлового будинку, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , та земельної ділянки під ним. Тобто, на момент пошкодження будинку внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України його власником була ОСОБА_2 , а позивач набула права власності на зазначений будинок більше ніж через п'ять місяців після влучання у нього боєприпасів.
Крім того, наявними в матеріалах справи доказами, зокрема актом обстеження об'єктів, що зазнали руйнувань та пошкоджень внаслідок бойових дій військ російської федерації підтверджується, що ОСОБА_2 також зверталася із заявою про пошкодження її будинку.
Враховуючи викладені вище обставини справи та приписи законодавства, які регулюють спірні правовідносини, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що враховуючи набуття права власності на «пошкоджений» об'єкт нерухомого майна громадянкою ОСОБА_1 вже після отримання ним пошкоджень внаслідок бойових дій, комісія правомірно прийняла рішення від 20 липня 2023 року №71 про відмову у наданні компенсації на відновлення пошкодження об'єкта, який на момент прийняття рішення комісії перебував на праві власності іншої особи.
Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що при вирішенні справи №320/48639/23 Київським окружним адміністративним судом було дотримано норми матеріального права та правильно встановлено обставини справи, що призвело до правильного вирішення спору.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 21 травня 2024 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку та строки, визначені статтями 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач Собків Я.М.
Суддя Сорочко Є.О.
Суддя Чаку Є.В.