Справа № 580/9118/24 Суддя (судді) першої інстанції: Рідзель О.А.
09 липня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Кучми А.Ю.,
суддів Аліменка В.О., Бєлової Л.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року (м. Черкаси, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без урахування вимог абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та неврахуванням до пільгового стажу роботи за Списками № 1 затверджених постановою Кабінету Міністрів України 11.03.1994 № 162, постановою Кабінету Міністрів України 16.01.2003 № 36, Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, а також до Списку робіт затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 р. № 202 з повним робочим днем під землею періодів роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 20.05.2002 по 23.05.2002 електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею, з 17.06.2003 по 12.05.2004 гірником підземним з повним робочим днем в шахті, з 08.11.2004 по 31.12.2004 машиністом підземних установок з повним робочим днем в шахті, з 01.06.2007 по 05.07.2007 гірником підземним з повним робочим днем в шахті, з 19.10.2007 по 24.12.2007 гірником підземним з повним робочим днем в шахті, з 22.01.2008 підземний горнорабочим 3 розряду, з 20.02.2008 прохідником з повним робочим днем в шахті, та по 29.06.2008, з 21.07.2008 по 17.02.2009 прохідником з повним робочим днем під землею, з 16.04.2009 по 22.07.2009 прохідником підземним з повним робочим днем в шахті, з 12.08.2009 по 14.08.2009 підземним прохідником з повним робочим днем в шахті, з 12.10.2009 підземним горнорабочим з повним робочим днем під землею, з 19.07.2011 підземним горнорабочим по ремонту горних виработок з повним робочим днем в шахті, та по 11.12.2009, з 26.06.2019 по 09.08.2019 машиністом підземний з повним робочим днем в шахті, з 05.12.2019 по 04.12.2019 гірником з ремонту горних виработок з повним робочим днем в шахті, з 01.08.2022 по 31.08.2022 військова служба за контрактом під час призначення пенсії 26.04.2023 року, та період проходження військової служби із розрахунку 1 день військової служби за три з 29.04.2021 по 15.09.2022 у відповідності до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 3, 4 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 та пункту 2.3. розділу 2 Положення затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок розміру пенсії з урахуванням вимог абз.3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 26.04.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зарахувати до його пільгового стажу роботи за Списками №1 затверджених постановою Кабінету Міністрів України 11.03.1994 № 162, постановою Кабінету Міністрів України 16.01.2003 №36, Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, а також до Списку робіт затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 з повним робочим днем під землею періоди роботи з 20.05.2002 по 23.05.2002 електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею, з 17.06.2003 по 12.05.2004 гірником підземним з повним робочим днем в шахті, з 08.11.2004 по 31.12.2004 машиністом підземних установок з повним робочим днем в шахті, з 01.06.2007 по 05.07.2007 гірником підземним з повним робочим днем в шахті, з 19.10.2007 по 24.12.2007 гірником підземним з повним робочим днем в шахті, з 22.01.2008 підземний горнорабочим 3 розряду, з 20.02.2008 прохідником з повним робочим днем в шахті, та по 29.06.2008, з 21.07.2008 по 17.02.2009 прохідником з повним робочим днем під землею, з 16.04.2009 по 22.07.2009 прохідником підземним з повним робочим днем в шахті, з 12.08.2009 по 14.08.2009 підземним прохідником з повним робочим днем в шахті, з 12.10.2009 підземним горнорабочим з повним робочим днем під землею, з 19.07.2011 підземним горнорабочим по ремонту горних виработок з повним робочим днем в шахті, та по 11.12.2009, з 26.06.2019 по 09.08.2019 машиністом підземний з повним робочим днем в шахті, з 05.12.2019 по 04.12.2019 гірником з ремонту горних виработок з повним робочим днем в шахті, з 01.08.2022 по 31.08.2022 військова служба за контрактом під час призначення пенсії 26.04.2023 року, та період проходження військової служби із розрахунку 1 день військової служби за три з 29.04.2021 по 15.09.2022 у відповідності до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 3, 4 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 та пункту 2.3 розділу 2 Положення затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що під час призначення пенсії на пільгових умовах відповідач безпідставно не врахував позивачу вищевказаний стаж, що дає право на перерахунок та збільшення пенсії відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Стверджує, що наведений період роботи підтверджений даними трудової книжки та відповідними архівними довідками, що надавались відповідачу.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову, зазначив, що пенсію позивача обчислено з урахуванням страхового стажу 46 років 8 місяців, у тому числі 9 років роботи за Списком № 1, які зараховано у подвійному розмірі та 20 років 4 місяці 29 днів - період із дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 періодів роботи з 20.05.2002 по 23.05.2002; з 17.06.2003 по 12.05.2004; з 08.11.2004 по 12.01.2005; з 01.06.2007 по 05.07.2007; з 19.10.2007 по 24.12.2007, з 22.01.2008 до 29.06.2008; з 21.07.2008 по 17.02.2009; з 16.04.2009 по 22.07.2009; з 12.08.2009 по 14.08.2009; з 12.10.2009 до 11.12.2009; з 26.06.2019 по 09.08.2019; з 01.08.2022 до 31.08.2022. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 періоди роботи: з 20.05.2002 по 23.05.2002; з 17.06.2003 по 12.05.2004; з 08.11.2004 по 12.01.2005; з 01.06.2007 по 05.07.2007; з 19.10.2007 по 24.12.2007, з 22.01.2008 до 29.06.2008; з 21.07.2008 по 17.02.2009; з 16.04.2009 по 22.07.2009; з 12.08.2009 по 14.08.2009; з 12.10.2009 до 11.12.2009; з 26.06.2019 по 09.08.2019; з 01.08.2022 до 31.08.2022, - а також прийняти рішення про перерахунок з 26.04.2023 пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вказаного стажу. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх фактичних обставин у справі. Доводи апеляційної скарги за своїм змістом дублюють доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву. Також апелянт зазначає, що суд першої інстанції перебрав на себе повноваження з розрахунку страхового стажу позивача за Списком №1 та прийняв рішення про зобов'язання Головного управління прийняти рішення про перерахунок пенсії, чим втрутився в дискреційні повноваження Головного управління не зважаючи на те, що обчислення страхового стажу та призначення пенсії є повноваженнями органів Пенсійного фонду України, які реалізовуються в процесі прийняття рішення про призначення пенсії.
Також, не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх фактичних обставин у справі. Апелянт зазначає, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.
Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, згідно з посвідченням від 30.03.2022 серії НОМЕР_1 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій. Випискою Обласної МСЕК №2 до акту огляду серії 12 ААГ №059547 підтверджується, що позивачу 20.07.2023 встановлена ІІ група інвалідності.
26.04.2023 позивач звернувся заявою до відповідача про призначення пенсії з інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За результатами розгляду відповідач прийняв рішення про призначення позивачу з 14.02.2023 пенсії з інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
01.08.2023 позивач звернувся заявою до відповідача, яка прийнята 01.08.2023 і зареєстрована за №12668, в якій просив перерахувати його пенсію та врахувати стаж за Списком №.1
У переліку додатків до заяви вказав: довідку про зміну назви організації - 1 шт., довідку про прийняття на роботу (навчання) - 4 шт., заяву про призначення/перерахунок пенсії - 1 шт., інший документ - 2 шт., паспорт НОМЕР_2 - 1 шт., довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру 3052501839 - 1 шт.
Для перевірки достовірності видачі довідок від 27.03.2023 №26/75 про підтвердження наявного у позивача трудового стажу для перерахунку пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за періоди роботи з 17.06.2003 до 12.05.2004, з 12.10.2009 до 01.06.2015, з 05.12.2019 до 29.04.202, з 22.09.2022 до 28.02.2023 на посаді підземний гірник у ВП «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» відповідач 01.08.2023 за вих.№2300-0204-9/49972 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Оскільки акт перевірки до відповідача не надходив, рішення за результатами розгляду заяви позивача від 01.08.2023 відповідач не приймав.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 у справі №580/2587/24 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.08.2023 про перерахунок пенсії та врахування стажу за Списком №1.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, заяву ОСОБА_1 від 01.08.2023 про перерахунок пенсії та врахування стажу за Списком №1 і за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення з урахуванням викладених судом у цьому рішенні мотивів.
На виконання вказаного рішення, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу та обчислив її з урахуванням страхового стажу 46 років 8 місяців, у тому числі 9 років роботи за Списком №1.
Не погоджуючись із незарахуванням пільгового стажу у повному обсязі, позивач звернувся даним позовом до суду.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що право позивача на встановлені законом гарантії не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за порядок ведення трудової книжки, на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Положенням ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 вищезазначеного Закону визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), який набрав законної сили з 01.01.2004.
Статтею 8 цього Закону передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Приписами ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, зокрема, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Частинами 1 та 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Спірним у межах цієї справи є зарахування до пільгового стажу позивача за Списком №1 періодів роботи з 20.05.2002 по 23.05.2002, з 17.06.2003 по 12.05.2004, з 08.11.2004 по 31.12.2004, з 01.06.2007 по 05.07.2007, з 19.10.2007 по 24.12.2007, з 22.01.2008 по 29.06.2008, з 21.07.2008 по 17.02.2009, з 16.04.2009 по 22.07.2009, з 12.08.2009 по 14.08.2009, з 12.10.2009 по 11.12.2009, з 26.06.2019 по 09.08.2019, з 05.12.2019 по 04.12.2019.
У трудовій книжці серії НОМЕР_3 наявні такі записи про трудову діяльність позивача:
- з 20.05.2002 по 23.05.2002 електрослюсар підземний з повним робочим днем під землею;
- з 17.06.2003 по 12.05.2004 гірник підземний з повним робочим днем в шахті;
- з 08.11.2004 по 13.01.2005 машиніст підземних установок з повним робочим днем в шахті;
- з 01.06.2007 по 05.07.2007 гірник підземний з повним робочим днем в шахті;
- з 19.10.2007 по 24.12.2007 гірник підземний з повним робочим днем в шахті,
- з 22.01.2008 підземний гірник 3 розряду;
- з 20.02.2008 переведений прохідником з повним робочим днем в шахті, та 29.06.2008 звільнений за власним бажанням;
- з 21.07.2008 по 17.02.2009 прохідник з повним робочим днем під землею;
- з 16.04.2009 по 22.07.2009 прохідник підземний з повним робочим днем в шахті;
- з 12.08.2009 по 14.08.2009 підземний прохідник з повним робочим днем в шахті;
- з 12.10.2009 прийнятий підземним гірником з повним робочим днем під землею;
- з 19.07.2011 переведений підземним гірником по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті, та 01.06.2015 звільнений;
- з 30.10.2017 по 03.05.2018 гірник підземний з повним робочим днем в шахті;
- з 26.06.2019 по 09.08.2019 машиніст підземний з повним робочим днем в шахті;
- з 05.12.2019 гірник з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті;
- з 29.04.2021 по 15.09.2022 військова служба за контрактом;
- з 22.09.2022 по 28.02.2023 гірник з ремонту гірничих виробок.
Суд першої інстанції вірно вказав, що в трудовій книжці йдеться посилання на відповідні накази, як на підставу внесення записів, вони завірені підписами повноважних осіб та печатками, не містять виправлень, підчисток, тобто оформлені належним чином, що не викликає у суду сумнівів у їх достовірності.
Вказані записи також підтверджуються наявними у матеріалах справи копіями довідок відокремленого підрозділу «Шахта Новогродівська» (а.с.62-67).
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Аналогічна норма передбачена пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 2 Порядку №637 у разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 20 Порядку №637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №234/13910/17 та від 07 березня 2018 року у справі №233/2084/17.
Колегія суддів наголошує, що трудова книжка містить інформацію про трудовий стаж з відповідними записами про роботу позивача, а також містить посилання на відповідні накази, на підставі яких зроблено записи про прийняття позивача на роботу та звільнення з роботи.
Згідно з п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Посади гірник підземний, машиніст електровозу та прохідник віднесені до Списків №1 затверджених постановою КМУ 11.03.1994 №162, постановою КМУ 16.01.2003 №36, Постановою КМУ від 24.06.2016 № 461, Постановою КМУ від 31.03.1994 №202.
Оскільки дані трудової книжки позивача та вищевказаних довідок підтверджують його роботу на посаді, передбаченій Списком №1, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач має право на зарахування вищевказаного пільгового стажу.
Згідно з розрахунком стажу позивача до його пільгового стажу за списком №1 зараховано періоди з 01.01.2005 до 13.01.2005, з 12.12.2009 до 01.06.2015, з 30.10.2017 до 03.05.2018, з 05.12.2019 до 31.07.2022, з 01.09.2022 до 28.02.2023, тому підлягають зарахуванню позивачу до пільгового стажу за Списком №1 періоди: з 20.05.2002 по 23.05.2002; з 17.06.2003 по 12.05.2004; з 08.11.2004 по 12.01.2005; з 01.06.2007 по 05.07.2007; з 19.10.2007 по 24.12.2007, з 22.01.2008 до 29.06.2008; з 21.07.2008 по 17.02.2009; з 16.04.2009 по 22.07.2009; з 12.08.2009 по 14.08.2009; з 12.10.2009 до 11.12.2009; з 26.06.2019 по 09.08.2019; з 01.08.2022 до 31.08.2022.
Разом із тим, відповідач не довів законності відмови у зарахуванні вказаного вище стажу.
Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із пунктом 4.2 Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Таким чином, наведеними нормами права передбачено право пенсійного органу на перевірку наданих пенсіонером документів для їх підтвердження.
Разом із тим відповідачем не надано належних і допустимих доказів того, що спірні записи у трудовій книжці є недійсними та недостовірними.
Щодо вимоги позивача про зарахування періоду проходження військової служби із розрахунку 1 день військової служби за три з 29.04.2021 по 15.09.2022, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до даних військового квитка позивача серії НОМЕР_4 , він з 29.04.2021 по 15.09.2022 проходив військову службу по контракту.
Абзац 9 ч.3 ст.24 Закону №1058-ІV передбачає, що страховий стаж зараховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною 1 стаття 8 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що Час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст.17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1 2 такого Закону, до вислуги років зараховується військова служба в Збройних Силах.
Відповідно до пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
З 19 лютого 2022 року, дати публікації в газеті «Урядовий кур'єр» №35 постанови Кабінету Міністрів України №119 від 16 лютого 2022 року, якою були внесені зміни до постанови №393, для призначення пенсій приймається до уваги тільки календарна вислуга, тобто вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів, а для визначення розміру пенсії вислуга років розраховується на пільгових умовах, зокрема, один місяць служби за три місяці - участь у бойових діях у воєнний час.
З 19 лютого 2022 року відповідно до пунктів 2-1 та 3 Постанови №393 для призначення пенсій приймається до розрахунку тільки календарна вислуга, тобто вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів, а розрахована на пільгових умовах вислуга років застосовується для визначення розміру пенсії.
Аналогічний правовий висновок висловлений у постанові Верховного Суду від 07.09.2023 у справі №560/9478/22.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що відповідно до п.1 Постанови №393 її дія застосовується для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» .
В межах спірних правовідносин позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за Законом №1058-ІV.
При цьому, пільговий порядок обчислення військової служби застосовується при призначенні військовослужбовцям пенсії за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ.
Водночас, зарахування періоду служби у кратному розмірі до страхового стажу, наведеними вище нормами не передбачено.
З розрахунку стажу вбачається, що період служби з 29.04.2021 по 15.09.2022 зарахований до страхового стажу позивача.
Таким чином, у даному випадку порушення відповідачами вимог пенсійного законодавства судом не встановлено, а позовні вимоги в частині зарахування вказаного стажу у кратному обчисленні задоволенню не підлягають.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постановах від 31.08.2023 у справі №200/4951/22, від 11.09.2023 у справі №480/4827/22, від 07.09.2023 у справі №560/9478/22, від 15.09.2023 у справі №380/10714/22, від 031.01.2024 у справі №480/4941/22, від 10.06.2024 у справі №260/4588/23 та від 04.07.2024 у справі №620/4538/23.
Судом не беруться до уваги висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, оскільки вони формувались до внесення змін до підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393, а тому є нерелевантними до спірних правовідносин.
Щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням вимог абз.3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно зі ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічна норма закріплена в абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: «Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.».
Посилання позивача, що ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не розповсюджується на позивача, оскільки регулює розмір пенсії за віком, тоді як позивач отримує пенсію по інвалідності, суд першої інстанції обгрунтовано вважає необґрунтованим, оскільки норми абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є ідентичними, водночас остання не передбачає умови призначення пенсії особам з гірничим трудовим стажем.
У постанові від 20.11.2018 (справа №345/4616/16) Верховний Суд дійшов правового висновку, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, а тому стаж роботи особи на руднику має бути зараховано до стажу роботи, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
З матеріалів даної справи вбачається, що стаж роботи позивача за Списком №1 з повним робочим днем під землею становить понад 15 років, а відтак він має право на перерахунок пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 20.05.2002 по 23.05.2002; з 17.06.2003 по 12.05.2004; з 08.11.2004 по 12.01.2005; з 01.06.2007 по 05.07.2007; з 19.10.2007 по 24.12.2007, з 22.01.2008 до 29.06.2008; з 21.07.2008 по 17.02.2009; з 16.04.2009 по 22.07.2009; з 12.08.2009 по 14.08.2009; з 12.10.2009 до 11.12.2009; з 26.06.2019 по 09.08.2019; з 01.08.2022 до 31.08.2022, а також прийняти рішення про перерахунок пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вказаного стажу.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Доводи апеляційних скарг зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 09.07.2025.
Головуючий суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Л.В. Бєлова