П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
08 липня 2025 р. Категорія: 111000000м. ОдесаСправа № 420/35408/24
Перша інстанція: суддя Левчук О.А.,
час і місце ухвалення: м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Семенюка Г.В.,
суддів - Федусика А.Г., Шляхтицького О.І.,
при секретаріВишневській А.В.
за участю сторін:
Пред-к апелянтаГубко Р.І. (випска)
Пред-к відповідачаХавич Т.Г. (виписка)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННА ЖИТНИЦЯ" на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2025 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННА ЖИТНИЦЯ" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
встановиВ:
Позивач, звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 40150/15-32-04-10-17 від 20.09.2024 року, мотивуючи його тим, що за результатами документальної позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю “Південна Житниця», щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість було винесено податкове повідомлення-рішення № 17657/15320704 від 01.05.2024 року, яким встановлено завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду внаслідок: завищення податкового кредиту з ПДВ на 656 540 грн. В акті перевірки № 152866/15-32-07-04/42749594 від 15.04.2024, який є єдиним джерелом доказової інформації і на основі якого складено дане ППР зазначено, що основними підставами для висновку щодо вищезазначених порушень податкового законодавства боку ТОВ “Південна Житниця» стали господарські взаємовідносини товариства з ТОВ "ПАЛЬМІРА ГРЕЙН", однак позивач вважає, що ППР є протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2025 року у позові відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННА ЖИТНИЦЯ" подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити вимоги позивача у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що відмовляючи у позові, суд першої інстанції не врахував, що у зв'язку з не підтвердженням дати першої події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунку або підстилкового коров'ячого гною у кількості 3 862 т. у підприємства ТОВ “Південна Житниця» відсутнє право віднесення до складу податкового кредиту у сум податку на додану вартість у розмірі 656 540 грн., у т.ч.: за листопад 2023 року у сумі 486 540 грн.; за грудень 2023 року у сумі 170 000 грн.". На виконання ППР № 17657/15320704 від 01.05.2024 року товариством було подано податкову декларацію з ПДВ за травень 2024 року в якій було зменшено залишок від'ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу (Р.16.3) у розмірі 656 540 грн. Однак, у підприємства наявні всі первинні документи по взаємовідносинам з ТОВ “Пальміра Грейн», які зокрема додавались до заперечення, але не були враховані перевіряючими. Таким чином, в ході внутрішньої ревізії станом на червень 2024 року товариством переглянуто всі первинні документи по даній операції та прийнято рішення щодо віднесення до складу податкового кредиту суми ПДВ у розмірі 656 540, 00 грн. та включено її до декларації з ПДВ за червень 2024 року. Товариство має всі первинні документи, які підтверджують факт постачання і перевезення товару (як то видаткові накладні, товарно-транспорті накладні, належним чином зареєстровані в ЄРПН, платіжні інструкції), що свідчить про правомірність поновлення податкового кредиту в декларації з ПДВ за червень 2024 року.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 29.01.2019 року проведено державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю “Південна житниця» (код ЄДРПОУ 42779594) (а.с. 21-22 т .2).
19 липня 2024 року товариством з обмеженою відповідальністю “Південна житниця» подано до Головного управління ДПС в Одеській області податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2024 року, в якій до складу податкового кредиту віднесено суму ПДВ у розмірі 656 540, 00 грн., щодо взаємовідносин із ТОВ “Пальміра Грейн» (а.с. 52-53, 60-61 т. 2).
20 серпня 2024 року Головним управлінням ДПС в Одеській області складено акт про результати камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість № 35661/15-32-04-10-14-42779594, яким встановлено, що ТОВ “Південна житниця» при складанні податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2024 року від 19.07.2024 року № 9201650491 було порушено норми п. 198.6 ст. 198, п. 201.10 ст. 201, п. 200.1 та 200.4 ст. 200 ПК України, що призвело до завищення податкового кредиту (р. 17) на суму ПДВ 656540,0 грн. та відповідно, до завищення від'ємного значення, що зараховується до складу наступного звітного (податкового) періоду (р. 21) на суму ПДВ 656 540, 00 грн. (а.с. 11-13 т. 1, а.с. 45-47 т. 2).
ТОВ “Південна житниця» подано заперечення на акт перевірки № 35661/15-32-04-10-14-42779594 від 20.08.2024 року, які рішенням Головного управління ДПС в Одеській області від 19.09.2024 року залишені без задоволення, а висновки акту без змін (а.с. 15-25 т. 1, а.с. 48-49, 64-71 т. 2).
20 вересня 2024 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 40150/15-32-04-10-17, яким застосовано до ТОВ “Південна житниця» штрафні (фінансові) санкції у розмірі 656 540, 00 грн. (а.с. 26 т. 1, а.с. 72 т. 2).
Не погоджуючись із вищевказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду.
Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 40150/15-32-04-10-17 від 20.09.2024 року Головне управління ДПС в Одеській області діяло на підставі приписів чинного законодавства та у межах своїх повноважень.
П'ятий апеляційний адміністративний суд не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке:
Згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Згідно ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання, крім камеральної перевірки податкової декларації або уточнюючого розрахунку (у разі подання), у складі яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, строк проведення якої визначений статтею 200 цього Кодексу. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до п. 123.1 ст. 123 ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення бюджетного відшкодування або виявлення фактів використання податкових пільг не за цільовим призначенням чи всупереч умовам чи цілям їх надання Вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв'язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
З акту перевірки від 20.08.2024 року № 35661/15-32-04-10-14-42779594 вбачається, що під час проведення перевірки встановлено порушення ТОВ “Південна житниця» при складанні податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2024 року від 19.07.2024 року № 9201650491 норм п. 198.6 ст. 198, п. 201.10 ст. 201, п. 200.1 та 200.4 ст. 200 ПК України, що призвело до завищення податкового кредиту (р. 17) на суму ПДВ 656540,0 грн. та відповідно, до завищення від'ємного значення, що зараховується до складу наступного звітного (податкового) періоду (р. 21) на суму ПДВ 656 540, 00 грн. (а.с. 11-13 т. 1, а.с. 45-47 т. 2).
Згідно п. 198.1 ст. 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Відповідно до п. 198.2 ст. 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Згідно п. 198.3 ст. 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.
Згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
З аналізу вищевикладеного слідує, що загальним правилом не відносяться до податкового кредиту суми податку на додану вартість сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних; відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту. У разі якщо податкові накладні були зареєстровані несвоєчасно, то суми податку включаються до податкового кредиту за той звітний період, в якому такі податкові накладні були зареєстровані, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних.
Платник податку повинен подати до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість, в якій відобразити документально підтверджені показники, враховуючи те, що до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду має право віднести суму сплаченого податку на додану вартість за придбаний товар у такому звітному (податковому) періоді.
ТОВ «Південна житниця» були подані до ГУ ДПС податкові декларації за листопад та грудень 2023 року з додатками.
До таблиці 2.1. «Відомості про операції з придбання з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставкою 7% і 14%» розділу ІІ Податковий кредит додатку 1 податкової декларації з ПДВ за листопад 2023 року (№ 9345449910 від 19.12.2023) Товариством було віднесено суму ПДВ у розмірі 1 350 900, 00 грн. по взаємовідносинах з контрагентом-продавцем товариством з обмеженою відповідальністю "Пальміра Грейн" (код ЄДРПОУ 43690308). Згідно даних ЄРПН на адресу ТОВ «Південна житниця» у звітному періоді листопад 2023 року ТОВ «Пальміра Грейн" було виписано та зареєстровано податкові накладні на загальну суму 11 350 900, 00 грн.
Також, до таблиці 2.1. «Відомості про операції з придбання з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставкою 7% і 14%» розділу Податковий кредит додатку 1 податкової декларації з ПДВ за грудень 2023 року (№ 9376014267 від 19.01.2024) Товариством було віднесено суму ПДВ у розмірі 2 787 703, 88 грн. по взаємовідносинах з контрагентом-продавцем Товариством з обмеженою відповідальністю "Пальміра Грейн" (код ЄДРПОУ 43690308). Згідно даних ЄРПН на адресу ТОВ «Південна житниця» у звітному періоді грудень 2023 року ТОВ «Пальміра Грейн" було виписано та зареєстровано податкові накладні на загальну суму ПДВ 2 787 704, 00 грн. Зняття Позивачем податкового кредиту на суму 656 540, 00 грн. по операціях з ТОВ "ПАЛЬМІРА ГРЕЙН " в декларації з ПДВ за травень 2024 року.
Слід зазначити, що за результатами документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Південна Житниця», щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за січень 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість було винесено Податкове повідомлення-рішення № 17657/15320704 від 01.05.2024 року, яким встановлено завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду внаслідок: завищення податкового кредиту з ПДВ на 656 540 грн.
Як вбачається в Акті перевірки № 152866/15-32-07-04/42749594 від 15.04.2024 на основі якого складено ППР, основними підставами для висновку щодо вищезазначених порушень податкового законодавства з боку ТОВ «Південна Житниця» стали господарські взаємовідносини Товариства з ТОВ "ПАЛЬМІРА ГРЕЙН".
Як було зазначено в даному Акті: “відповідно до наданих до перевірки шляхових листів, транспортом ТОВ «Південна житниця» 07.11.2023 року, 21.11.2023 року, 22.11.2023 року, 23.11.2023 року та 05.12.2023 року не здійснювалося перевезення вищезазначених ТМЦ. (гною коров'ячого підстилкового).
Отже, враховуючи вищенаведене, перевіркою встановлено, що у зв'язку з не підтвердженням дати першої події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунку або підстилкового коров'ячого гною у кількості 3 862 т. у підприємства ТОВ «Південна Житниця» відсутнє право віднесення до складу податкового кредиту у сум податку на додану вартість у розмірі 656 540 грн., у т.ч.: за листопад 2023 року у сумі 486 540 грн.; за грудень 2023 року у сумі 170 000 грн.».
На виконання ППР № 17657/15320704 від 01.05.2024 року Товариством було подано податкову декларацію з ПДВ за травень 2024 року в якій було зменшено залишок від'ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу (Р.16.3 ) у розмірі 656 540 грн.
Тобто, апелянт зазначає, що судом першої інстанції було повністю проігноровано факт подання Товариством декларації за травень 2024 року та зменшення податкового кредиту за рішенням контролюючого органу та зроблено помилковий висновок про подвійне формування податкового кредиту.
Разом з тим у підприємства наявні всі первинні документи по взаємовідносинам з ТОВ «Пальміра Грейн», які не були враховані перевіряючими.
Так, станом на червень 2024 року Товариством було прийнято рішення щодо віднесення до складу податкового кредиту суми ПДВ у розмірі 656 540, 00 грн. та включено її до декларації з ПДВ за червень 2024 року.
Отже, ТОВ «Південна житниця» 19 липня 2024 року було подано податкову декларацію з ПДВ за звітний (податковий) період червень 2024 (реєстраційний № 9201650491) з додатками. До таблиці 2.1. «Відомості про операції з придбання з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставкою 7% і 14%» розділу П Податковий кредит додатку 1 декларації з ПДВ за червень 2024 року де віднесено суму ПДВ у розмірі 656 540, 00 грн. по взаємовідносинах з товариством з обмеженою відповідальністю "Пальміра Грейн" за період листопад-грудень 2023 року.
Щодо правомірності віднесення до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за червень 2024 року суми ПДВ у розмірі 656 540, 00 грн. від контрагента-продавця ТОВ «Пальміра Грейн».
Слід зазначити, що Податковий кодекс України, а саме пункт 198.6 статті 198, також встановлює, що якщо платник податку не включив до податкового кредиту суму ПДВ у відповідному звітному періоді, він має право зробити це протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Це дає можливість Позивачу віднести суму ПДВ до податкового кредиту в разі її зняття у попередньому звітному періоді.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПКУ, при здійсненні операцій з постачання товарів/ послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Вищевказане також підтверджується і Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.02.2021 року по справі № 380/5397/20, адміністративне провадження № К/9901/31796/20 (ЄДРСРУ № 94840257), згідно якої суд підтвердив що право на формування податкового кредиту прямо залежить від факту реєстрації податкової накладної, а відтак, і на визначення податкових зобов'язань, що підлягають сплаті у звітному періоді.
В Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, від 03.05.2022 по справі № 560/551/19, суд зазначає, що обов'язковими умовами виникнення у платника права на податковий кредит є: реальне здійснення операцій з придбання товарів (послуг) з метою їх використання в оподатковуваних операціях з оформленням таких операцій всіма необхідними документами первинного бухгалтерського обліку; складена згідно з вимогами ПКУ та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна.
Таким чином, оскільки виконано усі умови для правомірного включення ПДВ до складу податкового кредиту (відповідно до ст. 198, 201.10 ПКУ), а також наявні необхідні підтверджувальні документи (договір, видаткові накладні, податкові накладні, товарно-транспортні накладні, платіжні доручення тощо), Позивач скористався правом і включив дану суму ПДВ в межах передбаченого законом строку до складу податкового кредиту в декларації з ПДВ за червень 2024 року.
Слід зазначити, що суд першої інстанції погодився, що право на включення податку на додану вартість до складу податкового кредиту зберігається за платником податку протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування, однак акцентував увагу, що тільки у разі якщо платник податку раніше не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суми податку на додану вартість.
При цьому, апелянт зазначає, що неодноразове використання податкового кредиту по одній операції не відбулося. Податковий кредит за даною операцією був виключений у травні 2024 року та повторно включений у червні 2024 року, що не суперечить вимогам Податкового кодексу України.
Таким чином, Позивач скористався законним правом на включення суми ПДВ, до складу податкового кредиту в декларації за червень 2024 року.
Щодо відсутності обов'язку подання Товариством уточнюючих розрахунків до декларацій з ПДВ за листопад 2023 року та грудень 2023 року.
Слід зазначити, що уточнюючий розрахунок може бути поданий у спосіб, визначений в абзаці п'ятому пункту 50.1 статті 50 розділу II ПКУ.
Відповідно до п.п. 50.1 ст. 50 ПКУ у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданих декларації (крім обмежень визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
З приписів цієї статті випливає, що обов'язок подання уточнюючих розрахунків прямо стосується самостійно виявлених платником податків помилок в податкових деклараціях, а не випадку узгодження податкового зобов'язання за рішенням контролюючого органу.
Так, згідно абзацу четвертого підпункту 5 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і Подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом України № 21 від 28.01.2016, у рядку 16.3 податкової декларації вказується сума збільшення/зменшення від'ємного значення, узгоджена за результатами перевірки контролюючого органу, у звітному (податковому) періоді, на який припадає день узгодження податкового повідомлення-рішення, враховуючи процедури адміністративного оскарження відповідно до статті 56 розділу II ПКУ.
Якщо платник не розпочинав адміністративне/судове оскарження, то ППР є узгодженим з дня, наступного за останнім днем строку, відведеного для подання скарги на адміністративне оскарження ППР (п. 56.17 ПКУ).
Відповідно до п. 56.3. ПКУ, скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій або електронній формі засобами електронного зв'язку (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Таким чином, наступного дня з наступного дня після спливу 10-денного строку ППР № 17657/15320704 від 01.05.2024 року є узгодженим.
У податковій декларації з ПДВ за травень 2024 року Товариством у рядку 16.3 було скориговано залишок від'ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу, а також заповнено таблицю до ряд. 16.3 наприкінці декларації, в якій зазначено: дату ППР, його номер і суму, визначену у ППР, із знаком «-».
Подібного підходу дотримується і податковий орган вищого рівня. Так, у Листі від 13.02.2024 № 3770/7/99-00-21-03-02-07 щодо забезпечення єдиного механізму (підходу) відображення у податковій декларації з ПДВ суми, визначеної у податковому повідомленні-рішенні за формою «В4», сформованому за результатами проведення контролюючим органом перевірки, призначеному для Головних управлінь ДПС в областях, з метою забезпечення єдиного механізму (підходу) відображення у податковій декларації з ПДВ суми, визначеної у податковому повідомленні-рішенні за формою «В4» та для забезпечення його врахування при підготовці проектів індивідуальних податкових консультацій та виконання інших функцій, покладених на підпорядковані підрозділи ДПС, Державна податкова служба України, зокрема, інформує:
“У рядку 16.3 податкової декларації з ПДВ вказується сума збільшення/зменшення від'ємного значення ПДВ, узгоджена за результатами перевірки контролюючого органу, у звітному (податковому) періоді, на який припадає день узгодження ППР, враховуючи процедури адміністративного оскарження відповідно до статті 56 ПКУ. У разі заповнення рядка 16.3 податкової декларації з ПДВ обов'язковим є заповнення таблиці «Збільшено/зменшено залишок від'ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі ППР та/або уточнюючого розрахунку» (підпункт 5 пункту 4 розділу V Порядку № 21).
З огляду на викладене, суму, визначену у ППР за формою «В4», зокрема, суму зменшення від'ємного значення ПДВ, узгоджену за результатами перевірки контролюючого органу, необхідно відображати у рядку 16.3 податкової декларації з ПДВ за той звітний (податковий) період, на який припадає день узгодження ППР, враховуючи процедури адміністративного та судового оскарження відповідно до статті 56 ПКУ.»
Таким чином, на нашу думку, у Товариства відсутній обов'язок щодо подання уточнюючих розрахунків до декларацій з ПДВ за листопад 2023 року та грудень 2023 року, що чітко узгоджується з нормами Податкового кодексу України а також з позицією контролюючого органу вищого рівня та суперечить позиції суду першої інстанції.
Варто зазначити, що в ході судового розгляду в першій інстанції, Відповідач не ставив під сумнів реальність здійснення господарських операцій Позивачем.
Разом з тим, у постановах від 27.02.2018 у справі № К/9901/1391/17 (№ 813/1974/17) та від 17.04.2018у справі № К/9901/41749/18 (№ 815/2578/16) Верховний Суд звертає увагу на достатність даних про зміст господарських операцій і їх учасників, які підтверджують фактичність здійснення таких операцій, які містяться у належним
Отже, необхідною умовою для правомірності віднесення до податкового кредиту з податку на додану вартість, є фактичне здійснення господарської операції платником податків, об'єктивний предметний зв'язок податкових вигод з фактами та результатами підприємницької або іншої економічної діяльності, що слугує підставою для висновку про достовірність первинних документів, у тому числі й відносно учасників та умов господарських операцій. Разом з цим, нереальність господарських операцій з придбання платником податку товару (робіт, послуг) має підтверджуватися належними, допустимими та достатніми доказами і не може ґрунтуватися на припущеннях.
Так, ТОВ «Південна Житниця» (Покупець) укладено Договір № 24 від 01.05.2023 року з ТОВ «Пальміра Грейн», код ЄДРПОУ 43690308 (Постачальник).
Предметом даного договору є постачання підстилкового коров'ячого гною. Відповідно до умов договору постачання товару здійснюється транспортом Покупця.
На виконання договору, сторонами були підписані, зокрема, видаткові накладні на поставку підстилкового коров'ячого гною у кількості 3 862 т., а саме: ВН № 73 від 07 листопада 2023 р. на 454,00 т. на суму 463 080, 00 грн. з ПДВ; ВН № 75 від 21 листопада 2023 р. на 1 000, 00 т. на суму 1 020 000, 00 грн. з ПДВ; ВН № 77 від 22 листопада 2023 р. на 820, 00 т. на суму 836 400, 00 грн. з ПДВ; ВН № 79 від 22 листопада 2023 р. на 30,00 т. на суму 30 600, 00 грн. з ПДВ; ВН № 84 від 23 листопада 2023 р. на 558,00 т. на суму 569 160, 00 грн. з ПДВ; ВН № 88 від 05 грудня 2023 р. на 1 000, 00 т. на суму 1 020 000, 00 грн. з ПДВ.
Підприємством - постачальником, ТОВ “ПАЛЬМІРА ГРЕЙН» на адресу ТОВ “ПІВДЕННА ЖИТНИЦЯ» були виписані та зареєстровані податкові накладні, зокрема і на поставку підстилкового коров'ячого гною у кількості 3 862 т., а саме: ПН № 7 від 07.11.2023 на 454 т. на суму 463 080, 00 грн. з ПДВ; ПН № 9 від 21.11.2023 на 1 000 т. на суму 1 020 000,00 грн. з ПДВ; ПН № 10 від 22.11.2023 року на 820 т. на суму 836 400,00 грн. з ПДВ; ПН № 11 від 22.11.2023 на 30 т. на суму 30 600, 00 грн. з ПДВ; ПН № 16 від 23.11.2023 на 558 т. на суму 569 100, 00 грн. з ПДВ; ПН № 2 від 05.12.2023 на 1 000 т. на суму 1 020 000, 00 грн. з ПДВ.
До вищевказаних видаткових накладних, Товариство також було надано товаро - транспортні накладні, які відповідно до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 № 363 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 за № 128/2568 є єдиним документом необхідним для підтвердження здійснення послуг з перевезення вантажу.
Відповідно до даних оборотно - сальдової відомості по рахунку 631 за листопад 2023 - грудень 2023 року за цей період Товариством було перераховано на рахунок ТОВ «Пальміра Грейн» загалом 9 048 400, 00 грн., за поставку гною коров'ячого по Договору № 24 від 01.05.2023 року, що підтверджується і платіжними інструкціями, що додавались до позовної заяви.
Отже, у ТОВ "ПІВДЕНННА ЖИТНИЦЯ" наявні усі первинні документи, складені у межах даних правовідносин, що в свою чергу свідчить про здійснення господарських взаємовідносин в межах його господарської діяльності; здійснені операції є реальними, відповідають дійсному економічному змісту та підтверджуються необхідними первинними документами, що є свідченням добросовісності Товариства при здійсненні вказаних операцій - наявність яких є достатньою та в повній мірі узгоджується з вимогами, які встановлені до первинних документів діючим законодавством, яке регулює ведення бухгалтерського та податкового обліку, а також дають право Товариству на віднесення суми ПДВ до складу податкового кредиту.
Правомірність включення суми ПДВ податкового кредиту за листопад-грудень 2023 року не викликає сумнівів, оскільки він був заснований на належним чином зареєстрованих у ЄРПН податкових накладних та підтверджений повним комплектом первинних документів. Зняття податкового кредиту у травні 2024 року було здійснене за рішенням контролюючого органу, а не через самостійне виявлення помилки Товариством.
Відновлення податкового кредиту у червні 2024 року повністю відповідає положенням пункту 198.6 Податкового кодексу України, який надає платнику право включити суму ПДВ до податкового кредиту протягом 365 днів з моменту складання податкової накладної.
Важливо підкреслити, що в даному випадку не мало місця подвійне використання податкового кредиту, оскільки сума була спочатку виключена у зв'язку з рішенням ДПС, а потім правомірно відновлена з урахуванням встановленого законом строку.
Щодо уточнюючих розрахунків, то їх подання не було обов'язковим, оскільки пункт 50.1 Податкового кодексу України передбачає таку необхідність лише у випадку самостійного виявлення помилок платником податків, а не при виконанні рішень контролюючого органу.
Реальність здійснених господарських операцій не заперечувалась ні органом ДПС, ні судом першої інстанції, що підтверджується наявністю всіх необхідних документів, включаючи договори, накладні та платіжні документи.
Податкові накладні, зареєстровані в ЄРПН, є достатньою підставою для формування податкового кредиту згідно з положеннями пункту 201.10 Податкового кодексу України та підтвердженою практикою Верховного Суду.
Суд першої інстанції, не надав належної оцінки всім цим обставинам, неправильно застосував положення пунктів 50.1, 198.6, 201.10 Податкового кодексу України та Порядку у заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, не врахував факт виключення податкового кредиту в декларації за травень 2024 року, що створило правові підстави для його подальшого відновлення; а також зробив помилковий висновок про подвійне включення суми ПДВ у розмірі 656 540, 00 грн. до складу податкового кредиту.
Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного Рішення було неповно з'ясовано судом обставини, що мають значення для справи, а відтак, відповідно до ст.ст. 315, ст. 317 КАС України, - оскаржуване Рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННА ЖИТНИЦЯ", - задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2025 року по справі № 420/35408/24, - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННА ЖИТНИЦЯ", - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 40150/15-32-04-10-17 від 20.09.2024 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5, код ЄДРПОУ 44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПІВДЕННА ЖИТНИЦЯ" (66511, Одеська обл., Подільський район, село Познанка Перша, пров. Миру, буд. 5, код ЄДРПОУ 42779594) сплачений судовий збір за подачу позову - 9 848 (дев'ять тисяч вісімсот сорок вісім) гривень 10 копійок та апеляційної скарги - 14 772 (чотирнадцять тисяч сімсот сімдесят дві) гривні 15 копійок.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст Постанови складено - 09 липня 2025 року.
Суддя-доповідач Г.В. Семенюк
Судді А.Г. Федусик О.І. Шляхтицький