03 липня 2025 року м. Дніпросправа № 160/900/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 року (головуючий суддя Калугіна Н.Є.)
в адміністративній справі №160/900/25 за позовом ОСОБА_1 до відповідачів: Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (відповідач-2), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відповідач-3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідачів: Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (відповідач-2), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відповідач-3), в якій просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 16.10.2024 № 912010194805;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 28.11.2024 № 912010194805;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 10.10.2024 відповідно до довідки про нараховану заробітну плату від 23.07.1997 №174, виданої ВАТ «Укрспецбудмонтаж», відповідно до ст.ст. 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що позивач право на перерахунок пенсії, відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі виданої ВАТ «Укрспецбудмонтаж» довідки про заробітну плату, отриману за роботу в зоні відчуження м. Чорнобиль за період березень - грудень 1986 року. Проте, у здійсненні перерахунку пенсії відповідач-1 та відповідач-2 своїми рішеннями відмовили, посилаючись на невідповідність його вимогам законодавства. Позивач вважає рішення відповідачів 1 та 2 протиправними та безпідставними, такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України, позаяк, видана ВАТ «Укрспецбудмонтаж» довідка підлягає застосуванню органом Пенсійного фонду під час нарахування його пенсії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 16.10.2024 № 912010194805.
Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 28.11.2024 № 912010194805.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) з 10.10.2024, відповідно до довідки про нараховану заробітну плату від 23.07.1997 №174, виданої ВАТ «Укрспецбудмонтаж», відповідно до ст.ст. 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії. Оскільки витребування та перевірка первинних документів є правом пенсійного органу і зазначеним правом відповідачі не скористались, тому перекладання обов'язку доказування, надання відомостей тощо на позивача в даному випадку є неприйнятним. Тому наявні підстави для визнання протиправними та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 16.10.2024 № 912010194805, а також рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 28.11.2024 № 912010194805.
Зауважив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області як структурний підрозділ органу, що розглянув заяву позивача про перерахунок пенсії, визначено засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2. Порядку №22-1, рішення якого про відмову в перерахунку пенсії оскаржив позивач, відтак у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідно до приписів Порядку №22-1, відсутні повноваження щодо вирішення питання стосовно здійснення перерахунку пенсії позивача, а відтак вимоги до нього не підлягають задоволенню.
Не погодившись з рішенням суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (відповідач-1) подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення з підстав неповного з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, неправильного застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Вказує, що довідка не підтверджена первинними документами, окрім того не відповідає визначеній формі. Оскільки позивачем при зверненні із заявами не було додано усіх необхідних документів, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 10.10.2024, відповідно до довідки про нараховану заробітну плату від 23.07.1997 №174, виданої ВАТ «Укрспецбудмонтаж», є безпідставним, також є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому є протиправним.
В частині відмови у задоволенні позову рішення суду першої інстанції не оскаржується.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), та інвалідом другої групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується копіями посвідчень серії НОМЕР_3 від 03.11.2021 та копією довідки МСЕК серії 12 ААВ №125048 від 16.08.2021.
Згідно з даними наказу №54-а від 05.05.1986 по Приватному акціонерному товариству "Українське спеціальне будівельно-монтажне підприємство "Укрспецбудмонтаж", позивача було командировано в місто Київ терміном на 4 дні з 11.05.1986 по 14.05.1986, що стверджується випискою з даного наказу.
Відповідно до довідки № 369 від 14.12.1992, оплату праці позивача за роботу в зоні відчуження було проведено з урахуванням шестиразового коефіцієнта.
3 18.06.2010 позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримував пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796), обчислену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058), що слідує з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 06.01.2025 за № 0400-010307-8/2178.
10.10.2024 позивач звернувся до відповідача-3 із заявою про проведення перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків з урахуванням заробітної плати в зоні відчуження згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із урахуванням довідки про нараховану заробітну плату від 23.07.1997 №174, виданої ВАТ "Українське спеціальне будівельно-монтажне підприємство "Укрспецбудмонтаж".
Зазначена заява позивача за принципом екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішенням № 912010194805 від 16.10.2024 року відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки довідка №174 від 23.07.1997 не підтверджена первинними документами та не відповідає визначеній формі.
21.11.2024 позивач повторно звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків з урахуванням заробітної плати в зоні відчуження згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із урахуванням довідки про нараховану заробітну плату від 23.07.1997 №174, виданої ВАТ "Українське спеціальне будівельно-монтажне підприємство "Укрспецбудмонтаж".
Зазначена заява позивача за принципом екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Рішенням Головного управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 28.11.2024 року відмовлено в перерахунку пенсії.
Зокрема, у рішенні Головного управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області зазначено:
"Відповідно до абзацу 4 статті 15 Закону видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки).
У випадку, коли підприємство, установу чи організацію, де особа працювала під час участі в ліквідації на ЧАЕС, ліквідовано без визначення правонаступника, питання видачі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків врегульовано постановою КМУ від 26.09.2012 №886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках», якою затверджено Типове положення про комісії. Відповідно до якого письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій.
На виконання п. 9 Типового положення наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 №644 затверджена форма довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Форма довідки про заробітну плату (грошове забезпечення) встановлюється наказом Мінсоцполітики № 536 від 03.09.2012 року.
Проаналізувавши матеріали електронної пенсійної справи та додатково надані документи встановлено, що відсутні підстави для проведення перерахунку на підставі копії довідки про заробітну плату від 23.07.1997 № 174, виданої ВАТ "Українське спеціальне будівельно-монтажне підприємство "Укрспецбудмонтаж"".
Позивач вважає протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 16.10.2024 № 912010194805 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 28.11.2024 №912010194805.
Суд першої інстанції позов задовольнив частково.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Згідно приписів ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В силу ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається відповідним Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 (Порядок №1210).
Приписи пунктів 1-2 цього Порядку визначають, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
Відповідно до підпункту 3 пункту 3 Порядку № 1210, у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється, виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.
Підпунктом 4 пункту 3 Порядку №1210 встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження.
У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4.
Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Згідно з пунктом 9 Порядку №1210, пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою:
П=Зс*Кзс*Кв/100%, де:
П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Таким чином, призначення пенсії та її розмір ставляться в залежність від заробітку, фактично отриманого працівником у період його роботи в зоні відчуження.
Згідно статті 5 Закону №796-XII, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військкоматами).
В силу пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Відтак, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. Єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 16.10.2024 № 912010194805 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 28.11.2024 № 912010194805 вбачається, що підставою для неврахування довідки про нараховану заробітну плату від 23.07.1997 №174, виданої ВАТ «Укрспецбудмонтаж» стало те, що довідка не підтверджена первинними документами та не відповідає визначеній формі.
Посилання відповідачів на необхідність надання позивачем первинних документів є необґрунтованим, оскільки, вимоги Порядку №1210 не передбачають подання таких документів, а вказані документи потрібні для видачі довідки про розмір фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження, на підставі якої здійснюється перерахунок пенсії.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Пунктом 2 частини першої статті 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Таким чином, територіальний орган Пенсійного фонду України, будучи наділеним повноваженнями перевірки обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження протягом 1986-1990 років, має право на вчинення однієї з наступних юридичних дій:
1) перерахунку особі, яка звертається, пенсії на підставі поданої нею довідки;
2) звернення до підприємств, установ та організацій, що видали довідку про заробітну плату, фізичних осіб для подання ними додаткових документів, а у разі встановлення факту необґрунтованості видачі такої довідки - відмови особі у перерахунку пенсії на підставі цієї довідки.
Отже, територіальні органи Пенсійного фонду України, відмовляючи у перерахунку пенсії з підстав недостовірності та/або недостатності документів, повинні встановлювати всі фактичні обставини, що перешкоджають такому перерахунку.
При вирішенні даного спору суд першої інстанції обґрунтовано врахував правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 21.02.2020 у справі №291/99/17, відповідно до яких перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Таким чином, оскільки витребування та перевірка первинних документів є правом пенсійного органу і зазначеним правом відповідачі не скористались, тому перекладання обов'язку доказування, надання відомостей тощо на позивача в даному випадку є неприйнятним.
Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для визнання протиправними та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 16.10.2024 № 912010194805, а також рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 28.11.2024 № 912010194805.
Ураховуючи те, що в частині відмови у задоволенні позову рішення суду першої інстанції не оскаржувалося, тому в цій частині апеляційний перегляд не здійснювався.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи відповідача спростовуються доводами, викладеними позивачем та нормами законодавства, що регулює дані правовідносини.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 03.07.2025 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова