03 липня 2025 року м. Дніпросправа № 160/32345/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року (головуючий суддя Юрков Е.О.)
в адміністративній справі №160/32345/24 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся 06.12.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідача Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях, в якій просив:
- визнати протиправними дії РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях, які полягають у застосуванні розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої на 01 січня 2018 року у розмірі 1 762, 00 грн., при визначенні посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 у довідках про розмір грошового забезпечення № 31/29/30-250 від 18.10.2024, № 31/29/30-251 від 18.10.2024, № 31/29/30-252 від 18.10.2024, № 31/29/30-253 від 18.10.2024, виготовлених на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/15648/24 від 09.09.2024;
- визнати протиправними дії РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях щодо зменшення в довідках № 31/29/30-250 від 18.10.2024, № 31/29/30-251 від 18.10.2024, № 31/29/30-252 від 18.10.2024, № 31/29/30-253 від 18.10.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023 розміру надбавки за особливості проходження служби до 0% та премії до 0%.
- зобов'язати РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях підготувати та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 на відповідні тарифні коефіцієнти із зазначенням в цій довідні наступних даних: посадовий оклад 10594,00 грн.; оклад за військовим званням (полковник) 1765,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) 9269,00 грн.; премія (60%) 6356,00 грн., які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020 (2102,00 грн.) з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/15648/24 від 09.09.2024 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020 основного розміру пенсії.
- зобов'язати РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях підготувати та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 на відповідні тарифні коефіцієнти із зазначенням в цій довідці наступних даних: посадовий оклад 11440,00 грн.; оклад за військовим званням (полковник) 1906,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) 10009,00 грн.; премія (60%) 6864,00 грн., які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2021 (2270,00 грн) з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/15648/24 від 09.09.2024 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2021 основного розміру пенсії;
- зобов'язати РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях підготувати та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 на відповідні тарифні коефіцієнти із зазначенням в цій довідці наступних даних: посадовий оклад 12504,00 грн.; оклад за військовим званням (полковник) 2084,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) 10941,00 грн.; премія (95%) 11878,00 грн., які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 (2481,00 грн.) з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/15648/24 від 09.09.2024 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 основного розміру пенсії;
- зобов'язати РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях підготувати та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідні тарифні коефіцієнти із зазначенням в цій довідці наступних даних: посадовий оклад 13527,00 грн.; оклад за військовим званням (полковник) 2254,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) 11835,00 грн.; премія (165%) 22319,00 грн., які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 (2684,00 грн.) з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/15648/24 від 09.09.2024 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є пенсіонером, якому призначена пенсія відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказує, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.092024 року у справі №160/15648/24 відповідачем виготовлено довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 29.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023. Проте під час складання довідок на виконання рішення цього суду відповідач протиправно застосував для розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням позивача прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн.). Вважаючи такі дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровські та Запорізькій областях щодо застосував розрахункову величину прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої на 01 січня 2018 року у розмірі 1 762, 00 грн., при визначенні посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 у довідках про розмір грошового забезпечення № 31/29/30-250 від 18.10.2024, № 31/29/30-251 від 18.10.2024, № 31/29/30-252 від 18.10.2024, № 31/29/30-253 від 18.10.2024, а також зменшення розміру надбавки за особливості проходження служби до 0% та премії до 0%. ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023, виготовлених на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 160/15648/24 від 09.09.2024.
Зобов'язано Регіональний сервісний центр ГСЦ MBC у Дніпропетровській та Запорізькій областях підготувати на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/15648/24 від 09.09.2024 року та надати нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022, на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (2102 грн.), на 01.01.2021(2270 грн.), на 01.01.2022 (2481 грн.), на 01.01.2023 (2684 грн.) на відповідні тарифні коефіцієнти зазначивши розміри надбавки за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премії в розмірах станом на 29.01.2020 - 60% премії, станом на 01.01.2021 - 60% премії, станом на 01.01.2022 - 95% премії, станом на 01.01.2023 - 165% премії, які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020 (2102 грн.), на 01.01.2021 (2270 грн.), на 01.01.2022 (2481 грн.), на 01.01.2023 (2684 грн.) для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 основного розміру пенсії.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що відповідач протиправно застосував розрахункову величину прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої на 01 січня 2018 року у розмірі 1 762, 00 грн., при визначенні посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 у довідках про розмір грошового забезпечення № 31/29/30-250 від 18.10.2024, № 31/29/30-251 від 18.10.2024, № 31/29/30-252 від 18.10.2024, № 31/29/30-253 від 18.10.2024, а також зменшення розміру надбавки за особливості проходження служби до 0% та премії до 0%. ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023, виготовлених на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 160/15648/24 від 09.09.2024. Відповідачем не було підготовлено та подано до органу Пенсійного фонду оновленої оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, що свідчить про протиправну відмову відповідача, наслідком якої є порушення прав та інтересів позивача.
З метою відновлення порушеного права позивача наявні підстави для зобов'язання Регіональний сервісний центр ГСЦ MBC у Дніпропетровській та Запорізькій областях підготувати на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/15648/24 від 09.09.2024 року та надати нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022, на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (2102 грн.), на 01.01.2021(2270 грн.), на 01.01.2022 (2481 грн.), на 01.01.2023 (2684 грн.) на відповідні тарифні коефіцієнти зазначивши розміри надбавки за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премії в розмірах станом на 29.01.2020 - 60% премії, станом на 01.01.2021 - 60% премії, станом на 01.01.2022 - 95% премії, станом на 01.01.2023 - 165% премії, які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020 (2102 грн.), на 01.01.2021 (2270 грн.), на 01.01.2022 (2481 грн.), на 01.01.2023 (2684 грн.) для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 основного розміру пенсії.
Разом з тим, спору щодо зазначення в довідках конкретні суми: посадового окладу; окладу за військовим званням (полковник); надбавок за особливості проходження служби; премії на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало. Також, відповідач ще не здійснив видачу нових довідок про розмір грошового забезпечення на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при видачі нових довідок будуть порушені.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення з підстав неповного з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, неправильного застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Вказує, що рішення про визначення посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 01 січня календарного року Кабінетом Міністрів України не приймалось.
Згідно листа Головного управління Національної гвардії України від 20.09.2024 №27/13/4-16502/132 зазначено, що рішення про визначення посадових окладів, окладів за військовим званням військовослужбовців шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня календарного року Кабінетом Міністрів України не приймалося, тому розміри посадових окладів та окладів за військовими званнями військовослужбовців Національної гвардії України з 01 березня 2018 року по теперішній час не змінювалися.
У січні 2020-2023 років надбавка за особливості проходження служби та премія військовослужбовцям Національної гвардії України виплачувалися у відсотках до посадового окладу та окладу за військовим званням, що визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт. Крім цього, в Головному управлінні Національної гвардії України відсутня інформація про розміри фактично виплачених надбавок за особливості проходження служби та виплаченої премії станом на 01.01.2020 - 01.01.2023 років з урахуванням посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців, що визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, що вказує на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії, оскільки відсутня обов'язкова умова для такого перерахунку, яка передбачена частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ. На запит регіонального сервісного центру МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філії ГСЦ МВС) щодо надання інформації про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022, на 01.01.2023 років за посадою «заступник начальника УЦТрК ВВ МВС України» від Центрального територіального управління Національної гвардії України листом від 03.01.2025 року №6/13-23 була отримана відповідь, якій зазначено про відсутність інформації про розміри фактично виплачених за січень 2020, січень 2021, січень 2022 та січень 2023 років основних і додаткових видів грошового забезпечення та премії за вищезазначеною посадою, обчислених з урахуванням посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців, що визначались шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про державний бюджет України» на січень 2020, 2021, 2022, 2023 років на відповідний тарифний коефіцієнт.
Також зазначив, що відсутні підстави для включення у довідку для перерахунку пенсії додаткових видів забезпечення та премії згідно Розпорядження Командувача Національної гвардії України №Р-16 від 10.02.2023 року.
В частині відмови у задоволенні позову рішення суду першої інстанції не оскаржується.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
22.12.2022 року Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії від 19.12.2022 №33/24/С-9347 станом на березень 2019 року.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2023 року по справі №160/638/23 Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» від 19.12.2022 №33/24/С-9347.
Проте, під час розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням станом на березень 2019 використовувався розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом станом на 01 січня 2018 року (1 762,00 грн).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду, як наслідок, Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/15648/24 від 09.09.2024 року:
- визнано протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях щодо відмови ОСОБА_1 у визначенні розміру посадового окладу та окладу за військовим званням станом на 29.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (2102,00 грн), на 01.01.2021 (2270,00 грн), на 01.01.2022 (2481,00 грн) та на 01.01.2023 (2684,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14 до Постанови КМУ №704;
- визнано протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях щодо відмови ОСОБА_1 у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023, із зазначенням у них відомостей про розмір процентної надбавки за вислугу років, про розмір додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в установлених законом розмірах;
- зобов'язано Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про основні та додаткові види грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023.
На виконання рішення суду від 09.09.2024 року у справі №160/15648/24 РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях було видано довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 :
- станом на 29.01.2020 № 31/29/30-250 від 18.10.2024;
- станом на 01.01.2021 № 31/29/30-251 від 18.10.2024;
- станом на 01.01.2022 № 31/29/30-252 від 18.10.2024;
- станом на 01.01.2023 № 31/29/30-253 від 18.10.2024.
Під час складання цих довідок відповідач застосував для розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням позивача прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн.).
31.10.2024 позивач звернувся з заявою до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях з проханням підготувати на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/15648/24 від 09.09.2024 року та надати нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022, на 01.01.2023 в яких зазначити відомості про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (2102 грн.), на 01.01.2021(2270 грн.), на 01.01.2022 (2481 грн.), на 01.01.2023 (2684 грн.), вказати на підставі постанови КМУ № 704 та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженої наказом МВС України від 18.03.2018 № 200, розміри надбавки за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премії - 60%, 95%, 165% посадового окладу.
Листом № 31/29/30/С-3559-3872-2024 від 03.12.2024 Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях надано відповідь якою позивачу було відмовлено у виготовленні нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 років.
Позивач вважає протиправними дії відповідача, які полягають у застосуванні розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої на 01 січня 2018 року у розмірі 1 762, 00 грн при видачі довідок про грошове забезпечення позивача.
Суд першої інстанції позов задовольнив частково.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 року до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст. 9 ЗУ №2011-ХІІ).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин 1, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Оскільки, зміни, внесені Постановою Кабінету Міністрів України №103, зокрема до додатку до п.5 Порядку №45, визнані судом протиправними та нечинними, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція п.5 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Відповідно до п.5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно п.6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Розмір грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», п.3 якої установлено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (державні органи).
Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати:
надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;
здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам.
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку №260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є:
штат військової частини (установи, організації) (військова частина);
накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення;
накази про присвоєння військових звань;
грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Відповідно до п.1 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.
Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Відповідно до п.2 розділу VI Порядку № 260 розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки (п.5 розділу VI Порядку № 260).
Пунктами 1, 2 розділу ХVI Порядку №260 передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Виходячи з наведених норм в їх сукупності, враховуючи, що конкретний розмір надбавки за особливості проходження служби за відповідними посадами (категоріями) Кабінетом Міністрів України не установлений, суд апеляційної інстанції вважає, що розмір надбавки за особливості проходження служби та щомісячна премія для перерахунку пенсії враховуються у середньому розмірі, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
При цьому саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.
Така ж правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 05.03.2024 у зразковій справі №380/19324/23, в межах якої розглянуто питання стосовно розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, які зазначаються у довідках про грошове забезпечення військовослужбовців, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було предметом з'ясування в межах розглянутою Верховним Судом справи № 380/19324/23 як зразкової.
Ця справа є типовою справою по відношенню до вказаної вище зразкової справи №380/19324/23 (п.21, 22 ч.1 ст.4 КАС України).
Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
В рішенні від 05.03.2024 за результатом розгляду справи №380/19324/23 як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Щодо доводів відповідача про відсутність підстав для надання довідок про розмір його грошового забезпечення, станом на 01.01.2020 року, на 01.01.2021 року, на 01.01.2022 року, на 01.01.2023 року - суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2024 року № 259 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.06.2024 року № 432 «Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2024 року № 259» уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС).
Таким чином на Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі зміни у бік збільшення розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для військовослужбовців або введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, для перерахунку пенсії.
З урахуванням наведених законодавчих норм, висновків Верховного Суду та встановлених обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідач протиправно застосував розрахункову величину прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої на 01 січня 2018 року у розмірі 1 762, 00 грн., при визначенні посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 у довідках про розмір грошового забезпечення № 31/29/30-250 від 18.10.2024, № 31/29/30-251 від 18.10.2024, № 31/29/30-252 від 18.10.2024, № 31/29/30-253 від 18.10.2024, а також зменшення розміру надбавки за особливості проходження служби до 0% та премії до 0%. ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023, виготовлених на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 160/15648/24 від 09.09.2024.
Відповідачем не було підготовлено та подано до органу Пенсійного фонду оновленої оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, що свідчить про протиправну відмову відповідача, наслідком якої є порушення прав та інтересів позивача.
З метою відновлення порушеного права позивача наявні підстави для зобов'язання Регіональний сервісний центр ГСЦ MBC у Дніпропетровській та Запорізькій областях підготувати на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/15648/24 від 09.09.2024 року та надати нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022, на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 (2102 грн.), на 01.01.2021(2270 грн.), на 01.01.2022 (2481 грн.), на 01.01.2023 (2684 грн.) на відповідні тарифні коефіцієнти зазначивши розміри надбавки за особливості проходження служби - 50% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премії в розмірах станом на 29.01.2020 - 60% премії, станом на 01.01.2021 - 60% премії, станом на 01.01.2022 - 95% премії, станом на 01.01.2023 - 165% премії, які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020 (2102 грн.), на 01.01.2021 (2270 грн.), на 01.01.2022 (2481 грн.), на 01.01.2023 (2684 грн.) для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 основного розміру пенсії.
Ураховуючи те, що в частині відмови у задоволенні позову рішення суду першої інстанції не оскаржувалося, тому в цій частині апеляційний перегляд не здійснювався.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи відповідача спростовуються доводами, викладеними позивачем та нормами законодавства, що регулює дані правовідносини.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях- залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 03.07.2025 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова