08 липня 2025 року м. Дніпросправа № 340/6877/24
Суддя І інстанції - Савонюк М.Я.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Коршуна А.О., Сафронової С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -
ТОВ «ДЖЕТ 800» звернулося до суду з вищевказаним позовом, в якому, просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області №11508712/43112194 від 30.07.2024 про відмову в реєстрації Податкової накладної №1 від 31.10.2022 подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800»;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних Податкову накладну №1 від 31.10.2022 подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800» датою її фактичного подання на реєстрацію;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області №11508711/43112194 від 30.07.2024 про відмову в реєстрації Податкової накладної №7 від 30.11.2022 подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800»;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних Податкову накладну №7 від 30.11.2022 подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800» датою її фактичного подання на реєстрацію;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області №11508713/43112194 від 30.07.2024 про відмову в реєстрації Податкової накладної №7 від 31.12.2022 подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800»;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних Податкову накладну №7 від 31.12.2022 подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800» датою її фактичного подання на реєстрацію;
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області про відповідність / невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 20.06.2024 №27496 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800» критеріям ризиковості з датою включення до переліку 04.11.2022;
- зобов'язати Комісію з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області виключити ТОВ «ДЖЕТ 800» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 року позов було задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням Головне управління ДПС у Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просило рішення суду скасувати та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вказує, на правомірність оскаржених рішень.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, правову оцінку досліджених судом доказів у справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800» є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку 12.07.2019 за адресою: 25004, Кіровоградська обл., місто Кропивницький, вулиця Генерала Родимцева, будинок 100. Основним видом економічної діяльності товариства є діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами (КВЕД 46.12) (т.2 а.с. 166-167).
14.02.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800» (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кіровоградська нафтова компанія» (продавець) укладено договір купівлі-продажу майна №12-ПМ, відповідно до якого у власність покупця перейшло майно відповідно до Специфікації №1 до даного договору - резервуари для зберігання нафтопродуктів РВС - 1000 куб. м. у кількості 2-х штук. Вартість майна узгоджено сторонами у сумі 3213402,91 грн (т.1 а.с. 159-162).
На виконання договору купівлі-продажу майна №12-ПМ від 14.02.2020 між сторонами було укладено Акт приймання-передачі від 14.02.2020, згідно якого ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» передала, а ТОВ «ДЖЕТ 800» прийняло майно за адресою: Кіровоградська область, Кропивницький район, село Шостаківка, вул. Садова 2 Б - резервуари для зберігання нафтопродуктів РВС - 1000 куб. м. у кількості 2-х штук (т.1 а.с. 163).
Факт відчуження вказаного майна ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» також підтверджується видатковими накладними №1 та №2 від 16.02.2020 (т.1 а.с. 164, 165).
01.01.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кіровоградська нафтова компанія» укладено Договір оренди майна №20 від 01.01.2022 строком дії до 31.12.2022 (т.1 а.с. 68-73).
Відповідно до пунктів 1.1-1.2 вказаного договору орендодавець передає, а орендар приймає в оренду майно, яке зазначено в Додатку №1 до даного договору, що знаходиться за адресою: Кіровоградська область, Кропивницький район, село Шостаківка, вул. Садова 2 Б, яке належить Орендодавцю на праві власності та перебуває на балансі ТОВ «ДЖЕТ 800». Майно передається Орендодавцем в оренду Орендарю для здійснення господарської діяльності, а саме - зберігання та відвантажування нафтопродуктів.
Згідно із пунктом 3.2 Договору розмір орендної плати за один повний календарний місяць користування майном становить 78000,00 грн з ПДВ.
Пунктом 3.3. вказаного договору сторонами узгоджено, що орендар зобов'язується щомісячно не пізніше 15 числа місяця, що настає за звітним, перераховувати на поточний рахунок Орендодавця зазначену у цьому Договорі суму орендної плати, яка вказана в п.3.2 цього Договору.
У додатку №1 до Договір оренди майна №20 від 01.01.2022 наведений перелік майна, яке передається в оренду - два резервуари для зберігання нафтопродуктів РВС - 1000 куб. м (т.1 а.с. 73).
Указані резервуари для зберігання нафтопродуктів були передані Товариству з обмеженою відповідальністю «Кіровоградська нафтова компанія» згідно Акта приймання-передачі майна від 01.01.2022 (т.1 а.с. 74).
31.10.2022 позивач згідно з умовами Договору оренди майна №20 від 01.01.2022 надав послугу з оренди резервуарів для Товариству з обмеженою відповідальністю «Кіровоградська нафтова компанія» про що складено Акт наданих послуг №14 від 31.10.2022 (т.1 а.с. 77);
31.10.2022 позивач оформив та направив до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кіровоградська нафтова компанія» рахунок на оплату №10 на суму 78000,00 грн у тому числі ПДВ 13000,00 грн (т.1 а.с. 76).
Відтак, у відповідності до вимог пункту 187.1 статті 187 ПК України Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800» за настанням першої події (надання послуг) 31.10.2022 склало відправило на реєстрацію податкову накладну №1 на суму 78000,00 грн у тому числі ПДВ 13000,00 грн (т.1 а.с. 26).
Факт оплати ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» послуг оренди резервуарів у ТОВ «ДЖЕТ 800» за жовтень 2022 підтверджується платіжною інструкцією №342 від 08.11.2022 та банківською випискою з особового рахунку за 08.11.2022 (т.1 а.с. 78-79).
Відповідно до квитанції від 09.11.2022 №9235482556 податкову накладну №1 від 31.10.2022 прийнято, реєстрацію зупинено, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково зазначено, що показник «D»=15,8852%, «Р»=0 (т.1 а.с.28).
24.07.2024 позивачем надіслано до контролюючого органу повідомлення №4 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, письмові пояснення та копії підтверджуючих документів (т.1 а.с. 29).
30.07.2024 за результатами розгляду вказаного повідомлення відповідач прийняв рішення №11508712/43112194 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 31.10.2022 (т.1 а.с. 33-34).
Причинами відмови вказано: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У графі «Додаткова інформація» вказано, що відсутні технічні документи на придбане майно відповідно до п. 3.2 договору купівлі-продажу від 14.02.2020 №12-КПМ. Крім того, платника включено до переліку платників, які мають ознаки ризиковості та відповідають п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених постановою КМУ від 11.12.2019 №1165 за кодом 13 Довідника кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішень про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженого наказом ДПС України від 11.01.2023 №17.
Позивачем було подано скаргу на вказане рішення до Державної податкової служби України, однак рішенням від 14.08.2024 №51473/43112194/2 скарга була залишена без задоволення, а рішення про відмову у реєстрації податкової накладної без змін (т.1 а.с. 39).
30.11.2022 позивач згідно з умовами Договору оренди майна №20 від 01.01.2022 надав послугу з оренди резервуарів для Товариству з обмеженою відповідальністю «Кіровоградська нафтова компанія» про що складено Акт наданих послуг №17 від 30.11.2022 (т.1 а.с. 82);
30.11.2022 позивач оформив та направив до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кіровоградська нафтова компанія» рахунок на оплату №17 на суму 78000,00 грн у тому числі ПДВ 13000,00 грн (т.1 а.с. 81).
Відтак, у відповідності до вимог пункту 187.1 статті 187 ПК України Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800» за настанням першої події (надання послуг) 30.11.2022 склало відправило на реєстрацію податкову накладну №7 на суму 78000,00 грн у тому числі ПДВ 13000,00 грн (т.1 а.с. 40).
Факт оплати ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» послуг оренди резервуарів у ТОВ «ДЖЕТ 800» за листопад 2022 підтверджується платіжною інструкцією №711 від 20.12.2022 та банківською випискою з особового рахунку за 20.12.2022 (т.1 а.с. 83-85).
Відповідно до квитанції від 15.12.2022 №9271266450 податкову накладну №7 від 30.11.2022 прийнято, реєстрацію зупинено, оскільки ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризикованості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково зазначено, що показник «D»=17,3081%, «Р»=0 (т.1 а.с. 42).
24.07.2024 позивачем надіслано до контролюючого органу повідомлення №5 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, письмові пояснення та копії підтверджуючих документів (т.1 а.с. 43).
30.07.2024 за результатами розгляду вказаного повідомлення відповідач прийняв рішення №11508711/43112194 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №7 від 30.11.2022 (т.1 а.с. 47-48).
Причинами відмови вказано: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У графі «Додаткова інформація» вказано, що відсутні технічні документи на придбане майно відповідно до п. 3.2 договору купівлі-продажу від 14.02.2020 № 12-КПМ. Крім того платника включено до переліку платників, які мають ознаки ризиковості та відповідають п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених постановою КМУ від 11.12.2019 №1165 за кодом 13 Довідника кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішень про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженого наказом ДПС України від 11.01.2023 №17.
Позивачем було подано скаргу на вказане рішення до Державної податкової служби України, однак рішенням від 14.08.2024 №51462/43112194/2 скарга була залишена без задоволення, а рішення про відмову у реєстрації податкової накладної без змін (т.1 а.с. 53).
31.12.2022 позивач згідно з умовами Договору оренди майна №20 від 01.01.2022 надав послугу з оренди резервуарів для Товариству з обмеженою відповідальністю «Кіровоградська нафтова компанія» про що складено Акт наданих послуг №18 від 31.12.2022 (т.1 а.с. 88);
31.12.2022 позивач оформив та направив до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кіровоградська нафтова компанія» рахунок на оплату №18 на суму 78000,00 грн у тому числі ПДВ 13000,00 грн (т.1 а.с. 87).
Відтак, у відповідності до вимог пункту 187.1 статті 187 ПК України Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800» за настанням першої події (надання послуг) 31.12.2022 склало відправило на реєстрацію податкову накладну №7 на суму 78000,00 грн у тому числі ПДВ 13000,00 грн (т.1 а.с. 54).
Факт оплати ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» послуг оренди резервуарів у ТОВ «ДЖЕТ 800» за грудень 2022 підтверджується платіжною інструкцією №990 від 23.01.2023 та банківською випискою з особового рахунку за 23.01.2023 (т.1 а.с. 89-90).
Відповідно до квитанції від 18.01.2023 №9299849299 податкову накладну №7 від 31.12.2022 прийнято, реєстрацію зупинено, оскільки ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризикованості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково зазначено, що показник «D»=18,3564%, «Р»=0 (т.1 а.с. 56).
24.07.2024 позивачем надіслано до контролюючого органу повідомлення №6 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, письмові пояснення та копії підтверджуючих документів (т.1 а.с. 57).
30.07.2024 за результатами розгляду вказаного повідомлення відповідач прийняв рішення №11508713/43112194 щодо відмови у реєстрації податкової накладної №7 від 31.12.2022 (т.1 а.с. 61-62).
Причинами відмови вказано: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У графі «Додаткова інформація» вказано, що відсутні технічні документи на придбане майно відповідно до п. 3.2 договору купівлі-продажу від 14.02.2020 № 12-КПМ. Крім того платника включено до переліку платників, які мають ознаки ризиковості та відповідають п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених постановою КМУ від 11.12.2019 №1165 за кодом 13 Довідника кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішень про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженого наказом ДПС України від 11.01.2023 №17.
Позивачем було подано скаргу на вказане рішення до Державної податкової служби України, однак рішенням від 14.08.2024 №51461/43112194/2 скарга була залишена без задоволення, а рішення про відмову у реєстрації податкової накладної без змін (т.1 а.с. 67).
Крім цього, рішенням комісії регіонального рівня ДПС Кіровоградської області №39081 від 04.11.2022 ТОВ «ДЖЕТ 800» було визнано таким, що відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Підставою для віднесення Позивача до платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку вказана наявність відомостей інформаційно-аналітичних систем ДПС України, суб'єкт господарювання приймає участь у ймовірних схемах формування та використання ризикового податкового кредиту. Наявна податкова інформація щодо ризикових операцій за ланцюгами руху ПДВ контрагентів: сформовано податковий кредит за рахунок нафти в кількості 1763,7 т. на суму 2 551,4 тис.грн. придбаної у ТОВ «Прилуцький нафтоналив», який включений до переліку ризикових територіальним органом податкової служби за місцем реєстрації СГД, згідно Постанови КМУ від 11.12.2019 №1165 (т.1 а.с. 199).
Не погодившись із вказаним рішенням, позивачем 29.11.2023 було направлено податковому органу повідомлення №1 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку (т.1 а.с. 200).
05.12.2023 Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області урахуванням Повідомлення №1 від 29.11.2023 прийнято рішення №47762, згідно якого Позивач відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості критеріям ризиковості платника податку з кодом 13 «придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку». Інформація, за якою встановлена відповідність критеріям ризиковості позивача згідно з вказаним рішенням є придбання у ТОВ «Прилуцький нафтоналив» у період з 05.12.2023 по 05.12.2023, а також ненадання копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості. Зокрема, «Відсутні копії підтверджуючих документів платника щодо реєстрації за податковою адресою (місцезнаходженням платника податків), а саме: договори оренди, акти приймання-передачі, акти виконаних робіт та копії розрахункових документів (завірені належним чином, платіжні доручення, банківські виписки, тощо). Встановлено відсутність копій документів щодо формування податкового кредиту з контрагентом ТОВ «Прилуцький нафтоналив» (код ЄДРПОУ 31758032), а саме: відсутній договір №Н-75/22 від 28.10.2022, копії розрахункових документів (завірені належним чином платіжні доручення, банківські виписки тощо) надано не в повному обсязі; відсутні паспорти якості та сертифікати відповідності на ПММ.
Встановлено відсутність копій документів щодо формування податкового зобов'язання з контрагентом ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» (код ЄДРПОУ 30708038), а саме: відсутні рахунки-фактури, акти виконаних робіт та копії розрахункових документів (завірені належним чином платіжні доручення, банківські виписки тощо) згідно Договору зберігання та нафтопродуктів №229-ЗБ від 14.10.2022; відсутні рахунки- фактури, видаткові накладні та копії розрахункових документів (завірені належним чином платіжні доручення, банківські виписки тощо) згідно Договору поставки нафти №1-ПН від 12.10.2022 та Договору поставки нафти №2-ПН від 28.10.2022» (т.1 а.с. 212).
03.06.2024 позивачем направлено контролюючому органу Повідомлення №1 від 03.06.2024 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку. До вказаного повідомлення додані пояснення та документи, які свідчать про реальність здійснення фінансово-господарських операцій з контрагентом ТОВ «Прилуцький нафтоналив», ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» з урахуванням рішення №47762 від 05.12.2023 (т.1 а.с. 214).
11.06.2024 відповідачем2 прийнято рішення №26034 про відповідність ТОВ «ДЖЕТ 800» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку з кодом 13 «придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку». Інформація, за якою встановлена відповідність критеріям ризиковості Позивача згідно вказаного рішення є придбання у ТОВ «Прилуцький нафтоналив» у період з 05.12.2023 по 05.12.2023, а також зазначено, що Позивачем не надані копії документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості, а саме: формування податкового кредиту з платником податку, щодо якого прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості, а саме «Прилуцький нафтоналив» (код ЄДРПОУ 31758032). Встановлено відсутність копій документів щодо формування податкового зобов'язання з контрагентом ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» (код ЄДРПОУ 30708038), щодо послуг оренди резервуарів, а саме відсутній договір, рахунки фактури, акти виконаних робіт та копії розрахункових документів (завірені належним чином платіжні доручення, банківські виписки тощо) (т.1 а.с. 227).
13.06.2024 позивачем вчергове направлено до Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області Повідомлення №1 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку. До вказаного повідомлення позивач додав пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснення фінансово-господарських операцій з ТОВ «Прилуцький нафтоналив», ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» з урахуванням рішення 26034 від 11.06.2024 (т.1 а.с. 228).
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що діє при Головному управлінні ДПС у Кіровоградській області з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 13.06.2024 прийнято рішення від 20.06.2024 №27496 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖЕТ 800» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків з 04.11.2022 (т.1 а.с. 243).
У вказаному рішенні зазначено код « 13» податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку - придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку - придбання з 05.12.2023 по 05.12.2023.
Вказано про ненадання позивачем копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податків: договір з додатками до нього, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, первинні документи щодо транспортування, рахунки-фактури/інвойси, накладна, розрахунковий документ, банківська виписка з особових рахунків.
Додатково вказано про формування податкового кредиту за рахунок платника щодо якого прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості, а саме: ТОВ «Прилуцький нафтоналив». Встановлено відсутність повного пакету документів щодо придбання резервуарів для зберігання нафтопродуктів, а саме: договір, акт приймання-передачі, рахунок-фактура, видаткова накладна, товарно-транспортна накладна та копії розрахункових документів (завірені належним чином платіжні доручення, банківські виписки тощо).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що рішення комісії про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжують неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку позивача виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень. Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яким ТОВ «ДЖЕТ 800» віднесено до ризикових, прийнято не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що суперечить положенням Порядку №1165. Віднесення позивача до ризикових платників з тих підстав, що підприємство мало господарські відносини з платниками податків, по відношенню до яких податковим органом прийнято рішення про відповідність останніх критеріям ризиковості, є неспроможним аргументом, адже поширення на позивача «ризиковості» через відносини з іншими «ризиковими» платниками податків суперечить базовим принципам та основам податкового законодавства, принципу індивідуальної відповідальності. Зокрема, настання визначеної законом відповідальності повинно відбуватися у разі порушення податкового законодавства безпосередньо платником податків
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно з п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
Як зазначено у п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
У Додатку №1 до «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, наведені «Критерії ризиковості платника податку на додану вартість»: 1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах. 2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах. 3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами. 4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками. 5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ). 6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України. 7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України. 8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
У Додатку №3 до «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, наведені «Критерії ризиковості здійснення операцій»: 1. Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС. 2. Відсутність (анулювання, зупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 і 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, зазначених платником податку в податковій накладній/розрахунку коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі на дату їх складення. 3. Відсутність на дату складення податкової накладної/розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб'єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТЗЕД відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу. 4. Складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого/такої товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування, поданому для реєстрації в Реєстрі, у таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (надається). 5. Перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, поданому отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, величини залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з 1 січня 2017р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017р., зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги. 6. Складення розрахунку коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, та подання для реєстрації в Реєстрі у строк, що перевищує 14 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Реєстрі без порушення граничних строків реєстрації, встановлених Кодексом.
Відповідно до п.25 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з п.30 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, комісія контролюючого органу складається з голови, заступника голови, секретаря та не менше семи членів.
У п.40, п.42-п.46 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165, зазначено, що Голова, заступник голови, секретар та члени комісії контролюючого органу беруть участь у засіданні особисто та не мають права делегувати своїх представників для участі в її засіданні. Засідання комісії контролюючого органу є правоможним за умови присутності на ньому не менше двох третин її затвердженого персонального складу. Засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду. У разі потреби член комісії контролюючого органу подає голові комісії пропозиції щодо проведення додаткового засідання. Рішення комісії контролюючого органу приймається шляхом відкритого голосування. Рішення комісії контролюючого органу приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів такої комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні. Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови, секретарем та членами комісії, які брали участь у засіданні. Ведення обліку матеріалів щодо роботи комісії контролюючого органу здійснюється секретарем такої комісії. Присутній на засіданні комісії контролюючого органу член комісії, який не згоден з рішенням комісії або утримався від голосування, повинен викласти у письмовій формі свою окрему думку, яка додається до матеріалів засідання такої комісії. … 42. Рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації засобами інформаційних систем ДПС. 43. Матеріали засідання комісії контролюючого органу зберігаються десять років. 44. Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні). 45. Розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу. 46. У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.
В той же час контролюючим органом не надано результатів проведених перевірок поданих платником податку копій документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні), а також протоколів засідання Комісії під час прийняття Рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, матеріалів щодо роботи комісії, тощо, що свідчить про порушення процедури розгляду матеріалів.
Відповідно до п.19 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України №341 від 26.04.2017) (надалі - «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних»), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Згідно з п.20 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520), яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2. Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктом 3 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Згідно п.4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі
Відповідно до п.5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно п.6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Пунктом 7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.п. 9-13 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Підставою для відмови податковим органом позивачу у реєстрації податкових накладних стало надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додатково вказано, що відсутні технічні документи на придбане майно відповідно до п. 3.2 договору купівлі-продажу від 14.02.2020 № 12-КПМ.
Реєстрацію податкової накладної позивача зупинено з тієї підстави, що позивача віднесено до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК.
На виконання квитанцій про зупинення реєстрації була надано з метою реєстрації податкових накладних №1 від 31.10.2022, №7 від 30.11.2022 та №7 від 31.12.2022 у ЄРПН позивач надіслав Головному управлінню ДПС у Кіровоградській області пояснення та всі наявні у нього документи, що стосуються відповідних господарських операцій, оскільки в квитанції про зупинення реєстрації була відсутня інформація, які саме пояснення та/або документи потрібно подати для прийняття рішення про реєстрацію таких податкових накладних в реєстрації.
Крім цього, до позовної заяви позивачем долучено копію Технічного паспорта сталевого резервуару марки РВС-1000 місткістю 1000 м.куб. від 25.10.2017, встановленого на території ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» с. Шостаківка Кіровоградської обл. Призначення резервуара - для зберігання сировини-газового конденсату їх сумішей, відпрацьованих олив та інших видів вуглеводневої сировини (т.1 а.с. 168-178).
У матеріалах справи також наявний Висновок експертизи №32559536-09-13-0237.17 ТОВ «РЕМО» за результатами повного технічного діагностування резервуара вертикального сталевого РВС-1000 від 25.10.2017, згідно якого було проведеного обстеження резервуару вертикального сталевого РВС-1000 за місцем його установки: нафтохімсклад з встановленим обладнанням по переробці газового конденсату, с. Шостаківка Кіровоградської області (т.1 а.с. 179-197).
Указані Технічний паспорт та висновок експертизи були надані позивачем Державній податковій службі Україні разом із скаргами від 07.08.2024 №07/08/24-3, №07/08/24-2 та №07/08/24-1. Однак, відповідач2 при розгляді скарг позивача їх до уваги не взяв, мотивів неврахування наведених документів у рішеннях не зазначив.
Також, 28.07.2020 позивач подав до податкового органу повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою 20-ОПП, згідно якої, зокрема вказано про об'єкти оподаткування - резервуари для зберігання нафтопродуктів РВС 1000 куб.м. у кількості 2-х штук за адресою: Кіровоградська обл., Кіровоградський район, с. Шостаківка, вул. Садова, 2-А (т.1 а.с. 198).
Суд першої інстанції провівши аналіз поданих позивачем документів дійшов вірного висновку про те, що надіслані платником податків письмові пояснення з копіями первинних та інших документів в цілому відображають зміст господарської операції та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних №1 від 31.10.2022, №7 від 30.11.2022 та №7 від 31.12.2022 у ЄРПН..
Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачу додатково не надсилалося.
Колегія суддів зазначає, що контролюючим органом у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не було вказано які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація цих податкових накладних стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованих квитанцій вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.
В той же час, контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу. Пред'явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов'язані із ненаданням певного документу.
У зв'язку з цим, позивач надав контролюючому органу саме ті документи, які вважав достатніми для підтвердження реальності господарських операцій за вказаними податковими накладними, а відтак, достатніми для її реєстрації в ЄРПН.
У випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної.
З метою реєстрації податкових накладних позивачем надавались пояснення та копії необхідних документів на підтвердження здійснення господарських операцій.
У рішенні про відмову в реєстрації податкової накладної зазначено лише загальне твердження про надання копій документів, складених із порушенням законодавства.
Колегія суддів зазначає, здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту з операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства; здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу; приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності; змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатами здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначений нормами Податкового кодексу України; при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.
Виходячи з викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що контролюючий орган безпідставно застосував до позивача процедуру зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачену Порядком №1165.
Визнаючи протиправними та скасовуючи рішення відповідача про відмову реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних суд першої інстанції вірно виходив з тих обставин, що останнє прийнято без додержання процедури розгляду матеріалів.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Дійшовши обґрунтованого висновку про протиправність оскаржених рішень щодо відмови у реєстрації податкових накладних відповідача, суд першої інстанції вірно виходив із того, що належним способом захисту порушеного права є не лише скасування такого рішення відповідача, а й зобов'язання останнього зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, оскільки саме такий спосіб захисту порушеного права є свідченням того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
З приводу віднесення позивача до п. 8 Критеріїв ризиковості суд першої інстанції вірно виходив з наступного.
Відповідно до пп. 20.1.45. п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.
Пунктом 61.1 статті 61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з пп. 62.1.2 п. 62.1 ст. 62 ПК України, податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Відповідно до п. 71.1 ст. 71 ПК України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Згідно з п. 74.1, 74.3 ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.
Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.
Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 (у редакції, чинній з 31 грудня 2017 року) реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07 грудня 2017 року № 2245-VIII (далі - Закон № 2245-VIII), яким змінена редакція пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2245-VIII Кабінету Міністрів України доручено до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11 грудня 2019 року, якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 2 Порядку 1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту «а» або «б» пункту 185.1 статті 185, підпункту «а» або «б» пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Згідно з п. 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку № 1165).
Додатками № 1 та № 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість та Критерії ризиковості здійснення операцій відповідно.
Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема 8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком № 4 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
У рішенні Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №27496 від 20.06.2024 визначено про відповідність ТОВ «ДЖЕТ 800» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку з підстав придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, тобто безвідносно до конкретної господарської операції, зазначеної у поданій для реєстрації податковій накладній, що поставило платника у стан правової невизначеності щодо підстав визнання відповідності критеріям ризиковості та документів, які необхідно подати на підтвердження невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Із змісту первинного рішення №39081 від 04.11.2022 встановлено, що комісією ГУ ДПС у Кіровоградській області прийнято рішення про відповідність ТОВ «ДЖЕТ 800» критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування.
Фактично, таке рішення прийнято у зв'язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю про те, що позивачем сформовано податковий кредит за рахунок нафти в кількості 1763,7 т. на суму 2551,4 тис. грн, придбаної у ТОВ «Прилуцький нафтоналив», який включений до переліку ризикових територіальним органом податкової служби за місцем реєстрації СГД, а не за наслідками подання ТОВ «ДЖЕТ 800»податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації.
Крім того, в оскаржуваному рішенні від 20.06.2024 №27496 здійснено посилання на відповідний код з Довідника кодів податкової інформації: 13 - придбання товарів (послуг) у платника (ів) податку, щодо якого (их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
При цьому відповідачем не надано суду доказів подання на реєстрацію податкової накладної, внаслідок перевірки якої встановлено відповідність позивача критеріям ризиковості платника податків.
Зі змісту оскаржених рішень слідує, що вони прийнято не за наслідками подання позивачем податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування, а у зв'язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю, що не передбачено пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податків/, про що вірно зазначив суд першої інстанції.
Висновок контролюючого органу про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку ґрунтується на тому, що серед контрагентів позивача є суб'єкти господарювання, які включені до переліку ризикових.
Отже, негативна податкова інформація стосується не господарської діяльності позивача, а його контрагентів, щодо яких винесене рішення про відповідність критеріям ризиковості.
Проте, позивач не може нести відповідальність за невиконання його контрагентами своїх зобов'язань, адже поняття «добросовісний платник», яке вживається у сфері податкових правовідносин, не передбачає виникнення у платника додаткового обов'язку з контролю за дотриманням його постачальниками/покупцями правил оподаткування; платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій, покладених на податкові органи, а тому не може володіти інформацією відносно виконання контрагентами податкових зобов'язань.
Платник податків не повинен зазнавати негативних наслідків за можливу неправомірну діяльність його контрагентів.
Відповідно до п. 25 Порядку № 1165, Комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з п.44-46 Порядку № 1165, Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу.
У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.
З протоколу засідання комісії ГУ ДПС у Кіровоградській області з питань реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН вбачається, що в ньому наводиться лише посилання на узагальнення інформації, на підставі яких комісією за результатами голосування ухвалено рішення про відповідність позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість. В таких витягах міститься зведена інформація стосовно діяльності позивача та його контрагентів, отримана з баз даних, а не під час проведення документальної перевірки.
При цьому як вірно зазначив суд першої інстанції, контролюючий орган не визначив конкретного переліку документів, які він вважає належними та достатніми для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.
В той же час суд першої інстанції надаючи оцінку первинним документам, якими ТОВ «ДЖЕТ 800» підтверджує факти придбання у ТОВ «Прилуцький нафтоналив» товару (договори поставки нафтопродуктів №1-ПН від 12.10.2022 та №2-ПН від 28.10.2022, рахунки фактури, видаткові накладні, залізничні накладні, паспорти якості, акти приймання нафти за кількістю, Договір зберігання нафти №229-ЗБ від 11.10.2022, акти приймання передачі нафти з відповідального зберігання, рахунки, акти про відшкодування послуг перевезення, платіжні інструкції) дійшов вірного висновку, що відповідні документи відповідають вимогам, встановленим для такого роду документів, підтверджують реальність відповідних господарських операцій та відповідно спростовують інформацію, зазначену в оскаржуваному рішенні. Усі наведені документи були надіслані позивачем до контролюючого органу разом із поясненнями.
Крім цього, позивач стверджує, що з 05.12.2023 по 05.12.2023 будь-які господарські операції з придбання у ТОВ «Прилуцький нафтоналив» не здійснювались. При цьому, доказів зворотнього відповідачами суду не надано.
Крім того рішеннями Вінницького окружного адміністративного суду від від 11.05.2023 у справі № 120/1350/23 та від 25.06.2024 у справі № 120/1204/24 визнано протиправними та скасовано рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області від 03.11.2022 №6578, від 18.11.2022 року №6853 та від 01.12.2023 року №7665 про відповідність ТОВ «Прилуцький нафтоналив» критеріям ризиковості платника податку. Вказані рішення суду набрали законної сили (т.2 а.с. 126-149).
Зазначені обставини справи свідчать про недоведеність контролюючим органом підстав для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідним внесенням до переліку ризикових суб'єктів господарювання, у зв'язку з чим колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржене рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому належним способом захисту прав позивача, який забезпечить їх ефективне поновлення, є зобов'язання Головного управління ДПС у Кіровоградській області виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, про що вірно заначено судом першої інстанції.
За приписами абз.21 пункту 6 Порядку №1165, у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі.
В повному обсязі постанова складена 08 липня 2025 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя А.О. Коршун
суддя С.В. Сафронова