08 липня 2025 року м. Дніпросправа № 160/33286/24
Суддя І інстанції - Ніколайчук С.В.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Коршуна А.О., Сафронової С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив:
- скасувати рішення № 047250023359 від 30.10.2024 та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 16.06.2004 по 17.12.2004 та з 31.05.2023 по 30.09.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періодів роботи з 16.06.2004 по 17.12.2004 та з 31.05.2023 по 30.09.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.10.2024, призначити та виплатити ОСОБА_1 пільгову пенсію за віком починаючи з 23.10.2024 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2025 року позовну заяву задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення №047250023359 від 30.10.2024 та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 16.06.2004 по 17.12.2004 та з 31.05.2023 по 30.09.2024.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періодів роботи з 16.06.2004 по 17.12.2004 та з 31.05.2023 по 30.09.2024.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.10.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ст. 114 Закону України Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням викладеної правової позиції у цьому судовому рішення та зарахованих пільгових періодів позивача цим судовим рішенням.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, скаржник посилається на помилковість висновків суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог. Вказує на правомірність рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із відсутністю у нього необхідного 20 річного пільгового стажу роботи.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України.
23.10.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільговий умовах.
30.10.2024 року Головне управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області розглянуло заяву позивача за принципом екстериторіальності та прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії № 047250023359.
В обґрунтування відмови у призначенні пенсії позивачу, відповідач зазначив таке:
-дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2
-дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 23.10.2024
-вік заявника 42 роки 06 днів
-страховий стаж особи становить 43 роки 07 місяців 16 днів (в т.ч. додаткові роки за список № 1)
-пільговий стаж особи (роботи підземні, професії за постановою 202 (20)) становить 18 років 05 місяців 13 днів
-Результати розгляду документів, доданих до заяви:
-на поданими документами до страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди.
-згідно із поданих документів право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно 4.3 ст. 114 відсутнє.
Не погоджуючись з відмовою у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, виходить з наступного.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Далі - Закон №1058-ІV).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У відповідності до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-ІV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Аналогічні положення містить ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
При цьому, суд звертає увагу, що право на передбачену частиною 3 статті 114 Закону №1058-IV пенсію незалежно від віку мають працівники за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. №202, за умови їх безпосередньо зайнятості повний робочий день на підземних роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень) - якщо вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
Як вбачається з рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 047250023359 від 30.10.2024 пільговий стаж позивача (роботи підземні, професії за постановою 202 (20)) становить 18 років 05 місяців 13 днів.
При цьому, з наявного в матеріалах справи розрахунку стажу форма РС-право вбачається, що до пільгового стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону №1058-IV Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не було зараховано періоди роботи з 16.06.2004 по 17.12.2004 та з 31.05.2023 по 30.09.2024.
Аналізуючи підстави для відмови у зарахуванні зазначеного періоду роботи позивача до пільгового стажу, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявності трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
За правилами пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_1 від 01.07.2022 року, позивач:
- 16.06.2004 прийнятий учнем горнового феросплавних печей ЦВФ (наказ № 343 від 16.06.2004);
- 18.12.2004 переведений горновим феросплавних печей 5 розряду цеху виробництва феросплавів (Наказ № 1047 від 18.12.2004);
- За результатами атестації підтверджено пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 робоче місце горнового феросплавних печей (Наказ №25 від 05.02.2007);
- За результатами атестації підтверджено пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 робоче місце горнового феросплавних печей (Наказ №17 від 20.01.2012);
- За результатами атестації підтверджено пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 робоче місце горнового феросплавних печей (Наказ №27 від 19.01.2017);
- 01.10.2017 переведено горновим феросплавних печей 6 розряду цеху виробництва феросплавів (Наказ № 1711 від 01.10.2017);
- 01.10.2017 - переведено горновим феросплавних печей 6 розряду цеху виробництва феросплавів (Наказ № 1711 від 01.10.2017);
- Працює горновим феросплавних печей по сьогоднішній день.
Також, на підтвердження пільгового характеру роботи позивачем була надана довідка № 275 від 03.10.2024, яка уточнює пільговий характер моєї роботи з 18.12.2004 по 30.09.2024 в АТ «Нікопольській завод феросплавів» та містить всі необхідні дані на підтвердження пільгового стажу позивача.
При цьому, посада горновий віднесена ч.3 ст. 114 Закону №1058-IV до посад провідних професій, робота на яких не менше 20 років, дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку.
В свою чергу, згідно довідки Форми ОК-5, період роботи позивача на посаді учня горнового з 16.06.2004 по 17.12.2004 обліковується за кодом підстави для обліку спецстажу ЗПЗ013А1.
Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №454 (далі - Порядок №454):
- під кодом ЗПЗ013А1 обліковується спеціальний стаж працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону: на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.
За таких обставин, зважаючи на те, що записами трудової книжки та довідкою Форми ОК-5 підтверджується пільгових характер роботи позивача з 16.06.2004 по 17.12.2004, то колегія суддів зазначає про протиправність незарахування Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області зазначеного періоду до пільгового стажу позивача який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із ч.3 ст. 114 Закону №1058-IV.
При цьому, зважаючи на те, що ані характер роботи ані посада позивача у період з 18.12.2004 року по 30.09.2024 року не змінювалась, що підтверджується записами трудової книжки та довідки довідка № 275 від 03.10.2024, а також беручи до уваги, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області було зараховано до пільгового стажу роботи позивача, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із ч.3 ст. 114 Закону №1058-IV період роботи з 18.12.2004 по 30.05.2023, колегія суддів робить висновок про протиправність незарахування відповідачем до такого пільгового стажу періоду 31.05.2023 по 30.09.2024.
Підсумовуючи викладене, беручи до уваги, що розрахунок стажу роботи віднесено до дискреційних повноважень Пенсійного фонду, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про необхідність визнання протиправним та скасування рішення №047250023359 від 30.10.2024, визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 16.06.2004 по 17.12.2004 та з 31.05.2023 по 30.09.2024 а також наявність підстав для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періодів роботи з 16.06.2004 по 17.12.2004 та з 31.05.2023 по 30.09.2024 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.10.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 3 ст. 114 Закону України Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням викладеної правової позиції у судовому рішенні та зарахованих пільгових періодів позивача судовим рішенням.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2025 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
В повному обсязі постанова складена 08 липня 2025 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя А.О. Коршун
суддя С.В. Сафронова