03 липня 2025 року м. Дніпросправа № 160/32615/24
Головуючий суддя І інстанції - Турлакова Н.В.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Іванова С.М. (доповідач),
суддів: Шальєвої В.А., Чередниченка В.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 року в адміністративній справі №160/32615/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у ненаданні відстрочки від призову за мобілізацією ОСОБА_1 на підставі пункту третього частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 надати, ОСОБА_1 відстрочку від призову за мобілізацією на підставі пункту третього частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як чоловіку, на утриманні якого перебуває троє і більше дітей віком до 18 років строком на один рік до травня 2025 року, про що видати довідку за встановленою формою про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 було відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове, яким адміністративний позов задовольнити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що 30.05.2024 року відбулося засідання комісії про надання йому відстрочки, комісією були перевірені підстави наявності у позивача відстрочки та надана відстрочка. Заява розглядалася саме із урахуванням змін в законодавстві (станом на 30.05.2024 року), а тому надана ОСОБА_1 відстрочка, терміном на 12 місяців починаючи з 30.05.2024 є легітимною та сумнівів щодо законності наданої йому відстрочки не виникає, та цей факт підтверджує відповідач.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ст. 311 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як було встановлено судом першої інстанції, листом від 30.05.2024 року №4/5177 ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянув заяву ОСОБА_1 від 01.05.2024 про надання відстрочки у зв'язку з тим, що він має на утриманні трьох дітей віком до 18 років (копія заяви в матеріалах справи відсутні) та повідомив, що згідно абзацу частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" в редакції Закону №2122-ІХ від 15.03.2022, останній не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації дійсна за наявності військово-облікового документа. У разі зміни військово-облікових даних стосовно права на відтермінування від призову на військову службу під час мобілізації особи зобов'язані особисто повідомити ІНФОРМАЦІЯ_4 в семиденний термін. Відстрочка дійсна терміном 12 місяців.
03.06.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 отримано військово-обліковий документ №280520241425317100005 від 30.05.2024, який видано ІНФОРМАЦІЯ_6 .
У графі 8 "Відстрочка від призову (направлення) на військову службу (базову ВП) відмітки відсутні.
У графі 13 "Відмітки про військовий облік" зазначено взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_7 28.05.2024р.
Листом від 28.11.2024 року №78/8/14086, ІНФОРМАЦІЯ_6 було розглянуто заяву позивача від 15.11.2024 року (копія заяви відсутня в матеріалах справи) та повідомлено наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_2 30.05.2024 у відповідь на звернення ОСОБА_1 від 01.05.2024 повідомлено про наявність відстрочки від призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, на особливий період терміном дванадцять місяців згідно абзацу частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" в редакції Закону №2122-ІХ від 15.03.2022, а саме не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
Відомості щодо наявності у вас обставин відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період внесені до ЄДРПВР.
Разом з цим 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 року №560, яким врегульовано процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Згідно пункту 60 Порядку відстрочка від призову на військову службу по мобілізації на особливий період надається на строк дії відповідних законної підстав, але не більше як на строк проведення мобілізації.
Відповідно до Указу Президента України "Про продовження строк дії воєнного стану в Україні" №4024-ІХ від 29.10.2024, Законом №4024-ІХ передбачено продовження воєнного стану з 05 години 30 хвилин 10.11.2024 року до 07.02.2025 року 05 години 30 хвилин та продовжено строк проведення загальної мобілізації в України на 90 діб.
На виконання зазначених вимог та приведення у відповідність до них стан ведення ЄДРПВР, відомості, які суперечать зазначеним нормам вимогам видалені.
За таких обставин відомості про наявність обставин відстрочки від призову ОСОБА_1 на військову служба під час мобілізації, на особливий період у зв'язку перебуванням на його утриманні трьох і більше дітей віком до 18 років, можливо внести до ЄДРПВР тільки після звернення із вказаним питанням до комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 та за результатами розгляду прийняття позитивного рішення.
Позивач вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не надання відстрочки, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не дотримано порядок отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, встановлений чинним законодавством.
Суд апеляційної інстанції при перегляді справи в апеляційному порядку виходить з наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому продовжено відповідними Указами Президента України та який триває і на сьогодні.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі -m Закон №2232-ХІІ).
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.1 Закону №2232-ХІІ, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - ЗУ № 3543-XII).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.
Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до частин 3, 5 статті 22 Закону №3543-ХІІ, під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Згідно статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
Відповідно до пункту 2 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).
Згідно з п. 56 Порядку №560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відповідно до п. 58 Порядку № 560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відповідно до п. 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
Отже, положення Порядку №560 свідчать про те, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані мають право особисто подати на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4 до Порядку №560.
Як видно з адміністративного позову позивача, останній просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у ненаданні відстрочки від призову за мобілізацією ОСОБА_1 на підставі пункту третього частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та зобов'язати останнього, надати відстрочку від призову за мобілізацією на підставі пункту третього частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як чоловіку, на утриманні якого перебуває троє і більше дітей віком до 18 років строком на один рік до травня 2025 року, про що видати довідку за встановленою формою про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Між тим, з матеріалів справи видно, що позивач, на час вирішення спору, не звертався до відповідача з заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу по мобілізації, як то передбачено п. 58 Порядку № 560, у зв'язку з чим, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивачем не дотримано порядок отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, встановлений чинним законодавством.
Що стосується посилань позивача на надання останньому 30.05.2024 року відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації строком на 12 місяців до травня 2025 року та протиправного видалення наведеної інформації з ЄДРПВР, як на підставу обґрунтованості заявлених позовних вимог, то колегія суддів апеляційного суду вважає їх безпідставними, оскільки як видно з адміністративного позову позивача, предметом оскарження є саме бездіяльність відповідача по ненаданню позивачу відстрочки від проходження військової служби та зобов'язання останнього надати таку відстрочку, а не дії відповідача по видаленню інформації про наявність у позивача відстрочки до травня 2025 року.
Таким чином, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 року в адміністративній справі №160/32615/24 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя С.М. Іванов
суддя В.А. Шальєва
суддя В.Є. Чередниченко