09 липня 2025 р. Справа № 440/8459/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Подобайло З.Г.,
Суддів: Чалого І.С. , Ральченка І.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової служби України на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.05.2025, головуючий суддя І інстанції: С.С. Бойко, повний текст складено 01.05.25 по справі № 440/8459/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІБРА ОЙЛ»
до Головного управління ДПС у Київській області , Державної податкової служби України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІБРА ОЙЛ" /далі - ТОВ “ЛІБРА ОЙЛ», позивач/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" з позовною заявою до Головного управління ДПС у Київській області /далі - ГУ ДПС у Київській області, відповідач/ , Державної податкової служби України, відповідно до якої просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26.04.2024 № 10968199/44727438 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних,
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю “ЛІБРА ОЙЛ» від 20 березня 2024 року № 56.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІБРА ОЙЛ" задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26.04.2024 №10968199/44727438. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №56 від 20.03.2024 датою її фактичного подання. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІБРА ОЙЛ" витрати зі сплати судового збору у сумі 3028,00 грн.
Державна податкова служба України, не погодившись з рішенням суду першої інстанції , подала апеляційну скаргу , вважає , що рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, а саме: п.7, п.11 Постанови КМУ від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», п.5, п.9, п.10 Наказу Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» та норм процесуального права, а саме: ст. 73, ст. 74, ст. 90, ст.211, ст. 242 КАС України, без врахування висновків Верховного Суду викладених в постановах: від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 13.02.2024 року у справі № 240/5563/24, від 07.12.2022 у справі №500/2237/20. Вказує , що позивачем жодних пояснень та документів (в тому числі будь-яких додаткових документів) на розгляд комісії ГУ ДПС У Київській області надано не було. Судом проігноровано принципи процесуального права, закріплені ст. 90 КАС України - здійснено поверхневий аналіз наявних в матеріалах справи доказів та пояснень податкового органу, проігноровано обґрунтування правомірності оскаржуваного рішення викладених у відзиві на позовну заяву. Посилаючись на постанови Верховного Суду від 13.09.2022 у справі № 810/2958/17, від 31 березня 2020 року по справі № 826/26222/15, вказує , що надання доказів на підтвердження факту вчинення господарської операції покладається саме на платника податку, який відправляє податкову накладну на реєстрацію до податкового органу. Судом не враховано ту обставину, що на зазначену у квитанції про зупинення реєстрації ПН пропозицію, Позивачем було направлено до контролюючого органу Повідомлення до якого додано виключно лист пояснення, скарга, та податкова накладна № 40 від 31.03.2024. Інших документів на розгляд Комісії надано не було. Таким чином, оскільки в квитанції про зупинення податкової накладної, як того вимагає Порядок №1165, зазначені конкретні підстави для їх зупинення (вказаний критерій ризиковості здійснення операції) та вказана пропозиція надати пояснення та документи (перелік яких визначений Наказом № 520 та враховуючи зміст господарської операції платник не був позбавлений можливості визначити для себе конкретний перелік документів необхідних для реєстрації ПН) , то податковий орган не погоджується з висновками суду першої інстанції про не конкретизацію документів які потрібно надати та невідповідність квитанцій вимогам Порядку № 1165 - та вважає такі необґрунтованими та безпідставними. ТОВ «ЛІБРА ОЙЛ» надано на розгляд комісії лише 1) Лист пояснення; 2) Скаргу; 3) ПН. Жоден з наданих до позовної заяви документів не було надано на розгляд Комісії ГУ ДПС у Київській області. Позивач жодним чином не обґрунтовує та не надає доказів неможливості подання на розгляд Комісії разом з поясненнями вказаних документів. Посилаючись на висновки, викладенні у постанові Верховного Суду від 07.12.2022 у справі №500/2237/20, вважає, що позивачем не доведено факт подання документів, достатніх для реєстрації податкової накладної. Вданому випадку неподання первинних документів, на підставі яких було складено податкову накладну позбавило комісію ГУ ДПС у Київській області можливості встановити за фактом виконання яких саме договірних зобов'язань Позивачем сформовано спірну податкову накладну, подану на реєстрацію. Позивач не надав на розгляд комісії первинні документи відповідно до п.5 Порядку № 520 на підтвердження правомірності складення податкової накладної, а тому у контролюючого органу були підстави для прийняття оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН відповідно до п.10 Порядку № 520.
Також , судом не враховано доводи, що при дослідженні правомірності оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної комісією підлягають врахуванню лише документи, що подавались платником податків безпосередньо суб'єкту владних повноважень, який приймав відповідне рішення. У постанові від 21.05.2019 р. у справі № 0940/1240/18 Верховний Суд звернув увагу, що дослідження тих первинних документів, які не були підставами для прийняття рішення про зупинення реєстрації податкової накладної та подальшої відмови у реєстрації податкової накладної, свідчать про порушення судами вимог принципу офіційного з'ясування обставин справи. В даному випадку, податковий орган прийняв рішення за одних обставин та документів, а позивач просить суд скасувати вказане рішення обґрунтовуючи іншими (додатковими) обставинами та документами, які не були предметом розгляду відповідача на час прийняття оспорюваного рішення. Тобто, позивач фактично просить суд, перебрати на себе функції контролюючого органу в частині дослідження документів та визначення права на складення податкової накладної/розрахунку коригування, що не може бути задоволено в судовому порядку. Апелянт наголошував що, на момент прийняття оскаржуваного рішення у комісії ГУ ДПС у Київській області були відсутні необхідні документи, які б підтверджували господарську операцію, за якою виписана податкова накладна. Комісія контролюючого органу не зобов'язана надсилати повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів. Посилання ж суду на вказані обставини, як підставу для задоволення позовних вимог та визнання рішення протиправним є втручанням у дискреційні повноваження податкового органу. До того ж, варто відмітити, що Позивачем всупереч вимогам Порядку № 520 не подано копії жодних первинних документів які б підтверджували інформацію зазначену в податковій накладній, що відповідно і є порушенням законодавства. Таким чином, вважає , що комісією ГУ ДПС у Київській області прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 56 від 20.03.2024 в межах та у спосіб визначений законодавством. Крім того , вважає , що заявлений позивачем спосіб захисту зобов'язання ДПС України зареєструвати датою подання податкові накладні, суперечить порядку реєстрації, визначеному законодавством та втручається у дискреційні повноваження податкового органу, а тому не може бути застосований судом. Просить суд скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 у справі № 440/8459/24 повністю. 4. Прийняти нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Учасникам по даній справі було направлено судом апеляційної інстанції та отримано останніми копії ухвал Другого апеляційного адміністративного суду про відкриття апеляційного провадження та про призначення даної справи до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження, у т.ч. копію апеляційної скарги, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронного листа.
Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції , доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи у їх сукупності вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що ТОВ “ЛІБРА ОЙЛ» є юридичною особою, зареєстроване 01.06.2022 в Єдиному державному реєстрі юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1008841020000004298.
Юридична та фактична адреса: Україна, 08700, Київська область, м. Обухів, вул. Київська, буд. 132/2, офіс 22, про що внесені відомості до ЄДР (за договором оренди приміщення з ФОП ОСОБА_1 №61/22 від 01.06.2022).
Позивач зареєстрований платником податку на додану вартість з 01.07.2022, ІПН 447274310377.
Основним видом діяльності ТОВ “ЛІБРА ОЙЛ» є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним палився і подібними продуктами (КВЕД 46.71).
В рамках зазначеного виду діяльності підприємство здійснює діяльність з придбання та реалізації нафтопродукті: дизельне пальне (код УКТ ЗЕД 2710194300).
ТОВ “ЛІБРА ОЙЛ» має ліцензію на оптову торгівлю пальним без місць зберігання.
Згідно з договорами поставки нафтопродуктів від 18.06.2023 № ОМ/18072023-3 укладеного з ТОВ “АЗАРЕС», від 13.04.2023 № 1304-2 СН укладеного з ТОВ “АЛЬЯНС ЕНЕРГО ТРЕЙД», від 14.12.2023 № ПМ-ДЗ-14/02-1, укладеного з ТОВ “ПММ-ТРЕЙД», від 10.07.2023 № 10/07-2-МОТ укладеного з ТОВ “М ОЙЛ ТРЕЙД», договором купівлі-продажу нафтопродуктів від 13.09.2023 № 470/09/2023, укладеного з ТОВ “КОНТИНЕНТАЛЬ ТРЕЙД», ТОВ “ЛІБРА ОЙЛ» здійснило закупівлю нафтопродуктів, а саме палива дизельного.
Перевезення нафтопродуктів відбувається на підставі укладених ТОВ “ЛІБРА ОЙЛ» договорів про перевезення вантажів автомобільним транспортом від 01.01.2024 № 01/01-01, укладеного з ТОВ “ТРАНСЛОДЖИСТІК», від 11.08.2023 №11.08.23, укладеного з ТОВ “ТРАНСЛОДЖИСТІК», від 06.01.2023 № 06.02.23, укладеного з ТОВ “ІНТЕРНЕШЕНЕЛ ТРАНСПОРТ ЛОДЖИСТІК», від 15.01.2024 № 240115/1 укладеного з ФОП ОСОБА_2 , від 19.06.2023 № 19.06.23 укладеного з ПрАТ “АТП 11263», від 19.12.2023 № 19.12.23, укладеного зФОП ОСОБА_3 , від 30.01.2024 № 30/01/24-П укладеного з ФОП ОСОБА_4 , від 29.01.2024 № 29012024 укладеного з ТОВ “Транспортна компанія Альміра», а також договорів з організації перевезень (експедиторських послуг) від 01.03.2024 № 01/03-2024 укладеного з ТОВ “Атлант- Строй», від 12.01.2024 № 12/02/21 укладеного з ТОВ “СБ ОЙЛ ТРАФФІК».
У подальшому нафтопродукти, а саме паливо дизельне було реалізовано ТОВ “ЛІБРА ОЙЛ» згідно з договорами поставки нафтопродуктів, зокрема згідно з договором від 25.09.2023 № 231 укладеного з ФГ Агрофірма “Чумак».
Підтвердженням реальності господарської операції за вищевказаним договором є первинні документи, а саме додаток від 19.03.2024 № 3 до договору №231, видаткова накладна від 20.03.2024 № 163, товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів від 20.03.2024 № 163, рахунок на оплату від 19.03.2024 №136, виписка з банківського рахунку, оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 за березень 2024 року.
Пунктом 201.1. статті 201 ПК України встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. Пунктом 201.7. статті 201 Податкового кодексу встановлено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
За результатами здійснення господарської операції ТОВ “ЛІБРА ОЙЛ» була складена та подана для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №56 від 20.03.2024, реєстрація якої зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.
В квитанції від 18.04.2024 зазначено: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
22.04.2024 ТОВ “ЛІБРА ОЙЛ» на адресу відповідача було направлено пояснення та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН, реєстрацію яких зупинено.
За наслідками розгляду пояснень та додаткових документів відповідачем прийняте рішення №10968199/44727438 від 26.04.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №56 від 20.03.2024 з підстав надання платником податку копій документів, складених із порушеннями законодавства.
В графі “додаткова інформація (зазначити конкретні документи) відповідачем вказано - первинні документи.
ТОВ "ЛІБРА ОЙЛ" непогодившись з рішенням ГУ ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної в ЄПРН №10968199/44727438 від 26.04.2024 подало скаргу до Державної податкової служби.
Рішенням ДПС України від 05.04.2024 № 1971 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку без змін.
Позивач не погодився з рішенням комісії ГУ ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної в ЄПРН №10968199/44727438 від 26.04.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №56 від 20.03.2024, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом про його оскарження.
Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції , враховуючи наявність у позивача всіх передбачених чинним законодавством документів, необхідних для складання та реєстрації в ЄРПН податкової накладної №56 від 20.03.2024 та беручи до уваги, що реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, суд першої інстанції дійшов висновку, що у ГУ ДПС у Київській області були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації в ЄРПН податкової накладної №56 від 20.03.2024, а тому рішення комісії Головного управління ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №10968199/44727438 від 26.04.2024 прийняте відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, тобто необґрунтовано, а отже є протиправним та підлягає скасуванню. Також, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що належним та ефективним способом захисту прав позивача є: визнання протиправним та скасування рішення №10968199/44727438 від 26.04.2024 комісії Головного управління ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі про відмову в реєстрації податкової накладної №56 від 20.03.2024 та зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №56 від 20.03.2024 подану на реєстрацію ТОВ “ЛІБРА ОЙЛ», датою її фактичного подання.
Колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Відповідно до п.п. "б" п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України (далі - ПК України) об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 ст. 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За змістом пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком № 1165 (тут і далі - в редакції, чинній станом на дату зупинення реєстрації спірних податкових накладних).
Відповідно до абзацу третього пункту 5 Порядку №1165 податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пункт 7 Порядку № 1165 передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність") встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (пункт 8 Порядку № 1165).
Пункт 10 Порядку №1165 передбачає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
За правилами, встановленими пунктом 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.
Абзац другий пункту 25 Порядку № 1165 встановлює, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пункт 4 Порядку № 520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно із пунктом 5 Порядку №520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Відповідно до п. 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування.
Пунктом 9 Порядку № 520 передбачено , що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.»
Пунктом 10 Порядку №520 встановлено , що Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».
Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Верховний Суд вже аналізував застосування положень Порядку № 520 з урахуванням змін, що набрали чинності з 08 березня 2023 року відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19, і у постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 дійшов наступних висновків. З метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.
Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:
1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;
2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;
3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.
У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
У постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 Верховний Суд виснував, що якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Верховний суд в постанові від 23 квітня 2025 року у справі №620/4035/24 сформував висновок , що до предмета доказування у справі належать обставини того, чи була обґрунтованою вимога контролюючого органу про надання додаткових документів для цілей підтвердження права на реєстрацію спірної податкової накладної в ЄРПН в розрізі встановлених у справі обставин; чи проявив позивач належну сумлінність у користуванні наданими йому податковим законодавством правами; чи є належним чином обґрунтованим і вмотивованим оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН в контексті взаємозв'язку підстави для прийняття такого рішення із поведінкою позивача та змістом наданих ним документів та пояснень, а також в контексті узгодженості підстав прийняття спірного рішення (змісту заповнених граф) між собою.
Реєстрація податкової накладної № 56 від 20.03.2024 зупинена, про що свідчить квитанція Автоматизованої системи “Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України, в якій вказано, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено показник D''=.30878%, "Р"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (зворот а.с. 6 т. 2).
Тобто, реєстрація поданої позивачем податкової накладної №56 від 20.03.2024 була зупинена через встановлення ризиковості здійснення операцій з посиланням на п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії ризиковості платника податку на додану вартість визначені у Додатку № 1 до Порядку № 1165.
Відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.
Колегія суддів вказує, що у квитанції про зупинення реєстрації спірної податкової накладної відсутня інформація про те, чому позивач визначений ризиковим або які саме його операції стали причиною для визнання його ризиковим. Нечітке формулювання п.8 Критеріям ризиковості платника податку унеможливлює встановлення конкретних ознак ризиковості платника.
Також , у квитанції відсутнє посилання на відповідне рішення щодо віднесення позивача до ризикових платників.
Вживання податковим органом загального посилання на пункт 8 Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Верховний Суд у справах № 640/11321/20, № 320/3484/21 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 Критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного суду від 22 травня 2024 року у справі № 640/26298/21.
З наявної в матеріалах справи квитанції про зупинення реєстрації спірної податкової накладної вбачається, що така містить загальне посилання на наявність у позивача права подати пояснення та копії документів без зазначення їх конкретного переліку ( певного переліку документів , визначених Порядком № 520).
У постанові від 21.02.2023 у справі № 2240/3271/18 Верховний Суд зазначав, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.
22.04.2024 ТОВ “ЛІБРА ОЙЛ» на адресу відповідача направлено повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо податкової накладної , реєстрацію якої зупинено.
Разом з тим, у якості додатків до листа пояснення № 04/22-1 від 22.04.2024 позивачем надано: податкові накладні та квитанції до них, скарга на рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
При цьому, будь-яких первинних документів, які містять відомості про господарську операцію, що стала підставою для складання податкової накладної № 59 від 20.03.2024, до листа пояснення № 04/22-1 від 22.04.2024 додано не було.
Отже, позивачем на розгляд Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН після зупинення реєстрації податкової накладної не було надано жодного первинного документа, який слугував підставою для складання спірної податкової накладної та підтверджував би здійснення господарської операції з постачання палива дизельного за договором від 25.09.2023 № 231, укладеним між ТОВ "ЛІБРА ОЙЛ" та ФГ Агрофірмою "Чумак".
Таким чином, відсутність у контролюючого органу під час розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної первинних документів стала підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі, що відповідає положенням п. 11 Порядку № 520.
За таких обставин справи, колегія суддів доходить висновку про обґрунтованість рішення Головного управління ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26.04.2024 №10968199/44727438 про відмову у реєстрації податкової накладної № 59 від 20.03.2024, оскільки платником податків не надано належних копій документів, які розкривають зміст господарської операції.
Отже, оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної було прийнято в межах, на підставі, у спосіб та у формі, що передбачені діючим законодавством.
Враховуючи встановлені обставини, іншого рішення, ніж відмова у реєстрації податкової накладної, на підставі наданих позивачем пояснень та доданих до них документів контролюючий орган прийняти не міг.
Щодо тверджень позивача, що надіслана позивачу квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної містить лише загальне посилання на наявність у нього права подати пояснення та копії документів без зазначення їх конкретного переліку, колегія суддів зазначає , що враховуючи вищенаведені висновки суду, дані посилання позивача є необґрунтованими.
В квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначено про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації зазначеної в податковій накладній.
Позивачем до податкового органу не було надано первинний документ, який став підставою виписки спірної податкової накладної.
В даному випадку, з урахуванням положень п. 5 Порядку №520 видаткова накладна є первинним документом необхідним для прийняття рішення комісією регіонального рівня про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної.
При цьому, колегія суддів зауважує щодо наданих документів позивачем до суду, що дослідження тих первинних документів, які не були підставами для прийняття рішення про зупинення реєстрації податкової накладної та подальшої відмови у реєстрації податкової накладної, свідчить про порушення судами вимог принципу офіційного з'ясування обставин справи та безпідставне розширення предмету доказування. Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18.
Стосовно посилань позивача на те, що згідно з оскаржуваним рішенням підставою для відмови у реєстрації податкової накладної зазначено надання платником податку копій документів, складених із порушеннями законодавства, втім не конкретизовано яких саме, колегія суддів зазначає, що затверджена Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 520 (Додаток 1) форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних передбачає два види рішення, що має прийняти Комісія за наслідками розгляду питання, а саме про :
- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням вимог пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Податкового кодексу України
- відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, факт встановлення контролюючим органом ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній чи надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, при розгляді питання про можливість реєстрації податкової накладної не впливає на остаточний результат, яким є відмова у реєстрації податкової накладної.
Водночас, певні формальні недоліки, допущені при оформленні рішення за загальним правилом, не можуть бути підставою для скасування відповідного рішення суб'єкта владних повноважень за умови підтвердженої наявності підстав для його прийняття.
Посилання позивача на перебування у стані правової невизначеності внаслідок не зазначення податковим органом у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної конкретних документів, які слід подати для розгляду питання щодо реєстрації податкової накладної та усунення сумнівів щодо реальності господарської операції, колегія суддів розцінює критично, оскільки надаючи контролюючому органу пояснення № 04/22-1 від 22.04.2024 позивач виклав суть господарських операцій, за наслідками яких складено, у тому числі податкову накладну № 59 від 20.03.2024, із посиланнями на складені при цьому первинні документи, зокрема: договір поставки, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, копії яких не надав.
При цьому, відмова у реєстрації податкової накладної обґрунтована не відсутністю певних документів, ненаданих платником податків через невизначеність їх конкретного переліку, а ненаданням позивачем жодного первинного документа, який міг би засвідчити першу подію , яка слугувала підставою для складання спірної податкової накладної та здійснення господарської операції.
Не зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого та повного переліку документів, що є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, жодним чином не виключає обов'язку платника податку обґрунтувати підставу для складення податкової накладної та підтвердити інформацію, що зазначена у ній.
Весь пакет документів на підтвердження господарських взаємовідносин між ТОВ "ЛІБРА ОЙЛ" та ФГ Агрофірмою "Чумак" позивачем було долучено до матеріалів даної справи.
Однак, такі документи податковому органу надано не було.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідачами у справі, як суб'єктами владних повноважень, було доведено правомірність оскаржуваного рішення, яке є предметом оскарження у даній справі.
Наведене не враховано судом першої інстанції, що призвело до невірного вирішення справи по суті.
Інші доводи і заперечення позивача на висновки суду апеляційної інстанції не впливають.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу задовольнити.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 по справі № 440/8459/24 скасувати.
Прийняти нове судове рішення , яким в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІБРА ОЙЛ» відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)З.Г. Подобайло
Судді(підпис) (підпис) І.С. Чалий І.М. Ральченко