09 липня 2025 року справа №200/8351/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 7 лютого 2025 року у справі № 200/8351/24 (головуючий І інстанції Голуб В.А.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ОСОБА_1 (далі -позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 15.12.2023 року № 0438273-2413-0515-UA14120090000098500, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичною особою, яка є власником об'єктів житлової нерухомості, за 2022 рік, у сумі 9 863, 5 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 13.05.2024 року № 0277496-2410-0515-UA14120090000098500, яким нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичною особою, яка є власником об'єктів житлової нерухомості, за 2023 рік, у сумі 10 167, 25 грн.
Ухвалою від 23 грудня 2024 року суд задовольнив клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду. Визнав поважними причини пропуску строку на звернення до суду та поновив позивачу пропущений строк звернення до суду з цим позовом. Клопотання позивача про залучення третіх осіб - залишив без задоволення.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 7 лютого 2025 року позов задоволений частково:
- визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 15.12.2023 року № 0438273-2413-0515-UA14120090000098500, яким позивачу нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичною особою, яка є власником об'єктів нежитлової нерухомості, за 2022 рік, в частині 8219,80 грн;
- визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 13.05.2024 року № 0277496-2410-0515-UA14120090000098500, яким позивачу нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичною особою, яка є власником об'єктів нежитлової нерухомості, за 2023 рік, в частині 3525,75 грн;
- в решті заявлених вимог - відмовлено.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позову, через порушення норм матеріального, процесуального права, неповне з'ясування обставин.
Апелянт зазначає, що відповідно до підпункту 3.2.5 пункту 3.2 Рішення Краматорської міської ради не є об'єктом оподаткування: об'єкти нежитлової нерухомості, що визначені п.п. 14.1.1291 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, які перебувають у власності підприємств, установ, організацій, закладів незалежно від форм власності, що надаються в оренду для розміщення військових підрозділів Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України.
Відповідач звертає увагу, що вказаний пункт розповсюджується лише на об'єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності підприємств, установ, організацій, закладів. Проте, нежитлове приміщення, загальною площею 303,5 кв. м, яке розташоване за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Петренка Михайла, 79 Ц, належить позивачу, а не підприємству, установі чи організації.
Як свідчать фактичні обставини справи, ОСОБА_1 не звертався до контролюючого органу, згідно з вимогами підпункту 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 Кодексу, за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо об'єкту нежитлової нерухомості, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 303,5 кв.м. та перерахунку сум податку за 2022 -2023 роки.
Зважаючи на ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010 у справі «Щокін проти України» (Shchokin v. Ukraine, заяви № 23759/03 та 37943/06) та рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011 у справі «Серков проти України» (Serkov v. Ukraine, заява № 39766/05), п.п. 4.1.4 ст. 4, п. 56.12 ст. 56 Податкового кодексу України, ГУ ДПС у Донецькій області вважає, що норми п.п. 69.22 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 24.03.2022 №2142-ІХ та норми п.п. 69.22 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 11.04.2023 №3050 ІХ, а також норми п.п. 69.14 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 15.03.2022 №2120-ІХ та п.п. 69.14 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 11.04.2023 №3050-ІХ не створювати суперечностей у правовому регламентуванні, були нездатні призвести до виникнення у заявника як учасника суспільних відносин розумних очікувань або обґрунтованих сподівань на припинення податкового обов'язку з плати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а також орендної сплати за землю, скільки співвідносяться як однопредметні та рівносильні акти права.
Тому перевагу у застосуванні належить віддати нормам п.п. 69.14, п.п. 69.22 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 11.04.2023 №3050 ІХ як акту права, прийнятому пізніше у часі, хоча жодних неузгодженостей з положеннями п.п. 69.14 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 15.03.2022 №2120-ІХ, та п.п. 69.22 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 24.03.2022 №2142-ІХ об'єктивно не існує, бо запроваджена законодавцем кваліфікуюча ознака звільнення від виконання податкового обов'язку за 2022 рік та 2023 рік як за п.п. 69.14 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 15.03.2022 №2120-ІХ, а також за п.п. 69.22 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 24.03.2022 №2142-ІХ, так і за п.п. 69.14, п.п. 69.22 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 11.04.2023 №3050-ІХ залишилась незмінною і полягає саме у веденні бойових дій на території, де розташований нерухомий об'єкт та земельна ділянка.
Ані станом на 31.12.2022, ані станом на 01.01.2023 не існувало, виданого Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту або виданого на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України нормативно-правового акту іншого суб'єкта владних повноважень, за приписами якого Краматорська міська територіальна громада (UA 14120090000098500) Донецької області була б віднесена до переліку територій саме ведення бойових дій, а не до переліку територій можливих бойових дій.
Отже, фізичні особи не звільняються від нарахування і сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нерухомості, які розташовані на території Краматорської міської територіальної громади, за 2022 та 2023 роки.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».
За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).
Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).
За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.
Апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».
Відповідно до ст. 311 КАС Украни справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішення, виходячи з наступного.
Позивач є власником нежитлового приміщення - частини будівлі цеху залізобетонних виробів, розташованого на земельній ділянці Краматорської міської ради, загальною площею 0,0374 га, за кадастровим номером 1412900000:00:018:0582, за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 303,5 кв. метри.
2 липня 2020 року позивач ОСОБА_1 уклав з Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІНПРОММАШ» договір оренди складського приміщення (нежитлове приміщення), загальною площею 303, 5 кв. метри, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Строк оренди приміщення за цим Договором встановлюється з 02 липня 2020 року по 31 грудня 2025 року.
За довідкою від 15.11.2024, яка видана Військовою частиною НОМЕР_1 , об'єкт нерухомості та належна до нього земельна ділянка за адресою АДРЕСА_3 ) колишній цех залізобетонних виробів з територією використовується задля розміщення підрозділу автотранспортного батальйону військової частини НОМЕР_1 , що здійснює діяльність з захисту країни від військової агресії Російської Федерації в період з 2022 року по теперішній час. Власники нерухомості та користувачі земельної ділянки фактично не володіють цими об'єктами по незалежним від їх волі обставинами.
Головним управлінням ДПС у Донецькій області платнику податків-фізичній особі ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за нежитлове приміщення, загальною площею 303,5 кв. м, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 та прийнято податкові повідомлення-рішення:
- від 15 грудня 2023 року № 0438273-2413-0515-UA14120090000098500 у сумі 9 863, 75 грн за 2022 рік;
- від 13 травня 2024 року № 0277496-2410-0515-UA14120090000098500 у сумі 10 167, 25 грн за 2023 рік.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, апеляційний суд враховує наступне.
За пп. 16.1.4 п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 статті 36 ПК України).
Статтею 266 ПК України визначено порядок нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (п.п. 266.1.1. п. 266.1. ст. 266 ПК України).
Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (п.п. 266.2.1. п. 266.2. ст. 266 ПК України).
Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (п.п. 266.6.1., п. 266.5. ст. 266 ПК України).
Згідно з пп. 266.7. ст. 266 ПК України визначено порядок обчислення суми податку, а саме: обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, зокрема, але не виключно, інформацію про адресу місцезнаходження об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, його площу, ставки та надані фізичним особам пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
За пп. 266.7.3 ст. 266 ПК України платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо:
об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
права на користування пільгою із сплати податку;
розміру ставки податку;
нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами, затверджений Верховною Радою України.
Воєнний стан діє і станом на час прийняття судового рішення у цій справі.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
У зв'язку з військовою агресією рф проти України, Верховною Радою України 24.03.2022 прийнятий Закон України № 2142-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства в період дії воєнного стану», яким пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України був доповнений, зокрема, підпунктом 69.22 такого змісту:
69.22. Тимчасово положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:
за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності юридичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України;
тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації. При цьому платники податку - юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок визнання об'єктів житлової нерухомості такими, що непридатні для проживання у зв'язку з військовою агресією рф проти України, визначається Кабінетом Міністрів України.
Аналіз вперше внесеного підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України дозволяє зробити висновок про те, що не підлягає нарахуванню та сплата податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях:
1) на яких ведуться (велися) бойові дії,
2) на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф,
3) за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією рф проти України.
Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до ПК України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» було внесено зміни до пункту 69.22 та викладено в новій редакції, зокрема:
«… Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується:
1) за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України:
за 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб;
за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.
Починаючи з 1 січня 2023 року за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку […]».
За статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Отже, за нормами ПК України, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин та були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, єдиною умовою для не нарахування та несплати зазначених податкових зобов'язань було розташування земельної ділянки та відповідних об'єктів нерухомого майна на території, на якій ведуться (велися) бойові дії.
Суд враховує, що у 2022 році та до 05.05.2023 року Закон України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ не був чинним, він набрав чинність 06.05.2023 року, а відтак його норми не підлягали застосуванню у спірний період, за виключення випадків коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
З огляду на норми пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 за № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» (у редакцій, чинній на момент прийняття податковим органом спірних податкових повідомлень-рішень ), до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій виданий наказ від 22.12.2022 № 309 (зареєстрований в Міністерстві Юстиції України 23.12.2022 №1668/39004, далі - Перелік територій), яким відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 року № 1364 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
За п. 1.2 підрозділу «Території можливих бойових дій» розділу 1 «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» цього Переліку Краматорську міську територіальну громаду (UA 14120090000098500) з 24.02.2022 віднесено до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії. Дата припинення можливості бойових дій щодо вказаної території не визначена.
Тобто, за нормами ПК України, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин та були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, єдиною умовою для ненарахування та несплати зазначених податкових зобов'язань було розташування відповідних об'єктів нерухомого майна на території, на якій ведуться (велися) бойові дії.
Враховуючи наведене, в межах спірних правовідносин, позивач був звільнений від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з 01 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, а також з 01 січня 2023 року по 05 травня 2023 року за об'єкти нерухомого майна, які знаходились на території Краматорської територіальної громади.
Поряд з цим, щодо доводів позивача, відносно того, що нерухоме майно перебуває у користуванні військової частини, суд враховує наступне.
Згідно з п. 3.2.5 рішення Краматорської міської ради від 08.07.2021 року № 11/VIII-642 «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Краматорської територіальної громади» не є об'єктом оподаткування об'єкти нежитлової нерухомості, що визначені п.п. 14.1.129№ п. 14.1 ст. 14 ПК України, які перебувають у власності підприємств, установ, організацій, закладів незалежно від форм власності, що надаються в оренду для розміщення військових підрозділів Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України.
Отже, цей пункт розповсюджується лише на об'єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності підприємств, установ, організацій, закладів. Проте, нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за нежитлове приміщення, загальною площею 303,5 кв. м, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , належить позивачу, а не підприємству, установі чи організації.
за довідкою від 15.11.2024, яка видана Військовою частиною НОМЕР_1 , об'єкт нерухомості та належна до нього земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_3 ) колишній цех залізобетонних виробів з територією використовується задля розміщення підрозділу автотранспортного батальйону військової частини НОМЕР_1 , що здійснює діяльність з захисту країни від військової агресії рф в період з 2022 року по теперішній час. Разом з тим, вказаний пункт передбачає звільнення від сплати податку саме у разі укладання договору оренди. При цьому, доказів укладання такого договору між позивачем та військовою частиною до суду не надано.
Отже, податкове повідомлення-рішення від 15 грудня 2023 року № 0438273-2413-0515-UA14120090000098500 у сумі 9 863, 75 грн за 2022 рік є протиправним в частині суми 8 219, 80 грн. (9863, 75 грн - 821,98 х 10 = 8219, 80 грн), адже позивач був звільнений від сплати податку у період з 01.03.2022 по 31.12.2022, при цьому щомісячна сума податку складає 821, 98 грн.
Крім того, податкове повідомлення-рішення від 13 травня 2024 року № 0277496-2410-0515-UA14120090000098500 у сумі 10 167, 25 грн за 2023 рік також є протиправним в частині суми 3525, 75 грн (10 167, 25 грн (3389, 08 + 136.67) = 6 641, 50 грн), адже позивач був звільнений від сплати податку у період з 01 січня 2023 року по 05 травня 2023 року, при цьому щомісячна сума податку складає 847,27 грн. Сума податку за травень місяць розрахована наступним чином. Так, у травні місяці 31 день, отже податок за один день становить 847.27/31 = 27.33 грн. За п'ять днів 27.33 х 5 = 136, 67 грн.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про:
- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 15.12.2023 року № 0438273-2413-0515-UA14120090000098500, яким позивачу нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичною особою, яка є власником об'єктів нежитлової нерухомості, за 2022 рік, в частині 8219,80 грн;
- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 13.05.2024 року № 0277496-2410-0515-UA14120090000098500, яким позивачу нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичною особою, яка є власником об'єктів нежитлової нерухомості, за 2023 рік, в частині 3525,75 грн.
Отже, судом першої інстанції рішення прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого підстави для скасування рішення суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 7 лютого 2025 року у справі № 200/8351/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 9 липня 2025 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: А.В. Гайдар
Е.Г. Казначеєв