08 липня 2025 року Чернігів Справа № 620/303/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Клопота С.Л.
розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду заяву Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області про роз'яснення рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2025 по справі №620/303/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
30.06.2025 Головне управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області звернулось до суду із заявою про роз'яснення судового рішення, в якій просить роз'яснити рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2025 по справі №620/303/23 щодо суми, яка підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 .
Розглянувши заяву Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що остання задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 по справі №620/303/23, яке набрало законної сили, позовні вимоги задоволено у повному обсязі та, у тому числі, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01.12.2022 здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом України про Державний бюджет на відповідний рік). 12.04.2023 Чернігівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №620/303/23, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити дії, викладені у резолютивній частині рішення суду.
З огляду на матеріали справи боржником проведено перерахунок пенсії позивача. Доплата пенсії з 01.12.2022 по 31.05.2023 складає 72034,64 грн.
В подальшому постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2025 змінено спосіб та порядок виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 по справі № 620/303/23 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_2 грошової суми у розмірі 72034,64 грн.
04 червня 2025 року до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області (далі - Головне управління) надійшла заява ОСОБА_2 щодо виконання виконавчого листа, виданого Чернігівським окружним адміністративним судом 12.04.2023 №620/303/23, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01.12.2022 здійснити ОСОБА_3 нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796 - ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом України про Державний бюджет на відповідний рік) з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2025.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок).
Згідно п.2 Порядку боржниками є визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Боржник - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не має відкритих бюджетних рахунків в органах Казначейства. В Єдиному реєстрі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів дану установу не зареєстровано.
Враховуючи зазначене та у зв'язку з неможливістю безспірного списання коштів за вказаним виконавчим документом, Головне управління звернулося з листом від 05.06.2025 №04-17-06/4254 до боржника про вжиття заходів щодо погашення зазначеної заборгованості за рахунок його коштів (копія листа додається).
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 16.06.2025 №2500-0801-5/38580 боржник не має можливості відшкодувати кошти згідно виконавчого листа Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.04.2023 по справі №620/303/23 у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань. Окрім цього, боржник повідомив, що на обліку перебуває сума заборгованості, нарахована на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду по справі № 620/303/23 за позовом ОСОБА_2 , в розмірі 70834,64 грн.
Таким чином, сума до стягнення за рішенням суду становить - 72034,64 грн. та не відповідає сумі, вказаній в листі Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області від 16.06.2025 - 70834,64 грн.
Питання роз'яснення судового рішення регулюються статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частина перша вказаної статті вказує, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту. При цьому, йдеться саме про роз'яснення резолютивної частини рішення.
Дана норма передбачає підстави для роз'яснення судового рішення у судовому засіданні та визначає, що таке роз'яснення, за своєю суттю, є одним із способів усунення недоліків судового рішення, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб стосовно яких воно ухвалено, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Зрозумілість рішення полягає в тому, що його резолютивна частина не припускає кількох варіантів тлумачення.
Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акту є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акту, які ви кликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто, процесуальна процедура роз'яснення судового акту виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Крім того, суд, при вирішенні заяви про роз'яснення рішення, не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги позивача.
Тобто, статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено роз'яснення саме змісту рішення.
Вимагаючи роз'яснити рішення в частині щодо суми, яка підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 , представник Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області фактично просить роз'яснити, як виконувати рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2025 та при яких обставинах це рішення буде вважатись виконаним, що в силу положень статті 254 КАС України не є роз'ясненням змісту рішення суду.
Також Чернігівський окружний адміністративний суд зазначає, що роз'яснити рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2025 може тільки суд, який його постановив.
З огляду на те, що КАС України не наділяє суд правом роз'яснення способу та порядку виконання судового рішення та приймаючи до уваги, що саме рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 є чітким за змістом, ясним і зрозумілим для осіб стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, хто буде здійснювати його виконання, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви представника Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області про роз'яснення судового рішення необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 227, 241-243, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області про роз'яснення рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.03.2023 з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2025 по справі №620/303/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, передбачений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Сергій КЛОПОТ