про залишення позовної заяви без руху
07 липня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4389/25
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Науменко В.В. розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в інтересах ОСОБА_2
до відповідача-1: Новомиргородського сектору Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби (вул. Андрія Гурічева, б. 25, м. Новомиргород, Кіровоградська область, 26500, ЄДРПОУ 23687784)
до відповідача-2: Управління Державної міграційної служби (вул. Єгорова, 25, м. Кропивницький, 25015, ЄДРПОУ 37795939)
про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, через уповноваженого представника адвоката Охременка А.В., звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
1) визнати протиправною відмову Новомиргородського районного сектору Державної міграційної служби України у Кіровоградській області у видачі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України у формі книжечки;
2) зобов'язати Управління Державної міграційної служби України у Кіровоградській області та Новомиргородський районний сектор Державної міграційної служби України у Кіровоградській області вчинити наступні дії:
- оформити та видати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , бланк паспорту громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, без передачі будь-яких даних до Єдиного державного демографічного реєстру, без формування (присвоєння) унікального номера запису в Реєстрі, без використання будь-яких засобів Єдиного державного демографічного реєстру;
- проставити відмітку реєстрації місця проживання в паспорті;
- провести реєстрацію громадянства України - внесення запису про набуття особою громадянства України спеціально уповноваженим на те органом у відповідні облікові документи;
- вести облік ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за раніше встановленими формами, а саме: виключно за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та місцем реєстрації, без використання будь-якого цифрового або буквено-цифрового ідентифікатора особи, без внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру чи будь-яких інших автоматизованих інформаційних систем, та без автоматизованої обробки персональних даних.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно пункту 2 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Позивачем з порушенням норм статті 160 КАС України у позовній заяві не зазначено відомості про наявність або відсутність електронних кабінетів учасників справи, відтак така заява не відповідає вимогам статті 160 КАС України.
Також, відповідно до змісту позову, позивач спрямовує вимоги до Новомиргородського сектору Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби та Управління державної міграційної служби (ЄДРПОУ 37795939), діяльність та реєстрація якого, згідно даних Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, припинена в 2023 році.
Крім цього, відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог та виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Частиною 1 статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Разом з тим, відповідно до частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що поняття «дії» передбачає певні активні вчинки, а «бездіяльність» - пасивну поведінку суб'єкта владних повноважень, невчинення будь-яких дій ані правомірних, ані протиправних.
Суд зазначає, що зміст позовних вимог викладено не коректно, оскільки не зазначено, яку саме відмову (дата, номер відповідного документа) просить визнати протиправною позивач.
У контексті наведеного суд наголошує, що позовна заява повинна містити максимально чітко і зрозуміло сформовані позовні вимоги та виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги.
Крім того, матеріали справи містять копію листа відповідача-1, водночас якість наданої копії є неприйнятною, оскільки реквізити доданого листа нечитабельні.
Також суд зазначає, що частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, є Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі по тексту - Закон №3674-VI).
За приписами частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19 листопада 2024 року №4059-IX встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2025 року становить 3028,00 гривень.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що розмір судового збору за подання адміністративного позову, який подано фізичною особою становить:
- немайнового характеру - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- майнового характеру - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 6 Закону №3674-VI визначено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Позовна заява подана представником позивача через Електронний суд, та фактично містить три вимоги немайнового характеру:
- оформити та видати ОСОБА_3 бланк паспорту громадянина України у формі книжечки із внесенням відмітки реєстрації місця проживання;
- провести реєстрацію громадянства України;
- вести облік щодо ОСОБА_3 за раніше встановленими формами.
Відтак, за заявленими позовними вимогами позивачу потрібно було сплатити 2906,88 грн. судового збору (3028,00грн х 0,4% х 0,8 х 3).
Водночас до адміністративного позову додано документ про сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Отже, позивачу слід доплатити 1695,68 грн. судового збору та надати до суду докази сплати.
Таким чином, позивачу необхідно уточнити суб'єктний склад відповідачів та позовні вимоги, конкретизувати їх за змістом, шляхом подання до суду уточненої позовної заяви та належної якості доказ, а також сплати судовий збір відповідно до кількості заявлених позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з встановленням строку для усунення недоліків.
Керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Повідомити особу, що подала позовну заяву, про необхідність виправити вказані в описовій частині ухвали недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали.
Роз'яснити особі, що подала позовну заяву, що у разі не усунення вказаних недоліків позовної заяви у встановлений строк, остання буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО