з питань зупинення провадження у справі
09 липня 2025 року Справа № 280/5086/25
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Військової частина НОМЕР_2 по не поновленню з 01.05.2021 на квартирному обліку та не зарахуванню на квартирний облік із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку старшого лейтенанта ОСОБА_1 на загальних підставах з 24.06.2008 та не включення в списки осіб першочергового отримання житла з 30.10.2023, як учасника бойових дій, складом сімї 3 (три) особи; 2) зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 зарахувати на квартирний облік зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку старшого лейтенанта ОСОБА_1 на загальних підставах з 24.06.2008 та включити в списки осіб першочергового отримання житла з 30.10.2023, як учасника бойових дій, зі складом сім'ї 3 (три) особи: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дружина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 23.06.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Відповідачем у відзиві на позовну заяву заявлено клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку із перебуванням відповідача у складі Збройних Сил України під час воєнного стану.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 “Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
На теперішній час в Україні введено воєнний стан.
Відповідно до ч.1 ст.12-2 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану встановлено ст.26 Закону України “Про правовий режим воєнного стану», відповідно до якої правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
Згідно з п.5 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі: перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
У Законі України "Про Збройні Сили України" визначено, що цей Закон визначає функції, склад Збройних Сил України, правові засади їх організації, діяльності, дислокації, керівництва та управління ними.
За ст.3 Закону України "Про Збройні Сили України" Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об'єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили безпілотних систем, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки; органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України. Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Як зазначено у ч.1 ст.5 Закону України "Про Збройні Сили України", особовий склад Збройних Сил України складається з військовослужбовців і працівників Збройних Сил України.
Суд враховує, що позивач звернувся з цим позовом до суду з метою захисту свого порушеного права на отримання грошового забезпечення.
Водночас, відповідачем не надано до суду переконливих доказів неможливості суду вирішити спір у даній справі.
Відповідно до ч.1 ст.6 “Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» від 04.11.1950 (ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Як зазначено у ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Таким чином, право позивача на справедливий розгляд справи упродовж розумного строку є гарантованим як Конституцією України, так і міжнародними договорами, та не може бути обмеженим на невизначений час, зокрема, й під час дії в Державі воєнного стану.
З урахуванням наведених норм права та обставин справи, суд вважає клопотання відповідача необгрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, кируючись ст.ст.236, 241-243, 248 КАС України, суд, -
Відмовити у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі №280/5086/25.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.О. Прасов