Рішення від 09.07.2025 по справі 200/2702/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2025 року Справа№200/2702/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відповідача 1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), відповідача 2 - Центральна військово - лікарська комісія Збройних Сил України про визнання протиправним та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідача 1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), відповідача 2 - Центральна військово - лікарська комісія Збройних Сил України, відповідно до якої просить суд:

- скасувати рішення Центральна військово - лікарська комісія Збройних Сил України №624 від 16.02.2024 про скасування рішення ВЛК оформлене довідкою ВЛК №1543 від 04.04.2022;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) щодо не внесення даних про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до військово-облікових документів на підставі Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відповідно до даних військово-облікових документів;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 11.03.2025 року та внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання непридатним до військової служби та про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним 04 квітня 2022 року при ІНФОРМАЦІЯ_1 було пройдено військово-лікарську комісію для становлення ступеня придатності до військової служби. Так, відповідно до довідки ВЛК №1543 від 04.04.2022 позивача було визнано непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку. Того ж дня позивача було знято з обліку військовозобов'язаних. Проте, 06.03.2025 за допомогою застосунку «Резерв+» позивачем виявлено інформацію про перебування його на військовому обліку, з відміткою про придатність за постановою ВЛК «16.02.2024». Вказує на те, що дана інформацію не відповідає дійсності. Також, зазначає, що остання дата проходження військово-лікарської комісії - 04.04.2022. В подальшому, позивач 11.03.2025 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про виключення його з військового обліку, оскільки він визнаний непридатним до проходження військової служби. Проте, з відповіді ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18.03.2025 позивачу стало відомо, що Центральної військово-лікарською комісією Збройних сил України була скасована постанова ВЛК від 04.04.2022 року. Та з вищевказаної відповіді вбачається, що позивач підлягає повторному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 . Також внесені зміни щодо ступеня придатності позивача з «непридатного до військової служби з виключенням з військового обліку» на попередній: «придатний до військової служби».

Позивач, не погоджуючись із рішенням ІНФОРМАЦІЯ_5 та ЦВЛК ЗС України, звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 21 квітня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву.

Відкрито провадження в адміністративній справі.

Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзиву на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу.

До суду надійшов відзив на позовну заяву від ІНФОРМАЦІЯ_6 , згідно якого вбачається, що в ході розгляду заяви гр-на ОСОБА_1 встановлено, що відповідно до вимог пунктів 2.3.1, 2.3.4, 2.10.2 глави 2 розділу I та пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську комісію в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі-Положення), Центральною військово-лікарською комісією Збройних Сил України (далі - ЦВЛК ЗС України) була скасована вищевказана постанова військоволікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 04.04.2022 № 1543 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1983 року народження: «На підставі статті 61-а графи II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку». Згідно цієї постанови ЦВЛК ЗС України позивача зобов'язали пройти повторний медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно вимог Положень. Також на підставі даного рішення ЦВЛК ЗС України ІНФОРМАЦІЯ_8 були внесені відповідні зміни в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо зміни ступеня придатності військовозобов'язаного ОСОБА_1 з «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» на попередній: «придатний до військової служби», тобто позивача було поновлено на військовий облік військовозобов'язаних з метою направлення останнього на повторний медичний огляд, так як таке направлення невійськовозобов'язаних не передбачено Положенням. Витяг з протоколу засідань військово-лікарської комісії ЦВЛК ЗС України від 16 лютого 2024 року № 624 про скасування попереднього рішення ВЛК було запропоновано відповідачеві отримати в ІНФОРМАЦІЯ_7 особисто під підпис разом з направленням на повторний медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 . Лист відповідачеві було направлено 18 березня 2025 року за вихідним номером 14/1832 разом з копією витягу з протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗСУ від 16.02.2024. На підставі вищевикладеного, враховуючи, що зобов'язання, які були доведені відповідачу в установленому законом порядку постановою ЦВЛК ЗСУ, були ним проігноровані просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

23 червня 2025 року, ухвалою суду, витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_10 (військова частина НОМЕР_1 ):

- Центральної військово - лікарської комісії Збройних Сил України:

- рішення Центральної військово - лікарської комісії Збройних Сил України №624 від 16.02.2024 про скасування рішення ВЛК оформлене довідкою ВЛК №1543 від 04.04.2022;

- витяг з протоколу засідань військово-лікарської комісії ЦВЛК ЗС України від 16 лютого 2024 року № 624 про скасування попереднього рішення ВЛК відносно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 );

- інформацію щодо підстав перегляду постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 04.04.2022 № 1543 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1983 року народження.

- інші докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.

Ухвалою суду від 26 червня 2025 року внесено у вступну та резолютивну частини ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 23 червня 2025 року виправлення шляхом зазначення вірного Відповідача, з якого витребувано докази по справі - Центральна військово - лікарська комісія Збройних Сил України.

Ухвалою суду від 04 липня 2025 рокуповторно витребувано від Центральної військово - лікарської комісії Збройних Сил України:

- рішення Центральної військово - лікарської комісії Збройних Сил України №624 від 16.02.2024 про скасування рішення ВЛК оформлене довідкою ВЛК №1543 від 04.04.2022;

- витяг з протоколу засідань військово-лікарської комісії ЦВЛК ЗС України від 16 лютого 2024 року № 624 про скасування попереднього рішення ВЛК відносно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 );

- інформацію щодо підстав перегляду постанови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 04.04.2022 № 1543 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , 1983 року народження.

- інші докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.

Від Центральної військово - лікарської комісії Збройних Сил України надійшов відзив на позов, відповідно до якого зазначено, що позивач пройшов медичний огляд в ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 04.04.2022 №1543, та за встановленим діагнозом: “Гонартроз обох колінних суглобів», прийнято постанову: на підставі статті 61-а графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі-Розклад хвороб) (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800, визнаний непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

За запитом слідчого управління Головного управління Національної поліції у Донецькій області, щодо правомірності прийняття постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 на військовозобов'язаного ОСОБА_2 , 1983 року народження, ВЛК ЦВЛК ЗС України розглянуто довідку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_11 від 04.11.2022 №184/1100/6, картку обстеження та медичного огляду старшого сержанта запасу ОСОБА_3 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_11 від 04.11.2022 №184/1100/6, протокол ЕхоКГ від 31.10.2022, Акт дослідження стану здоров'я, висновок лікаря ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_12 в АДРЕСА_1 .

Протоколом засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 16 лютого 2024 року № 624 зазначено, що:

Відповідно до вимог статті 61-а Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 і 2 до Положення) до пункту “а» статті 61 Розкладу хвороб належать: кістковий або фіброзний анкілоз великого суглоба у хибному положенні;патологічна рухливість або стійка контрактура суглоба зі значним обмеженням обсягу рухів; асептичний некроз головки стегнової кістки; стани після ендопротезування великих суглобів (особи, що оглядаються за графою III Розкладу хвороб, при задовільних результатах протезування оглядаються за пунктом "б"); деформуючий артроз в одному з великих суглобів III-IV стадій (наявність грубих кісткових розростань суглобових країв не менше 2 мм, руйнування суглобового хряща - ширина суглобової щілини менше 2 мм) з частими (2 та більше разів на рік) рецидивами загострень, з больовим синдромом та деформацією вісі кінцівки; дефект кісток більше 1 см з нестабільністю кінцівки; остеомієліт за наявності секвестрів, секвестральних порожнин, свищів, які довго не загоюються або часто (2 та більше разів на рік) відкриваються. При анкілозах великих суглобів у функціонально вигідному положенні або за належної компенсації придатність до військової служби осіб, що оглядаються за графами II, III Розкладу хвороб, визначається за пунктом "б". В діагнозі постанови ВЛК в довідці військовозобов'язаного ОСОБА_2 при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 04.04.2022 №1543 в діагнозі відсутні дані за деформуючий артроз в одному з великих суглобів III-IV стадій (наявність грубих кісткових розростань суглобових країв не менше 2 мм, руйнування суглобового хряща - ширина суглобової щілини менше 2 мм) з частими (2 та більше разів на рік) рецидивами загострень, з больовим синдромом та деформацією вісі кінцівки відповідно діагноз не відповідає вимогам пункту «а» статті 61.

Тому, вважає, що є підстави скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 на військовозобов'язаного ОСОБА_2 від 04.04.2022 №1543 “непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку». Підлягає повторному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно вимог Положення.

Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , 04 квітня 2022 року, при ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_3 ) було пройдено військово-лікарську комісію для встановлення ступеня придатності до військової служби та за встановленим діагнозом: “Гонартроз обох колінних суглобів», прийнято постанову: на підставі статті 61-а графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі-Розклад хвороб) (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800, визнаний непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується матеріалами справи та не спростовується сторонами.

З наданого запита слідчого управління Головного управління Національної поліції у Донецькій області від 01.01.2024, який адресовано ЦВЛК вбачається наступне:

«СУ ГУНП в Донецькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке зареєстровано до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023050000000422 від 15.09.2023, за ознаками складу кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України за фактом виявлення функціонування на території Донецької області каналу з організації незаконного переправлення осіб призовного віку через державний кордон України, шляхом оформлення документів про наявність захворювання або невідповідності стану здоров'я до проходження військової служби.

В ході досудового розслідування, на виконання ухвали слідчого судді Мар'їнського районного суду Донецької області від 31.10.2023 № 237/6048/23 отримано тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до ст. 91 КПК України, подія кримінального правопорушення підлягає доказуванню, яке полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Разом з тим, згідно зі ст. 84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, процесуальними джерелами яких можуть бути показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Згідно вимог чинного кримінального процесуального законодавства України збирання доказів сторонами кримінального провадження здійснюється в порядку, передбаченому КПК України. Положеннями ч. 2 ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій. Керуючись положеннями ст.ст. 40, 93 КПК України, СУ ГУНП в Донецькій області просить провести перевірку обґрунтованості рішень військово лікарської комісії щодо визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану в Україні, уведеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, а в разі виявлення фактів необґрунтованості прийняття таких рішень- ініціювати їх перегляд у визначеному порядку, відносно наступних громадян, зокрема, ОСОБА_1 , 1983 р.н.

Крім того, у разі встановлення підстав для скасування постанов (довідок) про непридатність до військової служби вищезазначених осіб, у рішенні в обов'язковому порядку зазначити конкретні підставі скасування такого рішення та відобразити виявлені порушення.»

До запиту долучено, зокрема, копію медичної документації ((направлення, довідка №1543, карта обстеження та медичного освідоцтва військовозобов'язаного, копія сторінок книги протоколів № 14/797 засідань позаштатної військово-лікарської комісії військовозобов'язаних запасу ІНФОРМАЦІЯ_5 ) ОСОБА_1 , 1983 р.н. на 6 арк.

Протоколом засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 16 лютого 2024 року № 624 (додається) зазначено, що:

Відповідно до вимог статті 61-а Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 і 2 до Положення) до пункту “а» статті 61 Розкладу хвороб належать: кістковий або фіброзний анкілоз великого суглоба у хибному положенні; патологічна рухливість або стійка контрактура суглоба зі значним обмеженням обсягу рухів; асептичний некроз головки стегнової кістки; стани після ендопротезування великих суглобів (особи, що оглядаються за графою III Розкладу хвороб, при задовільних результатах протезування оглядаються за пунктом "б"); деформуючий артроз в одному з великих суглобів III-IV стадій (наявність грубих кісткових розростань суглобових країв не менше 2 мм, руйнування суглобового хряща - ширина суглобової щілини менше 2 мм) з частими (2 та більше разів на рік) рецидивами загострень, з больовим синдромом та деформацією вісі кінцівки; дефект кісток більше 1 см з нестабільністю кінцівки; остеомієліт за наявності секвестрів, секвестральних порожнин, свищів, які довго не загоюються або часто (2 та більше разів на рік) відкриваються. При анкілозах великих суглобів у функціонально вигідному положенні або за належної компенсації придатність до військової служби осіб, що оглядаються за графами II, III Розкладу хвороб, визначається за пунктом "б". В діагнозі постанови ВЛК в довідці військовозобов'язаного ОСОБА_2 при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 04.04.2022 №1543 в діагнозі відсутні дані за деформуючий артроз в одному з великих суглобів III-IV стадій (наявність грубих кісткових розростань суглобових країв не менше 2 мм, руйнування суглобового хряща - ширина суглобової щілини менше 2 мм) з частими (2 та більше разів на рік) рецидивами загострень, з больовим синдромом та деформацією вісі кінцівки відповідно діагноз не відповідає вимогам пункту «а» статті 61.

У висновках вказано, що викладені у розділі VIII даного Протоколу, та керуючись вимогами Положення - постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 04.04.2022 №1543 за статтею 61-а військовозобов'язаного ОСОБА_2 від 04.04.2022 №1543 "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» - скасувати.

Вирішено, що враховуючи, невідповідність діагнозу зазначеного у довідці військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 04.04.2022 №1543 вимогам пункту "а" статті 61 Пояснень щодо застосування Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 2 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800, (далі-Положення)), постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 04.04.2022 №1543 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_2 1983 року народження: “На підставі статті 61-а графи II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку - скасувати. Підлягає повторному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно вимог Положення.

Позивач не погодившись із такою позицією Відповідачів, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

У відповідності до частини 5 статті 1 Закону №2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ) визначає правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Абзацом 3 частини 5 статті 22 Закону №3543-ХІІ передбачено, що особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-ХІІ та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах).

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України. (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402).

Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема:

прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України;

проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.

Як передбачено підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402 ЦВЛК має право, серед іншого:

оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи;

витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок;

направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників;

розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Згідно з пунктом 2.3.5.Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до пункту 2.4.4. на ВЛК регіону покладаються, серед іншого, організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.

Згідно з пунктом 2.4.5. ВЛК регіону має право, зокрема, приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.

Пунктом 2.4.6. розділу І Положення №402 встановлено, що рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Відповідно до пункту 1.1. розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності:

до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти);

військовослужбовців до військової служби;

військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю;

військовослужбовців до служби в Десантно-штурмових військах, плаваючому складі, морській піхоті;

кандидатів на навчання у ВВНЗ, ліцеїстів;

кандидатів до військової служби за контрактом;

кандидатів до участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (далі - МО) та у складі національного персоналу;

військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами;

військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України;

а також з метою визначення:

можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном;

необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я;

потреби у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва);

потреби у тривалому лікуванні.

Пунктом 1.2. розділу ІІ Положення №402 встановлено, що постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

На підставі абзацу 2 підпункту «б» пункту 20.3 глави 20 розділу II Положення при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту, зокрема,: "Непридатний": до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно з пунктом 20.4 Положення №402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "обмежено придатний до військової служби".

За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "обмежено придатний до військової служби"; "придатний до військової служби".

У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби".

Відповідно до пункту 22.12 Положення №402, постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.

Постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повинні бути реалізовані негайно.

Якщо постанова ВЛК не реалізована та в стані здоров'я оглянутого, незалежно від терміну, за його заявою або висновками лікарів закладів охорони здоров'я (установ) виникли зміни, то проводиться повторний медичний огляд.

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що за результатами медичного огляду ВЛК відповідного рівня приймає рішення, яке оформляється відповідною довідкою.

Відповідно до пункт 6.8 Глави 6 Розділу II Положення №402 передбачає, що на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - історія хвороби.

В ході розгляду справи судом встановлено, що протоколом засідання ЦВЛК ЗС України від 16 лютого 2024 № 624 скасовано постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 04.04.2022 №1543 за статтею 61-а військовозобов'язаного ОСОБА_2 від 04.04.2022 №1543 "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

В обґрунтування протоколу, зокрема, вказано, що в довідці військовозобов'язаного ОСОБА_2 при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 04.04.2022 №1543 в діагнозі відсутні дані за деформуючий артроз в одному з великих суглобів III-IV стадій (наявність грубих кісткових розростань суглобових країв не менше 2 мм, руйнування суглобового хряща - ширина суглобової щілини менше 2 мм) з частими (2 та більше разів на рік) рецидивами загострень, з больовим синдромом та деформацією вісі кінцівки.

Відповідно діагноз не відповідає вимогам пункту «а» статті 61. Тому є підстави скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 на військовозобов'язаного ОСОБА_2 від 04.04.2022 №1543 "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16 зазначив: "…що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі".

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Суд також зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18.

Суд наголошує на тому, що позивач у позовній заяві посилається на порушення процедури прийняття оскарженого рішення та жодних доказів, які б підтверджували такі обставини, суду не подав.

Водночас, суд звертає увагу на те, що зі змісту спірної протоколу, за наслідками дослідження картки медичного огляду позивача судом встановлено, що комісією ЦВЛК надано оцінку стану здоров'я позивача, враховано та досліджено медичні обстеження останнього та зроблено певний висновок про скасування постанови ВЛК від 04.04.2022 №1543 та вирішено, що позивач підлягає повторному медичному огляду ВЛК.

Отже, у разі наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності, він має право особисто звернутися до ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно вимог Положень №402 із пакетом документів, які б підтверджували зворотнє.

Крім того, судом встановлено позивач не був присутній та не викликався під час перегляду довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 04.04.2022 №1543. Разом з тим, обов'язковий виклик, присутність громадян стосовно яких переглядаються постанови позаштатних ВЛК Положенням №402 не визначено.

Отже, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.

Однак, суд не може здійснювати власну оцінку обґрунтованості прийняття певного висновку, оскільки, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка обґрунтованості висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачем - суд дійшов висновку, що обґрунтування на які посилається позивач, не дають суду підстав для висновків, які б спростовували доводи відповідача, а тому з огляду на наведені вище норми та обставини справи, зважаючи на правову позицію Верховного Суду у цій категорії справ, суд дійшов висновку, про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до відповідача 1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 (Добропілля), відповідача 2 - Центральна військово - лікарська комісія Збройних Сил України про визнання протиправним та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.

Суддя О.О. Галатіна