Рішення від 08.07.2025 по справі 200/7530/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2025 року Справа№200/7530/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

28 жовтня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 26 жовтня 2024 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо припинення з 01 червня 2024 року виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі, визначеному на підставі його заяви від 03 червня 2023 року;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2024 року у розмірі, визначеному за його заявою від 03 червня 2023 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

29 жовтня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував докази у відповідача.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації проти України, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 15 квітня 2025 року № 235/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 16 квітня 2025 року № 4356-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 18 січня 2022 року звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, однак у призначенні пенсії йому відмолено.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2022 року у справі № 200/2579/22 рішення про відмову у призначенні пенсії скасовано, а на ГУ ПФУ в Донецькій області покладений обов'язок повторно розглянути заяву від 18 січня 2022 року про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) із зарахуванням до страхового і пільгового стажу певних періодів.

На виконання рішення суду у справі № 200/2579/22 ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянуло заяву від 18 січня 2022 року і прийняло рішення від 21 квітня 2023 року № 056230001466, яким відмовило у призначенні пенсії, допустивши нове порушення в частині незарахування інших періодів стажу.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2023 року у справі № 200/5378/23 рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 21 квітня 2023 року № 056230001466 про відмову у призначенні пенсії визнано протиправним та скасоване, а відповідача зобов'язано повторно заяву від 18 січня 2022 року і призначити пенсію з 18 січня 2022 року на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, зарахувавши до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, певні періоди.

Позивач вказував на те, що 03 червня 2023 року, в той час, коли справа № 200/5378/23 перебувала на розгляді, він звернувся з новою заявою про призначення пенсії.

За результатами розгляду заяви від 03 червня 2023 року пенсійний орган прийняв рішення про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з 03 червня 2023 року в розмірі 16 450,54 грн (з березня 2024 року - 16 550,54 грн).

Рішення суду у справі № 200/5378/23 набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2024 року.

На виконання рішення суду у справі № 200/5378/23 ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянуло заяву від 18 січня 2022 року і призначило пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з 18 січня 2022 року в розмірі 14 669,19 грн.

Позивач вважає, що у такий спосіб відповідач фактично скасував своє рішення про призначення пенсії з 03 червня 2023 року і зафіксував пенсію у розмірі 14 669,19 грн.

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо припинення з 01 червня 2024 року виплати пенсії у розмірі, визначеному на підставі заяви від 03 червня 2023 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

На переконання позивача, призначивши пенсію на виконання рішення суду у справі № 200/5378/23, ГУ ПФУ в Донецькій області фактично припинило виплату пенсії, яка була призначена з 03 червня 2023 року за заявою від 03 червня 2023 року.

Позивач наголошував на тому, що звернувся з заявою про призначення пенсії після того, яка набув стаж, якого, за висновком пенсійного органу, не вистачало для її призначення.

Вказував на те, що реалізував своє право на призначення пенсії з 03 червня 2023 року.

Разом з цим такими, що набрали законної сили, судовими рішеннями встановлена протиправність рішень пенсійних органів про відмову в призначенні пенсії з більш раннього періоду.

Позивач доводив, що ГУ ПФУ в Донецькій області замість того, щоб призначити пенсію з дати, яка вказана в рішенні суду, і нарахувати відповідну заборгованість з пенсії з дати призначення до дати, з якої призначено пенсію за іншою його заявою від 03 червня 2023 року, фактично здійснив припинення виплати пенсії за більш пізньою заявою.

При цьому у відповідача не було жодних підстав здійснювати «перевизначення» розміру пенсії, призначеної з 03 червня 2023 року, чи припинення виплати пенсії, призначеної з 03 червня 2023 року.

Позивач вказував на те, що ст. 49 Закону № 1058 містить вичерпний перелік підстав для припинення виплати вже призначеної пенсії, жодна з яких не настала, а тому припинення виплати пенсії, призначеної за заявою від 03 червня 2023 року, є протиправним.

На переконання позивача, належним способом захисту його порушеного права має бути покладання на ГУ ПФУ в Донецькій області обов'язку здійснити розрахунок розміру пенсії з 01 червня 2024 року у розмірі, визначеному за його заявою від 03 червня 2023 року.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, у порядку та у спосіб, що визначені законодавством.

Зазначив, що 18 січня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

26 січня 2022 року ГУ ПФУ в Миколаївській області, визначене за принципом екстериторіальності, прийняло рішення № 056230001466, яким відмовило у призначенні пенсії через відсутність необхідного пільгового стажу.

31 жовтня 2022 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/2579/22, яким скасував рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області від 26 січня 2022 року № 056230001466 про відмову у призначенні пенсії та зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 січня 2022 року відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, зарахувавши до страхового і пільгового стажу певні періоди.

На виконання рішення суду у справі № 200/2579/22 ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 18 січня 2022 року із зарахуванням визначених судом періодів до страхового та пільгового стажу.

Пільговий стаж позивача, що дає право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 склав 24 роки 02 місяці 11 днів; пільговий стаж, що дає право на пенсію відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 цього Закону, склав 00 років 00 місяців 09 днів.

Як наслідок, за результатом розгляду заяви від 18 січня 2022 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення від 21 квітня 2023 року № 056230001466, яким відмовило у призначенні пенсії через відсутність необхідних 25 років пільгового підземного стажу.

ОСОБА_1 повторно з заявою про призначення пенсії 03 червня 2023 року.

Визначене за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Полтавській області за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 03 червня 2023 року прийняло рішення від 13 червня 2023 року № 056230001466 про призначення пенсії незалежно від віку з 03 червня 2023 року (з дати звернення). При цьому пільговий стаж роботи склав 25 років 08 місяців 05 днів; страховий стаж (з урахуванням додаткових років за Список № 1) - 53 роки 04 місяці 02 дні. Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2020-2022 роки) - 12 236,71 грн. Кількість місяців заробітку 257 (за період з 01 липня 2000 року по 31 березня 2023 року). Індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії - 1,68045. Середньомісячний заробіток: 12 236,71 * 1,68045 = 20 563,18 грн. Коефіцієнт стажу - 0,53333 Розмір пенсії за віком: 20 563,18 * 0,53333 = 10 966,96 грн. Сума пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») 80% від 20 563,18 = 16 450,54 грн.

Таким чином, розмір пенсії з 03 червня 2023 року склав 16 450,54 грн.

Відповідач наголосив на тому, що відповідно до положень ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається, зокрема, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Отже, ГУ ПФУ в Полтавській області здійснило розрахунок середньої заробітної плати з дати звернення, а саме з 03 червня 2023 року.

В той же час, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2023 року у справі № 200/5378/23 скасовано рішення від 21 квітня 2023 року № 056230001466 про відмову в призначенні пенсії незалежно від віку та зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву від 18 січня 2022 року і призначити пенсію з 18 січня 2022 року на пільгових умовах відповідно ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, із зарахуванням до пільгового стажу певних періодів роботи.

Відповідач покликався на ст. 370 КАС і наголошував на обов'язковості судового рішення, яке набрало законної сили.

Зазначив, що на виконання рішення суду у справі № 200/5378/23 зарахував позивачеві до пільгового стажу певні періоди та прийняв рішення від 06 травня 2024 року № 056230001466 про призначення пенсії незалежно від віку з 18 січня 2022 року.

Відповідач вказував на те, що одночасна виплата раніше призначеної пенсі незалежно від віку з 03 червня 2023 року та пенсії, призначеної за рішенням суду з 18 січня 2022 року, чинним законодавством не передбачена (ст. 10 Закону № 1058).

Страховий стаж з (урахуванням кратності за Списком № 1) склав 52 роки 10 місяців 21 день. Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2019-2021) - 10 846,37 грн. Кількість місяців заробітку 251 (за період з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2021 року). Індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення - 1,67904 Середньомісячний заробіток: 10 846,37 * 1,67904 = 18 211,49 грн. Коефіцієнт стажу - 0,52833 Розмір пенсії за віком: 18 211,49 * 0,52833 = 9 621,68 грн. Сума пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» 80% від 18 211,49 = 14 569,19 грн.

Таким чином, на виконання рішення суду у справі №200/5378/23 позивачу призначена пенсія з 18 січня 2022 року у розмірі 14 569,19 грн.

Позовні вимоги про продовження виплати пенсії в розмірі 16 450,54 грн не можуть бути задоволені, оскільки для призначення пенсії з більш ранньої дати застосовується показник середньої заробітної плати за 3 роки, що передують року звернення, тобто розмір пенсії 14 569,19 грн визначений з дотриманням вимог чинного законодавства.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 20 червня 2000 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджено довідкою від 07 вересня 2015 року № 1460-7742.

Фактичне місце проживання/перебування позивача після переміщення: АДРЕСА_2 , а подальшому - АДРЕСА_3 .

На час розгляду справи позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Спірні правовідносини виникли з приводу протиправного, на думку позивача, зменшення розміру його пенсії.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

18 січня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про призначення пенсії. Звернення за призначенням пенсії відбулось вперше.

За принципом екстериторіальності для розгляду заяви від 18 січня 2022 року був визначений структурний підрозділ Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - ГУ ПФУ в Миколаївській області).

26 січня 2022 року на наслідками розгляду заяви від 18 січня 2022 року ГУ ПФУ в Миколаївській області прийняло рішення № 056230001466 «Про відмову у призначенні пенсії».

Цим рішенням ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 через відсутність необхідного пільгового стажу - 25 років.

За розрахунком ГУ ПФУ в Миколаївській області, станом на 18 січня 2022 року страховий стаж заявника становив 51 рік 04 місяці 21 день, (в тому числі додатково 24 повних роки за стаж на підземних роботах); пільговий стаж на підземних роботах - 24 роки 02 місяці 06 днів.

При цьому ГУ ПФУ в Миколаївській області дійшло висновку про відсутність підстав для зарахування позивачеві до страхового стажу періоду роботи з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2021 року; до пільгового стажу - часу перебування у відпустках без збереження заробітної плати в 2006-2020 роках.

Позивач не погодився з відмовою у призначенні пенсії за заявою від 18 січня 2022 року.

11 лютого 2022 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Миколаївській області, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з недостатністю пільгового стажу;

- скасувати рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області від 26 січня 2022 року № 056230001466 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з недостатністю пільгового стажу;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 січня 2022 року про призначення пенсії з урахуванням висновків суду.

31 жовтня 2022 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/2579/22, яким позов ОСОБА_1 задовольнив частково, а саме:

- визнав протиправним та скасував рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області від 26 січня 2022 року № 056230001466 про відмову в призначенні пенсії;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області, (яке було залучено до участі у справі в якості другого відповідача ухвалою від 22 серпня 2022 року), повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 січня 2022 року про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закон № 1058, зарахувавши до страхового стажу період роботи з 01 липня 2021 року по 31 грудня 2021 року та до пільгового стажу періоди перебування у відпустці без збереження заробітної плати з 25 листопада 2009 року по 30 листопада 2009 року та з 03 квітня 2018 року по 05 квітня 2018 року.

В задоволенні іншої частини позовних суд відмовив.

Рішення суду від 31 жовтня 2022 року набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2023 року.

На виконання рішення суду у справі № 200/2579/22 ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 18 січня 2022 року, зарахувало до його страхового і пільгового стажу, періоди, вказані в рішенні суду, та прийняло рішення від 21 квітня 2023 року № 056230001466 «Про відмову у призначенні пенсії незалежно від віку».

Цим рішенням позивачеві відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 через відсутність необхідного пільгового стажу на підземних роботах - 25 років.

За розрахунком ГУ ПФУ в Донецькій області пільговий стаж позивача становить 24 роки 02 місяці 11 днів, в тому числі підземні професії за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гарячих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, (далі - Постанова КМУ № 202); за Списком № 1 - 00 років 00 місяців 09 днів.

03 червня 2023 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернувся з новою заявою про призначення пенсії.

За принципом екстериторіальності для розгляду цієї заяви був визначений структурний підрозділ Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - ГУ ПФУ в Полтавській області).

За результатами розгляду заяви від 03 червня 2023 року ГУ ПФУ в Полтавській області прийняло рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Як свідчить рішення про призначення пенсії від 13 червня 2023 року № 056230001466 (дата-час розрахунку: 09 червня 2023 року 14:30), при призначенні пенсії ГУ ПФУ в Полтавській області виходило з такого:

шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1; Закон № 1788, ст. 14 (Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25));

середньомісячний заробіток - 20 563,18000;

дата звернення, вік, ознака роботи - 03 червня 2023 року, 44 роки 10 місяців 10 днів, працює;

особливості - ВПО не зареєстроване з 07 вересня 2015 року довічно;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 53 роки 04 місяці 02 дні;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 10 років 02 місяці 21 день;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 18 років 01 місяць 11 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 25 років 00 місяців 00 днів;

в тому числі: Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25) - 25 років 08 місяців 05 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,53333;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((640/100*12)*1) - 0,53333;

03 червня 2023 року - довічно

розмір пенсії за віком (ст. 27) (20 563,18*0,53333) - 10 966,96 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 18 років) - 376,74 грн;

загальний розмір пенсії - 11 343,70 грн;

доплата до пенсії по Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345) - 5 106,84 грн;

сума пенсії по Закону № 345 (80% від 20 563,18 грн) - 16 540,54 грн;

місяць підвищення розміру пенсії - 01 травня 2023 року;

розмір пенсії з надбавками - 16 450,54 грн;

призначено згідно з Законом щомісячно в сумі 16 450,54 грн з 03 червня 2023 року довічно.

Отже, за заявою від 03 червня 2023 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з 03 червня 2023 року, (тобто з дати звернення за призначенням пенсії), в загальному розмірі (з надбавками) - 16 450,54 грн. Розмір пенсії визначений із середньомісячного заробітку - 20 563,18 грн, при обчисленні якого врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три роки, що передували року звернення за призначенням пенсії (2023 рік), тобто за 2020-2022 роки.

Разом з цим, будучи незгодним з відмовою у призначенні пенсії за заявою від 18 січня 2022 року, 26 вересня 2023 року ОСОБА_2 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 21 квітня 2023 року № 056230001466 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 січня 2022 року і призначити пенсію з 18 січня 2022 року на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, зарахувавши до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, періоди роботи з 18 липня 2005 року по 29 червня 2006 року машиністом підземних установок з повним робочим днем у шахті державного підприємства «Шахтоуправління Південнодонбаське № 1».

15 грудня 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/5378/23, яким позов ОСОБА_1 задовольнив повністю, а саме:

- визнав протиправним та скасував рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 21 квітня 2023 року № 056230001466 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області розглянути повторно заяву ОСОБА_1 від 18 січня 2022 року і призначити пенсію з 18 січня 2022 року на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, зарахувавши до пільгового підземного стажу, який дає право на пенсію згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 періоди його роботи з 18 липня 2005 року по 29 червня 2006 року машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею в державному підприємстві «Шахтоуправління Південнодонбаське № 1».

Рішення суду від 15 грудня 2023 року набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 09 квітня 2024 року.

На виконання рішення суду у справі № 200/5378/23 ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянуло заяву ОСОБА_1 від 18 січня 2022 року та призначило йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з 18 січня 2022 року.

Як свідчить рішення про перерахунок пенсії № 056230001466 (дата-час розрахунку: 06 травня 2024 року 15:53), пенсія ОСОБА_1 перерахована відповідачем, виходячи з такого:

шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;

умови призначення - Закон № 1058, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1; Закон № 1788, ст. 14 (Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25));

середньомісячний заробіток - 18 211,49000;

дата перерахунку, вік, ознака роботи - 06 травня 2024 року, 45 років 09 місяців 13 днів, працює;

вид перерахунку - згідно з рішенням суду;

підстава - згідно з рішенням суду від 15 грудня 2023 року у справі № 200/5378/23;

особливості - ВПО зареєстрована - з 18 січня 2022 року довічно; призначення за рішенням суду - з 18 січня 2022 року довічно;

тривалість стажу:

страховий стаж (повний) - 52 роки 10 місяців 21 день;

страховий стаж до 01 січня 2004 року - 10 років 02 місяці 21 день;

страховий стаж після 01 січня 2004 року - 17 років 08 місяців 00 днів;

додаткові роки за Список № 1 - 25 років 00 місяців 00 днів;

в тому числі: Роботи підземні, професії за Постановою КМУ № 202 (25) - 25 років 08 місяців 05 днів;

коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,52833;

коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((643/100*12)*1) - 0,52833;

18 січня 2022 року - 30 червня 2022 року

розмір пенсії за віком (ст. 27) (18 211,49*0,52833) - 9 621,68 грн;

доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 17 років) - 328,78 грн;

загальний розмір пенсії - 9 950,46 грн;

доплата до пенсії по Закону № 345 - 4 618,73 грн;

сума пенсії по Закону № 345 - 14 569,19 грн;

розмір пенсії з надбавками - 14 569,19 грн;

[…]

призначено згідно з Законом щомісячно в сумі:

з 18 січня 2022 року по 30 червня 2022 року - 14 569,19 грн;

з 01 липня 2022 року по 30 вересня 2022 року - 14 569,19 грн;

з 01 жовтня 2022 року по 30 листопада 2022 року - 14 569,19 грн;

з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року - 14 569,19 грн;

з 01 січня 2023 року по 02 червня 2023 року - 14 569,19 грн;

з 03 червня 2023 року по 31 грудня 2023 року - 14 569,19 грн;

з 01 січня 2024 року по 29 лютого 2024 року - 14 569,19 грн;

з 03 березня 2024 року по 31 березня 2024 року - 14 569,19 грн;

з 01 квітня 2024 року довічно - 14 569,19 грн.

Розрахунок заробітку для обчислення пенсії проведений таким чином:

загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 27 років 10 місяців 21 день, 334 місяці;

загальний страховий стаж після 01 липня 2000 оку - 21 рік 02 місяці 00 днів, 254 місяці;

середній заробіток за 3 попередні роки (за 2019-2021 роки) - 10 846,37 грн;

останній місяць врахованої заробітної плати - 30 вересня 2021 року;

максимальна дата оптимізації - 30 вересня 2021 року;

сума коефіцієнтів заробітної плати (до оптимізації) - 396,19529;

сума коефіцієнтів заробітної плати (після оптимізації) - 335,80853;

кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 251;

кількість місяців, виключених оптимізацією (в межах 10%) - 33;

кількість місяців, виключених додатково (понад 10%) - 18;

кількість місяців заробітної плати - 200 (після оптимізації);

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (до оптимізації) - 1,57847;

страховий стаж за місця врахованої заробітної плати - 200,00000;

індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 1,67904;

середньомісячний заробіток для обчислення - 18 211,49000 грн.

Отже, на виконання рішення суду у справі № 200/5378/23 ГУ ПФУ в Донецькій області призначило ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 за його заявою від 18 січня 2022 року з дати звернення за призначенням пенсії - з 18 січня 2022 року в загальному розмірі (з надбавками) - 14 569,19 грн. Розмір пенсії визначений із середньомісячного заробітку - 18 211,49 грн, при обчисленні якого врахований середній показник заробітної плати (доходу) в Україні за три роки, що передували року звернення за призначенням пенсії (2022 рік), тобто за 2019-2021 роки.

При цьому, оскільки з 03 червня 2023 року позивачеві пенсія вже була призначена, ГУ ПФУ в Донецькій області здійснило перерахунок, (а не призначення) пенсії з 18 січня 2022 року.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи.

Ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - з а умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 призначення […] пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням […] пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення […] пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто […].

Порядок подання та оформлення документів для призначення […] пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. […].

Строки призначення пенсій визначає ст. 45 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, […].

Ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 установлено, що документи про призначення […] пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення […] або про відмову в призначенні […] пенсії.

Розмір пенсії за віком визначається відповідно до ст. 27 Закону № 1058.

Так, згідно з ч. 1 ст. 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 цього Закону.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії визначений ст. 40 Закону № 1058.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За правилами абз. абз. 1-6 ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Суд встановив, що на виконання рішення суду у справі № 200/5378/23 ГУ ПФУ в Донецькій області призначило ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 за його заявою від 18 січня 2022 року з дати звернення за призначенням пенсії - з 18 січня 2022 року в загальному розмірі (з надбавками) - 14 569,19 грн. Розмір пенсії визначений із середньомісячного заробітку - 18 211,49 грн, при обчисленні якого врахований середній показник заробітної плати (доходу) в Україні за три роки, що передували року звернення за призначенням пенсії (2022 рік), тобто за 2019-2021 роки.

Такі дії відповідача є правомірними, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається з врахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Звернення за призначенням пенсії відбулося 18 січня 2022 року; три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, - 2019-2021 роки, а тому середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення розміру пенсії становить 10 846,37 грн; середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача - 18 211,49 грн.

При призначенні позивачеві пенсії з 03 червня 2023 року за його заявою від 03 червня 2023 року в загальному розмірі (з надбавками) - 16 450,54 грн розмір пенсії був визначений із середньомісячного заробітку - 20 563,18 грн, при обчисленні якого врахований середній показник заробітної плати (доходу) в Україні за три роки, що передували року звернення за призначенням пенсії (2023 рік), тобто за 2020-2022 роки, який становив 12 236,71 грн.

Таким чином, зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 не є наслідком протиправних дій ГУ ПФУ в Донецькій області, а пов'язане з тим, що при призначенні пенсії за заявою від 18 січня 2022 року в силу положень ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, який є меншим за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, що врахований для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення розміру пенсії позивача при її призначенні за його заявою від 03 червня 2023 року.

З огляду на правове регулювання спірних правовідносин ОСОБА_1 мав право:

або отримувати пенсію з більш раннього часу (з 18 січня 2022 року), однак в меншому розмірі (внаслідок застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2020 роки, який становить 10 846,37 грн);

або отримувати пенсію з більш пізнього часу (з 03 червня 2023 року), однак в більшому розмірі (внаслідок застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 року, який становить 12 236,71 грн).

Водночас призначення пенсії з 18 січня 2022 року за заявою від 18 січня 2022 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, зважаючи на приписи ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, є неможливим.

Крім того, різниця в розмірі пенсії позивача з 18 січня 2022 року та з 03 червня 2023 року пов'язана із тим, що після 18 січня 2022 року ОСОБА_1 продовжував працювати та, відповідно набувати страховий і пільговий стаж, якого у нього не було станом на 18 січня 2022 року.

Розрахунки стажу (форма РС-право) свідчать, що при призначенні позивачеві пенсії з 03 червня 2023 року до страхового та пільгового стажу враховані періоди роботи по 21 травня 2023 року; при призначенні пенсії з 18 січня 2022 року до страхового та пільгового стажу враховані періоди роботи по 12 січня 2022 року.

Стаж, набутий позивачем після 18 січня 2022 року, який врахований при призначенні пенсії з 03 червня 2023 року, безумовно вплинув на розмір пенсійної виплати в сторону його збільшення.

Разом з цим у пенсійного органу не було фактичних та правових підстав для врахування стажу, набутого ОСОБА_1 після 18 січня 2022 року, при обчисленні розміру пенсійної виплати, призначеної з 18 січня 2022 року.

Суд відхиляє як такі, що ґрунтуються на помилковому тлумаченні норм Закону № 1058, аргументи позивача про те, що «ГУ ПФУ в Донецькій області замість того, щоб призначити пенсію з дати, яка вказана в рішенні суду, і нарахувати відповідну заборгованість з пенсії з дати призначення до дати, з якої призначено пенсію за іншою його заявою від 03 червня 2023 року, фактично здійснило припинення виплати пенсії за більш пізньою заявою»; про те, що «у відповідача не було жодних підстав здійснювати «перевизначення» розміру пенсії, призначеної з 03 червня 2023 року, чи припинення виплати пенсії, призначеної з 03 червня 2023 року»; про те, що «ст. 49 Закону № 1058 містить вичерпний перелік підстав для припинення виплати вже призначеної пенсії, жодна з яких не настала, а тому припинення виплати пенсії, призначеної за заявою від 03 червня 2023 року, є протиправним».

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 1058 особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Закон № 1058 також не передбачає можливості одночасного отримання позивачем «двох» пенсій одного виду (пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, призначеної за заявою від 03 червня 2023 року з 03 червня 2023 року, та пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, призначеної на виконання рішення суду за заявою від 18 січня 2022 року з 18 січня 2022 року).

Твердження позивача про те, що оскаржуваними діями відповідач «фактично зафіксував пенсію у розмірі 14 669,19 грн», по суті є лише його припущенням.

В контексті спірних правовідносин не йдеться про те, що при виникненні передбачених законодавством підстав та умов для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ГУ ПФУ в Донецькій області чи інший територіальний орган Пенсійного фонду України відмовив у проведенні такого перерахунку з посиланням на те, що пенсія позивача призначена «у фіксованому розмірі».

Перевіривши дії ГУ ПФУ в Донецькій області на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством, і не допустив порушення прав позивача, які б потребували судового захисту.

Як наслідок, у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо припинення з 01 червня 2024 року виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі, визначеному на підставі його заяви від 03 червня 2023 року, та про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2024 року у розмірі, визначеному за його заявою від 03 червня 2023 року, належить відмовити повністю.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ст. 139 КАС судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

4. Повне судове рішення складено 08 липня 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко