09 липня 2025 рокуСправа № 160/7697/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла подана через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області № 046350015473 від 28.02.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового, спеціального та пільгового стажу роботи за Списком № 1 ОСОБА_1 у стаж роботи за професією електрослюсар підземний з повним робочим днем у шахті, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в розрахунку один місяць служби за три, час проходження військової служби з 14.08.2014 до 11.09.2015, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 21.11.2014 до 17.02.2015, з 01.03.2015 до 22.05.2015, з 23.05.2015 до 11.09.2015;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно із заявою про призначення пенсії від 20.02.2025.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 20.02.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області № 046350015473 від 28.02.2025 йому було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням, вважає, що до пільгового стажу у кратному обчисленні - один місяць служби за три місяці підлягає зарахуванню період проходження військової служби з 14.08.2014 до 11.09.2015, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 21.11.2014 до 17.02.2015, з 01.03.2015 до 22.05.2015, з 23.05.2015 до 11.09.2015. Відповідно до розрахунку стажу позивача вказаний період проходження військової служби неправомірно зараховано до його пільгового стажу в одинарному розмірі. На думку позивача, він має достатній пільговий стаж для призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою суду від 18.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, у тому числі відповідачам строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, витребувано докази у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпрпетровській області.
Копію ухвали доставлено до електронних кабінетів учасників справи 19.03.2025, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
28.03.2025 надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпрпетровській області, в якому відповідач-1 просив відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, подану 20.02.2025 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпрпетровській області, за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, яким прийнято рішення № 046350015473 від 28.02.2025 про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Відповідач-1 не здійснював розгляд вказаної заяви. За доданими до заяви документами до страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди. Пільговий стаж позивача на підземних роботах становить 23 роки 09 місяців 19 днів (у тому числі військова служба в особливий період - 05 років 05 місяців 29 днів в одинарному розмірі), тоді як необхідний пільговий стаж для призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має становити не менше 25 років.
До відзиву відповідачем-1 було додано витребувані судом докази.
Станом на час розгляду справи від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (відповідача-2) відзив не надійшов. Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Зважаючи на те, що відповідача-2 було належним чином повідомлено про відкриття провадження у справі, своїм правом на подання відзиву відповідач-2 не скористався, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Відповідь на відзив та заперечення до суду не надійшли. Згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 26.08.2015 Управлінням персоналу штабу військової частини НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 20.02.2025 про призначення пенсії за віком.
За результатами розгляду заяви позивача рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області № 046350015473 від 28.02.2025 відмовлено у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах 25 років. У рішенні зазначено, що вік заявника 47 років 03 місяці 13 днів, страховий стаж 29 років 08 місяців 18 днів, страховий стаж з урахуванням додаткових років (за Список № 1) - 46 років 08 місяців 18 днів, пільговий стаж на підземних роботах, професії за Постановою № 202 (не менше 25 років) становить 23 роки 09 місяців 19 днів (у тому числі: професії за постановою № 202 - 17 років 11 місяців 25 днів, навчання за фахом - 03 місяці 25 днів, військова служба в особливий період - 05 років 05 місяців 29 днів). За доданими до заяви документами до страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років. За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 202 від 31.03.1994. Розділом І цього списку передбачено підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць
діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявності трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993, встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Видана стосовно ОСОБА_1 ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ імені ГЕРОЇВ КОСМОСУ» ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» довідка про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 77 від 15.01.2025 містить відомості про періоди роботи позивача з повним робочим днем у шахті та періоди навчання з відривом від виробництва за професіями, що передбачені Списком № 1, зайнятість на яких дає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 наявні записи про підтвердження за підсумками атестації робочих місць права на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1.
Відповідно до форми РС-право до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано такі періоди: 05.12.1994-15.11.1995; 16.11.1995-20.05.1997 (військова строкова служба); 01.09.1997-18.01.2001; 19.03.2001-25.03.2001 (ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в); 26.03.2001-22.04.2001 (навчання за фахом); 23.04.2001-20.05.2001 (ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в); 21.05.2001-22.05.2001, 23.05.2001-28.05.2001; 29.05.2001-13.01.2002 (ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в); 14.01.2002-11.04.2002 (навчання за фахом); 12.04.2002-13.08.2014 (ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в); 14.08.2014-11.09.2015 (військова служба в особливий період); 12.09.2015-13.08.2020 (ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р. 1, п. а-в); 14.08.2020-14.01.2025 (військова служба в особливий період); 15.01.2025-31.01.2025.
Згідно частиною третьою статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною шостою вказаної статті передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 2.3 розділу ІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховуються на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що загальний період мобілізації підлягає зарахуванню до пільгового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі, а період участі в антитерористичній операції - з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Такий висновок відповідає зазначеним у постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17 та від 18.01.2023 у справі № 1.380.2019.003739.
У виданій стосовно позивача ВСП «ШАХТОУПРАВЛІННЯ імені ГЕРОЇВ КОСМОСУ» ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» довідці про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 77 від 15.01.2025 зазначено додаткові відомості про загальну мобілізацію з 14.08.2014 (розпорядження № 1274к від 13.08.2014) до 11.09.2015 (розпорядження № 3728 від 11.09.2015), про службу за контрактом з 14.08.2020 (наказ № ПР-150 від 12.08.2020) до фактичного виходу на роботу з підстави демобілізації та/або закінчення вонєєного стану в Україні.
Військовий квиток позивача серії НОМЕР_4 , виданий 16.11.1995, містить записи про службу ОСОБА_1 у військовій частині НОМЕР_5 з 14.08.2014 до 22.05.2015, у військовій частині пп НОМЕР_6 з 23.05.2015 до 11.09.2015, у військовій частині НОМЕР_7 з 14.08.2020.
Згідно з довідкою військової частини НОМЕР_7 Національної гвардії України від 14.01.2025 № 17 старший солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у вказаній військовій частині з 14.08.2020.
Відповідно до довідки № 517 від 17.02.2025 військової частини НОМЕР_8 солдат ОСОБА_1 у період з 21.11.2014 до 17.02.2015, з 01.03.2015 до 22.05.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
У довідці військової частини польової пошти НОМЕР_6 від 12.09.2015 № 2/2364 зазначено, що солдат ОСОБА_1 у період з 23.05.2015 до 11.09.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на час призову на військову службу за мобілізацією в особливий період - 14.08.2014 працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем у шахті, та після демобілізації 11.09.2015 продовжив роботу за вказаною професією, яка дає право на пенсію на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 14.08.2020 позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_7 Національної гвардії України. Під час проходження військової служби позивач брав участь в антитерористичній операції з 21.11.2014 до 17.02.2015, з 01.03.2015 до 22.05.2015, з 23.05.2015 до 11.09.2015.
Згідно з розрахунком стажу позивача (форма РС-право) та за змістом оскаржуваного рішення періоди проходження військової служби в особливий період з 14.08.2014 до 11.09.2015, з 14.08.2020 до 14.01.2025 зараховано відповідачем-2 до пільгового стажу на підземних роботах (професії за постановою № 202), що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в одинарному розмірі.
Спору між сторонами щодо зарахування вказаних періодів до страхового, спеціального та пільгового стажу позивача немає.
Період проходження військової служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції з 21.11.2014 до 17.02.2015, з 01.03.2015 до 22.05.2015, з 23.05.2015 до 11.09.2015, має зараховуватися на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак час проходження військової служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції, протиправно зараховано відповідачем-2 без застосування пільгових умов - один місяць служби за три місяці.
Наведені обставини свідчать про неналежну перевірку наданих позивачем документів, незабезпечення повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви позивача, відсутність належного обґрунтування рішення суб'єкта владних повноважень та передчасні висновки про недостатність у позивача пільгового стажу для призначення йому пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», без належного дослідження документів та без врахування норм права, що регулюють спірні правовідносини.
За таких обставин суд дійшов висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області № 046350015473 від 28.02.2025 про відмову у призначенні пенсії позивачу та наявність підстав для скасування оскаржуваного рішення.
Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.
Суд звертає увагу, що відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом - відповідачем-2 його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд дійшов висновку про зобов'язання відповідача-2 зарахувати до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 до 17.02.2015, з 01.03.2015 до 22.05.2015, з 23.05.2015 до 11.09.2015 із розрахунку один місяць служби за три місяці, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.02.2025 про призначення пенсії та вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Беручи до уваги, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем-2, а також, що відповідача-1 не було визначено органом призначення пенсії позивачу, підстави для задоволення позовних вимог, пред'явлених до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відсутні.
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, з урахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог в частині обрання способу захисту порушеного права позивача.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» як учасник бойових дій, відомості про інші судові витрати позивача у матеріалах справи відсутні, у зв'язку із чим розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області № 046350015473 від 28.02.2025 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області:
- зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 до 17.02.2015, з 01.03.2015 до 22.05.2015, з 23.05.2015 до 11.09.2015 із розрахунку один місяць служби за три місяці;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.02.2025 про призначення пенсії та вирішити питання, щодо якого звернувся ОСОБА_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_9 .
Відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.
Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, місцезнаходження: 33028, м. Рівне, вул. Борисенка Олександра, буд. 7, код ЄДРПОУ 21084076.
Повний текст рішення складено 09.07.2025.
Суддя В.В. Рянська