Рішення від 08.07.2025 по справі 160/12645/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2025 рокуСправа №160/12645/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Приватного підприємства «Перемога АВК» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Перемога АВК» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області від 23.04.2025 року № 0211170411.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що підприємство не може бути платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та не має обов'язку з нарахування, сплати та подання звітності з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 року відкрито провадження у справі №160/12645/25, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1,2 ст.257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

За ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області у відзиві на позовну заяву не погоджується з доводами позовної заяви, вказуючи наступне:

ПП «Перемога АВК» має дозволи на спеціальне водокористування, а саме: Дозвіл на спеціальне водокористування №385/ДП/49д-18 від 18.07.2018 (строк дії з 18.07.2018 по 18.07.2023, стан дозволу «Анульований»). Мета водокористування: питні і санітарно-гігієнічні потреби, виробничі потреби, зрошення; Дозвіл на спеціальне водокористування №665/ДП/49д-19 від 07.11.2019 (строк дії з 07.11.2019 по 07.11.2024, стан дозволу «Анульований»). Мета водокористування: питні і санітарно-гігієнічні потреби, виробничі потреби, зрошення. Фактичне місце здійснення діяльності: Свердловина № 1 розташована на території виробничої бази ПП "Перемога АВК", на території Чумаківської сільської ради, за межами населеного пункту с. Чумаки. Басейн р. Дніпро, район річкового басейну р. Дніпро. Тип водокористування: забір з підземних джерел; Дозвіл на спеціальне водокористування №196/ДП/49д-21 від 21.07.2021 (строк дії з 21.07.2021 по 21.07.2026, стан дозволу «Анульований»). Мета водокористування: питні і санітарно-гігієнічні потреби, виробничі потреби, зрошення. Фактичне місце здійснення діяльності: Свердловина № 1 розташована на території виробничої бази ПП «Перемога АВК», на території Чумаківської сільської ради, за межами населеного пункту с. Чумаки. Басейн р. Дніпро, район річкового басейну р. Дніпро. Тип водокористування: забір з підземних джерел; Дозвіл на спеціальне водокористування №100/ДП/49д-23 від 07.11.2023 (строк дії з 07.11.2023 по 07.11.2028, стан дозволу «Діючий»). Мета водокористування: питні і санітарно-гігієнічні потреби, виробничі потреби, зрошення. Фактичне місце здійснення діяльності: Свердловина № 1 розташована на території виробничої бази ПП «Перемога АВК», на території Чумаківської сільської ради, за межами населеного пункту с. Чумаки. Басейн р. Дніпро, район річкового басейну р. Дніпро. Тип водокористування: забір з підземних джерел.

Відповідно до «Переліку корисних копалин загальнодержавного значення», який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення», підземні води загальнодержавного значення відносяться до корисних копалин .

Твердження ПП «Перемога АВК» про те, що підприємство не здійснює добувну діяльність та не виробляє, не реалізовує жоден з видів товарної продукції, яка є об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин, не обґрунтовані, так як відповідно до пп. 252.1.4 п. 252.1 ст. 252 Податкового кодексу, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є землевласники та землекористувачі, крім суб'єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування.

ПП «Перемога АВК» самостійно подана податкова звітність з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІV квартал 2024 року (від 05.02.2025 №9423574175), у якій зазначено корисну копалину «підземна вода», сума нарахувань становить 5 001,8 грн.

У відповіді на відзив позивач підтримує позовні вимоги та додатково звертає увагу на таке.

ПП «Перемога АВК» не здійснює діяльності в результаті якої могли б утворитися обсяги товарної продукції - видобутої корисної копалини що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр на території України. Статтею 22 ПКУ встановлено, що об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.

Жоден з результатів господарської діяльності товариства не є об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин і Товариством не виробляється та не реалізовується жоден з видів товарної продукції, яка є об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин. Відповідно не утворюється база оподаткування.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Приватне підприємство «Перемога АВК» (код ЄДРПОУ 30878285) зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

За кодами КВЕД підприємство здійснює наступні види діяльності: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; 01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур; 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід; 01.42 Розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів; 01.43 Розведення коней та інших тварин родини конячих; 01.45 Розведення овець і кіз; 01.46 Розведення свиней; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 01.62 Допоміжна діяльність у тваринництві; 01.63 Післяурожайна діяльність; 01.64 Оброблення насіння для відтворення; 03.22 Прісноводне рибництво (аквакультура); 10.39 Інші види перероблення та консервування фруктів і овочів; 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів; 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості; 10.91 Виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах; 55.10 Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 20.15 Виробництво добрив і азотних сполук; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 52.10 Складське господарство; 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів; 77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування; 77.21 Прокат товарів для спорту та відпочинку; 77.29 Прокат інших побутових виробів і предметів особистого вжитку; 77.33 Надання в оренду офісних машин і устаткування, у тому числі комп'ютерів; 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у. 93.11 Функціювання спортивних споруд; 93.19 Інша діяльність у сфері спорту.

ПП «Перемога АВК» є підприємством харчової промисловості та агропромислового комплексу, яке наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 728 від 05.04.2023 року визначено критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. За результатами щорічного підтвердження Міністерством аграрної політики та продовольства України прийнято наказ від 30.01.2025 № 430 «Про підтвердження ПП «Перемога АВК» статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період». Підприємство ПП «Перемога АВК» вирощує пшеницю, соняшник, кукурудзу, сою для годування сільськогосподарських тварин.

.В позовній заяві зазначено, що відповідно до наказу ДПС від 31.03.2025 року № 322 «Про затвердження Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства станом на березень 2025 року» ПП «Перемога АВК» є платником податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. ПП «Перемога АВК» є платником єдиного податку 4 групи та має діючий дозвіл на спеціальне водокористування, в т.ч. забір води з підземних джерел (свердловин).

Відділом податків і зборів з юридичних осіб у класах оптової торгівлі управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку щодо неподання/несвоєчасного подання податкової декларації з рентної плати (Додаток 1 «Розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин» ПП «Перемога АВК» (код ЄДРПОУ 30878285).

Результати проведеної перевірки оформлені актом №15171/04-36-04-11/30878285 від 26.03.2025.

Дані камеральної перевірки свідчать про порушення підприємством вимог підпункту 16.1.3 п.16.1 ст. 16 розділу І ПК, підп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 розділу ІІ ПК, п. 257.1 ст. 257 ПК щодо неподання податкової декларації з рентної плати (Додаток І «Розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин») за ІV квартал 2018 року, за І квартал 2019 року, за ІІ квартал 2019 року, за ІІІ квартал 2019 року, за ІV квартал 2019 року, за 1 квартал 2020 року, за ІІ квартал 2020 року, за ІІІ квартал 2020 року, за ІV квартал 2020 року, за І квартал 2021 року,, за ІІ квартал 2021 року, за ІІІ квартал 2021 року, за ІV квартал 2021 року, за І квартал 2022 року, за ІІ квартал 2022 року, за ІІІ квартал 2022 року, за ІV квартал 2022 року, за І квартал 2023 року, за ІІ квартал 2023 року, за ІІІ квартал 2023 року, за ІV квартал 2023 року, за І квартал 2024 року, за ІІ квартал 2024 року, за ІІІ квартал 2024 року.

Не погоджуючись з обставинами викладеними у акті перевірки позивачем на адресу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за №41/04від 07.04.2025 були направлені заперечення на акт.

У відповідь Головне управління ДПС у Дніпропетровській області листом №35955/6/04-36-06-16 від 17.04.2025 повідомило про правомірність і відповідність нормам чинного законодавства висновків, викладених у акті. Залишено без задоволення заперечення позивача.

23.04.2025 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0211170411, яким накладено на позивача штраф у розмірі 8160,00 грн.

Позивач, не погоджуючись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням, звернувся з відповідним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України ( ПК України).

Відповідно до підп. 20.1.4 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

У розумінні підп. 41.1.1 п.41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підп. 75.1.1 п.75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також можуть бути:

1) своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків);

2) своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних;

3) своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах;

4) повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2,3частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні";

5) своєчасність подання заяви про взяття на облік фінансових агентів відповідно до вимог статті 39-3цього Кодексу;

6) своєчасність подання фінансовими агентами звітів про підзвітні рахунки, виправлених звітів про підзвітні рахунки;

7) своєчасність надання фінансовими агентами відповіді на запити (повідомлення) контролюючого органу, що надсилаються у випадках, визначених статтею 39-3цього Кодексу;

8) своєчасність подання повідомлення про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників відповідно до вимог пункту 44-1.2статті 44-1цього Кодексу;

9) своєчасність подання особою, яка здійснює управління або адміністрування трасту, повідомлення про укладення договору щодо управління або адміністрування трасту або про припинення такого договору, фінансової звітності, копій первинних документів та іншої інформації щодо трасту на запит контролюючого органу у випадках, передбачених статтею 44-2цього Кодексу;

10) своєчасність надання інформації на запит контролюючого органу відповідно до пункту 44-1.3статті 44-1,підпунктів 6-8підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 цього Кодексу;

11) своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до пункту 141.13статті 141 цього Кодексу, на підставі даних Реєстру пунктів обміну іноземної валюти.

Відповідно до пп.16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Пунктом 46.1 ст. 46 ПК України визначено, що податкова декларація - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.

Нормами п. 49.1 ст. 49 ПК України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до вимог п. 49.2 ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

За визначенням у підп. 14.1.91 п. 14.1 ст. 14 ПК України корисні копалини це природні мінеральні утворення органічного і неорганічного походження у надрах, у тому числі будь-які підземні води, а також техногенні мінеральні утворення в місцях видалення відходів виробництва та втрат продуктів переробки мінеральної сировини, які можуть бути використані у сфері матеріального виробництва і споживання безпосередньо або після первинної переробки.

Згідно підп. 14.1.51 п. 14.1 ст. 14 ПК України добування корисних копалин - це сукупність технологічних операцій з вилучення, у тому числі з покладів дна водойм, та переміщення, у тому числі тимчасове зберігання, на поверхню частини надр (гірничих порід, рудної сировини тощо), що вміщує корисні копалини

Відповідно до «Переліку корисних копалин загальнодержавного значення», який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення», підземні води загальнодержавного значення відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення.

Спеціальним водокористуванням є забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів (ч. 1 ст. 48 Водного кодексу).

Згідно з частиною третьою ст. 42 Водного кодексу, первинні водокористувачі - це ті, що мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води.

Частиною першою ст. 49 Водного кодексу України визначено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Об'єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі.

Відповідно до п. 297.1 ПК України суб'єкти господарювання платники єдиного податку ІV групи (сільськогосподарські товаровиробники), звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання звітності з рентної плати за спеціальне використання води.

Отже, позивач, як платник єдиного податку ІV групи звільнений від обов'язку нарахування, сплати та подання звітності з рентної плати за спеціальне використання води.

Відповідно до ст. 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним. Плата справляється за користування надрами, що здійснюється в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони. Розмір плати за користування надрами встановлюється Податковим кодексом України. Плата за користування надрами справляється у вигляді: 1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин; 2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Згідно з ч. 2 ст. 23 Кодексу України про надра землевласники і землекористувачі в межах земельних ділянок, які перебувають у їх власності або користуванні, мають право без спеціального дозволу та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб, не пов'язаних із відчуженням видобутих корисних копалин, корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до 2 метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 метрів кубічних на добу.

Землевласники і землекористувачі, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, частка сільськогосподарського товаровиробництва яких за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати підземні води (крім мінеральних) для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб.

ПП «Перемога АВК», як встановлено вище, є сільськогосподарським товаровиробником, частка сільськогосподарського товаровиробництва якого за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 метрів кубічних на добу і використання води здійснюється виключно для виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб на підставі та на умовах дозволу на спецводокористування. Отже, у ПП «Перемога АВК» не виникає зобов'язань з отримання спеціального дозволу на користування надрами та гірничого відводу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2022 № 535 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. №314» врегульовано деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану, внесено зміни в підпункт 5 та викладено в наступній редакції: «строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжується на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування, а періодичні, чергові платежі за ними відстрочуються на строк, зазначений у цьому підпункті».

Відповідно до п. 251.1 ст. 251 ПК України рентна плата складається з:

рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;

рентної плати за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України;

рентної плати за спеціальне використання води;

рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.

За п. 525.1 ст. 252 ПК України платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у вигляді товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), види якої встановлені кондиціями на мінеральну сировину об'єкта (ділянки) надр (далі - платники рентної плати).

Пунктом 252.1.4 статті 252 ПКУ визначено, що платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є землевласники та землекористувачі, крім суб'єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування.

Згідно ст.3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Економічна діяльність - процес виробництва продукції (товарів і послуг), який здійснюють з використанням певних ресурсів: сировини, матеріалів, устатковання, робочої сили, технологічних процесів тощо. Економічну діяльність характеризують витрати на виробництво, процес виробництва та випуск продукції. Класифікація видів економічної діяльності визначається наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457. Діяльність з добування (добувна промисловість) - це види діяльності код В «ДОБУВНА ПРОМИСЛОВІСТЬ І РОЗРОБЛЕННЯ КАР'ЄРІВ» (05-09). Так, ПП «Перемога АВК» не здійснює діяльності під жодним з кодів видів економічної діяльності з 05 по 09 включно.

Основним видом діяльності підприємства за даними ЄДР є - Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (КВЕД 01.11).

Згідно з п. 252.3 ст. 253 ПК України об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, види якої встановлені кондиціями на мінеральну сировину об'єкта (ділянки) надр, до якої належать:

обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими, ніж платник рентної плати, суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною;

обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з відходів (втрат, хвостів тощо) гірничого виробництва, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими, ніж платник рентної плати, суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, якщо для її видобутку відповідно до законодавства необхідно отримати спеціальний дозвіл.

обсяг товарної продукції - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється під час виконання робіт, для проведення яких необхідно отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, у тому числі під час виконання робіт в акваторіях водних об'єктів.

Відповідно до п.п. .14.1.128. ст.14 ПК України поняття обсягу видобутих корисних копалин (мінеральної сировини) - обсяг товарної продукції гірничого підприємства, види якої встановлені затвердженими кондиціями на мінеральну сировину об'єкта (ділянки) надр, що відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси" обліковується гірничим підприємством як запаси - активи, вартість яких може бути достовірно визначена, для яких існує імовірність отримання їх власником - суб'єктом господарювання економічної вигоди, пов'язаної з їх використанням як товару, та які складаються з: сировини, призначеної для обслуговування іншого, ніж класифіковане в секції В КВЕД ДК 009:2010, виробництва, у тому числі шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, та адміністративних потреб; готової продукції, що виготовлена на гірничому підприємстві, у тому числі шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, що призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або нормативно-правовим актом.

Статтею 22 ПК України встановлено, що об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.

Крім того, п.252.6. ст 252 ПКУ передбачено, що базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).

Жоден з результатів господарської діяльності товариства не є об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин і позивачем не виробляється та не реалізовується жоден з видів товарної продукції, яка є об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин, що не спростовано відповідачем. Відповідно в даному випадку не утворюється база оподаткування.

Виходячи з вищевикладеного, спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

За приписами ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторона, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду із даним позовом було сплачено судовий збір у сумі 3028,00 грн., що підтверджується копією платіжною інструкцією №53760 від 30.04.2025.

Разом з тим позовна заява подана позивачем через систему «Електронний суд»

З врахуванням ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" позивач повинен був сплатити 2422,40 грн.(3028,00 грн. х 0,8).

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми (ч. 2 ст. 7 Закону України «Про судовий збір»).

Суд, керуючись положеннями ст. 139 КАС України, задоволення позову вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь позивача судовий збір у сумі 2422,40 грн.

Керуючись ст.ст.139, 243-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Приватного підприємства «Перемога АВК» (вул. Садова, буд. 1, с. Чумаки, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 52020, код ЄДРПОУ 30878285) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд.17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області від 23.04.2025 року № 0211170411.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) на користь Приватного підприємства «Перемога АВК» (вул. Садова, буд. 1, с. Чумаки, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 52020, код ЄДРПОУ 30878285) судовий збір у сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона