Ухвала від 09.07.2025 по справі 521/11764/25

Справа № 521/11764/25

Номер провадження:1-кс/521/2545/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2025 року м. Одеса

Слідчий суддя Хаджибейського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Одеса клопотання прокурора Малиновської окружної прокуратури м.Одеси ОСОБА_3 , про надання дозволу на проведення огляду у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до ЄРДР за №42025163020000065 від 07.07.2025 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Малиновської окружної прокуратури м.Одеси звернувся до слідчого судді Хаджибейського районного суду міста Одеси з клопотанням про надання дозволу на проведення огляду у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до №42025163020000065 від 07.07.2025 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що 29.11.2023 рішенням Одеської міської ради №1674-VIІI ТОВ «Екател авто» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,1000 га, за адресою: м.Одеса, вул.Краснова,4-Б, вид цільового призначення - для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови.

На виконання вказаного рішення, ТОВ «Екател авто» замовлено та розроблено проектну документацію із землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки, на підставі якого 14.11.2024 до Державного земельного кадастру внесені відомості про реєстрацію земельної ділянки кадастровим номером 5110137300:51:010:0005, площею 1.0148 га, цільовим призначенням - Для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови.

Далі, на XLI сесії Одеської міської ради VIII скликання 02.07.2025 прийнято рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 1,0148 га, за адресою: м.Одеса, вул.Краснова, 4-Б та надання її в оренду ТОВ «Екател авто» (засідання доступно за посиланням - https://www.youtube.com/watch?v=4yHg0umjUxU).

Одночасно, встановлено, що об'єкт нерухомого майна - автостоянка за адресою: м.Одеса, вул.Краснова, 4-Б розташована на території об'єкта археологічної спадщини - пам'ятки археології Курганної групи (Курганного могильника доби бронзи в Артилерійському парку, 2000 років до нашої ери,.

Курганний могильник доби бронзи в Артилерійському парку вперше був відмічений на гравірованому «Плані міста Одеси» від 1854 року та являв собою 6 курганів, що розташовані ланцюгом по території майбутніх Другого єврейського кладовища та створеного на його місці Артилерійського парку. На теперішній час існують 2 кургани, що розташовані на захід від вулиці Краснова та частково охоплює проїжджу частину вул. Краснова, територію РЕМ «Центральний» по вул. Краснова, 2/1 та територію Управління державної пенітенціарної служби України в Одеській області, розташованого по вул. Люстдорфська дорога, 7.

Рішенням Виконавчого комітету Одеської обласної ради народних депутатів «Про взяття під державну охорону знов споруджених та знов знайдених пам'яток археології, історії та мистецтва у м.Одесі та районам міста» від 25.12.1984 № 652 Курганна група (Курганний могильник доби бронзи в Артилерійському парку) взято під державну охорону, останній затверджено у статусі пам'ятки археології місцевого значення та занесено до Переліку пам'яток археології за державною формою обліку пам'яток археології, історії та мистецтва № 6.

Територія пам'ятки археології місцевого значення Курганної групи (Курганного могильника доби бронзи в Артилерійському парку) та зона охорони археологічного культурного шару «Курганний могильник доби бронзи» визначені науково-проектною документацією «Одеса. Історико-архітектурний опорний план. Проект зон охорони», розробленою Науково-дослідним інститутом пам'яткоохоронних досліджень та Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» і затвердженого Наказом Міністерства культури і туризму України від 20.06.2008 №728/0/16-08.

З огляду на те, що пам'ятка археології, а саме Курганної групи (Курганного могильника доби бронзи в Артилерійському парку) взято під державну охорону на підставі рішенням виконавчого комітету Одеської обласної ради народних депутатів від 25.12.1984 №652 із затвердженням її у переліку пам'яток місцевого значення за державною формою обліку пам'яток археології, історії та мистецтва №6, Курганна група (Курганного могильника доби бронзи в Артилерійському парку) була і є пам'яткою культурної спадщини (пам'яткою археології), відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини».

Порядок використання земель історико-культурного призначення визначається Земельним кодексом України (далі - ЗК України), Законами України «Про охорону культурної спадщини» та «Про охорону археологічної спадщини», постановами Кабінету Міністрів України та рішеннями органів місцевої влади і самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст.19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до ст.53 ЗК України до земель історико-культурного призначення належать землі, на яких розташовані пам'ятки культурної спадщини, їх комплекси (ансамблі), історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, музеї просто неба, меморіальні музеї-садиби.

Згідно ст.54 ЗК України землі історико-культурного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Навколо історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій, музеїв просто неба, меморіальних музеїв-садиб, пам'яток культурної спадщини, їх комплексів (ансамблів) встановлюються зони охорони пам'яток із забороною діяльності, що шкідливо впливає або може вплинути на додержання режиму використання таких земель. Порядок використання земель історико-культурного призначення визначається законом.

Частиною 1 статті 17 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначено, що пам'ятка, крім пам'ятки археології, може перебувати у державній, комунальній або приватній власності. Суб'єкти права власності на пам'ятку визначаються згідно із законом. Усі пам'ятки археології, в тому числі ті, що знаходяться під водою, включаючи пов'язані з ними рухомі предмети, є державною власністю.

Згідно з ч. 6 ст. 17 Закону України «Про охорону культурної спадщини» землі, на яких розташовані пам'ятки археології, перебувають у державній власності або вилучаються (викуповуються) у державну власність в установленому законом порядку, за винятком земельних ділянок, на яких розташовуються пам'ятки археології - поля давніх битв.

Статтею 122 ЗК України визначено повноваження обласних та районних адміністрацій щодо розпорядження землями державної власності. Зокрема зазначено, що до повноважень обласних державних адміністрацій належить розпорядження земельними ділянками державної власності, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Згідно з пунктами 1, 6, 12 частини першої статті 6 Закону України «Про охорону культурної спадщини» до повноважень органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їхньої компетенції належить здійснення контролю за виконанням цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини; забезпечення захисту об'єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження; призначення відповідних охоронних заходів щодо пам'яток місцевого значення та їхніх територій у разі виникнення загрози їх руйнування або пошкодження внаслідок дії природних факторів або проведення будь-яких робіт.

Для здійснення вказаних функцій в Одеській обласній державній адміністрації функціонує Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини.

Відповідно до положення про Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини, затвердженого розпорядженням виконуючого обов'язки голови обласної державної адміністрації від 27.05.2019 № 647/А-2019, Департамент є структурним підрозділом Одеської обласної державної адміністрації та (1) реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини; (2) сприяє збереженню культурної спадщини; (3) здійснює контроль за виконанням Закону України «Про охорону культурної спадщини», інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини; (4) забезпечує встановлення режимів використання пам'яток місцевого значення, їхніх територій, зон охорони; (5) погоджує проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідно до вимог Земельного кодексу України; (6) погоджує відчуження або передачу пам'яток місцевого значення їхніми власниками чи уповноваженими ними органами іншим особам у володіння, користування або управління.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 «Про утворення військових адміністрацій» та Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Одеська обласна державна адміністрація припинила свої повноваження, які з 24.02.2022 та протягом дії воєнного стану, та 30 днів після його припинення чи скасування, здійснюються Одеської обласної військової адміністрації.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у районі, області військові адміністрації утворюються у разі нескликання сесії відповідно районної, обласної ради у встановлені законом строки або припинення їх повноважень згідно із законом, або для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку. У разі прийняття рішення про утворення районних, обласних військових адміністрацій їх статусу набувають відповідно районні, обласні державні адміністрації, а голови районних, обласних державних адміністрацій набувають статусу начальників відповідних військових адміністрацій.

Статтею 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про критичну інфраструктуру», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Таким чином, Одеська обласна військова адміністрація є органом, уповноваженим державою виконувати функції розпорядження земельними ділянками державної власності в межах повноважень.

Одночасно, Одеській міській раді, відповідно до ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до вказаних вище положень Одеська міська рада від імені територіальної громади міста Одеси є розпоряджається землею комунальної форми власності, в межах міста, та правом розпорядження земельними ділянками історико-культурного призначення державної форми власності на яких розташовані пам'ятка археології не наділено.

Таким чином, наявні підстави вважати, що службові особи Одеської міської ради зловживаючи службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для інших юридичних осіб, всупереч інтересам служби, які полягають у дотримані правового режиму користування землею та забезпеченні права власності українського народу на землю та археологічну пам'ятку, розташовану на ній, незаконно передали земельну ділянку державної форми власності в користування третім особам, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам та інтересам держави, в особі Одеської обласної військової адміністрації, яка є органом, уповноваженим державою реалізовувати державну політику у сфері охорони культурної спадщини та розпорядження земельними ділянками державної власності.

Положеннями ст.ст.2,7 КПК України визначені завдання кримінального судочинства, відповідно до яких, зміст і форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких зокрема відносяться: верховенство права, недоторканність права власності, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності.

Відповідно до положень ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Вказана норма узгоджується зі ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод, відповідно до якої будь-яке обмеження власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб'єкт, який ініціює таке обмеження повинен обґрунтувати свою ініціативу в контексті норм закону.

Наразі, для забезпечення дієвості та ефективності кримінального провадження, з метою проведення повного та всебічного дослідження обставин, наявна необхідність у проведенні огляду об'єкта - автомобільної стоянки за адресою: місто Одеса, вулиця Краснова, 4Б та земельної ділянки кадастровим номером 5110137300:51:010:0005.

Нерухоме майно за адресою: місто Одеса, вулиця Краснова, 4Б належить ТОВ «Екател авто» на праві власності.

Земельна ділянка за адресою: місто Одеса, вулиця Краснова, 4Б, з кадастровим номером 5110137300:51:010:0005, в силу закону належить державі в особі Одеської обласної військової адміністрації та перебуває у фактичному користуванні ТОВ «Екател авто».

Метою проведення огляду, зокрема є фіксація відомостей про порядок використання земельної ділянки, її якісні та технічні характеристики, площу тощо, що неможливо встановити проведенням інших слідчих дій. Доступ до земельної ділянки обмежений її власником - територія огороджена парканом, а також з огляду на наявність охорони вказаного об'єкта, проникнення на земельну ділянку без відповідного дозволу суду не виявляється можливим.

Також, з огляду на те, що в результаті вчинення злочину, можуть бути порушені права невизначеної кількості осіб, гарантовані ст.ст. 13, 14 Конституції України, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про які ідеться в клопотанні.

На підставі наведеного, з метою виявлення відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення та їх фіксації, для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, з метою проведення подальших необхідних слідчих дій та призначення експертиз, виникла необхідність у проведенні огляду земельної ділянки, а саме автомобільної стоянки за адресою: місто Одеса, вулиця Краснова, 4Б та земельної ділянки кадастровим номером 5110137300:51:010:0005, із залученням спеціалістів у сфері земельних відносин та охорони культурної спадщини.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання та просив його задовольнити з наведених у клопотанні підстав, зазначивши, що вільного доступу до земельної ділянки не має, оскільки вона огорожена парканом. Огляд необхідно провести із залученням спеціаліста для перевірки можливого пошкодження - земляних робіт.

Вислухавши пояснення прокурора, ознайомившись із матеріалами клопотання, слідчий суддя вважає що клопотання підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ст.233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.

Згідно ч.1 ст.237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей, документів та комп'ютерних даних. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи відповідно до вимог ч.2 цієї статті.

Відповідно до вимог ч.3 ст.237 КПК України для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.

Крім того вимогами ст.237 КПК України передбачено, що при проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу. Усі вилучені речі і документи підлягають негайному огляду і опечатуванню із завіренням підписами осіб, які брали участь у проведенні огляду. У разі якщо огляд речей і документів на місці здійснити неможливо або їх огляд пов'язаний з ускладненнями, вони тимчасово опечатуються і зберігаються у такому вигляді доти, доки не буде здійснено їх остаточні огляд і опечатування.

При огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, що не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, власником нерухомого майна за адресою: м.Одеса, вул.Краснова, 4Б є ТОВ «Екател авто».

Земельна ділянка за адресою: місто Одеса, вулиця Краснова, 4Б кадастровим номером 5110137300:51:010:0005, в силу закону належить державі в особі Одеської обласної військової адміністрації та перебуває у фактичному користуванні ТОВ «Екател авто».

Отже, враховуючи, що зазначена у клопотанні земельна ділянка розташована на території об'єкта археологічної спадщини - пам'ятки археології Курганної групи (Курганного могильника доби бронзи в Артилерійському парку, 2000 років до нашої ери), що підлягає державній охороні та її огляд має на меті виявлення відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення та їх фіксації, для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, з метою проведення подальших необхідних слідчих дій та призначення експертиз, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.233-236, 371, 372 КПК України, слідчий суддя-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора - задовольнити.

Надати дозвіл слідчому СВ відділу поліції №1 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 або слідчим, які включені до слідчої групи у кримінальному провадженні, прокурору Малиновської окружної прокуратури м.Одеси ОСОБА_3 або прокурорам, які включені до групи прокурорів у кримінальному провадженні, на проведення огляду об'єкта - автомобільної стоянки за адресою: місто Одеса, вулиця Краснова, 4Б та земельної ділянки з кадастровим номером 5110137300:51:010:0005.

Ухвала діє протягом одного місяця з дня постановлення ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1