Справа № 505/2253/25
Провадження № 2-а/505/115/2025
07.07.2025 місто Подільськ
Подільський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Івінського О.О.
при секретарі - Шершун О.О.,
за участі:
представника позивача - Вергелеса П.В.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) до ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ,-
05 липня 2025 року позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , в якому просить про затримання громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою забезпечення передачівідповідно до міжнародних договорів України про реадмісію на строк до шести місяців, а саме: до 03 січня 2026 року з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
В обґрунтування позову покликається на те, що 03 липня 2025 року о 10 год. 50 хв. на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) прикордонним нарядом «Прикордонний патруль», на відстані до 1000 метрів до лінії державного кордону, в районі проміжного прикордонного знаку №0481 було виявлено та затримано громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - Відповідач), який повторно протягом року здійснив незаконний перетин державного кордону України з Республіки Молдова в Україну поза пунктами пропуску через державний кордон України на напрямку с. Ближній Хутір (Республіка Молдова) - с. Олег (Україна), в районі прикордонного знаку №0483/08, в пішому порядку, без документів, що посвідчують його особу, чим порушив вимоги ст. 9 Закону України «Про державний кордон України», тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Відповідач був затриманий відповідно до ст. 263 КУпАП в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення.
Про затримання відповідача було повідомлено Консульство Республіки Молдова в місті Одеса.
В процесі його опитування встановлено, що він 03 липня 2025 року приблизно о 10.00 здійснив незаконний перетин державного кордону України з Республіки Молдова в Україну поза пунктами пропуску через державний кордон України на напрямку с. Ближній Хутір (Республіка Молдова) - с. Олег (Україна), з метою відвідування цивільної дружини та трьох неповнолітніх дітей, що проживають в с. Осинівка, Ширяївського району Одеської області, але був виявлений та затриманий прикордонниками. Додатково зазначив, що оригінали документів, які посвідчують його особу, знаходяться за адресою його проживання: Республіка Молдова, Аргєєвський р-н, с. Селешти, та у зв'язку з порушенням ним законодавства України з прикордонних питань йому було заборонено в'їзд в Україну до 2035 року, що може бути однією з причин незаконного перетинання кордону.
Згідно наявних баз даних НОМЕР_2 прикордонного загону, відповідач встановлений, як громадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , який вже затримувався за незаконне перетинання та спробу незаконного перетинання державного кордону України 14 листопада 2020 року близько 20 год. поза пунктом пропуску з Республіки Молдова в Україну в районі інформаційного знаку №603 на напрямку с. Нові Гояни (Республіка Молдова) - с. Федорівка (Україна), за його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді адміністративного арешту строком на 3 доби (Постанова Красноокнянського районного суду Одеської області від 19 листопада 2020 року у справі №506/743/20 (провадження3/506/434/20). Крім того, постановою Великомихайлівського районного суду Одеської області від 27 листопада 2024 року у справі №498/1974/24 (провадження №3/498/1435/24) ОСОБА_1 визнано винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 3400,00 гривень. У вищевказаній справі відповідач 22 вересня 2024 року о 17 год. 40 хв. на західній околиці н.п. Слов'яносербка, Роздільнянського району, Одеської області на відстані 500 метрів від лінії державного кордону України був затриманий при спробі незаконного перетину державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України на вихід з України в Республіку Молдова в районі проміжного прикордонного знаку 0474 на напрямку с. Слов'яносербка (Україна) - с. Ближній Хутір (Республіка Молдова) в пішому порядку, з документами, що посвідчують його особу, чим порушив вимоги ст. 9 Закону України «Про державний кордон України.
Особу відповідача було встановлено за наявною у позивача копією паспорту громадянина Республіки Молдова серії НОМЕР_3 , на ім'я « ОСОБА_2 ». Додатково в процесі ідентифікації та перевірочних заходів, відповідачем була надана копія закордонного паспорту громадянина Республіки Молдова серії НОМЕР_4 , на ім'я « ОСОБА_2 ».
Ухвалою Подільського міськрайонного суду Одеської області від 07 липня 2025 року провадження у справі відкрите, справу призначено до розгляду на 07 липня 2025 року.
Представник позивача - Вергелес П.В. у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з мотивів викладених у адміністративному позові та просив задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні проти позовних вимог не заперечував.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, щогромадянин Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , в пішому порядку, без документів що посвідчують його особу, 03 липня 2025 року о 10 год. 50 хв. на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) прикордонним нарядом «Прикордонний патруль», на відстані до 1000 метрів до лінії державного кордону, в районі проміжного прикордонного знаку №0481 повторно протягом року здійснив незаконний перетин державного кордону України з Республіки Молдова в Україну поза пунктами пропуску через державний кордон України на напрямку с. Ближній Хутір (Республіка Молдова) - с. Олег (Україна), в районі прикордонного знаку №0483/08. Своїми діями порушив вимоги ст. 9 Закону України «Про державний кордон України», тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Відповідач був затриманий відповідно до ст. 263 КУпАП в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення.
Про затримання відповідача було повідомлено Консульство Республіки Молдова в місті Одеса.
Постановою Красноокнянського районного суду Одеської області від 19 листопада 2020 року у справі № 506/743/20 (провадження № 3/506/434/20) ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП та накладного на нього адміністративне стягнення у вигляді адміністративного арешту строком на 3 доби. Згідно постанови, він 14 листопада 2020 року близько 20 год. здійснив незаконний перетин державного кордону України поза пунктом пропуску з Республіки Молдова в Україну в районі інформаційного знаку № 603 на напрямку с. Нові Гояни (Республіка Молдова) - с. Федорівка (Україна), чим порушив ст. 9 Закону України «Про державний кордон України». Він повертався з Республіки Молдова в Україну до дружини та дітей, але так як пункт пропуску був закритий, то вирішив перетнути кордон поза пунктом пропуску.
Постановою Великомихайлівського районного суду Одеської області від 27 листопада 2024 року у справі №498/1974/24 (провадження №3/498/1435/24) відповідача визнано винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 3400,00 гривень. Відповідно до якої, 22 вересня 2024 року о 17 год. 40 хв. на західній околиці н.п. Слов'яносербка, Роздільнянського району, Одеської області на відстані 500 метрів від лінії державного кордону України був затриманий при спробі незаконного перетину державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України на вихід з України в Республіку Молдова в районі проміжного прикордонного знаку 0474 на напрямку с. Слов'яносербка (Україна) - с. Ближній Хутір (Республіка Молдова) в пішому порядку, з документами, що посвідчують його особу, чим порушив вимоги ст. 9 Закону України «Про державний кордон України».
Особу ОСОБА_1 було встановлено за наявною у позивача копією паспорту громадянина Республіки Молдова серії НОМЕР_3 , на ім'я « ОСОБА_2 » та копією закордонного паспорту громадянина Республіки Молдова серії НОМЕР_4 , на ім'я « ОСОБА_2 ».
У відповідності до Угоди Позивачем прийнято рішення про реадмісію відповідача, про що направлено 04.07.2025 відповідний запит 02.1/7128-25.
Висновки підтверджуються матеріалами справи.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються громадянство, правосуб'єктність громадян, статус іноземців та осіб без громадянства.
Відповідно до п. 15-2 ст. 19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються прийняття та виконання рішень про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, затриманих під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
У відповідності до вимог п. 5 ст. 2 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» однією з основних функцій прикордонної служби України - участь у боротьбі з організованою злочинністю та протидія незаконній міграції на державному кордоні України та в межах контрольованих прикордонних районів. Частиною 1 статті 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що передача з України або прийняття в Україну іноземця або особи без громадянства здійснюється відповідно до міжнародного договору про реадмісію.
01 лютого 2019 року набрала чинності Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про реадмісію осіб від 06.10.2017 (далі-Угода) та Імплементаційний протокол про реалізацію цієї Угоди.
У відповідності до абзацу 2 статті 1 Угоди, реадмісія це - передавання компетентними органами держави запитуючої Сторони і приймання компетентними органами держави запитуваної Сторони в порядку, на умовах і з метою, передбаченими цією Угодою, осіб, які в'їхали або перебувають на території держави запитуючої Сторони з порушенням законодавства щодо перетину державного кордону і перебування іноземців та осіб без громадянства. Відповідно до пункту 1 статті 2 Угоди визначено, що компетентні органи держави запитуваної Сторони на запит компетентних органів держави запитуючої Сторони приймають назад осіб, які в'їхали на територію держави запитуючої Сторони або перебувають там з порушенням законодавства цієї держави щодо перетину державного кордону і перебування іноземців та осіб без громадянства, якщо встановлено, що ці особи є громадянами держави запитуючої Сторони і не набули громадянства іншої держави, або якщо по відношенню до цих осіб прийнято рішення про відмову в наданні громадянства держави запитуючої Сторони.
Процедура застосування реадмісії передбачена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 16.02.2015 №158 про затвердження Інструкції про порядок реалізації компетентними та уповноваженими органами України міжнародних угод про реадмісію осіб.
У відповідності до Угоди Позивачем прийнято рішення про реадмісію відповідача, про що направлено 04.07.2025 відповідний запит 02.1/7128-25.
Проведення заходів реадмісії з будь-якою договірною Стороною передбачає ряд організаційних заходів, які включають процедуру ідентифікації особи, обмін інформацією між сторонами та сам процес передачі особи від одного компетентного органу до другого компетентного органу. Вказані заходи не можливо провести без застосування обмеження волі особи, відносно якої застосовується реадмісія.
Станом на момент звернення з цим позовом від Молдовської Сторони не отримана відповідь на запит про реадмісію, у зв'язку з чим Позивач і звертається з цим позовом для затримання Відповідача з метою його забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
У відповідності до ч. 1 ст. 289 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; 2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією; 4) зобов'язання внести заставу.
Так, статтею 20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію. Статтею 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 13) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
У відповідності до ч. 1 ст. 271 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-289 цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення. Враховуючи, що у Відповідача відсутні відповідні документи, що дають право на перебування в Україні, а також враховуючи, що у нього відсутнє джерело доходу на території України, відсутня інформація про родичів, Позивач вважає необхідним звернутися до суду про його затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
Згідно з п. 18 ст. 289 КАС України на час розгляду судом першої та апеляційної інстанцій справи по суті позовних вимог і до набрання рішенням суду законної сили іноземець або особа без громадянства утримується у спеціально обладнаному для таких цілей приміщенні органу (підрозділу) охорони державного кордону, органу Служби безпеки України, який її затримав, або у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
У відповідності до п. 19 ст. 289 КАС України за подання до адміністративного суду позовних заяв та апеляційних скарг у справах, визначених цією статтею, судовий збір не сплачується.
Згідно з ст. 160 КАС України Позивач підтверджує те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого Відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для затримання та поміщення відповідача до пункту тимчасового перебування іноземців, оскільки судом встановлено належні та дійсні підстави для подальшого видворення відповідачки за межі території України, а тому позовна заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
У відповідності до п. 19 ст. 289 КАС України за подання до адміністративного суду позовних заяв та апеляційних скарг у справах, визначених цією статтею, судовий збір не сплачується.
Керуючись ч. 2 ст. 29 Конституції України, ч. 2 ст. 14, ч. 1 ст. 15 та ст.ст. 29, 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 12, 20, 55, 59, 60, 160, 161, 168, 245, 257, 289, 372 КАС України, -
Позовні вимоги задовольнити.
Затримати громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію на строк до шести місяців, а саме: до 03 січня 2026 року з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Рішення суду звернути до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду в десятиденний строк з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення складено 07 липня 2025 року.
Суддя О.О. Івінський