Справа № 484/3728/25
Провадження № 2-о/484/145/25
09 липня 2025 року м. Первомайськ
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Маржиної Т.В.,
за участю секретаря судового засідання - Ткаченко К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Первомайський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -
ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Бойченко І.О. звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті її матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території в с-щі Сартана Маріупольського району Донецької області.
Заява мотивована тим, що ОСОБА_2 на момент своєї смерті проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 вона померла внаслідок набряку легень та ішемічної хвороби серця, у зв'язку з чим 24.05.2025 року Маріупольським міським відділом записів актів цивільного стану Управління РАЦС днр було видано довідку про смерть № С-03323 та свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , де зазначено місцем її смерті: с-ще Сартана, м. Маріуполь, днр, рф. Станом на день смерті останньої, с-ще Сартана Маріупольського району Донецької області відносилося до тимчасово окупованої території. За таких обставин неможливе здійснення реєстрації смерті матері заявниці на території України та отримання свідоцтва про смерть, встановленого Україною зразка.
Ухвалою суду від 09.07.2025 року прийнято заяву до розгляду, відкрито провадження в цивільній справі окремого провадження та призначено справу до судового розгляду.
Заявниця та її представник ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилися. Представник надала заяву, в якій просила розглядати справу в її та заявниці відсутність.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, надіслав на електронну пошту суду заяву, в якій просив справу слухати без його участі та прийняти рішення на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Згідно до свідоцтва про смерть, виданого 24.05.2025 року Маріупольським міським відділом записів актів цивільного стану Управління РАЦС днр серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок набряку легень та ішемічної хвороби серця в с-щі Сартана, м. Маріуполь, днр, рф, про що зроблений відповідний актовий запис № 170259930001801473009.
Зазначені обставини також підтверджуються копією довідки про смерть № С-03323, виданої 24.05.2025 року Маріупольським міським відділом записів актів цивільного стану Управління РАЦС днр, у якій зазначено причиною смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , набряк легень та ішемічну хворобу.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 24.08.1964 року Приморською селищною радою Володарського району Донецької області, батьками ОСОБА_1 зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .
Тобто, заявниця є рідною донькою ОСОБА_2 .
Відповідно до ч.1 ст. 17 закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, указом президента України № 64/2022, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, дію якого було продовжено і який триває до теперішнього часу.
Згідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами), Молочанська міська територіальна громада Запорізької області з 26.02.2022 являється територією України, тимчасово окупованою Російською Федерацією.
Статтею 9 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Разом з тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження та смерті особи на тимчасово окупованій території України необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Lоizidou v. Тиrкеу», «Сургus v. Тиrкеу»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Моzег v. thе Republic of Moldova and Russia», «Ilasси аnd Оthers v. Моldovа and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia casе), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони.
Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 213 ЦПК України щодо повного і всебічного зясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
Виходячи з вищезазначеного, суд вважає, що ОСОБА_1 , як донька померлої ОСОБА_2 , має право звернутись із даною заявою. Факт смерті останньої підтверджується свідоцтвом про її смерть та довідкою про смерть.
Встановлення факту смерті породжує юридичні наслідки, тобто від нього залежить виникнення особистих чи майнових прав заявниці. Чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення, ніж за рішенням суду. Заявниця не має іншої можливості одержати документ, який посвідчує факт смерті матері, що має юридичне значення. Отже існують всі підстави для задоволення заяви.
Таким чином, враховуючи, що заінтересована особа проти задоволення заяви не заперечує, суд приходить до висновку про те, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 3, 12, 13, 81, 200, 206, 259, 263, 264, 265, 315, 317 ЦПК України, суд, -
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті на тимчасово окупованій території України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жіночої статі, громадянки України, уродженки м. Маріуполь Донецької області, Україна, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території в с-щі Сартана Маріупольського району Донецької області, Україна.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про учасників справи:
Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Первомайський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), код ЄДРПОУ 33201223, адреса: вул. Грушевського, 1/40, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213.
Повний текст судового рішення виготовлено 09 липня 2025 року.