Постанова від 09.07.2025 по справі 352/1326/25

Справа № 352/1326/25

Провадження № 3/352/604/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2025 рокум. Івано-Франківськ

Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Кузьменко С.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення

ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , РПОКПП: НОМЕР_1 , не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1

до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 184 кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

1.Зміст протоколу про адміністративне правопорушення:

Інспектором ювенальної поліції Івано-Франківського районного управління ГУНП в Івано-Франківської області поліції Зорій М.В. 20 травня 2025 року складено протокол про адміністративне правопорушення за наступних обставин:

ОСОБА_1 неналежним чином виконує свої батьківські обов'язки відносно свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: 20 травня 2025 року близько 16:40 годин по вулиці Данила Галицького, 3 в селі Черніїв перебувала у стані алкогольного сп?яніння, що виражалося у нечіткій вимові, запаху з порожнини рота та агресивній поведінці у присутності малолітнього сина.

Згідно протоколу про адміністративні правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною першою статті 184 кодексу України про адміністративні правопорушення.

2.Рух провадження

09 червня 2025 року протокол про адміністративне правопорушення із доданими матеріалами надійшов до Тисменицького районного суду для розгляду по суті та розгляд справи призначено на 24 червня 2025 року.

24 червня 2025 року розгляд справи відкладено на 09 липня 2025 року, в зв'язку із неявкою ОСОБА_1

09 липня 2025 року ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась.

Стаття 184 кодексу України про адміністративні правопорушення відповідно до частини другої статті 268 кодексу України про адміністративні правопорушення НЕ належить до переліку статей, при розгляді справ за якими присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.

За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 була належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, вона своїми правами на захист та участь в судовому засіданні не скористалася, її присутність при розгляді справи не є обов'язковою, суддя вважає можливим розглянути справу по суті за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

3.Докази, досліджені під час судового розгляду:

3.1 Письмові докази, надані особою, уповноваженою на складання протоколу:

Протокол про адміністративне правопорушення:

Згідно із текстом протоколу, 20 травня 2025 року близько 16:40 годин по вулиці Данила Галицького, 3 в селі Черніїв ОСОБА_1 перебувала у стані алкогольного сп?яніння, що виражалося у нечіткій вимові, запаху з порожнини рота та агресивній поведінці у присутності малолітнього сина.

Матеріальну шкоду правопорушенням не завдано. Потерпілих нема.

ОСОБА_1 відмовилась від надання пояснень.

Копія рапорту

Згідно із текстом рапорту, 20 травня 2025 року о 16:51 годин надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 20 травня 2025 року о 16:51 годин за адресою: Івано-Франківський район село Черніїв, вулиця Данила Галицького будинок 3, працівник служби у справах дітей повідомила про те, що ОСОБА_1 до якої навідалися з перевіркою перебуває в стані сп?яніння, погрожує фізичною розправою палицею. Поводить себе агресивно.

Рапорт

Згідно із текстом рапорту, 20 травня 2025 року близько 16:30 годин, під час комісійного обстеження спільно із ССД виконавчого комітету Івано-Франківської обласної ради, в селі Черніїв, по вулиці Данила Галицького, 3, Івано-Франківської МТГ, перевірялося сім'ю ОСОБА_1 , в якої на вихованню знаходиться малолітній син ОСОБА_2 ,

ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_1 , не впустила до приміщення будинку в якому проживає її малолітній син, через що спілкувались у дворі будинку, також в останньої були явні ознаки алкогольного сп?яніння, а саме не чіткою вимовою, нечітка хода, запах з порожнини рота та агресивна поведінка, у зв'язку із чим працівниками ССД було викликано додатковий наряд поліції. В подальшому малолітній ОСОБА_2 , 2013 р.н., вийшов на вулицю та працівниками ССД було прийнято рішення, щодо вилучення дитини з місця проживання оскільки матір останнього перебуває в стані алкогольного сп?яніння та не в змозі належним чином доглядати за малолітнім. Також в будинку перебував співмешканець ОСОБА_3 , а саме гр. ОСОБА_4 , 1963 р.н., в якого також були ознаки алкогольного сп?яніння та поводив себе агресивно.

Малолітнього ОСОБА_2 доставлено до центру соціальної підтримки та сімей Івано-Франківської міської ради.

Акт про доставлення дитини

Згідно із текстом акту, 20 травня 2025 року інспектор сектору ЮП відділу превенції Івано-Франківського РУП Зорій М.В. до Центру соціальної підтримки дітей та сімей Івано-Франківської міської ради доставлено малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку із тим, що матір перебувала в стані алкогольного сп?яніння та у зв'язку із неможливістю влаштувати дитину до дитячого закладу.

Акт прийому сім'ї до Центру від 20 травня 2025 року

Згідно із текстом акту, директор ОСОБА_5 прийняв від інспектора СЮП ВП Івано-Франківського РУП Зорій М.В. дитину: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв'язку із залишенням дитини без батьківського нагляду.

Пояснення ОСОБА_6 від 26 травня 2025 року

ОСОБА_6 , пояснила, що 20 травня 2025 року їй повідомили, що в ліцеї №16 в місті Івано-Франківську навчається ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Під час телефонної розмови з його матір'ю, ОСОБА_1 , остання виражалась нечітко, можливо перебувала в стані алкогольного сп?яніння, у зв'язку із чим ССД було вирішено навідатись до них за місцем їх проживання.

Близько 16:40 годин прибувши в АДРЕСА_1 , двері будинку відчинила ОСОБА_3 , яка з вигляду перебувала у стані алкогольного сп?яніння. В неї було порушення координації рухів, незрозуміла вимога, агресивна поведінка.

У зв'язку із агресивною поведінкою ОСОБА_1 було викликано наряд поліції та прийнято рішення про вилучення дитини із сім'ї до КЗ «Центр соціальної підтримки та сімей Івано-Франківської міської ради».

ОСОБА_2 повторно перебуває на обліку у служби у справах дітей, у зв'язку із ухиленням матері від виконання батьківських обов'язків.

Копія паспорта ОСОБА_1

Акт проведення оцінки рівня безпеки дитини

Згідно із висновком, рівень безпеки дитини-небезпечний, необхідно вжити негайно дії у межах сім'ї. Дитину тимчасово вилучено.

Фото, на яких зображений ОСОБА_2 , вдома та в закладі

4.Опис обставин, установлених під час розгляду справи та висновки суду

У відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення суддя оцінює докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

При цьому суддя вважає, що на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, розповсюджуються такі ж гарантії, як і на осіб, що притягаються до кримінальної відповідальності, зокрема норми частин третьої статті 62 Конституції України та частини четвертої статті 17 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Частиною першою статті 251 кодексу України про адміністративні правопорушення обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів по адміністративні правопорушення, в даному випадку на посадових осіб Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області.

За результатами дослідження доказів у справі суддя приходить до висновку, що у діях ОСОБА_7 відсутній склад правопорушення, передбаченого частиною першою статті 184 кодексу України про адміністративні правопорушення.

Так, в відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення суддя оцінює докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідно, під час розгляду справи Суду необхідно, серед іншого, встановити, чи наявний в діях особи, яка притягається до відповідальності, склад адміністративного правопорушення, за який передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно частини першої статті 184 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.

Відповідно, під час розгляду справи має бути надана відповідь на наступні питання:

1.В чому полягало ухилення (яке може виразитись у формі дій або бездіяльності)

2.Якою нормою права встановлено обов'язки, від яких ухилилась особа

3.Від яких конкретно обов'язків: щодо забезпечення необхідних умов життя, або навчання або виховання, ухилилась особа

У відповідності до частини першої статті 251 кодексу України про адміністративні правопорушення обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів по адміністративні правопорушення, в даному випадку на посадових осіб Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області

В протоколі, складеному уповноваженою посадовою особою, вказано, що ОСОБА_1 неналежним чином виконує свої батьківські обов'язки відносно свого малолітнього сина, а саме перебувала у стані алкогольного сп?яніння, що виражалося у нечіткій вимові, запаху з порожнини рота та агресивній поведінці у присутності малолітнього сина.

Таким чином, в протоколі не зазначено, що ОСОБА_1 ухилялась від виконання своїх обов'язків, в той час як за неналежне виконання батьками своїх обов'язків не передбачена відповідальність за статтею 184 КУпАП.

Крім того, диспозиція статті 184 кодексу України про адміністративні правопорушення є відсилочною до інших норм, оскільки нею передбачена відповідальність за ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків.

Таким чином, під час розгляду справи необхідно встановити, яким саме законодавством встановлені певні обов'язки.

Відповідно до пункту 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.1995 № 1376 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема, у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП , за якою складено протокол).

В порушення означених вимог законодавства, посадовою особою, якою складено протокол про адміністративне правопорушення, не конкретизовано яким саме законодавством передбачені обов'язки, про порушення яких складено протокол стосовно ОСОБА_1 .

Зокрема, статтею 150 Сімейного кодексу України на батьків покладено обов'язки виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; Батьки зобов'язані поважати дитину.

Згідно Статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Однак в протоколі не зазначено які саме з цих або інших обов'язків не виконано ОСОБА_1 та в матеріалах справи не міститься доказів, що перебування її в стані сп'яніння чи агресивна поведінка свідчить саме про її ухилення від виконання батьківських обов'язків.

Суд розглядає справу в межах складених протоколів про адміністративне правопорушення, в зв'язку із чим не вирішує питання щодо наявності або відсутності в діях ОСОБА_1 складу іншого правопорушення внаслідок перебування її в стані алкогольного сп'яніння чи агресивної поведінки у присутності малолітнього сина.

висновки суду щодо кваліфікації дій ОСОБА_1 .

На підставі викладеного, в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення за частиною першою статті 184 кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до статті 284 кодексу України про адміністративні правопорушення при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу, виноситься постанова про закриття справи.

В зв'язку із викладеним, керуючись статтями 252, 283-285,294 кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вимог частини першої статті 184 кодексу України про адміністративні правопорушення закрити в зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Сергій КУЗЬМЕНКО