Справа № 147/973/25
Провадження № 3-в/147/18/25
09 липня 2025 року с-ще Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Борейко О. Г. , розглянувши клопотання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , жителя: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, про відстрочку виконання постанови Тростянецького районного суду Вінницької області від 18 червня 2025 року у справі №147/973/25 про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу, -
01 липня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду із клопотанням, в якому просить відстрочити виконання постанови Тростянецького районного суду Вінницької області від 18 червня 2025 року у справі №147/973/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124, ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в частині стягнення штрафу в розмірі 17000 гривень строком на шість місяців. Клопотання мотивує тим, що на даний час немає можливості сплатити всю суму відразу. Зазначає, що він має скрутне матеріальне становище, на підтвердження чого надає довідку про доходи; довідку про перебування на військовій службі.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак у поданому клопотанні просив розглядати його без його участі.
Дослідивши матеріали справи, суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так, постановою Тростянецького районного суду Вінницької області від 18 червня 2025 року у справі №147/973/25 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124 КУпАП та ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення; застосовано до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, які стягнути на рахунок - UA418999980313080149000002001, ГУК у Вінницькій обл./Він.обл/21081300, код ЄДРПОУ 37979858, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік; стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (рахунок - UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова набрала законної сили 01.07.2025.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до положень ст. 298 КУпАП, постанова про накладання адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно зі статтею 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч.1 ст.307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби на місцем проживання правопорушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного в постанові про стягнення штрафу (ст.308 КУпАП).
За приписами ст.304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Положеннями ч.2 ст.301 КУпАП визначено, що відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Частиною 1 статті 33 даного Закону передбачене право особи за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Зі змісту вказаної норми слідує, що підставою вирішення судом питання про відстрочку або розстрочку виконання є наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно із постановою Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 №14 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження» під час вирішення заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).
Верховний Суд у своїй постанові від 21.02.2019 справа №2-54/08 під час розгляду питання про відстрочення виконання судового рішення вказав, що відстрочка виконання рішення суду - це відтермінування у часі належного строку виконання рішення суду в цілому. Надання відстрочки судом полягає у визначенні нової конкретної, більш пізньої ніж первинна, дати, з настанням якої й після завершення строку відстрочки рішення має бути виконано повністю. Під час розгляду заяв щодо відстрочки виконання рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому; наявність підстави для відтермінування має бути доведена боржником. Строки такого відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку до повного виконання рішення суду. Надання відстрочки виконання рішення суду не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника.
Отже, відстрочка виконання рішення суду може бути надана у виняткових випадках, що обумовлюють об'єктивні ускладнення при виконанні судового рішення наявність яких робить його виконання неможливим, які суд визначає, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.
Заявником надано докази на підтвердження свого матеріального становища.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є військовослужбовцем та проходить військову службу в лавах Збройних Сил України, внаслідок чого отримує заробітну плату, розмір якої, з урахуванням потреб військовослужбовця у період воєнного стану, введеного на території України, необхідних як для виконання покладених на нього обов'язків по захисту суверенітету та територіальної цілісності Батьківщини, так і для повсякденних потреб, на даний час є недостатнім. Як вбачається з довідки про доходи №36 від 24.06.2025 виданої старшому солдату ОСОБА_1 про те, що він дійсно проходить військову служба у військовій частині НОМЕР_2 з 25.02.2022 і його дохід у березні 2025 року склав 3466,43 грн, а у квітні і травні 2025 року по 750 грн.
З урахуванням викладеного, враховуючи те, що ОСОБА_1 має бажання сплатити штраф, але не має можливості сплатити його одним платежем у встановлений ст.307 КУпАП термін у зв'язку з скрутним матеріальним становищем, оскільки проходить військову службу, суддя вважає за можливе відстрочити ОСОБА_1 виконання постанови суду від 18.06.2025, суду в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу на 6 (шість) місяців до 09.01.2026 включно, без встановлення графіку щомісячних платежів, що є достатнім строком для виконання судового рішення. Цей строк, на думку судді, в умовах несення служби заявником є необхіним і достатнім для сплати штрафу.
Відповідно до ч.1 ст.303 КУпАП у разі відстрочки виконання постанови відповідно до ст. 301 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Керуючись ст. 129-1 Конституції України, ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 298, 301, 303, 304, 305 КУпАП, суддя
Клопотання ОСОБА_1 про відстрочення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу - задовольнити.
Відстрочити виконання постанови Тростянецького районного суду Вінницької області від 18.06.2025 у справі №147/973/25 в частині сплати штрафу у розмірі 17000 грн (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) на строк тривалістю шість місяців, який обчислюється з дня наступного за днем ухвалення цієї постанови, тобто до 09.01.2026 включно.
Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку відстрочки, тобто до 09.01.2026
Після спливу строку, на який відстрочено виконання постанови, у разі несплати штрафу особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, постанову звернути до примусового виконання у загальному порядку.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. Г. Борейко