65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"03" липня 2025 р. м. Одеса Справа № 916/3889/23
Господарський суд Одеської області у складі:
судді В.С. Петрова
при секретарі судового засідання О.В. Ващенко
за участю представників:
від позивача - Верхацький І.В.,
від відповідача - Рябошапка Р.А., Єршов О.Є.,
від третіх осіб:
1) Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" - не з'явився,
2) Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" - Бень В.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б", за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" про стягнення 612998,31 грн., -
У вересні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" звернулось з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б", в якому товариство просило суд стягнути з відповідача на користь позивача борг у розмірі 612998,31 грн., з яких: основний борг - 408780,41 грн., пеня - 60365,11 грн., 3% річних - 18344,71 грн. та інфляційні втрати - 125508,08 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.07.2017 № 880 здійснює ліцензійне постачання природного газу на території України. За результатами державного конкурсу та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 917-р Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" визначено постачальником "останньої надії" на ринку природного газу.
Відповідно до п. 26 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" постачальник "останньої надії" - визначений Кабінетом Міністрів України, постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.
Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу.
Заявник звертає увагу, що постачальник "останньої надії" визначається Кабінетом Міністрів України строком на три роки за результатами конкурсу, проведеного у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Позивач зазначає, що у зв'язку з відсутністю постачання природного газу іншим постачальником оператором газотранспортної системи (далі - оператор ГТС) за участю операторів газорозподільних систем (далі - оператори ГРМ) об'єми природного газу, спожитого Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" з 02.12.2021 по 31.12.2021 автоматично включено до портфеля постачальника "останньої надії" - Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", і відповідно, спожитий природний газ віднесено до об'ємів, поставлених позивачем.
За ствердженнями позивача, факт включення відповідача до реєстру споживачів постачальника "останньої надії" та віднесення газу, спожитого відповідачем, до портфеля постачальника "останньої надії" підтверджується: листом оператора ГТС від 31.01.2023 № ТОВВИХ-23-1169 та інформацією щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом НОМЕР_1; інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" від оператора ГРМ; відомостями з інформаційної платформи Оператора ГТС щодо споживача з ЕІС- кодом НОМЕР_1.
При цьому позивач вказує, що 24.12.2019 р. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову № 3011 "Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ "Оператор ГТС України" на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу Товариству з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (03065, м. Київ, проспект Гузара Любомира. 44; код СДРПОУ 42795490).
Отже, як зазначає позивач, суб'єкти ринку природного газу користуються ресурсами інформаційної платформи, адміністратором якої є Оператор ГТС.
Також позивач зауважує, що інформаційна платформа має бути доступною всім суб'єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій, пов'язаних із укладанням угод за короткостроковими стандартизованими продуктами, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом.
Наразі позивач додає, що для вчинення вищезазначених дій веб-додаток інформаційної платформи має бути доступним у мережі Інтернет цілодобово, сім днів на тиждень, (пункт 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС).
Таким чином позивач вказує, що він, як суб'єкт ринку природного газу, має право доступу до Інформаційної платформи у межах прав на перегляд відображених відомостей.
Разом із цим позивач зазначає, що відповідно до п. 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС оператори газорозподільних систем, оператор газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) протягом трьох діб зобов'язані надати постачальнику "останньої надії" через інформаційну платформу інформацію щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії", за формою оператора газотранспортної системи, погодженою регулятором. Інформація скріплюється електронним підписом уповноваженої особи оператора газорозподільної системи/оператора газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) та повинна містити:
- ЕІС-код споживача або ЕІС-код точки комерційного обліку споживача:
- прізвище, ім'я, по батькові (для побутових споживачів);
- назву та ЄДРГІОУ (для споживачів, що не є побутовими);
- поштову адресу об'єкта споживача.
Відповідно до пункту 1 розділу VI Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 2496 від 30.09.2015р., договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" укладається у випадках, передбачених пунктом 3 розділу VI. з урахуванням вимог статей 205.633, 634, 641, 642 ЦК України шляхом публічної оферти постачальника "останньої надії" та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника. Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" не потребує двостороннього підписання. Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з дня. визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
Як вказує позивач, типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" затверджений постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2501. При цьому позивач додає, що відповідно до підпункту 4.2 розділу IV договору об'єм (обсяг) постачання та споживання природного газу Споживачем за розрахунковий період визначається за даними оператора ГРМ за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних Оператора ГТС та доведені споживачу оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Також позивач зауважує, що б'єм (обсяг) спожитого споживачем природного газу передається оператором ГРМ в інформаційну платформу оператора TTC та використовується постачальником для розрахунку вартості спожитого природного газу.
Відтак, позивач вказує, що проводить нарахування вартості спожитого Споживачем природного газу виключно на підставі даних Оператора Г РМ про об'єм (обсяг) розподіленого/спожитого Споживачем природного газу, які отримує в процесі доступу до інформаційної платформи оператора TTC. Вартість природного газу визначається шляхом множення об'ємів природного газу, на ціну природного газу, визначену відповідно до встановленого тарифу. Ціна природного газу (з урахуванням ПДВ) відповідно до умов договору опублікована на сайті позивача за посиланням https://gas.ua/Lik/business/news/pon-archive-price.
Разом з цим позивач зазначає, що відповідно до п. 4.4 договору постачальник зобов'язаний надати споживачу рахунок на оплату природного газу за цим договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між постачальником і споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо, якщо сторонами це окремо обумовлено).
Позивач зауважує, що на виконання вказаного пункту останнім направлялись на адресу відповідача відповідні рахунки на оплату поставленого природного газу, однак останнім такі рахунки були проігноровані.
Крім цього, позивач додає, що порядок здійснення оплати визначений п. 4.4 договору, яким передбачено, що споживач зобов'язаний оплатити вартість спожитого ним природного газу до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу.
Отже, як вказує позивач, всі відносини між споживачем та постачальником після укладання договору регулюються Цивільним кодексом та іншими нормативними актами, а саме, Законом України "Про ринок природного газу", Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015р. № 2496, Типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 р. № 2501.
Як зазначає позивач, останнім було виконано в повному обсязі взяті на себе зобов'язання відповідно до договору у строк та порядок, передбачений договором, належним чином та в повному обсязі.
Наразі позивач зауважує, що у грудні 2021 р. позивач поставив відповідачу природний газ в об'ємі 7,57200 тис.куб.м. на суму 408780,41 грн., проте відповідач не здійснив оплату за поставлений газ.
Таким чином, за ствердженнями позивача, у відповідача перед позивачем сформувалася заборгованість за спожитий природній газ на суму 408780,41 грн. Також з урахуванням суми та строку прострочення сплати основного боргу відповідача перед позивачем за договором, розмір нарахованої позивачем пені за неналежне виконання відповідачем умов договору складає 60365,11 грн. (період нарахування з 01.02.2022 по 31.07.2022).
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.09.2023 (суддя Бездоля Ю.С.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/3889/23; визначено здійснювати розгляд справи у порядку загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 29.09.2023 об 11:15 год.
27.09.2023 до господарського суду від Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" надійшла зустрічна позовна заява до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (вх. № 4762/23), в якій позивач за зустрічним позовом просить суд визнати Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" від 07.09.2021, укладений між Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", таким, що втратив чинність 30.10.2021 р.
В обґрунтування зустрічного позову Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" зазначає, зокрема, що чинність договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" відраховується з дня, визначеного інформаційною платформою Оператора ГТС днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів, тобто, з 07.09.2021, а отже, на думку заявника договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" припинив свою дію 30.10.2021 (в останній день календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу) та не може бути повторно укладений між сторонами в силу прямої законодавчої заборони.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.10.2023 прийнято зустрічну позовну заяву Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" про визнання договору таким, що втратив чинність, до спільного розгляду з первісним позовом та об'єднано зустрічний позов в одне провадження з первісним позовом у справі № 916/3889/23; підготовче засідання у справі № 916/3889/23 призначено на 20.10.2023 об 11:30 год.; залучено Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача за зустрічним позовом.
У підготовчому засіданні 09.11.2023 судом у протокольній формі частково задоволено заяву за вх. № 37508/23 від 20.10.2023 та винесено ухвалу в порядку ст. 50 ГПК України, якою залучено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057 м. Київ, вул. Сім?ї Бродських, 19; код ЄДРПОУ 39369133) та Хаджибейську районну адміністрацію Одеської міської ради (65078, м. Одеса, вул. Генерала Петрова, буд. 22; код ЄДРПОУ 6303175) до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача за зустрічним позовом, оскільки рішення у справі може вплинути на їх права або обов'язки; в решті заяви відмовлено.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 28.02.2024 (суддя Бездоля Ю.С.) позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" задоволено частково; стягнуто з ОСББ "Скісна-78Б" на користь ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" 56184,24 грн. вартості спожитого природного газу у грудні 2021 року та 842,56 грн. витрат по сплаті судового збору; в решті первісних позовних вимог відмовлено; у задоволенні зустрічного позову Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" відмовлено повністю.
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду Одеської області від 29.10.2024 у справі № 916/3889/23 рішення Господарського суду Одеської області від 28.02.2024 залишено без змін.
Постановою Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 22.01.2025 постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 29.10.2024 та рішення Господарського суду Одеської області від 28.02.2024 у справі № 916/3889/23 в частині розгляду позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" про стягнення 612998,31 грн. скасовано та в цій частині справу № 916/3889/23 направлено на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.02.2025 справу № 916/3889/23 передано на розгляд судді Петрова В.С.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 14.02.2025 р. суддею Петровим В.С. прийнято справу № 916/3889/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" до ОСББ "Скісна-78Б", за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" про стягнення 612998,31 грн. до свого провадження та призначено підготовче засідання на 04.03.2025 р. об 11:30 год.
28.02.2025 р. від ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або щодо розгляду справи без участі представника позивача (вх. № 6663/25), відповідно до якої представник просить суд задовольнити заяву представника позивача про участь у судовому засіданні по справі № 916/3889/23 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду; провести судове засідання по справі № 916/3889/23, що призначене на 04.03.2025 об 11 год. 30 хв., в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів; у випадку неможливості провести судове засідання в режимі відеоконференції та керуючись ст. ст. 42, 202, 226 ГПК України позивач просить суд розглядати справу № 916/3889/23 без участі представника позивача за наявними в справі матеріалами.
28.02.2025 р. від ОСББ "Скісна-78Б" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшло клопотання про витребування доказів (вх. № 6706/25), відповідно до якого представник відповідача просить суд витребувати від ТОВ "ГК "Нафтогаз України" належним чином посвідчену копію примірнику Типового договору постачальника "останньої надії" для виробника теплової енергії, який є об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків.
03.03.2025 р. від ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" через підсистему "Електронний суд" ЄСТІС до господарського суду надійшла заява-уточнення до заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду або щодо розгляду справи без участі представника позивача (вх. № 6797/25), згідно з якою представник просить суд провести судове засідання по справі № 916/3889/23, що призначене на 04.03.2025 об 11 год. 30 хв., а також усі наступні судові засідання в режимі відеоконференції для позивача поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 03.03.2025 р. задоволено заяви ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" про участь у підготовчому засіданні суду по справі № 916/3889/23, яке призначене на 04 березня 2025 р. об 11:30 год., та в усіх наступних засіданнях суду в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням системи відеоконференцзв'язку ЄСІТС (ВКЗ).
Також 03.03.2025 від Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшли додаткові письмові пояснення (вх. № 6923/25), в яких відповідач вказує наступне. Так, відповідач зазначає, що на думку ОСББ "Скісна-78Б" суд має перевірити на відповідність нормативно-правовим актам в сфері газопостачання наступні обставини:
- правові підстави для внесення споживача до реєстру постачальника "останньої надії" в період з 02.11.2021 по 31.12.2021 року;
- наявність споживача в реєстрі постачальника "останньої надії" в періоді, що передував такому внесенню (з 07.09.2021 по 31.10.2021 року);
- які правові наслідки передбачені законодавством для споживача, у якого відсутній діючий постачальник після закінчення граничного строку дії публічного договору з постачальником "останньої надії";
- строк початку дії публічного договору з постачальником "останньої надії" (з 07.09.2021) та його закінчення (31.10.2021 року);
- періодичність укладення публічного договору з постачальником "останньої надії" (раз на календарний рік або "автоматично" кожні 60 діб);
- відповідність змісту публічного договору з постачальником "останньої надії" такій категорії споживача, як ОСББ;
- наявність чи відсутність повідомлення постачальником "останньої надії" споживача про внесення його до реєстру постачальника в період з 02.11.2021 по 31.12.2021 року та належних доказів його відправлення споживачу;
- законність застосування до споживача ціни на природний газ за формулою, наведеною в пункті 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії", затвердженого постановою КМУ від 30.09.2015 року № 809 у протиріччі з абзацем 3 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу", чинним з 01.12.2021 року в редакції Закону № 1850-IX від 02.11.2021 року;
- наявність правових підстав для застосування до правовідносин сторін реституції за ціною на природний газ, встановленої для такої категорії споживачів постачальнику ТОВ "ГК "Нафтогаз України" постановою КМУ станом на 2024-2025 роки;
- дослідити судові рішення, якими набрано законної сили по справам № 916/3886/23, № 916/3888/23 на наявність преюдиціальних обставин, які не підлягають доказуванню сторонами у даній справі;
- наявність укладеного договору споживача з діючим постачальником ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" в період з 01.12.2021 по 31.12.2021 року або спростування судом презумпції правочину.
Стосовно строку початку дії публічного договору відповідач зазначає, що 20.05.2021 року втратила чинність Постанова КМУ № 867 від 19.10.2018 року та затверджене нею Положення про покладення спеціальних обов'язків на Акціонерне товариство "Національна Акціонерна компанія "Нафтогаз України" для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу. При цьому відповідач вказує, що згідно довідки, наданої позивачем, про об'єми поставленого ТОВ "ГК "Нафтогаз України" природного газу зазначені наступні періоди реєстрації споживача ОСББ "Скісна-78Б" (ЕІС-код 56ХQ000110PL4300К) в реєстрі постачальника "останньої надії": з 07.09.2021 по 31.10.2021 року, з 02.11.2021 по 31.12.2021 року, з 02.01.2022 по 28.02.2022 року, з 02.01.2022 по 28.02.2022 року, з 02.03.2022 по 30.04.2022 року, з 02.05.2022 по 02.07.2022 року, з 01.09.2022 по 30.10.2022 року, з 01.11.2022 по 30.12.2022 року, з 01.01.2023 по 26.02.2023 року. Між тим, як вказує відповідач, обсяги споживання дорівнюють: з 07.09.2021 року по 31.10.2021 року - 0,00 м.куб, з 02.11.2021 по 30.11.2021 року - 0,00 м.куб; з 01.12.2021 по 31.12.2021 року - 7572,00 м.куб.
Також відповідач зазначає, що в матеріалах справи наявний лист від 21.09.2021 року, яким ТОВ "ГК "Нафтогаз України" повідомило, що з 07.09.2021 року воно є постачальником "останньої надії" для ОСББ "Скісна-78Б", а також, що ринкова ціна для теплопостачальних підприємств є більш економічно вигідною та прийнятною. Між сторонами в цій період (вересень 2021 року) підписаний Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" в паперовому вигляді.
Наразі відповідач зауважує, що ТОВ "ГК "Нафтогаз України" надано довідку "Реєстр пар споживачів, портфель постачальника "останньої надії", відповідно до змісту якої споживач ОСББ "Скісна-78Б" зазначений як виробник теплової енергії з наступними датами початку і завершення постачання: з 07.09. 2021 по 31.10.2021, з 02.11.2021 по 31.12.2021, з 02.01.2022 по 28.02.2022, з 02.03.2022 по 30.04.2022, з 02.05.2022 по 30.06.2022, з 02.07.2022 по 30.06.2022, з 02.07.2022 по 30.08.2022, з 01.09.2022 по 30.12.2022, з 01.11.2022 по 30.12.2022, з 01.01.2023 по 28.02.2023 року.
Разом з тим, посилаючись на ч. 1 ст. 15 Закону України "Про ринок природного газу", п. 3 розділу VI Правил постачання природного газу, відповідач зазначає, що станом на початок нового "газового року" у вересні 2021 року споживач ОСББ "Скісна-78Б" був виключений з реєстру діючого постачальника АТ "НАК "Нафтогаз України", тому з 07.09.2021 року був автоматично включений до реєстру постачальника "останньої надії", як виробник теплової енергії.
Крім того, відповідач вказує, що типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" був укладений між ТОВ "ГК "Нафтогаз України" та ОСББ "Скісна-78Б" з дня, визначеного на інформаційній системі оператора ГТС днем початку постачання природного газу споживачу в реєстрі споживачів постачальника "останньої надії", тобто з 07.09.2021 року в частині обов'язку ТОВ "ГК "Нафтогаз України" постачати природний газ споживачу.
Щодо строку дії публічного типового договору відповідач із посиланнями на ч. 2 ст. 15 Закону України "Про ринок природного газу", п. 11.1. Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" вказує, що типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" між ТОВ "ГК "Нафтогаз України" та ОСББ "Скісна-78Б" був укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу з 07.09.2021 року та закінчив свою дію в кінці календарного місяця, наступного за тим місяцем, у якому почалося фактичне постачання природного газу споживачеві постачальником "останньої надії", тобто 31.10.2021 року. Так, відповідач наголошує, що максимальна тривалість постачання природного газу постачальником «останньої надії» не може перевищувати 60 днів та в будь-якому випадку не має тривати довше ніж до кінця календарного місяця, наступного за тим місяцем, у якому почалося фактичне постачання природного газу споживачеві постачальником "останньої надії" (абз.2 пункту 2 розділу VI Правил).
Стосовно періодичності укладення публічного типового договору відповідач зазначає, що позивач - ТОВ "ГК "Нафтогаз України" підтверджує своїм листом від 21.09.2021 року як строки дії договору, так і можливість відключення газопостачання по закінченню строку дії договору, про що заперечує в своїх заявах по суті справи. Також відповідач додає, що п. 3.3 Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженого постановою № 2501 від 30.09.2015 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визначено, що період безперервного постачання природного газу постачальником не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником, крім випадків дострокового розірвання договору.
Щодо правових наслідків для споживача, у якого відсутній діючий постачальник після закінчення строку дії публічного договору з ПОН відповідач вказує, що ТОВ "ГК "Нафтогаз України" 31.10.2021 року зобов'язане було припинити постачання природного газу споживачу ОСББ "Скісна-78Б" на підставі положень абз. 1, 2 ч. 2 ст. 15 Закону України "Про ринок природного газу", оскільки ОСББ "Скісна-78Б" не знаходилось у реєстрі споживачів будь-якого діючого постачальника. При цьому відповідач зазначає, що термін "зобов'язане" вимагає вчинення відповідної дії або контролю з реагуванням від ТОВ "ГК "Нафтогаз України", якщо припинення газопостачання здійснюється автоматично. За ствердженнями відповідача, якщо з незалежних від постачальника "останньої надії" підстав споживач безпідставно автоматично включається до реєстру постачальника "останньої надії" другий раз на календарний рік, постачальник має всі можливості усунути зазначене порушення. Між тим, посилаючись на п. 4 глави 1 розділу 12, п. п. 2, 3 глави 3 розділу IV, п. 7 гл. 4 розділу IV Кодексу ГТС відповідач вказує, що про можливість ТОВ "ГК "Нафтогаз України" вносити до інформаційної платформи інформацію щодо власних споживачів та періодів постачання їм природного газу та існування обов'язку своєчасно повідомляти оператору ГТС повну і достовірну інформацію (наприклад, зміни строку дії договору у випадку дострокового розірвання договору за несплату або за повідомленням споживача. Постачальник "останньої надії" зобов'язаний припинити постачання за спливом граничного строку, або раніше, у випадку розірвання Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" за односторонньою вимогою споживача відповідно до п. 11.3, або у випадку порушення споживачем умов строків оплати за рішенням постачальника відповідно до п. 11.4).
На переконання відповідача, правовим наслідком відсутності споживача у реєстрі будь-якого діючого постачальника по закінченню граничного строку дії типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" є припинення споживачу газопостачання і розподілу.
Стосовно порядку припинення газопостачання і розподілу споживачу, який відсутній у реєстрі діючого постачальника на наступний період відповідач зазначає наступне. Так, відповідач вказує, що ТОВ "ГК "Нафтогаз України" стверджує, що неодноразове внесення споживача кожні 60 діб до реєстру постачальника "останньої надії" здійснюється автоматично, поза контролем постачальника і взагалі ігнорує існування обов'язку щодо припинення газопостачання споживачу, який не внесений до реєстру будь-якого діючого постачальника. Разом з тим відповідач, посилаючись на п. 2 глави 5 розділу IV, абз. 4 п. 7 гл. 6 розділу XII Кодексу ГТС, п. 1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ, вказує, що в 2021 році повинен був відбуватись такий алгоритм:
- 07.09.2021 року - постачальником для забезпечення потреб споживача ОСББ "Скісна-78Б" стає ТОВ "ГК "Нафтогаз України", як постачальник "останньої надії"; підключення до ПОН було здійснено автоматично шляхом приєднання до публічного договору у зв'язку з відсутністю точок відповідача у Реєстрі споживачів іншого постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС;
- 27.10.2021 року - інформаційна платформа не фіксує споживача ОСББ "Скісна-78Б" в Реєстрі іншого постачальника на наступний розрахунковий період, у тому числі в Реєстрі постачальника із спеціальними обов'язками або постачальника "останньої надії", одночасно направляє оператору ГРМ АТ "Одесагаз" інформаційне повідомлення про відсутність у споживача постачальника з 31.10.2021 року за формою оператора ГТС, погодженою з Регулятором;
- 29.10.2021 року оператор ГРМ АТ "Одесагаз" інформує споживача ОСББ "Скісна-78Б" про відсутність у нього постачальника з 31.10.2021 року та можливі наслідки для нього у вигляді припинення газопостачання (розподілу природного газу);
- 31.10.2021 року - інформаційна платформа Оператора ГТС автоматично виключає споживача ОСББ "Скісна-78Б" з реєстру постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі Оператора ГТС відповідно до п. 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС;
- 01.11.2021 року оператор ГРМ АТ "Одесагаз" здійснює припинення розподілу природного газу споживачу ОСББ "Скісна-78Б" до укладення споживачем договору з будь-яким діючим постачальником природного газу та внесення таким постачальником споживача до свого реєстру постачальника на відповідний розрахунковий період.
За ствердженнями відповідача, ТОВ "Оператор Газотранспортної системи України" порушило вимоги п. 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС, оскільки 28.10.2021 року повідомлення інформаційної платформи Оператора ГТС про відсутність у споживача ОСББ "Скісна-78Б" постачальника з 31.10.2021 року не було направлено оператору ГРМ АТ "Одесагаз". При цьому відповідач додає, що, не будучи обізнаним, оператор ГРМ АТ "Одесагаз" в порушення вимог п. 1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ не вчинило 01.11.2021 року дій з припинення розподілу природного газу споживачу ОСББ "Скісна-78Б", що призвело до повторного автоматичного внесення споживача ОСББ "Скісна-78Б", як виробника теплової енергії, з 02.11.2021 року до реєстру постачальника "останньої надії" у зв'язку з відсутністю відповідача у Реєстрі споживачів іншого постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС.
Разом з тим відповідач наголошує, що ТОВ "ГК "Нафтогаз України" в порушення вимог абз. 1, 2 ч. 2 ст. 15 Закону України "Про ринок природного газу", п. 3 розділу VI Правил постачання природного газу не вчинило жодних дій або заходів контролю щодо припинення повторного на календарний рік внесення споживача до реєстру постачальника "останньої надії", не реалізувало наданих постачальнику повноважень, передбачених абз. 9 п. 2 гл. 5 розділу IV, п. 7 гл. 4 розділу IV, абз. 4 п. 7 гл. 6 розділу XII Кодексу ГТС, не направило письмової вимоги до оператора ГТС про припинення розподілу споживачу, що не має постачальника на листопад 2021 року і вже був внесений до реєстру постачальника "останньої надії" на передбачений законом граничний строк з 07.09.2021 по 31.10.2021 року.
В той же час, як вказує відповідач, постачання природного газу ТОВ "ГК "Нафтогаз України" споживачу на умовах публічного договору після 31.10.2021 року неможливо, оскільки нормативно-правовими актами не передбачено повторне виконання функції постачальника "останньої надії" протягом календарного року в наступному розрахунковому періоді з 02.11.2021 по 31.12.2021 року для споживача ОСББ "Скісна-78Б" за Типовим договором постачання природного газу з постачальником "останньої надії", оскільки за відсутністю діючого постачальника повинні були бути застосовані заходи з припинення постачання / розподілу природного газу.
Таким чином, на переконання відповідача, ТОВ "ГК "Нафтогаз України" в період з 02.11.2021 по 31.12.2021 року віднесено споживаний природний газ споживачем до свого обсягу постачання з підстав повторного внесення ОСББ "Скісна-78Б" до реєстру постачальника "останньої надії" в період, не передбачений Законом, поза строком дії Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", який сплинув 31.10.2021 року.
Щодо відсутності повідомлення про внесення споживача до реєстру ПОН відповідач зауважує, що ТОВ "ГК "Нафтогаз України" не надано доказів письмового повідомлення споживача ОСББ "Скісна-78Б" про початок постачання природного газу з 02.11.2021 року постачальником "останньої надії", а в матеріалах справи знаходиться лист від 21.09.2021 року про повідомлення ОСББ "Скісна-78Б", зокрема, про те, що з 07.09.2021 року постачальником для забезпечення потреб ОСББ є ТОВ "ГК "Нафтогаз України", як постачальник "останньої надії".
Таким чином, за ствердженнями відповідача, ТОВ "ГК "Нафтогаз України" не повідомило ОСББ "Скісна-78Б" про те, що споживач повторно внесений до реєстру постачальника "останньої надії" на період з 02.11.2021 по 31.12.2021 року, що позбавило ОСББ "Скісна-78Б" вчинення таких заходів реагування, як розірвання публічного договору в односторонньому порядку споживачем без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації порядку п. 11.3 Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" у випадку обізнаності, що ТОВ "ГК "Нафтогаз України" бере на себе функції постачальника "останньої надії" з 02.11.2021 року.
Стосовно невідповідності змісту публічного договору для такої категорії споживача, як ОСББ - виробника теплової енергії відповідач, посилаючись на ч.ч. 1, 2 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу", зазначає, що в порушення вимог ч. 1 ст. 12 вказаного Закону для забезпечення опалення та постачання гарячої води до квартир співвласників з 01.12.2021року щоденно встановлювалися різні ціни на природний газ постачальником "останньої надії". При цьому із посиланнями на п. 7-1 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про ринок природного газу" ОСББ "Скісна-78Б" вказує, що для категорії споживачів, що здійснюють виробництво теплової енергії, Законом на постачальника "останньої надії" був покладений обов'язок розрахувати граничні ціни, та подати на затвердження до НКРЕКП, в той же час для ОСББ, що є виробниками теплової енергії, саме Законом визначено, що не можна встановлювати різні ціни в межах обсягу споживання ОСББ. Також відповідач зазначає, що Закон України "Про ринок природного газу" є спеціальним, має вищий пріоритет над іншими підзаконними нормативно-правовими актами, затвердженими КМУ або НКРЕКП, які повинні відповідати вимогам Закону і не суперечити йому. Крім того, відповідач додає, що Законом передбачено, що в межах кожної категорії споживачів, публічний типовий договір може містити окремі умови для різних категорій споживачів, відтак, як виключення, для виробника теплової енергії, який є об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, Законом передбачені з 01.12.2021 року в публічному Типовому договорі постачальника "останньої надії" окремі умови щодо однієї ціни на весь обсяг споживаного природного газу. В той же час, за ствердженнями відповідача, текст типового договору, наявний в матеріалах справи, відноситься до періоду з 07.09.2021 по 30.10.2021 року. Як вказує відповідач, позивачем не наданий примірник типового договору постачальника "останньої надії" для виробника теплової енергії, який є об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, що не дозволяє дослідити його умови та перевірити обґрунтованість розміру заявлених позовних вимог.
Щодо ціни на природний газ для ОСББ, визначена державою, відповідач вказує про волевиявлення держави забезпечити захищеного споживача, ОСББ - виробника теплової енергії, встановленням граничної ціни в розмірі 7420 грн з ПДВ за 1000 куб.м, яка повинна застосовуватись до всіх без виключення ОСББ незалежно від того, на ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" чи на ТОВ "ГК "Нафтогаз України" покладені такі обов'язки.
Стосовно правових підстав для застосування реституції ОСББ "Скісна-78Б", посилаючись на ч. 3 ст. 6, ст. 203, ч. 1 ст. 215, ч. 5 ст. 216, ч. 1 ст. 236, ст. 633 ЦК України, абз. 1 п. 5, абз. 1 п. 6-1 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії та бюджетним установам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 812 від 19.07.2022 року, вказує, що ціна на природний газ для виробника теплової енергії встановлена для постачальника ТОВ "ГК "Нафтогаз України" в 7420 грн з урахуванням ПДВ за 1000 куб. метрів газу відповідно до постанови КМУ № 812 від 19.07.2022 року, з огляду на що споживач ОСББ "Скісна-78Б" повинно відшкодувати витрати ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" у вигляді вартості спожитого об'єму природного газу у розмірі 56184,24 грн. за грудень 2021 року, за ціною 7420 грн з урахуванням ПДВ за 1000 куб. метрів газу шляхом застосування реституції за нікчемним правочином - типовим договором постачання природного газу з постачальником "останньої надії" за період з 01.12.2021 року по 31.12.2021 року в порядку, визначеному ч. 1 ст. 216 ЦК України.
Щодо преюдиціальності фактичних обставин, встановлених судовими рішеннями по справам № 916/3886/23, № 916/3888/23, які набрали законної сили, відповідач вказує, що ТОВ "ГК "Нафтогаз України", як постачальник "останньої надії" звернулося до Господарського суду Одеської області з трьома позовами до ОСББ "Скісна-78Б" з ідентичним правовим обґрунтуванням за періоди споживання природного газу в грудні 2021 року (справа № 916/3889/23), за січень-грудень 2022 року (справа № 916/3886/23), за березень 2022 року (справа № 916/3888/23).
Стосовно укладення договору з ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" відповідач зауважує, що в матеріалах справи міститься електронна переписка між ОСББ "Скісна-78Б" та ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг", яка свідчить про отримання 24.12.2021 року та прийняття споживачем пропозиції постачальника 29.12.2021 року по додатковій угоді між сторонами, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі. При цьому відповідач зазначає, що просте заперечення укладення договору стороною має перевагу перед наданими доказами його укладення іншою стороною договору і висновком НКРЕКП про укладення такого договору між сторонами. З огляду на викладене ОСББ "Скісна-78Б" вважає, що письмові пояснення ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг", що договір взагалі не укладався, без доведення належними доказами, презумпцію правочину не спростовують. Крім того, ОСББ "Скісна-78Б" підкреслює, що встановлення судом факту укладення договору має важливе значення, оскільки це дає право в подальшому відповідачу на відшкодування збитків, понесених несвоєчасним включенням до реєстру постачальника.
Додатково відповідач повідомляє суд, що ОСББ "Скісна-78Б" 20.12.2024 року сплатило 56184,24 грн. заборгованості за спожитий природний газ за грудень 2021 року на розрахунковий рахунок ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на підставі платіжної інструкції № 5 від 20.12.2024 року про сплату 219836,45 грн. на виконання судових рішень № 916/3886/23, № 916/3888/23, № 916/3889/23.
04.03.2025 р. від ОСББ "Скісна-78Б" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшло клопотання про витребування доказів (вх. № 7085/25), відповідно до якого представник просить суд витребувати від Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор Газотранспортної системи України" докази направлення інформаційною платформою Акціонерному товариству "Одесагаз" інформаційного повідомлення від 27.10.2021 року (або в іншу дату) про відсутність у споживача ОСББ "Скісна-78Б" постачальника з 31.10.2021 року за формою оператора ГТС, погодженою з Регулятором; витребувати від Акціонерного товариства "Одесагаз" докази направлення ОСББ "Скісна-78Б" попередження про відсутність у споживача постачальника з 31.10.2021 року.
Так, у підготовчому засіданні господарського суду 04.03.2025 р. по справі № 916/3889/23 протокольно оголошено перерву до 13 березня 2025 року о 12:00 год.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 04.03.2025 р. повідомлено третю особу, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" про те, що підготовче засідання у справі № 916/3889/23 відбудеться 13.03.2025 р. о 12:00 год.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 13.03.2025 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг"; витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор Газотранспортної системи України" докази направлення інформаційною платформою Акціонерному товариству "Одесагаз" інформаційного повідомлення від 27.10.2021 року (або в іншу дату) про відсутність у споживача ОСББ "Скісна-78Б" постачальника з 31.10.2021 року за формою оператора ГТС, погодженою з Регулятором; витребувано від Акціонерного товариства "Одесагаз" докази направлення Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" попередження про відсутність у споживача постачальника з 31.10.2021 року; підготовче засідання відкладено на 27.03.2025 р. о 15:00 год.
21.03.2025 р. від ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшла заява на виконання вимог суду (вх. № 9282/25), в якій заявник повідомляє про направлення третій особі копії позовної заяви з додатками до електронного суду.
26.03.2025 р. від ТОВ "Оператор Газотранспортної системи України" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшли письмові пояснення (вх. № 9714/25), відповідно до яких представник третьої особи просить суд врахувати пояснення ТОВ Оператор ГТС України" під час розгляду справи № 916/3889/23; проводити судові засідання у справі № 916/3889/23, у тому числі призначене на 27.03.2025 р. о 15:00 год. без участі представника ТОВ "Оператор ГТС України". У вказаних поясненнях товариство зазначає, що 27.10.2021 споживача з ЕІС - кодом НОМЕР_1 було включено до форми 9 "Повідомлення про споживачів у зоні 2 ліцензійної діяльності Оператора ГРМ, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника/постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена Оператором ГТС/постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання" з датою припинення постачання природного газу з 01.11.2021 з причиною "1" - "якщо споживач не увійшов/споживача не включено до Реєстру споживачів жодного постачальника".
Також 26.03.2025 р. від ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшли пояснення (вх. № 9785/25), відповідно до яких третя особа просить суд врахувати ці пояснення та раніше подані пояснення (08.11.2023) під час розгляду справи № 916/3889/23 та розглядати справу без участі представника компанії. У вказаних поясненнях товариство додатково звертає увагу, що у спірний період (грудень 2021) Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" не зверталось до Компанії із питання укладення договору купівлі-продажу природного газу та не надавало необхідний пакет документів для укладення договору.
27.03.2025 р. від АТ "Одесагаз" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшла заява про продовження процесуального строку (вх. № 9836/25), відповідно до якої товариство просить суд продовжити АТ "Одесагаз" строк для виконання ухвали Господарського суду Одеської області від 13.03.2025 по справі № 916/3889/23 у зв'язку з ускладненням роботи підприємства в умовах режиму воєнного стану.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 27.03.2025 р. продовжено Акціонерному товариству "Одесагаз" до 11.04.2025 року строк для подання до суду витребуваних доказів направлення Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" попередження про відсутність у споживача постачальника з 31.10.2021 року та відкладено підготовче засідання на 15.04.2025 р. о 12:30 год.
14.04.2025 р. від АТ "Одесагаз" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшла заява (вх. № 11883/25), відповідно до якої товариство повідомляє, що АТ "Одесагаз" не може надати суду докази направлення Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" попередження про відсутність у споживача постачальника з 31.10.2021 р., оскільки такі докази у АТ "Одесагаз" відсутні.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 15.04.2025 р. продовжено строк підготовчого провадження у справі № 916/3889/23 на тридцять днів та підготовче засідання відкладено на 02 травня 2025 р. о 12:30 год.
02.05.2025 р. від ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшли додаткові письмові пояснення щодо останньої судової практики Верховного Суду (вх. № 14123/25). Так, позивач зазначає, що Господарський суду Дніпропетровської області рішенням від 15.07.2024 у справі № 904/2061/24 позовні вимоги задовольнив у повному обсязі (поставка вересня 2022); стягнув з ОСББ "Садовий" на користь ТОВ "ГК "Нафтогаз України" 132059,41 грн заборгованості, 35260,95 грн пені, 5889,32 грн 3% річних, 10825,80 грн інфляційних втрат та 2422,40 грн витрат по сплаті судового збору пропорційно до задоволених позовних вимог. При цьому позивач вказує, що Центральний апеляційний господарський суд постановою від 13.12.2024 рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 15.07.2024 у справі № 904/2061/24 скасував, прийняв нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовив в повному обсязі. Разом з тим, як зазначає позивач, постановою Верховного Суду від 17.04.2025 у справі № 904/2061/24 касаційну скаргу ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" було задоволено, постанову Центрального апеляційного господарського суду від 13.12.2024 у справі № 904/2061/24 скасовано, а рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 15.07.2024 залишено в силі. З огляду на викладене, за ствердженнями позивача, Верховним Судом скасовуються рішення попередніх інстанції щодо перерахунку вартості природного газу, що був поставлений постачальником "останньої надії" різним ОСББ і ця позиція Верховного Суду вже є сталою.
У підготовчому засіданні господарського суду 02 травня 2025 року по справі № 916/3889/23 протокольно оголошено перерву до 08 травня 2025 року о 12:00 год.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.05.2025 р. повідомлено третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" про те, що підготовче засідання у справі № 916/3889/23 відбудеться 08.05.2025 р. о 12:00 год.
08.05.2025 р. від ОСББ "Скісна-78Б" через систему "Електронний суд" до господарського суду надійшло клопотання про долучення доказів (вх. № 14621/25), в якому товариство просить долучити до матеріалів справи копії наступних судових рішень: рішення Господарського суду Одеської області від 15.07.2024 року по справі № 916/3888/23; постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 29.10.2024 року по справі № 916/3888/24; постанову Південно-західного апеляційного господарського судому від 30.10.2024 року по справі № 916/3886/23.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 08.05.2025 р. закрито підготовче провадження у справі № 916/3889/23 та призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 20 травня 2025 р. о 15:15 год.
12.05.2025 р. від ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшла заява про участь представника третьої особи у судовому засіданні у режимі відеоконференції (вх. № 15064/25), відповідно до якої третя особа просить суд задовольнити заяву представника ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" про участь у судовому засіданні по справі № 916/3889/23 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду та провести судове засідання по справі № 916/3889/23, що призначене на 20 травня 2025 р. о 15:15 год., у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 13.05.2025 р. задоволено заяву ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" про участь у судовому засіданні по справі № 916/3889/23 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду та провести судове засідання по справі № 916/3889/23, що призначене на 20 травня 2025 р. о 15:15 год., у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
16.05.2025 р. від ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшло клопотання про заміну представника, що братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду (вх. № 15647/25), в якому повідомлено, що в судовому засідання по справі № 916/3889/25, що призначене на 20.05.2025 о 15:15 год. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, буде приймати участь представник ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" - Піун Світлана Петрівна.
Так, у судовому засіданні господарського суду 20.05.2025 р. по справі № 916/3889/23 протокольно оголошено перерву до 04 червня 2025 року о 15:00 год.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.05.2025 р. повідомлено третю особу, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" про те, що розгляд справи № 916/3889/23 відбудеться у судовому засіданні 04.06.2025 р. о 15:00 год. та задоволено клопотання ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" про участь у судовому засіданні суду по справі № 916/3889/23, яке призначене на 04 червня 2025 р. о 15:00 год., та в усіх наступних засіданнях суду в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням системи відеоконференцзв'язку ЄСІТС (ВКЗ).
Так, у судовому засіданні господарського суду 04.06.2025 р. по справі № 916/3889/23 протокольно оголошено перерву до 20 червня 2025 року об 11:00 год.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 04.06.2025 р. повідомлено третю особу, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" про те, що розгляд справи № 916/3889/23 відбудеться у судовому засіданні 20.06.2025 р. об 11:00 год.
09.06.2025 р. від Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції (вх. № 18169/25), відповідно до якого третя особа просить суд постановити у справі № 916/3889/23 ухвалу про участь учасника справи - представника ТОВ "Оператор ГТС України" Боголей Ірину Юріївну у судовому засіданні, що відбудеться 20.06.2025 об 11 год. 00 хв., а також у подальших судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою сервісу відеоконференцзв'язку ЄСІТС.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 09.06.2025 р. заяву ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" про участь у судовому засіданні по справі № 916/3889/23, яке призначене на 20 червня 2025 р. об 11:00 год., та в усіх наступних засіданнях суду в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням системи відеоконференцзв'язку ЄСІТС (ВКЗ) задоволено.
11.06.2025 р. від ОСББ "Скісна-78Б" через систему "Електронний суд" до господарського суду надійшло клопотання про долучення доказів (вх. № 18448/25), в якому товариство просить залучити до матеріалів справи та врахувати при вирішенні справи по суті за позовом ТОВ "ГК "Нафтогаз України" до ОСББ "Скісна-78 Б" про стягнення 612998,31 грн, з яких: 408780,41 грн - основного боргу, 60365,11 грн пені, 18344,71 грн - 3% річних та 125508,08 грн інфляційних втрат, правові висновки Верховного суду, викладені в постанові від 20.11.2024 року у справі № 917/1297/23 в подібних правовідносинах.
16.06.2025 р. від ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшло повідомлення про представника, який братиме участь у судовому засіданні по справі (вх. № 19009/25), згідно з яким товариство просить провести судове засідання по справі № 916/3889/23 в режимі відеоконференцзв'язку за допомогою підсистеми ЄСІТС за участі представника ТОВ "Оператор ГТС України" - адвоката Кисіль Тетяни Василівни.
19.06.2025 р. від ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшли письмові пояснення (вх. № 19420/25), в яких позивач вказує наступне.
Щодо практики Верховного Суду позивач зазначає, що згідно з імперативними вимогами статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та статті 236 ГПК України висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права; при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання. Призначення Верховного Суду як найвищої судової установи в Україні - це, у першу чергу, сформувати обґрунтовану правову позицію стосовно застосування всіма судами у подальшій роботі конкретної норми матеріального права або дотримання норми процесуального права, що була неправильно використана судом і таким чином спрямувати судову практику в єдине і правильне правозастосування (вказати напрямок у якому слід здійснювати вибір правової норми); на прикладі конкретної справи роз'яснити зміст акта законодавства в аспекті його розуміння та реалізації на практиці в інших справах з вказівкою на обставини, що потрібно враховувати при застосуванні тієї чи іншої правової норми, але не нав'язуючи, при цьому, нижчестоящим судам результат вирішення конкретної судової справи. Як вказує позивач, забезпечення єдності судової практики є реалізацією принципу правової визначеності, що є одним із фундаментальних аспектів верховенства права та гарантує розумну передбачуваність судового рішення. Крім того, на переконання позивача, саме така діяльність Верховного Суду забезпечує дотримання принципу рівності всіх осіб перед законом, який втілюється шляхом однакового застосування судом тієї самої норми закону в однакових справах щодо різних осіб.
Наразі ТОВ "ГК "Нафтогаз України" вважає за необхідне звернути увагу Господарського суду Одеської області на висновки Верховного Суду, які були викладені за змістом постанови від 12.12.2024 у справі № 910/19547/23 (учасниками зазначеної справи є ОСББ "Скісна-78 Б" та ТОВ "ГК "Нафтогаз України"). При цьому позивач зауважує, що у справі № 917/1297/23 відповідачем є Приватне акціонерне товариство "Гадячгаз", який є оператором газорозподільної системи, а не виробником теплової енергії та спірний період з 01.05.2022 по 31.05.2022 в обсязі 144,02100 тис.куб.м на загальну суму 6548767,78 грн. при наявності заборгованості за минулий період.
За ствердженнями позивача, типовий договір із постачальником "останньої надії" та оператором газорозподільної системи може бути укладений лише в період із 1 січня по 28 лютого 2022 року при наявності заборгованості оператора газорозподільної системи за минулі періоди. Разом з тим, як вказує позивач, ОСББ "Скісна-78 Б" не є оператором газорозподільної системи та не мало заборгованості перед постачальником "останньої надії" за минулі періоди (до грудня 2021 року), з огляду на що справи № 917/1297/23 та 916/3889/23 не є подібними та не можуть бути застосовані при розгляді справи № 916/3889/23. Окрім того, як зазначає позивач, при розгляді судових справ необхідно враховувати останні правові висновки Верховного Суду, тому позивач просить під час розгляду справи врахувати висновки, що викладені у постанові Верховного Суду від 22 січня 2025 у справі № 916/3889/23 та у постанові від 17 квітня 2025 у справі № 904/2061/24, а також врахувати встановлені обставини у постанові Верховного Суду від 12 грудня 2024 у справі № 910/19547/23.
Так, у судовому засіданні господарського суду 20.06.2025 р. по справі № 916/3889/23 протокольно оголошено перерву до 01 липня 2025 року о 15:30 год.
30.06.2025 р. від ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшла заява про розгляд справи без участі третьої особи (вх. № 20582/25), відповідно до якої третя особа просить суд проводити судові засідання у справі № 916/3889/23, у тому числі призначене на 01.07.2025 о 15:30 год., без участі представника ТОВ "Оператор ГТС України".
У судовому засіданні господарського суду 01.07.2025 р. по справі № 916/3889/23 протокольно оголошено перерву до 03 липня 2025 року о 15:00 год.
03.07.2025 року від Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС до господарського суду надійшли додаткові пояснення у справі (вх. № 21016/25), в яких відповідач додатково зазначає наступне. Так, відповідач, посилаючись на скріншот веб-сторінки сайту Групи "Нафтогаз" (додаток № 8), вказує, що ОСББ "Скісна-78Б" доведено належними доказами, що електронна адреса кaluginah@naftogaz.com є офіційною електронною адресою ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг".
При цьому відповідач зазначає, що згідно з п. 1 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного, іншого технічного засобу зв'язку.
Наразі ОСББ "Скісна-78Б" вказує, що з електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 на електронну адресу ОСББ "Скісна-78Б" (ІНФОРМАЦІЯ_2) 24.12.2021 року надійшов лист "Увага! Закриття грудня" наступного змісту: "…на сьогоднішній день близько 30 підприємств не надіслали додаткові угоди на зміну дуже важливих положень договору для ОСББ, згідно до яких ОСББ має право отримувати газ з 01.12.2021 року по пільговій ціні не за фіксованим об'ємом, а який необхідний ОСББ в повній мірі для опалення житлових приміщень. Таким чином підприємства, які по закінченню грудня місяця не відішлють дану додаткову угоду, отримають газ лише в фіксованому об'ємі, зазначеному в договорі… Це стосується також піідприємств, які не надали листа, що газ використовується виключно для опалення житлових приміщень. Головне, щоб станом на 28.12.2021 року додаткова угода вже була в нашій компанії…".
Також відповідач зауважує, що у додатку до листа вкладений файл Додаткової угоди до договору постачання природного газу з ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг".
Так, ОСББ "Скісна-78Б" зазначає, що за змістом Додаткової угоди до договору постачання природного газу сторони домовилися про постачання природного газу споживачу на період з 01.12.2021 року по 31.03.2022 року за фіксованою ціною 7,42 тисячі гривень за 1000 метрів кубічних.
Посилаючись на ч. 1 ст. 181 ГК України відповідач вказує, що на електронну адресу "Скісна-78Б" було надіслано від ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" 24.12.2021 року пропозицію (оферту) укласти додаткову угоду до договору постачання природного газу.
При цьому відповідач вважає, що надіслання пропозиції в електронному вигляді свідчить про відсутність заперечень ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" щодо укладення додаткової угоди за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем.
Разом з тим, посилаючись на абз. 2 ч. 2 ст. 639 ЦК України, ч. 1 ст. 11 Закону України "Про електронну комерцію", відповідач зазначає, що додаткова угода до договору постачання природного газу містить всі істотні умови, передбачені законодавством для відповідного договору. Крім того, як вказує відповідач, відповідно до скріншоту веб-сторінки Всеукраїнської Ради Голів ОСББ від 03.12.2021 року (додаток № 8), а саме: "…вчора всі ОСББ України з газовими котельнями отримали додаткові угоди до договорів постачання газу з "ГК "Нафтогаз Трейдинг", яка починає діяти з 01.12.2021 року; в ній виконані всі вимоги ОСББ, а саме: відсутні фіксовані ліміти споживання природного газу для населення по ціні 7,42 грн./куб.м; скасована предоплата за газ (сплата за використаний газ має відбуватись до 25 числа місяця, наступного за розрахунковим); відповідальність за правильність замовлених обсягів газу покладається виключно на ОСББ (ОСББ самостійно розраховує спожитий газ для нежитлових приміщень, який сплачується по ціні обсягу 2); не застосовується п. 5.2 договору постачання природного газу - банківська гарантія та договір про договірне списання коштів (вимога працювати з визначеними банками)".
Із посиланнями на ч. 3 ст. 11 Закону України "Про електронну комерцію" відповідач вказує, що ОСББ "Скісна-78Б" з електронної адреси - ІНФОРМАЦІЯ_2 29.12.2021 року надіслало на електронну адресу ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" - ІНФОРМАЦІЯ_1 лист зі сканкопією додаткової угоди до договору постачання природного газу з підписом керівника та печаткою споживача. Оскільки відповідальність за правильність замовлених обсягів газу покладається виключно на ОСББ, за ствердженнями останнього, ОСББ "Скісна-78Б" самостійно розрахувало обсяги планованого споживання природного газу для виробництва теплової енергії, які були внесені до тексту додаткової угоди. За ствердженнями відповідача, пропозиція укласти додаткову угоду від ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" була прийнята ОСББ "Скісна-78Б" без жодних зауважень щодо змісту додаткової угоди. Наразі відповідач додає, що доказ надіслання листа ОСББ "Скісна-78Б" на електронну адресу ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" зі сканкопією додаткової угоди до договору постачання природного газу з підписом керівника та печаткою споживача як додаток 2 міститься в матеріалах справи. При цьому відповідач звертає увагу суду на те, що у зв'язку з направленням на електронну адресу ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" (ІНФОРМАЦІЯ_1) сканованих зображень методом копіювання, вони відображені не як вкладені файли, які потребують форматування, а як зображення, яке автоматично формується при відкритті електронного листа; формування скріншоту листа зі сформованими зображеннями на листі А4 формату надає мікроскопичний текст, вкрай ускладнений для дослідження, про що надається до суду відповідний скріншот. Між тим відповідач додає, що електронний оригінал додатку № 2 може бути наданий суду для дослідження в судовому засіданні для огляду.
Відтак, посилаючись на ч. 12 ст. 11, ч. 1 ст. 12 Закону України "Про електронну комерцію", відповідач вказує, що в матеріалах справи міститься електронна переписка між ОСББ "Скісна-78Б" та ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг", яка свідчить про отримання 24.12.2021 року і прийняття споживачем пропозиції постачальника 29.12.2021 року по додатковій угоді між сторонами, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеному у письмовій формі. Крім того, як зазначає відповідач, ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" жодних заперечень або додаткових умов щодо прийняття ОСББ "Скісна-78Б" пропозиції укласти додаткову угоду після отримання електронного листа до споживача не заявляло.
Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (постачальник) відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.07.2017 № 880 здійснює ліцензійне постачання природного газу на території України.
За результатами державного конкурсу та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 917-р Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" визначено постачальником "останньої надії" на ринку природного газу на три роки як переможця конкурсу.
Листом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" № ТОВВИХ-23-1169 від 31.01.2023 проінформовано, що споживач з ЕІС кодом 56ХQ00010PL4300K (Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б") у періоди з 07.09.2021 до 31.10.2021, з 02.11.2021 до 31.12.2021, з 02.01.2022 до 28.02.2022, з 02.03.2022 до 30.04.2022, з 02.05.2022 до 30.06.2022, з 02.07.2022 до 30.08.2022, з 01.09.2022 до 30.10.2022, з 01.11.2022 до 30.12.2022 був закріплений за постачальником "останньої надії" - Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України".
До вказаного листа оператором ГТС надано інформацію щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56ХQ00010PL4300K в реєстрі споживачів постачальників, відповідно до якої, зокрема, у періоди з 07.09.2021 до 30.09.2021, з 01.10.2021 до 31.10.2021, з 02.11.2021 до 30.11.2021 відбір газу не здійснювався, а в період з 01.12.2021 до 31.12.2021 відібрано 7572,00 куб.м природного газу.
Включення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" до Реєстру споживачів постачальника "останньої надії" та віднесення спожитого ним газу до портфеля постачальника "останньої надії" підтверджується інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" від Оператора ГРМ (Акціонерного товариства "Одесагаз"), а також відомостями з інформаційної платформи Оператора ГТС щодо споживача з ЕІС-кодом 56ХQ00010PL4300K (у вигляді принтскрину з особистого кабінету позивача на інформаційній платформі оператора ГТС), з яких, зокрема, вбачається перебування Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" у період з 07.09.2021-31.10.2021, 02.11.2021-31.12.2021, 02.01.2022-28.02.2022, 02.03.2022-30.04.2022, 02.05.2022-30.06.2022, 02.07.2022-30.08.2022, 01.09.2022-31.10.2022, 01.11.2022-30.12.2022, 01.01.2023-28.02.2023 в реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" у позивача.
Листом від 21.09.2021 № 119/4.1-10602-2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" повідомило Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" про те, що з 07.09.2021 постачальником для забезпечення потреб Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" є Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", як постачальник "останньої надії" (далі, але не виключно - ПОН). Підключення до ПОН було здійснено автоматично шляхом приєднання до публічного договору у зв'язку з відсутністю точок Об'єднання у реєстрі споживачів іншого постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС. При цьому зазначило, що постачальник "останньої надії" є гарантом енергостабільності та забезпечує постачання природного газу споживачу, у виключних випадках передбачених чинним законодавством; підключення та споживання природного газу здійснюється автоматично у разі наявності випадків, передбачених Правилами постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496; ПОН зобов'язаний забезпечувати газопостачання протягом періоду не більше 60 діб; зі спливом зазначеного терміну існує ймовірність відключення від газопостачання, з огляду на що за цей час необхідно перейти до іншого постачальника, який здійснює постачання природного газу на ринкових умовах. Також повідомило, що постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на умовах Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2501, та з урахуванням Правил постачання природного газу. Відповідно до положень договору та Правил постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою постачальником на своєму сайті. Ціна природного газу вираховується щомісячно за спеціальною формулою, затвердженою Порядком проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 809. Нова ціна є обов'язковою для сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення постачальником на власному сайті. Додатково Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" зазначило, що договір постачання між ПОН та споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі Оператора ГТС днем початку постачання природного газу споживачу в реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
Разом із листом від 21.09.2021 № 119/4.1-10602-2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" направило Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" для підписання договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" у двох примірниках.
Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2501, відповідно до умов якого:
- цей Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" (далі - договір) є публічним і регламентує порядок та умови постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії" (далі - постачальник) (пункт 1.1.);
- умови цього договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" та Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила постачання), та є однаковими для всіх споживачів України (пункт 1.2.);
- цей договір є договором приєднання. При укладенні цього договору зі споживачем ураховуються вимоги статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України та укладення відбувається шляхом публічної оферти постачальника та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника. Цей договір вважається укладеним зі споживачем з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи (пункт 1.3.);
- за цим договором постачальник зобов'язується постачати природний газ споживачу в необхідних для нього об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язується своєчасно сплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором (пункт 2.1.);
- обов'язковою умовою для постачання природного газу споживачу є наявність у споживача укладеного в установленому порядку з Оператором ГРМ договору розподілу природного газу або Оператором ГТС договору транспортування природного газу (для прямих споживачів) (пункт 2.2.);
- постачання природного газу споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в реєстрі споживачів постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи (пункт 3.1.);
- підстави для здійснення постачальником постачання природного газу споживачу визначені положеннями Правил постачання (пункт 3.2.);
- період безперервного постачання природного газу постачальником не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником, крім випадків дострокового розірвання договору (пункт 3.3.);
- постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається постачальником відповідно до розділу VI Правил постачання. Нова ціна є обов'язковою для сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення постачальником на власному сайті (пункт 4.1.);
- об'єм (обсяг) постачання природного газу споживачу за розрахунковий період визначається за даними Оператора ГРМ/Оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу (пункт 4.2.);
- постачальник зобов'язаний надати споживачу рахунок на оплату природного газу за цим договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між постачальником і споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо - якщо сторонами це окремо обумовлено) (пункт 4.3.);
- споживач зобов'язаний оплатити рахунок, наданий постачальником відповідно до пункту 4.3 цього договору, до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу (пункт 4.4.);
- у разі порушення споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором, він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. У разі порушення побутовим споживачем строків оплати за цим договором він сплачує пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу (пункт 4.5.);
- споживач має право: отримувати природний газ на умовах, зазначених у цьому договорі; безоплатно отримувати всю інформацію стосовно прав та обов'язків його та постачальника та інформацію про ціну природного газу, порядок оплати за спожитий газ, а також іншу інформацію, що має надаватись постачальником відповідно до чинного законодавства та цього договору; безоплатно отримувати інформацію про обсяги та інші показання власного споживання природного газу; вимагати від постачальника пояснень щодо отриманих рахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків або розрахованою сумою вимагати проведення звірки розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим договором та законодавством порядку; вільно обирати іншого постачальника та розірвати цей договір у встановленому цим договором та чинним законодавством порядку; оскаржувати будь-які несанкціоновані, неправомірні чи інші дії постачальника, що порушують права споживача, та брати участь у розгляді цих скарг на умовах, визначених чинними нормативно-правовими актами та цим договором (підпункти 1 - 3, 6, 8 - 9 пункту 5.1.);
- споживач зобов'язується: забезпечувати своєчасну та повну оплату поставленого природного газу згідно з умовами цього договору; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; протягом 5 робочих днів повідомляти постачальника про всі зміни персоніфікованих даних (підпункти 1, 3, 4 пункту 5.2.);
- постачальник має право: отримувати від споживача плату за поставлений природний газ; ініціювати припинення постачання природного газу споживачу у порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством; мати інші права, передбачені чинними нормативно-правовими актами і цим договором (підпункти 1, 3, 7 пункту 6.1.);
- постачальник зобов'язується: забезпечити безперервне постачання природного газу в порядку та на умовах, передбачених цим договором; обчислювати і виставляти рахунки споживачу за поставлений природній газ відповідно до вимог та у порядку, передбачених правилами постачання та цим договором; протягом десяти робочих днів після початку постачання поінформувати споживача про здійснення постачання природного газу постачальником (із зазначенням дня початку постачання та діючої ціни на момент початку постачання) шляхом направлення письмового повідомлення на поштову адресу споживача (підпункти 1, 3, 4 пункту 6.2.);
- постачальник має право звернутися до Оператора ГРМ/Оператора ГТС з дорученням про відключення споживача від газорозподільної системи/газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) виключно у випадку порушення споживачем строків оплати за цим договором (пункт 7.1.);
- за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством (пункт 8.1.);
- договір набирає чинності з дня, визначеного інформаційною платформою Оператора ГТС днем початку постачання природного газу споживачу в реєстрі споживачів постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи. Дія цього договору не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, наступного за місяцем, в якому почалося фактичне постачання природного газу постачальником. Розірвання (припинення дії) цього договору не звільняє споживача від обов'язку сплатити заборгованість постачальнику за цим договором (пункт 11.1);
- протягом строку дії договору споживач має право укласти договір постачання природного газу з іншим постачальником. У такому випадку цей договір достроково припиняється по завершенню газової доби, що передує газовій добі початку постачання новим постачальником (згідно з даними інформаційної платформи Оператора ГТС). Якщо споживач бажає в інших випадках відмовитися від договору, він має право розірвати його без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації постачальнику шляхом надання йому одностороннього повідомлення щонайменше за три дні до дати розірвання (пункт 11.3.);
- усі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином у разі, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв'язку одержувача. У разі отримання постачальником від споживача заяви про бажання використовувати у взаємовідносинах електронний документообіг, усі документи і повідомлення за цим договором також можуть бути складені відповідно до законодавства про електронний документообіг та використання електронних документів. У такому разі такі документи і повідомлення мають юридичну силу оригіналу документа (пункт 11.5).
На підтвердження направлення типового договору позивачем на адресу відповідача надано список № 21.09.2021-юріки згрупованих відправлень рекомендованих листів з фіскальним чеком АТ "Укрпошта" від 22.09.2021.
Із наданого відповідачем екземпляру типового договору вбачається, що даний договір підписаний і скріплений печатками сторін.
Як вказував позивач, у зв'язку з відсутністю постачання природного газу іншим постачальником, оператором газотранспортної системи (Оператором ГТС), за участю оператора газорозподільних систем (Оператора ГРМ), об'єми природного газу, спожитого Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б", з 02.11.2021 до 31.12.2021 автоматично включено до портфеля постачальника "останньої надії" - Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", і, відповідно, спожитий природний газ віднесено до об'ємів, поставлених позивачем.
У цій справі спірним періодом є грудень 2021 року.
Згідно з довідкою Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" про об'єми поставленого Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" природного газу, обсяг споживання відповідачем природного газу, зокрема, становив такі значення: з 07.09.2021 до 31.10.2021 - 0,00 куб.м, 02.11.2021 до 30.11.2021 - 0,00 куб.м, з 01.12.2021 до 31.12.2021 - 7572,00 куб.м.
В матеріалах справи міститься акт № 32009 від 31.12.2021 приймання-передачі природного газу по договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", відповідно до якого Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" поставлено у період з 01.12.2021 до 31.12.2021 відповідачу природний газ в обсязі 7,57200 тис.м.куб. на суму 408780,41 грн. Акт підписаний лише з боку Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України".
Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" сформувало рахунок № 2648 від 12.01.2022 на оплату природного газу за грудень 2021 року на загальну суму 408780,41 грн.
На підтвердження направлення зазначених акту та рахунку позивачем надано список № 17.01.2022(юріки) згрупованих відправлень рекомендованих листів (Ф. 103), з якого вбачається направлення поштового відправлення Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" за адресою: "ск, 78б, Одеська обл., Одеський р-н, Одеса, 65091"; номер телефону адресата - 380663002888, номер поштового відправлення - 0600015762311, а також фіскальний чек АТ "Укрпошта" від 19.01.2022.
Також в матеріалах справи наявні роздруківки з офіційного веб-сайту Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" щодо архіву цін ПОН для непобутових споживачів за грудень 2021 року.
Згідно з довідкою Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" від 01.02.2023 № 16/2-09/372 за період з 01.12.2020 до 31.01.2023 від Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" кошти на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" не надходили.
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" на підтвердження власної правової позиції надало:
- вищезгаданий лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" від 21.09.2021 № 119/4.1-10602-2021;
- роздруківку з веб-сайту Нафтогазу, за змістом якої 20.05.2021 припинив діяти режим спецобов'язків (ПСО);
- лист Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" від 04.08.2021 № 23/4-2005/1-21, скерований обласним державним адміністраціям, керівникам теплопостачальних підприємств;
- позицію Всеукраїнської Ради голів ОСББ від 03.12.2021;
- роздруківку з електронної пошти електронного листа від 24.12.2021, в якому відправником є ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), серед адрес одержувачів листа визначено адресу: ІНФОРМАЦІЯ_2;
- лист Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" від 09.12.20 начальнику відділу договірної роботи з ТКЕ Департаменту роботи з ТКЕ Галущенко Н.Л.;
- додаткову угоду №_ до договору постачання природного газу від ___ 2021 р. №___-НГТ-___, в якій постачальником зазначено - ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" в особі начальника відділу договірної роботи з ТКЕ Департаменту роботи з ТКЕ Галущенко Н.Л., споживачем - ОСББ "Скісна-78Б"; вказана додаткова угода підписана з боку ОСББ "Скісна-78Б";
- акт приймання-передачі природного газу № 8738/12 від 31.12.2021, підписаний між Акціонерним товариством "Одесагаз" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б", відповідно до якого за грудень 2021 року обсяг природного газу склав 7572 куб.м.
Неналежне виконання Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" своїх зобов'язань за типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" щодо повної та своєчасної сплати спожитого природного газу у період грудня 2021 року стало підставою для звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" до господарського суду з відповідним позовом про стягнення з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" основного боргу, пені, 3% річних та інфляційних втрат.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Частина 1 статті 202 Цивільного кодексу України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України встановлено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (стаття 174 Господарського кодексу України).
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору, зокрема, на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству.
Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Як вбачається з матеріалів справи, правовідносини сторін у даній справі стосуються сфери постачання природного газу.
Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу, визначені Законом України "Про ринок природного газу".
За змістом статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" (зараз і надалі - в редакції, чинній на дату виникнення спірних відносин):
- постачання природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів;
- постачальник природного газу - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу;
- оператор газотранспортної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників);
- оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників);
- споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини;
Регулятор - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами. Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку. Постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором. Договір на постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов'язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору (частина п'ята статті 633 Цивільного кодексу України).
За визначенням, наведеним у частині першій статті 634 Цивільного кодексу України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Права та обов'язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу (частина третя статті 12 Закону "Про ринок природного газу").
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до пункту 1 розділу І Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2496 (далі - Правила постачання, зараз і надалі - в редакції, чинній на дату виникнення спірних відносин), ці Правила розроблені на виконання пункту 17 частини третьої статті 4 Закону України "Про ринок природного газу" та регулюють відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС).
Пунктом 3 розділу І Правил постачання визначено, що постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи. Постачальник не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника у розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Правил постачання, підставою для постачання природного газу споживачу є:
- наявність у споживача, об'єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб'єкту ринку природного газу;
- наявність у споживача, об'єкт якого підключений до газотранспортної системи, договору транспортування природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГТС, та присвоєння споживачу Оператором ГТС персонального ЕІС-коду як суб'єкту ринку природного газу;
- наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов;
- включення споживача до Реєстру споживачів постачальника у відповідному розрахунковому періоді;
- відсутність простроченої заборгованості споживача за поставлений природний газ перед діючим постачальником (за його наявності), що має підтверджуватися письмовою довідкою діючого постачальника або складеним з ним актом звірки взаєморозрахунків, або наявність письмового дозволу діючого постачальника на перехід споживача до нового постачальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про ринок природного газу" у разі якщо постачальника ліквідовано, визнано банкрутом, його ліцензію на провадження діяльності з постачання природного газу анульовано або її дію зупинено, а також в інших випадках, передбачених правилами для постачальника "останньої надії", постачання природного газу споживачу здійснюється у порядку, визначеному правилами для постачальника "останньої надії", та на умовах типового договору постачання постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором.
Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу.
Постачальник "останньої надії" визначається Кабінетом Міністрів України строком на три роки за результатами конкурсу, проведеного у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постачальник "останньої надії" - визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу (пункт 26 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок природного газу".
Як вже зазначалося, за результатами державного конкурсу та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №917-р Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" визначено постачальником "останньої надії" на ринку природного газу.
Положеннями ч. 2 ст. 15 Закону України "Про ринок природного газу" унормовано, що постачальник "останньої надії" постачає природний газ споживачу протягом строку, який не може перевищувати 60 діб та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії". Після закінчення цього строку постачальник "останньої надії" зобов'язаний припинити постачання природного газу споживачу.
Розділом VI Правил постачання природного газу урегульовано правила для постачальника "останньої надії".
Пунктом 1 розділу VI Правил постачання передбачено, що постачальник "останньої надії" здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженому постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2501, який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів.
Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" укладається у випадках, передбачених пунктом 3 цього розділу, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника "останньої надії" та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.
Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" не потребує двостороннього підписання. На письмове звернення споживача постачальник "останньої надії" зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня отримання такого письмового звернення надати споживачу підписаний уповноваженою особою постачальника примірник договору постачання природного газу.
Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
За приписами пункту 2 розділу VI Правил постачання за договором постачання природного газу постачальник "останньої надії" зобов'язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для нього об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу в розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
Максимальна тривалість постачання природного газу постачальником "останньої надії" не може перевищувати шістдесят днів та в будь-якому випадку не має тривати довше ніж до кінця календарного місяця, наступного за тим місяцем, у якому почалося фактичне постачання природного газу споживачеві постачальником "останньої надії".
Пунктом 3 розділу VI Правил постачання визначено, що постачальник "останньої надії" здійснює постачання природного газу споживачу (за умови відсутності відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об'єкта) та оператору газорозподільної системи в таких випадках:
- банкрутство, ліквідація попереднього постачальника природного газу;
- зупинення або анулювання ліцензії на постачання природного газу попереднього постачальника;
- відсутність підтвердженої номінації та реномінації постачальника споживача, постачальника, який здійснює постачання газу оператору газорозподільної системи для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі, або оператора газорозподільної системи, який здійснює закупівлю природного газу для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на підставі договору (договорів) купівлі-продажу природного газу в оптового продавця, для газової доби D до 02:00 UTC (04:00 за київським часом) години для зимового періоду в газову добу (D-1) та 01:00 UTC (04:00 за київським часом) години для літнього періоду в газову добу (D-1) на точку виходу до газорозподільної системи, крім випадків ініціювання постачальником "останньої надії" відключення по об'єкту такого споживача (положення цього абзацу застосовується при постачанні природного газу побутовому споживачу, споживачу, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператору газорозподільної системи);
- відсутність побутового споживача або споживача, що здійснює виробництво теплової енергії (точки комерційного обліку споживача) в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС (положення цього абзацу застосовується при постачанні природного газу побутовому споживачу та споживачу, що здійснює виробництво теплової енергії).
Поряд з цим, правове регулювання технічних, організаційних, економічних та правових засад функціонування газотранспортної системи України здійснюється Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 р. за № 1378/27823 (далі - Кодекс газотранспортної системи).
Відповідно до пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи (зараз і надалі - в редакції, чинній на дату виникнення спірних відносин):
Реєстр споживачів постачальника - це перелік споживачів, які в інформаційній платформі закріплені за певним постачальником у розрахунковому періоді;
інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу відповідно до вимог цього Кодексу.
Оператор газотранспортної системи виконує функції адміністратора інформаційної платформи (пункт 5 глави 3 розділу IV Кодексу газотранспортної системи).
Відповідно до пунктів 1-2 глави 5 розділу ІV Кодексу газотранспортної системи постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила постачання природного газу), та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника "останньої надії", не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.
З моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача (крім майбутніх періодів постачання, які заброньовані за іншими постачальниками в інформаційній платформі, постачання природного газу постачальником "останньої надії" та випадків, передбачених пунктом 6 цієї глави) та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем. Реєстрація споживача в Реєстрі споживачів постачальником "останньої надії" здійснюється на період, що не може перевищувати граничний строк постачання, визначений Законом України "Про ринок природного газу" та Правилами постачання природного газу.
Реєстрація побутового споживача, споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, або оператора газорозподільної системи здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі інформації про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об'єкта в таких випадках:
- відсутність підтвердженої номінації та реномінації діючого постачальника побутового споживача, споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, постачальника, який здійснює постачання газу оператору газорозподільної системи для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі, або оператора газорозподільної системи, який здійснює закупівлю природного газу для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на підставі договору (договорів) купівлі-продажу природного газу в оптового продавця, для газової доби D до 02:00 UTC (04:00 за київським часом) години для зимового періоду в газову добу (D-1) та 01:00 UTC (04:00 за київським часом) години для літнього періоду в газову добу (D-1) на точку виходу до газорозподільної системи, крім випадків ініціювання постачальником "останньої надії" відключення по об'єкту такого споживача. У такому випадку постачання здійснюється з дня, наступного за днем включення до Реєстру споживачів постачальника "останньої надії";
- відсутність за три дні до кінцевої дати постачання природного газу поточним постачальником побутового споживача або споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, в Реєстрі іншого постачальника. У такому випадку постачання здійснюється з дня, наступного за кінцевим днем постачання попереднім постачальником.
Реєстрація споживача, що не є побутовим (крім споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператора газорозподільної системи), здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі інформації про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об'єкта у випадку, якщо діючому постачальнику було зупинено дію чи анульовано ліцензію на постачання природного газу.
Дата початку постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії" визначається в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі.
Отже, суб'єкти ринку природного газу користуються ресурсами інформаційної платформи, адміністратором якої є Оператор ГTC.
При цьому 24.12.2019 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову № 3011 "Про видачу ліцензії з транспортування природного газу Товариству з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу Товариству з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України".
Відповідно до пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи оператори газорозподільних систем, оператор газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) протягом трьох діб зобов'язані надати постачальнику "останньої надії" через інформаційну платформу інформацію щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії", за формою оператора газотранспортної системи, погодженою регулятором. Інформація скріплюється електронним підписом уповноваженої особи оператора газорозподільної системи/оператора газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) та повинна містити: ЕІС-код споживача або ЕІС-код точки комерційного обліку споживача; прізвище, ім'я, по батькові (для побутових споживачів); назву та ЄДРПОУ (для споживачів, що не є побутовими); поштову адресу об'єкта споживача.
У цьому ж пункті 2 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи оператори газорозподільних систем зазначено, що у разі якщо за п'ять днів до кінцевої дати постачання природного газу поточним постачальником інформаційна платформа не фіксує такого споживача в Реєстрі іншого постачальника, у тому числі в Реєстрі постачальника із спеціальними обов'язками або постачальника "останньої надії", інформаційна платформа одночасно направляє оператору газорозподільної системи (оператору газотранспортної системи по прямих споживачах) інформаційне повідомлення про відсутність у споживача постачальника з певної дати за формою оператора газотранспортної системи, погодженою з Регулятором. Оператор газорозподільної системи (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах), отримавши таке повідомлення, зобов'язаний протягом двох робочих днів проінформувати такого споживача про відсутність у нього постачальника з певної дати та можливі наслідки для нього і за необхідності розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку газопостачання на об'єкти такого споживача.
У постанові Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 809 (в редакції від 26.10.2021), зокрема, визначено, що переможець конкурсу погоджується, що він як постачальник "останньої надії" буде здійснювати постачання природного газу за ціною, що з 01.10.2021 визначається за визначеною формулою; переможець конкурсу погоджується, що для побутових споживачів постачання природного газу з 01.10.2021 по 30.11.2021 здійснюється постачальником "останньої надії" за ціною, що не може перевищувати 7,96 грн за 1 куб. метр з урахуванням податку на додану вартість.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 (в редакції від 30.11.2021), зокрема, установлено з 01 жовтня по 30 листопада 2021 граничну ціну на природний газ за договорами постачання: між побутовими споживачами та постачальником "останньої надії" - на рівні 7,96 гривні за 1 куб. метр (з урахуванням податку на додану вартість).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 (в редакції від 30.11.2021) визначено, що з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального періоду 2021/22 року:
1) Акціонерному товариству "Магістральні газопроводи України", Товариству з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України", операторам газорозподільних систем:
забезпечити автоматичне включення оператором газотранспортної системи за участю операторів газорозподільних систем до портфеля постачальника "останньої надії" обсягів природного газу, спожитих з 1 жовтня 2021 р. бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), постачання природного газу яким не здійснювалося жодним постачальником;
забезпечити безумовне відновлення газопостачання бюджетних установ (у значенні Бюджетного кодексу України), закладів охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладів охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо);
забезпечити внесення операторами газорозподільних систем до інформаційної платформи оператора газотранспортної системи інформації щодо всіх захищених споживачів, приєднаних до газорозподільної системи, із зазначенням відповідної категорії, до якої належить такий споживач:
- побутові споживачі;
- бюджетні установи (в значенні Бюджетного кодексу України);
- заклади охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та заклади охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо);
- виробники теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива;
2) Акціонерному товариству "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" разом з Міністерством розвитку громад та територій, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, юридичним особам теплоенергетики державної та комунальної форм власності забезпечити:
укладення до 1 грудня 2021 р. договорів постачання газу між бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладами охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо) та постачальником "останньої надії";
укладення підприємствами теплоенергетики, які перебувають в портфелі постачальника "останньої надії", з постачальником "останньої надії" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанії "Нафтогаз Трейдинг" договорів постачання природного газу.
Для укладення побутовими споживачами, бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо) договорів постачання природного газу з новим постачальником природного газу споживач подає новому постачальнику такі документи: заяву про укладення договору, в якій зазначає свій персональний ЕІС-код та очікувані об'єми (обсяги) споживання природного газу на період дії договору; належним чином завірену копію документа, яким визначено право власності чи користування на об'єкт споживача; копії документів на право укладення договору, які посвідчують статус юридичної особи чи фізичної особи - підприємця та уповноваженої особи на підписання договору, та копію документа про взяття на облік у контролюючих органах. Оператори газорозподільних систем в одноденний строк забезпечують передачу постачальнику "останньої надії" інформацію про побутових споживачів, постачання яким розпочав постачальник "останньої надії", зокрема ЕІС-код, прізвище, ім'я, по батькові, поштову адресу об'єкта споживача, з метою укладення договорів для забезпечення безперервності постачання природного газу.
У пункті 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" встановлено, зокрема, що непогашена на день набрання чинності цим Законом кредиторська заборгованість об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку або іншої уповноваженої співвласниками відповідно до законодавства особи, яка шляхом самозабезпечення утримує системи автономного теплопостачання багатоквартирного будинку, що належать співвласникам на праві спільної сумісної власності у багатоквартирному будинку, в їхніх інтересах укладає договір про постачання природного газу для роботи газових котелень (дахових, прибудованих та/або таких, що розташовані на прибудинковій території) для забезпечення потреб співвласників багатоквартирного будинку, за природний газ, спожитий у жовтні - листопаді 2021 року з ресурсу постачальника "останньої надії", підлягає списанню в обліку такого постачальника з дня набрання чинності цим Законом в обсязі, що перевищує вартість природного газу, придбаного за ціною 7,42 тисячі гривень за 1000 метрів кубічних.
При цьому необхідно враховувати, що відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" вразливі споживачі - побутові споживачі, які набувають право на державну допомогу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; захищені споживачі - побутові споживачі, приєднані до газорозподільної системи, підприємства, установи, організації, що здійснюють надання важливих суспільних послуг та приєднані до газотранспортної або газорозподільної системи, а також виробники теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи; побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; постачальник "останньої надії" - визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.
Поряд з цим, згідно з ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.
Частиною першою статті 385 Цивільного кодексу України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна (стаття 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Статтями 4 та 6 вказаного Закону передбачено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).
Управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління (частина перша статті 12 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники зобов'язані разом з іншим забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна.
Згідно зі статтею 12 вказаного Закону витрати на управління багатоквартирним будинком включають, зокрема, витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про теплопостачання", виробництво теплової енергії - це господарська діяльність, пов'язана з перетворенням енергетичних ресурсів будь-якого походження, у тому числі альтернативних джерел енергії, на теплову енергію за допомогою технічних засобів з метою її продажу на підставі договору.
Таким чином, у даному випадку ОСББ шляхом самозабезпечення утримує системи автономного теплопостачання багатоквартирного будинку, що належать співвласникам на праві спільної сумісної власності у багатоквартирному будинку, та в їхніх інтересах уклало договір з позивачем про постачання природного газу для забезпечення потреб співвласників багатоквартирного будинку.
Наразі господарський суд зауважує, що ОСББ не є фізичною особою чи фізичною особою-підприємцем, а як юридична особа ОСББ не має свого власного споживання. ОСББ, згідно з нормами чинного законодавства, сприяє отриманню співвласниками багатоквартирного будинку комунальних послуг, зокрема газу. Цей газ постачається у багатоквартирний будинок виключно задля функціонування спільного майна співвласників (зокрема як то роботи індивідуального теплового пункту, котелень, тощо) та для задоволення побутових (спільно-побутових) потреб співвласників.
Діяльність Об'єднання співвласників багатокварирного будинку "Скісна-78 Б" спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально-технічних умов його функціонування, а відтак, така діяльність є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючого суб'єкта, а не комерційною діяльністю з метою отримання прибутку.
Тобто, ОСББ фактично задовольняє зазначені потреби побутових споживачів самостійно шляхом самозабезпечення і у відносинах з позивачем (постачальником "останньої надії" за договором) виступає колективним побутовим споживачем природного газу для потреб та в інтересах мешканців будинку.
Включення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" до Реєстру споживачів постачальника "останньої надії" та віднесення спожитого ним газу до портфеля постачальника "останньої надії" підтверджується інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" від оператора ГРМ (Акціонерного товариства "Одесагаз"), а також відомостями з інформаційної платформи Оператора ГТС щодо споживача з ЕІС-кодом 56ХQ00010PL4300K (у вигляді принтскрину з особистого кабінету позивача на інформаційній платформі Оператора ГТС), з яких, зокрема, вбачається перебування Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" у період з 07.09.2021-31.10.2021, 02.11.2021-31.12.2021, 02.01.2022-28.02.2022, 02.03.2022-30.04.2022, 02.05.2022-30.06.2022, 02.07.2022-30.08.2022, 01.09.2022-31.10.2022, 01.11.2022-30.12.2022, 01.01.2023-28.02.2023 в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" у позивача.
Крім того, листом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" № ТОВВИХ-23-1169 від 31.01.2023 проінформовано, що споживач з ЕІС кодом 56ХQ00010PL4300K (Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б") у періоди з 07.09.2021 до 31.10.2021, з 02.11.2021 до 31.12.2021, з 02.01.2022 до 28.02.2022, з 02.03.2022 до 30.04.2022, з 02.05.2022 до 30.06.2022, з 02.07.2022 до 30.08.2022, з 01.09.2022 до 30.10.2022, з 01.11.2022 до 30.12.2022 був закріплений за постачальником "останньої надії" - Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України".
Як вбачається з інформації щодо остаточної алокації відборів споживача - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" (постачальник - Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"), у період з 07.09.2021 по 30.11.2021 остаточна алокація складала - 0,00, а з 01.12.2021 по 31.12.2021 остаточна алокація склала 7572,00 куб.м. Також обсяги споживання Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" за період з 01.12.2021 по 31.12.2021 у розмірі 7572,00 куб.м підтверджуються довідкою Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України".
При цьому сторонами кількість обсягу спожитого природного газу за період грудня 2021 року не оспорюється.
Таким чином, господарським судом на підставі наявних доказів у справі встановлено факт включення відповідача до реєстру споживачів постачальника "останньої надії" та віднесення газу, спожитого ним, до портфеля постачальника "останньої надії" з 07.09.2021, про що позивач у даній справі прямо повідомив Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" своїм листом від 21.09.2021.
При цьому судом не приймаються до уваги посилання відповідача на те, що період безперервного постачання природного газу постачальником "останньої надії" не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником, крім випадків дострокового розірвання договору, з огляду на наступне.
Наразі господарський суд зазначає, що на розгляді Господарського суду м. Києва перебувала справа № 910/19547/23 за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Акціонерного товариства "Одесагаз", Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" про зобов'язання відповідача виключити позивача з реєстру постачальника "останньої надії".
Рішенням Господарського суду міста Києва від 24.06.2024 у справі № 910/19547/23 позов задоволено, зобов'язано відповідача виключити позивача з Реєстру постачальника "останньої надії".
Рішення суду мотивовано тим, що ОСББ використало своє право на розірвання Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" в односторонньому порядку, тому відсутні підстави для перебування позивача у Реєстрі споживачів "останньої надії". Оскільки Компанія ігнорує свій обов'язок щодо виключення ОСББ з Реєстру споживачів "останньої надії", наявні підстави для задоволення позову про зобов'язання вчинити дії щодо виключення позивача з Реєстру постачальника "останньої надії" в судовому порядку.
За результатом апеляційного розгляду, постановою Північного апеляційного господарського суду від 01.10.2024 рішення місцевого господарського суду скасовано, прийнято по справі нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСББ до Компанії про зобов'язання вчинити дії шляхом виключення позивача з Реєстру постачальника "останньої надії" відмовлено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 12.12.2024 року по справі № 910/19547/23 касаційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" залишено без задоволення, а постанову Північного апеляційного господарського суду від 01.10.2024 у справі № 910/19547/23 - без змін.
При цьому у вказаній постанові від 12.12.2024 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду вказав наступне:
"Як встановлено судами попередніх інстанцій, ОСББ "Скісна-78Б" є суб'єктом ринку природного газу, який зареєстрований на Інформаційній платформі (керування якою забезпечується оператором ГТС, відповідно до статті 1 Кодексу ГТС) та відноситься до категорії ТКЕ (виробник теплової енергії, йому присвоєно індивідуальний код - ЕІС код 56XQ00010PL4300К), що підтверджується даними Інформаційної платформи.
ТОВ "ГК "Нафтогаз України" відповідно до постанови НКРЕКП від 04.07.2017 № 880 здійснює ліцензійне постачання природного газу на території України. При цьому розпорядженням КМУ від 12.09.2023 № 793-р ТОВ "ГК "Нафтогаз України" повторно обрано постачальником "останньої надії" на період воєнного стану та протягом шести місяців після його закінчення.
Частинами першою та другою статті 13 Закону України "Про ринок природного газу" унормовано право споживача, зокрема, на: вільний вибір постачальника; безоплатну зміну постачальника, отримання інформації про загальні умови постачання (у т.ч. ціни), права та обов'язки постачальника та споживача, зазначення актів законодавства, якими регулюються відносини між постачальником і споживачем, наявні способи досудового вирішення спорів з постачальником; отримання природного газу належної якості та кількості, фізико-хімічні показники якого відповідають встановленим нормам, відповідно до умов укладених договорів, крім випадків припинення (обмеження) постачання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів; безоплатне отримання інформації про обсяги та інші показники власного споживання природного газу; дострокове розірвання договору постачання, якщо постачальник повідомив споживача про намір внесення змін до договору постачання в частині умов постачання та нові умови постачання виявилися для нього неприйнятними. При цьому споживач зобов'язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу.
Отже, не укладення позивачем договору з діючим постачальником природного газу протягом 2023 року на виконання частини другої статті 13 Закону України "Про ринок природного газу", хоча позивач мав можливість в будь-який момент змінити постачальника, оскільки самостійно контролює власне газоспоживання, призвело до реєстрації ОСББ Інформаційною платформою в автоматичному режимі в Реєстрі постачальника "останньої надії".
У відповідності до пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС оператори ГРС, оператор ГТС (щодо прямих споживачів) протягом трьох діб зобов'язані надати постачальнику "останньої надії" через Інформаційну платформу інформацію щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії", за формою оператора газотранспортної системи, погодженою Регулятором. Інформації скріплюється електронним підписом уповноваженої особи оператор ГРС/оператора ГТС (щодо прямих споживачів) та повинна містити: ЕІС-код споживача або ЕІС-код точки комерційного обліку споживача; назву та ЄДРПОУ (для споживачів, що не є побутовими); поштову адресу об'єкта споживача.
З огляду на викладене, постачальник "останньої надії" самостійно не вчиняє жодних дій щодо реєстрації в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" споживачів, які не мають укладеного договору із іншим діючим постачальником, як і дій щодо виключення споживачів з цього Реєстру, а лише по факту такої реєстрації протягом 3 діб отримує інформацію від оператора оператор ГРС/оператора ГТС (щодо прямих споживачів) стосовно реєстрації цих споживачів у Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії". Відповідач як постачальник "останньої надії" не є адміністратором інформаційної платформи, а є лише її користувачем, тому не може вчиняти дії щодо внесення змін на Інформаційній платформі оператора ГТС, адміністратором якої є ТОВ "Оператор ГТС України".
Верховний Суд зазначає, що договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу, якого за встановлених судами попередніх інстанцій обставин у цій справі не мало місця, оскільки фактичного постачання природного газу не було. А перебування споживача, який не має укладеного договору із діючим постачальником (з іншим альтернативним постачальником), у Реєстрі постачальника "останньої надії", не передбачає обов'язковості укладення Типового договору, а, отже, не зобов'язує постачальника "останньої надії" припинити дію такого договору.
Згідно з абзацом 2 пункту 2 розділу VI Правил постачання природного газу максимальна тривалість постачання природного газу постачальником "останньої надії" не може перевищувати шістдесят днів та в будь-якому випадку не має тривати довше ніж до кінця календарного місяця, наступного за тим місяцем, у якому почалося фактичне постачання природного газу споживачеві постачальником "останньої надії". А відповідно до пункту 11.1 Типового договору постачання природного газу, дія цього договору не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, наступного за місяцем, в якому почалося фактичне постачання природного газу постачальником.
При цьому згідно зі частиною другою статті 15 Закону України "Про ринок природного газу" постачальник "останньої надії" постачає природний газ споживачу протягом строку, який не може перевищувати 60 діб та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії". Договір між постачальником "останньої надії" та споживачем не може бути укладений за наявності простроченої заборгованості у такого споживача перед таким постачальником "останньої надії", крім випадків, якщо таким споживачем є побутовий споживач, споживач, що є бюджетною установою відповідно до Бюджетного кодексу України, закладом охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладом охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), споживач, що здійснює виробництво теплової енергії, і оператор газорозподільної системи.
Враховуючи вимоги частини другої статті 15 Закону України "Про ринок природного газу", відповідач є споживачем, який здійснює виробництво теплової енергії, та кваліфікується таким, що належить до категорії осіб, на яких поширюються виключення, передбачені вказаною нормою Закону.
Зважаючи на викладене, Верховний Суд зазначає, що вказаною нормою передбачена можливість укладення нового договору між постачальником "останньої надії" та споживачем, що здійснює виробництво теплової енергії, поза межами строку, визначеного положеннями вказаної норми (навіть за умов можливої заборгованості перед постачальником "останньої надії" за минулий період постачання природного газу, а також зважаючи, що за 2023 рік у позивача відсутній борг за споживання природного газу, за умов відсутності його постачання споживачу), а, отже, у відповідача наявні правові підстави для подальшого постачання природного газу ОСББ, як і автоматичний режим перебування позивача в Реєстрі постачальника "останньої надії".
Положення ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України визначають, що обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, встановлені постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 12.12.2024 року по справі № 910/19547/23 обставини в силу приписів ч. 4 ст. 75 ГПК України є преюдиціальними для господарського суду під час розгляду даної справи, а тому не підлягає доказуванню, зокрема, те, що постачальник "останньої надії" самостійно не вчиняє жодних дій щодо реєстрації в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" споживачів, які не мають укладеного договору із іншим діючим постачальником, а також те, що ОСББ "Скісна-78Б" є споживачем, який здійснює виробництво теплової енергії, та кваліфікується таким, що належить до категорії осіб, на яких поширюються виключення, передбачені ч. 2 ст. 15 Закону України "Про ринок природного газу", з огляду на що у ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" наявні правові підстави для подальшого постачання природного газу ОСББ (в строк, який може перевищувати 60 діб), а також автоматичний режим перебування позивача в Реєстрі постачальника "останньої надії".
Враховуючи викладене, господарський суд зауважує, що не заслуговують на увагу твердження ОСББ стосовно відсутності правових підстав для внесення споживача до реєстру постачальника "останньої надії" у період з 02.11.02021 р. по 31.12.2021 р., а також твердження щодо того, що правовим наслідком відсутності споживача у реєстрі будь-якого діючого постачальника по закінченню граничного строку дії Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" є припинення споживачу газопостачання і розподілу.
Між тим суд критично оцінює твердження відповідача щодо того, що якщо з незалежних від постачальника "останньої надії" підстав споживач безпідставно автоматично включається до реєстру постачальника "останньої надії" другий раз на календарний рік, постачальник має всі можливості усунути зазначене порушення (вносити до інформаційної платформи змін до інформації), оскільки, як зазначено Верховним Судом у постанові від 12.12.2024 року по справі № 910/19547/23, ТОВ "ГК "Нафтогаз України" як постачальник "останньої надії" не є адміністратором інформаційної платформи, а є лише її користувачем, тому не може вчиняти дії щодо внесення змін на Інформаційній платформі оператора ГТС, адміністратором якої є ТОВ "Оператор ГТС України".
При цьому суд зазначає, що неповідомлення споживача - ОСББ "Скісна-78Б" постачальником "останньої надії" про включення відповідача до реєстру постачальника "останньої надії" з 02.11.2021 року не є підставою для не здійснення оплати за поставлений газ. Також суд зауважує, що споживач - ОСББ "Скісна-78Б" самостійно контролює власне газоспоживання та відповідно у спірний період був обізнаний, чи був, починаючи з 02 листопада 2021 року, у нього укладений з іншим діючим постачальником природного газу відповідний договір.
Разом з тим, навіть якщо припустити, що позивач не мав права постачати природний газ більше, ніж 60 днів протягом 2021 року, то в будь-якому разі ТОВ "ГК "Нафтогаз України", будучи постачальником "останньої надії", з 07.09.2021 по 31.10.2021 фактично газ не постачав, про що свідчить відповідні докази, зазначені судом вище. З огляду на викладене відповідний договір не набув чинності, оскільки не було фактичного постачання газу.
Більш того суд наголошує, що ОСББ "Скісна-78Б", знаючи, що з 07.09.2021 року було включено до реєстру постачальника "останньої надії", протягом періоду часу з вересня 2021 року не вчинило жодних дій задля укладення договору з іншим постачальником природного газу.
Крім того, господарський суд зауважує, що посилання відповідача на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 20.11.2024 року у справі № 917/1297/23, є необґрунтованими, оскільки у справі № 917/1297/23 відповідачем є Приватне акціонерне товариство "Гадячгаз", який є оператором газорозподільної системи, а не виробником теплової енергії, яким є Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" по даній господарській справі, а також спірний період з 01.05.2022 по 31.05.2022 в обсязі 144,02100 тис. куб.м на загальну суму 6548767,78 грн. при наявності заборгованості за минулий період. Відтак, враховуючи те, що ОСББ "Скісна-78Б" не є оператором газорозподільної системи та не мало заборгованості перед постачальником "останньої надії" за минулі періоди (до грудня 2021 року), відповідно справи № 917/1297/23 та 916/3889/23 не є подібними та не можуть бути застосовані при розгляді справи № 916/3889/23.
Разом з тим господарський суд зазначає, що Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду, направляючи дану справу № 916/3889/23 на новий розгляд, вказав, що судами у цій справі не встановлено обставин, які би свідчили про те, що ОСББ у спірний період споживання мало чинний договір на постачання природного газу з ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдінг"; відсутність договірних відносин з ОСББ у 2021 році підтвердив і сам ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдінг" у долучених до матеріалів справи письмових поясненнях, які суди попередніх інстанцій не дослідили та не врахували при прийнятті оскаржуваних судових рішень.
Як встановлено судом вище, факт включення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" до Реєстру споживачів постачальника "останньої надії" та віднесення спожитого ним газу до портфеля постачальника "останньої надії" підтверджується інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" від Оператора ГРМ (Акціонерного товариства "Одесагаз"), а також відомостями з інформаційної платформи Оператора ГТС щодо споживача з ЕІС-кодом 56ХQ00010PL4300K (у вигляді принтскрину з особистого кабінету позивача на інформаційній платформі оператора ГТС), з яких, зокрема, вбачається перебування Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" у період з 07.09.2021-31.10.2021, 02.11.2021-31.12.2021, 02.01.2022-28.02.2022, 02.03.2022-30.04.2022, 02.05.2022-30.06.2022, 02.07.2022-30.08.2022, 01.09.2022-31.10.2022, 01.11.2022-30.12.2022, 01.01.2023-28.02.2023 в реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" у позивача.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону України "Про ринок природного газу" споживач має право, зокрема, на:
1) вільний вибір постачальника;
2) безоплатну зміну постачальника, крім випадків, передбачених абзацом другим частини першої статті 14 цього Закону;
3) отримання інформації про загальні умови постачання (у тому числі ціни), права та обов'язки постачальника та споживача, зазначення актів законодавства, якими регулюються відносини між постачальником і споживачем, наявні способи досудового вирішення спорів з постачальником;
4) отримання природного газу належної якості та кількості, фізико-хімічні показники якого відповідають встановленим нормам, відповідно до умов укладених договорів, крім випадків припинення (обмеження) постачання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів;
5) безоплатне отримання інформації про обсяги та інші показники власного споживання природного газу;
6) дострокове розірвання договору постачання, якщо постачальник повідомив споживача про намір внесення змін до договору постачання в частині умов постачання та нові умови постачання виявилися для нього неприйнятними.
Водночас частиною другою цієї статті визначено, що споживач зобов'язаний, зокрема:
1) укласти договір про постачання природного газу;
2) забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів;
3) не допускати несанкціонованого відбору природного газу;
4) забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу;
5) припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
Так, на підтвердження наявності у ОСББ "Скісна-78Б" у спірний період договірних відносин з ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", відповідач посилається на електронну переписку між ОСББ "Скісна-78Б" та ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг". Разом з тим ОСББ "Скісна-78Б", посилаючись на ч. 1 ст. 205, ст.ст. 207, 626, 628, 638, 639 ЦК України, ч. 1 ст. 181 ГК України, п. 5 ч. 1 ст. 3, ч.ч. 1, 3, 12 ст. 11, ч. 1 ст. 12 Закону України "Про електрону комерцію", ст. 8 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг", вважає, що зазначена вище електронна переписка свідчить про отримання 24.12.2021 року і прийняття споживачем пропозиції постачальника 29.12.2021 року по додатковій угоді між сторонами, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч. 1 ст. 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони, або надсилалися ними до інформаційно-комунікаційної системи, що використовується сторонами. У разі якщо зміст правочину зафіксований у кількох документах, зміст такого правочину також може бути зафіксовано шляхом посилання в одному з цих документів на інші документи, якщо інше не передбачено законом.
Статтею 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (стаття 628 ЦК України).
Згідно зі ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Приписами ст. 639 Цивільного кодексу України визначено, що договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася. Якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі. Якщо сторони домовились укласти у письмовій формі договір, щодо якого законом не встановлена письмова форма, такий договір є укладеним з моменту його підписання сторонами.
Частиною першою ст. 181 Господарського кодексу України передбачено, що господарський договір укладається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Приписами ч.ч. 1, 3 ст. 641 Цивільного кодексу України визначено, що Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Пропозицією укласти договір є, зокрема, документи (інформація), розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, які містять істотні умови договору і пропозицію укласти договір на зазначених умовах з кожним, хто звернеться, незалежно від наявності в таких документах (інформації) електронного підпису.
Пропозиція укласти договір може бути відкликана до моменту або в момент її одержання адресатом. Пропозиція укласти договір, одержана адресатом, не може бути відкликана протягом строку для відповіді, якщо інше не вказане у пропозиції або не випливає з її суті чи обставин, за яких вона була зроблена.
За приписами ч. 1 ст. 640 Цивільного кодексу України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
Так, із матеріалів справи, а саме з роздруківки з веб-сайту Нафтогазу вбачається (а.с.48 т.2) наступна інформація: "20.05.2021 припинив діяти режим спецобов'язків (ПСО). Тепер виробники тепла можуть самостійно обирати постачальника газу. Одна з найкращих пропозицій у Нафтогаз Трейдингу: компанія пропонує підприємствам ТКЕ та ОСББ укласти трирічні угоди на постачання газу за довгостроковою ринковою ціною. Ціна на перший рік складає 7,42 грн за один кубометр газу (з 01.06.2021 по 31.05.2022, з ПДВ, без врахування тарифу оператора газотранспортної системи). Станом на кінець грудня 2021 року між ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" та підприємствами ТКЕ укладено 1275 договорів постачання природного газу - це на 19% більше від кількості підприємств, які працювали з Нафтогазом минулого опалювального сезону. В режимі реального часу за динамікою підписання договорів можна слідкувати за допомогою дашборду "Трирічні договори постачання природного газу з ТКЕ (централізоване опалення) на 2021-2024 рр.". Угода передбачає, що ціна 7,42 грн за один кубометр газу поширюється лише на обсяг природного газу, який відповідає історичному обсягу споживання ТКЕ в частині виробництва тепла і гарячої води. Він розраховується як середній показник споживання за останні три роки. ОСББ платитимуть таку ціну за газ для забезпечення опалення та постачання гарячої води до квартир співвласників (крім нежитлових приміщень) та визначатимуть обсяг споживання самостійно на підставі власних прогнозних даних. Для укладання трирічних договорів виробники тепла можуть звернутись до менеджерів компанії; підприємства Одеської області можуть звернутися до ОСОБА_1: ІНФОРМАЦІЯ_1 ".
Також судом встановлено, що листом від 04.08.2021 № 23/4-2005/1-21 Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до обласних державних адміністрацій, керівників теплопостачальних підприємств (а.с. 57-58 т. 2), в якому товариство повідомило, зокрема, про те, що з метою врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води між Кабінетом Міністрів України, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, НАК "Нафтогаз України" і Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування "Асоціація міст України" був укладений Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води (далі - Меморандум), який визначив основні напрями роботи та виконання певних завдань усіма сторонами Меморандуму; для реалізації положень Меморандуму та надійного забезпечення природним газом виробників теплової енергії, Групою Нафтогаз розроблено трирічний договір постачання газу з ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", в якому фіксований обсяг газу в перший рік постачається за ціною 7420 грн з ПДВ за 1000 куб.м, яка є значно нижчою за спотові (на місяць наперед тощо) ринкові ціни; фіксований обсяг газу визначається як середньо-арифметичне значення обсягу фактичного використання природного газу виробником теплової енергії за останні три роки у відповідному місяці для виробництва теплової енергії для потреб населення.
Між тим в матеріалах справи наявний скріншот веб-сторінки Всеукраїнської Ради голів ОСББ від 03.12.2021 (а.с. 49 т. 2), відповідно до якої: "вчора всі ОСББ України з газовими котельнями отримали додаткові угоди до договорів постачання газу з ТОВ "Нафтогаз Трейдинг", яка починає діяти з 01.12.2021; в ній виконані всі вимоги ОСББ, а саме: відсутні фіксовані ліміти споживання природного газу для населення по ціні 7,42 грн./куб.м; скасована предоплата за газ (сплата за використаний газ має відбуватись до 25 числа місяця, наступного за розрахунковим); відповідальність за правильність замовлених обсягів газу покладається виключно на ОСББ (ОСББ самостійно розраховує спожитий газ для нежитлових приміщень, який сплачується по ціні обсягу 2); не застосовується пункт 5.2. договору постачання природного газу - банківська гарантія та договір про договірне списання коштів (вимога працювати з визначеними банками).
Крім того, з матеріалів справи вбачається (а.с. 58-59 т. 2), що з електронної адреси ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на електронну адресу, в тому числі ОСББ "Скісна-78Б" (ІНФОРМАЦІЯ_2), 24.12.2021 року надійшов лист наступного змісту: "Увага! Закриття грудня" наступного змісту: "…на сьогоднішній день близько 30 підприємств не надіслали додаткові угоди на зміну дуже важливих положень договору для ОСББ, згідно до яких ОСББ має право отримувати газ з 01.12.2021 року по пільговій ціні не за фіксованим об'ємом, а який необхідний ОСББ в повній мірі для опалення житлових приміщень. Таким чином підприємства, які по закінченню грудня місяця не відішлють дану додаткову угоду, отримають газ лише в фіксованому об'ємі, зазначеному в договорі…Це стосується також підприємств, які не надали листа, що газ використовується виключно для опалення житлових приміщень. Головне, щоб станом на 28.12.2021 року додаткова угода вже була в нашій компанії…". При цьому у вказаному листі наведено список тих підприємств, від яких ще не надійшла додаткова угода, серед яких, зокрема, вказане ОСББ "Скісна-78Б" (код ЄДРПОУ 36921147). Так, у додатку до зазначеного листа вкладений файл Додаткової угоди до договору постачання природного газу з ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг".
Надавши оцінку наявним в матеріалах справи доказам, суд встановив, що ініціатором укладання додаткової угоди була третя особа - ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдінг". Так, 24.12.2021 року представником останньої із електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 було надіслано на електронну адресу позивача - ОСББ "Скісна-78Б" ІНФОРМАЦІЯ_2 лист із повідомленням, що станом на 24.12.2021 року близько 30 підприємств, в т.ч. й ОСББ "Скісна-78Б", не надіслано додаткові угоди на зміну дуже важливих положень договору для ОСББ, згідно з якими ОСББ має право отримувати газ з 01.12.2021 року по пільговій ціні не за фіксованим об'ємом, а який необхідний ОСББ в повній мірі для опалення житлових приміщень, що згідно з приписами ч. 1 ст. 641 ЦК України вважається офертою.
При цьому із наданих відповідачем - ОСББ "Скісна-78Б" скріншотів з електронної пошти вбачається, що 29 грудня 2021 року відправником: ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено одержувачу: " ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 електронного листа з наступною темою: "ОСББ Скісна 78-б на какой адрес вам прислать оригінали, в Кропівницкий или Кіев, напишите пожалуйства ваш номер телефона, я курьером отправлю". При цьому додатками до вказаного листа є заповнена зі сторони ОСББ "Скісна-78Б" додаткова угода зі всіма умовами договору, зокрема ЕІС-кодом споживача, замовленим обсягом природного газу.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що вказаний лист від 29.12.2021 року відповідача - ОСББ "Скісна-78Б" є відповіддю останнього про прийняття пропозиції ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдінг".
Приймаючи до уваги викладене, господарський суд доходить висновку, що відповідна додаткова угода між Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" була укладена.
При цьому, враховуючи конкретні обставини правовідносин справи стосовно укладання договору постачання природного газу (пропозиція укласти додаткову угоду в кінці грудня місяця 2021 року, яка би діяла з 01.12.2021 року, фактичне споживання відповідачем природного газу в цей період; надсилання відповідачем третій особі підписаної додаткової угоди), суд погоджується з доводами відповідача про те, що в грудні 2021 року не було остаточно відомо, хто є фактичним постачальником природного газу ОСББ "Скісна-78Б". Однак, враховуючи той факт, що третя особа - ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдінг" не зареєструвала договір у відповідному реєстрі, то у позивача не було правових підстав припинення постачання природного газу відповідачу в грудні 2021 року.
Наразі господарський суд зауважує, що постачання природного газу споживачу здійснюється виключно на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, та за умови включення споживача до реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. За відсутності відповідного договору постачання та інформації про включення споживача до реєстру споживачів відповідного постачальника, постачання природного газу такому споживачу здійснюється у порядку, визначеному Правилами постачання природного газу для постачальника "останньої надії", та на умовах Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії".
Так, з 01.12.2021 року постачання природного газу відповідачу відбувалося на підставі договору постачання постачальником "останньої надії", укладеного 02.11.2021 р. з ТОВ "ГК "Нафтогаз України" як постачальником "останньої надії", правомірність укладення якого, як і включення відповідача станом на 02.11.2021 (початок спірного періоду) до реєстру споживачів постачальника "останньої надії" сторонами не спростовано.
При цьому суд зауважує, що навіть у випадку укладення відповідачем договору постачання природного газу з іншим постачальником без реєстрації відповідача в реєстрі такого постачальника, не є підставою для автоматичного припинення договору постачання постачальником "останньої надії" від 02.11.2021, укладеного з ТОВ "ГК "Нафтогаз України" як постачальником "останньої надії", та для виключення відповідача як споживача з реєстру споживачів відповідного постачальника "останньої надії" (в цьому випадку - ТОВ "ГК "Нафтогаз України").
Оскільки постачання позивачем відповідачу природного газу в спірний період здійснювалось на підставі Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", пункт якого 4.1 якого, в аспекті визначення ціни, передбачає, що постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою постачальником на своєму сайті; така ціна визначається постачальником відповідно до розділу VI Правил постачання; нова ціна є обов'язковою для сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення постачальником на власному сайті, то визначення вартості спожитого відповідачем у спірний у цій справі період (з 01.12.2021 по 31.12.2021) природного газу повинно відбувались відповідно до умов такого Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", тобто за ціною, оприлюдненою постачальником на своєму сайті.
Наразі судом встановлено, що ціна поставленого позивачем відповідачу природного газу в спірний період підтверджується наданою позивачем роздруківкою з архіву тарифів за грудень 2021 року.
З огляду на наведене та встановлені обставини стосовно того, що: у спірний період з 01.12.2021 по 31.12.2021 позивач поставив відповідачу природний газ в об'ємі 7572,00 куб.м на суму 408780,41 грн; для здійснення оплати зазначеного обсягу поставленого газу позивачем сформовано рахунок № 2648 від 12.01.2022 на загальну суму 408780,41 грн, що підтверджується наданими у справу доказами; господарський суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" позовних вимог до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" про стягнення суми основного боргу у розмірі 408780,41 грн. за поставлений природний газ.
При цьому, враховуючи сплату 19.12.2024 року Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" заборгованості у розмірі 56184,24 грн, господарський суд доходить висновку, що з відповідача на користь позивача підлягають стягненню 352296,17 грн. основної заборгованості (408780,41 грн - 56184,24 грн).
Щодо вимог позивача про стягнення пені за прострочення оплати за поставлений природний газ в розмірі 60365,11 грн. суд зазначає наступне.
За ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
З огляду на те, що відповідач свої зобов'язання в частині оплати поставленого природного газу не виконав у встановлений договором строк, то відповідно відповідач вважається таким, що прострочив виконання зобов'язання, що в свою чергу тягне за собою відповідні правові наслідки.
При цьому невиконання зобов'язання або виконання зобов'язання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), що мало місце у даному випадку (несвоєчасна сплата відповідачем вартості природного газу) згідно ст. 610 Цивільного кодексу України є порушенням зобов'язання, зокрема з боку відповідача.
В свою чергу у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України).
Як передбачено частиною 1 ст. 548 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. В силу ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою (штраф, пеня).
Згідно з положеннями ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п. 4.5 типового договору у разі порушення відповідачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором, він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Так, з огляду на несвоєчасне виконання відповідачем зобов'язань за спірним договором щодо здійснення оплати за поставлений природний газ позивачем нараховано відповідачу пеню в розмірі 60365,11 грн., розрахунок якої додано до позову. Враховуючи вищенаведене та порушення відповідачем термінів сплати вартості поставленого природного газу за спірний період, суд вважає, що позивачем цілком правомірно нараховано пеню. Дослідивши та перевіривши здійснений позивачем розрахунок суми пені, судом встановлено, що вказаний розрахунок був здійснений позивачем вірно, також вказаний розрахунок відповідачем не оспорювався. Відтак, з відповідача підлягає стягненню пеня в сумі 60365,11 грн.
Щодо нарахування 3% річних та інфляційних втрат суд зазначає наступне.
Виходячи з системного аналізу законодавства, обов'язок боржника сплатити кредитору суму боргу з нарахуванням процентів річних та відшкодувати кредитору спричинені інфляцією збитки випливає з вимог ст. 625 ЦК України.
Зокрема, частиною другою статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Слід зазначити, що виходячи з положень ст. 625 ЦК України, право кредитора на стягнення 3% річних та інфляційних втрат не залежить від моменту пред'явлення вимоги про таке стягнення (до моменту погашення боргу або після цього). При цьому визначальним є наявність факту порушення боржником строків виконання грошового зобов'язання. Таким чином, право кредитора на стягнення 3% річних може бути реалізовано у будь-який момент при наявності вищезазначених вимог, передбачених законодавством.
Наразі слід зазначити, що згідно з положеннями ЦК проценти річних є самостійною формою цивільно-правової відповідальності за порушення грошових зобов'язань. Так, розмір таких процентів річних може бути визначений сторонами в договорі. З огляду на те, що умовами спірного договору не встановлено іншого відсотку річних, відповідно сплаті підлягають саме 3% річних від простроченої суми за відповідний час прострочення грошового зобов'язання у гривневому вираженні.
Враховуючи вищенаведене та порушення відповідачем термінів сплати вартості поставленого природного газу за спірний період, суд вважає, що позивачем цілком правомірно нараховано 3% річних. Дослідивши та перевіривши здійснений позивачем розрахунок суми 3% річних, судом встановлено, що вказаний розрахунок 3% річних був здійснений позивачем вірно, також вказаний розрахунок відповідачем не оспорювався. Відтак, з відповідача підлягають стягненню 3% річних в сумі 18344,71 грн.
Так, індекс інфляції це додаткова сума, яка сплачується боржником і за своєю правовою природою є самостійним засобом захисту цивільного права кредитора у грошових зобов'язань і спрямована на відшкодування його збитків, заподіяних знеціненням грошових коштів внаслідок інфляційних процесів в державі. Офіційний індекс інфляції, що розраховується Державною службою статистики України, визначає рівень знецінення національної грошової одиниці України, тобто зменшення купівельної спроможності гривні.
При застосуванні індексу інфляції слід мати на увазі, що індекс розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць і здійснюється шляхом множення суми заборгованості на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції за період прострочення платежу. При цьому сума боргу, яка сплачується з 1 по 15 день відповідного місяця, індексується з врахуванням цього місяця, а якщо сума боргу сплачується з 16 по 31 день місяця, розрахунок починається з наступного місяця. Аналогічно, якщо погашення заборгованості здійснено з 1 по 15 день відповідного місяця, інфляційні втрати розраховуються без врахування цього місяця, а якщо з 16 по 31 день місяця, то інфляційні втрати розраховуються з врахуванням даного місяця. В листі Верховного Суду України від 03.04.97 р. N 62-97 р. також наведені відповідні рекомендації щодо порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ Верховного Суду України.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що факт знецінення або незнецінення грошових коштів і відповідно обґрунтованість заявлених до стягнення збитків від інфляції необхідно встановлювати на момент звернення до суду з позовом про таке стягнення.
Враховуючи викладене та з урахуванням наведених рекомендацій щодо порядку застосування індексів інфляції, судом було перевірено здійснений позивачем розрахунок інфляційних нарахувань за несвоєчасну оплату вартості поставленого природного газу в розмірі 125508,08 грн. та встановлено, що вказані інфляційні нарахування були здійснені позивачем вірно, також вказаний розрахунок відповідачем не оспорювався. Відтак, з відповідача підлягають стягненню інфляційні втрати в сумі 125508,08 грн.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно положень ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Вказані положення ЦК кореспондуються з положеннями ст. 20 ГК України.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Оцінюючи надані позивачем докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" обґрунтовані та відповідають вимогам чинного законодавства і фактичним обставинам справи, однак підлягають частковому задоволенню з огляду на сплату відповідачем частини вартості поставленого природного газу у спірний період.
У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача та рішення відбулось на користь позивача, згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору в сумі 9194,97 грн., понесені позивачем при подачі позову, покладаються на відповідача (без врахування здійсненої після ухвалення рішення ГСОО від 28.02.2024 часткової оплати).
Керуючись ст. ст. 129, 232, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б", за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" про стягнення 612998,31 грн. задовольнити частково.
2. СТЯГНУТИ з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" (65091, м. Одеса, вул. Скісна, буд. 78Б; код ЄДРПОУ 36921147) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1; код ЄДРПОУ 40121452) основний борг у розмірі 352596/триста п'ятдесят дві тисячі п'ятсот дев'яності шість/грн. 17 коп., пеню в сумі 60365/шістдесят тисяч триста шістдесят п'ять/грн. 11 коп., 3% річних у розмірі 18344/вісімнадцять тисяч триста сорок чотири/грн. 71 коп., інфляційні втрати в сумі 125508/сто двадцять п'ять тисяч п'ятсот вісім/грн. 08 коп., витрати по сплаті судового збору в сумі 9194/дев'ять тисяч сто дев'яносто чотири/грн. 97 коп.
3. У задоволенні решти частини позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78Б" відмовити.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складання повного судового рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено та підписано 09 липня 2025 р.
Суддя В.С. Петров