79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
01.07.2025 Справа № 914/901/24
Господарський суд Львівської області у складі судді Запотічняк О.Д.
за участю секретаря судового засідання Яремко В.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом: Першого заступника керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова в інтересах держави в особі Позивача: Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача: Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Наш Львів», м. Львів,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю “Ноблесс Буд», м. Миколаїв,Львівська обл.
про: визнання недійсним договору оренди землі, скасування державної реєстрації речового права та його припинення, повернення земельної ділянки
за участю представників сторін:
прокурор: Леонтьєва Н.Т.;
від позивача: Ковела М.В.;
від відповідача: Пастернак П.І.;
від третьої особи: не з'явився;
Хід розгляду справи.
Перший заступник керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова звернувся до Господарського суду Львівської області в інтересах держави в особі Львівської міської ради з позовом до Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Наш Львів» про визнання недійсним договору оренди землі, скасування державної реєстрації речового права та його припинення, повернення земельної ділянки.
Ухвалою від 22.04.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Хід розгляду справи відображено в попередніх ухвалах суду та протоколах судових засідань.
17.06.2025 суд заслухав заключні промови прокурора, представників сторін та третьої особи та оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення та час його проголошення - 01.07.2025.
01.07.2025 в судове засідання з'явились прокурор та представники сторін, уповноважений представник третьої особи участі не забезпечив, в судове засідання не з'явився.
Беручи до уваги предмет та підстави позову у даній справі, закінчення процесуальних строків, суд дійшов до висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення.
В судовому засіданні 01.07.2025 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Правова позиція прокурора.
Перший заступник керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова (надалі прокурор) в інтересах держави в особі позивача Львівської міської ради звернувся до Господарського суду Львівської області із позовом до Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Наш Львів» про визнання недійсним договору оренди землі від 22.09.2021, скасування державної реєстрації речового права та його припинення, повернення земельної ділянки.
Прокурор вважає, що договір оренди від 22.09.2021 між позивачем та відповідачем укладений, всупереч вимогам ст. ст. 41, 116, 124, 134 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), ст. ст. 133-135, 137 Житлового кодексу України (далі - Житлового кодексу) та Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 № 186 (далі - Примірний статут ЖБК), ст. 2, ч. 2 ст. 16 Закону України “Про оренду землі», а тому наявні підстави для визнання недійсним вказаного договору оренди, скасування державної реєстрації іншого речового права (права оренди) та повернення земельної ділянки власнику - Львівській міській раді.
На думку прокурора, Житловий кодекс та постанова Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 № 186, якою затверджено Примірний статут ЖБК, є чинними, їх положення не суперечать іншому чинному законодавству України, а тому обов'язкові до виконання всіма юридичними та фізичними особами, органами влади та їх посадовими особами.
Проте, як зазначає прокурор, при укладенні договору оренди Львівською міською радою, не взято до уваги той факт, що виконавчим комітетом Львівської міської ради рішення зборів про організацію ОК “ЖБК “Наш Львів» та список громадян, які вступають до кооперативу, і членів їх сімей не затверджувалися.
Відсутнє також належне обгрунтування розміру земельної ділянки, що була передана в оренду відповідачу.
Вищевказані порушення при укладенні договору оренди та передачі земельної ділянки в оренду відповідачу, зумовили порушення прав територіальної громади міста Львова, що стало підставою для звернення прокурора з цим позовом до суду.
Правова позиція позивача.
Позивач - Львівська міська рада заперечує проти позову Першого заступника керівника Галицької окружної прокуратури м. Львова в повному обсязі, вважає такий позов безпідставним, необґрунтованим та просить суд відмовити в його задоволенні.
Позивач зазначає, що розглянувши звернення обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Український доброволець» від 25.09.2019, міська рада ухвалою від 10.10.2019 № 5687 “Про внесення змін до ухвали міської ради від 19.09.2019 № 5441 та надання дозволу ОК “Житлово-будівельний кооператив “Український доброволець» та ОК “Житлово-будівельний кооператив “Наш Львів» на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул. Під Голоском» вирішила надати обслуговуючому кооперативу Житлово-будівельний кооператив “Наш Львів» дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0, 3900 га на вул. Під Голоском для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків для учасників операції об'єднаних сил (учасників антитерористичної операції) - членів обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Наш Львів».
Після розробки проекту землеустрою, Львівською міською радою було прийнято ухвалу від 09.07.2021 № 1181 “Про затвердження ОК “ЖБК “Наш Львів» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. Під Голоском», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано в оренду земельну ділянку площею 0, 3900 га (кадастровий номер 4610137500:05:004:0499) на вул. Під Голоском в оренду терміном на 10 років для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків для учасників операції об'єднаних сил (учасників антитерористичної операції) (код КВЦПЗ 02.03 - для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку) за рахунок земель житловоі? та громадськоі? забудови, перевівши і?х із земель, що не надані у власність або користування. Зобов'язано відповідача укласти з Львівською міською радою договір оренди землі, договір про відшкодування недоотриманих коштів за користування земельною ділянкою у розмірі орендноі? плати з моменту прии?няття цієі? ухвали до часу укладання договору оренди землі тощо.
На думку позивача, твердження прокуратури про відсутність підстав для передачі спірної земельної ділянки в оренду без проведення аукціону є помилковими, а прокурор не обґрунтував та не довів належними, допустимими і достатніми доказами наявності підстав для визнання недійсним договору оренди землі від 22.09.2021. Також не підлягають задоволенню похідні позовні вимоги про скасування державної реєстрації речового права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4610137500:05:004:0499 площею 0,3900 га, за Обслуговуючим кооперативом “Житлово-будівельний кооператив “Наш Львів» та повернення земельної ділянки.
Правова позиція відповідача.
Відповідач у повному обсязі заперечує позовні вимоги, зазначаючи, що Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів» було створено та зареєстровано відповідно до вимог чинного законодавства. Водночас відповідач стверджує, що Львівською міською радою не було допущено порушень законодавства при прийнятті рішень, які надають право на виготовлення проекту землеустрою та затвердження проекту землеустрою для відведення земельної ділянки на вул. Під Голоском.
Відповідач вважає заявлені позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими, на його думку, для відмови в задоволенні позову існують відповідні правові підстави.
Варто зазначити, що відповідач не подав відзиву чи письмових пояснень до позовної заяви і обмежився лише усними запереченнями, наданими під час судового засідання.
Правова позиція третьої особи.
Третя особа вважає, що позов не підлягає задоволенню, оскільки ухвала Львівської міської ради від 09.07.2021 № 1181 «Про затвердження проекту землеустрою для обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів» і надання земельної ділянки на вул. Під Голоском» відповідає вимогам чинного законодавства; зазнаває, що укладений між ОК «ЖБК «Наш Львів» та Львівською міською радою договір оренди землі від 22.09.2021 № Ш-4371 є законним, і відсутні будь-які правові підстави для його визнання недійсним. З огляду на це, вимоги позивача щодо скасування державної реєстрації права оренди та повернення земельної ділянки Львівській міській раді є безпідставними, оскільки є похідними від основних вимог.
Представник третої особи не надав письмових пояснень і висловила свої заперечення усно під час засідання.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
10.10.2019 Львівська міська рада прийняла ухвалу № 5687«Про внесення змін до ухвали міської ради від 19.09.2019 № 5441 та надання дозволу ОК «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів» на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул. Під Голоском.
З даної ухвали вбачається, що розглянувши звернення ОК «ЖБК «Наш Львів» від 25.09.2019, керуючись ст. 144 Конституції України, п. п. 34 п. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 12, 41,120,123 Земельного кодексу України, міська рада ухвалила надати ОК «ЖБК «Наш Львів» дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0, 3900 га на вул. Під Голоско для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків ля учасників операції об?єднаних сил (учасників антитерористичної операції) - членів обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів».
Зобов?язано ОК «ЖБК «Наш Львів» у встановленому порядку подати міській раді на затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
В подальшому Львівською міською радою прийнято ухвалу № 1181 від 09.07.2021 «Про затвердження ОК «ЖБК «Наш Львів» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. Під Голоском».
Так, розглянувши звернення обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів» від 01.12.2020 (зареєстроване у Львівській міській раді 01.12.2020 за Nє 2-69334/АП-Л-24), беручи до уваги ухвалу міської ради від 10.10.2019 № 5687 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 19.09.2019 № 5441 та надання дозволу ОК «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів», відповідно до п. 7.9.1.2 ухвали міської ради від 25.05.2017 № 1995 «Про затвердження Порядку продажу земельних ділянок комунальної власності та нарахування орендної плати за землю у м. Львові», керуючись ст. 144 Конституції України, пп. 34 п. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про оренду землі», «Про кооперацію», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. ст. 12, 41, 122, 123 Земельного кодексу України, наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», міська рада ухвалила: затвердити обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів» (код ЄДРПОУ 43064319) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати в оренду земельну ділянку площею 0,2000 га (кадастровий номер 4610137500;05:004:0499) на вул. Під Голоском в оренду терміном на 10 років для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків для учасників Операції об?єднаних сил (учасників антитерористичної операції) (код КВЦПЗ 02.03 - для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку) за рахунок земель житлової та громадської забудови, перевівши їх із земель, що не надані у власність або користування. забудови, перевівши їх із земель, що не надані у власність або користування.
Зобов?язано ОК «ЖБК «Наш Львів» у тримісячний термін укласти з Львівською міською радою договір оренди землі, встановивши річну орендну плату за землю у розмірі 9 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та зареєструвати його відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та договір про відшкодування недоотриманих коштів за користування земельною ділянкою у розмірі орендної плати з моменту прийняття ухвали до часу укладення договору оренди землі.
22.09.2021 на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі», ухвал Львівської міської ради від 30.06.2016 № 631 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель м. Львова», від 25.05.2017 № 1995 «Про затвердження порядку продажу земельних ділянок комунальної власності та нарахування орендної плати за землю у м. Львові», від 17.06.2021 № 1013 «Про затвердження ОК «ЖБК «Наш Львів» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
22.09.2021 Договір оренди зареєстровано у Львівській міській раді за № Ш-4371, про що в книзі записів реєстрації договорів Ш-4 внесено відповідний запис.
Згідно з умовами Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0, 3900 га на вул. Під Голоском (кадастровий номер 4610137500:05:004:0499) в оренду терміном на 10 років для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків (код КВЦПЗ 02.03- для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку).
На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» 24.09.2021 державним реєстратором зареєстровано право комунальної власності на вказану земельну ділянку за Львівською міською радою (номер запису про право власності: 44216183).
Також 24.09.2021 здійснено державну реєстрацію іншого речового права (права оренди земельної ділянки ) ОК «ЖБК «Наш Львів» на земельну ділянку з кадастровим номером 4610137500:05:004:0499 (номер запису про інше речове право: 44216317) 3 строком дії права оренди на 10 років з правом пролонгації.
Підстава державної реєстрації: договір оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 22.09.2021, видавник: Львівська міська рада, ОК «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів».
Інші відомості про спірну земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні.
Прокурор вважає, що ухвала № 1181 від 09.07.2021 прийнята, а договір оренди від 22.09.2021 № Ш-4371 укладений, всупереч вимогам ст. ст. 41, 116, 124, 134 Земельного кодексу України, ст. ст. 133-135, 137 Житлового кодексу України (далі - Житлового кодексу) та Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 № 186, ст. 2, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі», а тому наявні підстави для визнання недійсним Договору, скасування державної реєстрації іншого речового права (права оренди) то повернення земельної ділянки.
Оцінка суду.
Щодо звернення прокурора.
Пунктом 3 частини 1 статті 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Питання щодо представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно з абз. 1-2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Аналіз частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави стверджувати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; у разі відсутності такого органу.
Так, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду. Аналогічна правова позиція про застосування вказаних норм права викладена в постановах Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 20.09.2018 по справі № 924/1237/17, від 06.02.2019 у справі №927/246/18, від 22.10.2019 у справі №914/648/17, постанові Об'єднаної палати Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 07.12.2018 у справі №924/1256/17, постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц.
В даному випадку прокурор звернувся в інтересах Львівської міської ради, яка є юридичною особою, та яка в листах адресованих Галицькій окружній прокуратурі зазначала, що рада не зверталась до суду з позовними вимогами про визнання недійсним договору оренди землі від 22.09.2021 №Ш-4371, скасування державної реєстрації речового права та його припинення, повернення земельної ділянки.
Листом від 09.11.2023 № 14.50/99-2419вих-23 Галицька окружна прокуратура м. Львова звернулася до Львівської міської ради із вимогою про необхідність вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
У відповідь Львівська міська рада листом від 20.11.2023 № 2901-вих-143065 повідомила про відсутність підстав для вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Сам факт не звернення до суду Львівської міської ради з позовом в інтересах держави, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси держави, свідчить про те, що указаний уповноважений державою орган неналежно виконує свої повноваження, у зв'язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави в особі Львівської міської ради та для звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.
Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень (абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру»).
На виконання вказаних вимог, 05.03.2024 Галицька окружна прокуратура м. Львова про повідомила Позивача листом за№ 14.50/97-2350вих-23 про звернення до суду в його інтересах із відповідною позовною заявою до Відповідача ОК ЖБК «Наш Львів».
З вищенаведеного слідує, що Львівська міська рада не мала наміру звертатись до суду для подання відповідного позову та не вжила заходів для усунення порушення інтересів держави, зокрема, самостійно не звернулась до суду з позовом в інтересах держави, що є достатнім аргументом для підтвердження бездіяльності та достатньою підставою для звернення прокурора до суду із позовом в інтересах держави.
Аналогічний правовий висновок зазначено Великою Палатою Верховного Суду від 21.06.2023 у справі № 905/1907/21 та Верховного Суду від 20.07.2023 у справі № 917/160/22 на які покликався апеляційній скарзі прокурор.
Разом з тим, доказів вжиття заходів іншими особами суду не представлено.
З наведеного слідує, що при вирішенні даного спору наявний як державний, так і суспільний інтерес, а тому прокурор правомірно звернувся в інтересах держави в особі Львівської міської ради.
Щодо суті позовних вимог.
Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Згідно з ч. ч. 1 - 3 ст. 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Частинами 1, 2 ст. 83 ЗК України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Відповідно до вимог ст. ст. 10, 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Підпунктом 1 п. а ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад.
У ч. 2 ст. 19 Конституції України закріплено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, Львівська міська рада наділена правом передачі земельних ділянок у користування (оренду) із земель комунальної власності.
За змістом ч. 9 ст. 93 Земельного кодексу України та ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» слідує, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України. Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них. а також договором оренди землі.
Згідно з положеннями ст. 41 Земельного кодексу України житлово-будівельним (житловим) кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.
Згідно зі ст. 133 Житлового кодексу України, громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, вправі вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати в ньому квартиру. На облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу беруться громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті і потребують поліпшення житлових умов (ч. 1 ст. 134 Житлового кодексу).
Відповідно до п. 25-1 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР. затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради № 470 від 11.12.1984 та п. 4 Порядку ведення Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 238 від 11.03.2011, громадян вносять в зазначений реєстр після постановки їх на відповідний квартирний облік виконавчим комітетом відповідної місцевої ради, на території якої вони проживають.
З урахуванням того, що члени кооперативу повинні постійно проживати на території м. Львова, вони повинні були перебувати на квартирному обліку саме у виконавчому комітеті Львівської міської ради.
Із системного аналізу наведених норм слідує, що ст. 41 Земельного кодексу України передбачено можливість передачі в оренду юридичній особі земельних ділянок для здійснення житлового будівництва за наявності таких умов: така особа створена як житлово-будівельний кооператив, а не будь-який обслуговуючий кооператив; його члени - громадяни потребують поліпшення житлових умов та перебувають на квартирному обліку в даному населеному пункті.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про кооперацію», кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Відповідно до Примірного Статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30 квітня 1985 № 186, житлово- будівельний кооператив організовується з метою забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного жилого будинку (будинків), а у випадках, передбачених законодавством,- одно - і двоквартирних жилих будинків садибного типу або багатоквартирного блокованого жилого будинку (будинків) з надвірними будівлями за власні кошти кооперативу, а також для наступної експлуатації та управління цим будинком (будинками).
З матеріалів справи вбачається, що Статутом ОК «ЖБК «Наш Львів», який затверджений установчими зборами (протокол №1 від 07.06.2019) та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновниками (членами) обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів» (ідентифікаційний код юридичної особи - 43064319) виступили чотири особи: - ОСОБА_1 (керівник, голова кооперативу) (проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ); ОСОБА_2 (проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 (проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ) та ОСОБА_4 (проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 ).
Засновники кооперативу є членами кооперативу. Членами кооперативу можуть бути громадяни України, учасники антитерористичної операції. Операції об'єднаних сил або члени сімей загиблих військовослужбовців - учасників антитерористичної операції, Операції об'єднаних сил, військовослужбовців - учасників антитерористичної операції, Операції об'єднаних сил, учасників добровольчих батальйонів, які були задіяні у проведенні антитерористичної операції. Операції об'єднаних сил, які досягнули 18-річного віку, а також інші громадяни - власники (співвласники) земельних ділянок, що додержуються вимог статуту Кооперативу і користуються правом ухвального голосу, а також юридичні особи, які приймають участь в діяльності кооперативу в порядку, який визначається відповідно до цього Статуту, та додержуються вимог Статуту, (п. 4.1, 4.2 розділу 4 Статуту).
Як вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, склад засновників (членів) кооперативу ОК «ЖБК «Наш Львів» від часу створення не змінився, а в реєстраційній справі відсутні жодні відомості про інших членів (засновників) кооперативу.
Також, з відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно встановлено, що на час створення та реєстрації ОК «ЖБК «Наш Львів» (травень-червень 2019 року), прийняття оскаржуваної ухвали, укладення Договору та на даний час ОСОБА_4 є власником 1/4 частини двохкімнатної квартири загальною площею 48,7 кв.м. у АДРЕСА_4 , набутої на договору купівлі-продажу № 6-118 від 19.03.2018 (інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 11.10.2023 № 349927804).
Враховуючи вищенаведене, вказана особа, яка виступила одним із засновників та учасником ОК «ЖБК «Наш Львів» як на час створення кооперативу, так і на час передачі в оренду кооперативу земельної ділянки комунальної власності для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків, була забезпечена житлом та явно не потребувала поліпшення житлових умов.
Таким чином, всупереч вимог ст. 134 Житлового кодексу засновниками кооперативу виступили особи, які не потребують поліпшення житлових умов та були забезпечені власним житлом.
Як передбачено ст. 137 Житлового кодексу України, житлово-будівельні кооперативи організовуються при виконавчих комітетах місцевих рад народних депутатів, при підприємствах, установах і організаціях. Порядок організації та діяльності житлово-будівельних кооперативів установлюється Житловим кодексом, Примірним статутом житлово-будівельного кооперативу, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та іншими актами законодавства України. Житлово-будівельний кооператив діє на основі статуту, прийнятого відповідно до Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу загальними зборами громадян, які вступають до організовуваного кооперативу, і зареєстрованого в установленому порядку. Громадяни, яких включено до затвердженого виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів списку осіб, що вступають до організовуваного житлово- будівельного кооперативу, вважаються членами цього кооперативу з дня реєстрації статуту, а громадяни, яких прийнято до діючого житлово- будівельного кооперативу, з дня затвердження виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів рішення загальних зборів членів кооперативу про прийом до кооперативу.
Пунктом 1 Примірного статуту ЖБК встановлено, що житлово-будівельний кооператив організується з метою забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного жилого будинку (будинків), а у випадках, передбачених законодавством. - одно - і двоквартирних жилих будинків садибного типу або багатоквартирного блокованого жилого будинку (будинків) з надвірними будівлями за власні кошти кооперативу з допомогою банківського кредиту, а також для наступної експлуатації та управління цим будинком (будинками).
Відповідно до п. 3 Примірного статуту ЖБК число громадян, які вступають до організовуваного кооперативу, повинно відповідати кількості квартир у жилому будинку (будинках) кооперативу, запланованому до будівництва. При будівництві одно- і двоквартирних жилих будинків садибного типу число громадян, необхідне для організації кооперативу, визначається виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, але не може бути менше 5 чоловік.
Статут житлово-будівельного кооперативу реєструється у виконавчому комітеті Ради народних депутатів, який затвердив рішення про організацію кооперативу (п. 5 Примірного статуту ЖБК).
Контроль за діяльністю житлово-будівельних кооперативів, за експлуатацією та ремонтом належних їм будинків здійснюють виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів (абз. 1 п. 74 Примірного статутЖБК).
Варто зазначити, що на даний час Житловий кодекс та постанова Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 № 186, якою затверджено Примірний статут ЖБК, є чинними, їх положення не суперечать чинному законодавству України, а тому обов'язкові до виконання всіма юридичними та фізичними особами, органами влади та посадовими особами (постанови Верховного Суду України від 17.06.2014 (справа № 21-195а 14). від 19.04.2017 (справа № 922/4401/15). постановах Верховного Суду від 30.05.2018 (справа № 910/9373/17), від 05.06.2018 (справа № 925/972/16). Від (справа№ 926/1111/15), від 04.09.2018 (справа № 922/2614/17), від 05.09.2018 (справа № 922/3165/17). від 05.12.2018 (справа № 922/2495/17), від 21.03.2019 (справа № 922/2751/16 та від 11.03.2020 (справа № 922/651/17).
Так. Статутом ОК «ЖБК «Наш Львів», який затверджений загальними зборами учасників ОК «ЖБК «Наш Львів» згідно з протоколом № 1 від 07.09.2019 (далі - Статут), Кооператив є юридичною особою, утвореною шляхом добровільного об'єднання громадян та/або юридичних осіб, на основі членства для ведення діяльності з метою будівництва багатоквартирних житлових будинків для його членів, асоційованих членів та членів їх сімей та подальшої експлуатації і управління цими об'єктами на засадах самоврядування для задоволення споживчих потреб членів кооперативу та без мети отримання прибутку.
Проте, при укладенні оскаржуваного укладенні Договору Львівською міською радою, не взято до уваги той факт, що виконавчим комітетом Львівської міської ради рішення зборів про організацію ОК «ЖБК «Наш Львів» та список громадян, які вступають до кооперативу, і членів їх сімей не затверджувалися.
Вищезазначене підтверджується листом юридичного департаменту Львівської міської ради № 4-2501-872 від 25.07.2023, а також положеннями Статуту, протоколу установчих зборів, яким затверджено списки членів кооперативу, які містяться в реєстраційній справі.
Всупереч вимогам Примірного статуту ЖБК Статутом ОК «ЖБК «Наш Львів» не визначено кількості квартир у житловому будинку (будинках), які заплановано до будівництва кооперативом, а також не затверджено список членів кооперативу виконавчим комітетом Львівської міської ради, що може призвести до здійснення кооперативом діяльності, що суперечить меті створення обслуговуючого житлово- будівельного кооперативу - забезпечення житлом членів кооперативу та членів їх сімей (п. 14, розділу II Статуту), а не будівництво житла на комерційній основі для інших осіб.
Згідно п. 3.7 державних будівельних норм «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень. ДБН 360-92», затверджених наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 року № 44. розрахункову щільність населення на території житлового району рекомендується приймати від 110-170 люд./га (малі міста) до 190-220 люд./га (найзначніші міста) відповідно для зон міста різної містобудівної цінності (периферійної і центральної).
Щільність населення житлового кварталу з повним комплексом установ і підприємств місцевого значення слід приймати відповідно до щільності більших структурних елементів у межах 180-450 люд./га.
Відповідно до Генерального плану міста Львова, затвердженого ухвалою Львівської міської ради № 3924 від 30.09.2010 «Про затвердження містобудівної документації «Корегування генерального плану м. Львова» ІІ-стадія. Генеральний план», земельна ділянка з кадастровим номером 4610137500:05:004:0499 розташована в межах території багатоповерхової житлової забудови (від 5 до 9 поверхів).
Зазначені обставини та приписи законодавства свідчать про очевидну невідповідність площі спірної ділянки потребам кооперативу, до складу якого входить лише 4 особи, які на час створення кооперативу та на час винесення ухвали перебували на квартирному обліку у Львівській міській раді в списку для першочергового отримання житла, а на час винесення ухвали - 2 члени кооперативу перебували на кооперативному обліку в списку для першочергового вступу в члени ЖБК.
Окрім того, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, за організаційно-правовою формою ОК « ЖБК «Наш Львів» є обслуговуючим кооперативом.
Розмір статутного капіталу ОК «Наш Львів», згідно даних ЄДРПОУ, становить 00 грн, що також свідчить про відсутність у нього можливості здійснювати будівництво багатоквартирних житлових будинків.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про кооперацію», обслуговуючий кооператив це - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Законодавство про кооперацію базується на нормах Конституції України і Цивільного кодексу України, цього Закону, інших нормативно-правових актів з питань кооперації (ч. 1 ст. 5 Закону України «Про кооперацію»).
Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо (ч. 2 ст. 6 Закону України Про кооперацію).
В ст. 7 Закону України «Про кооперацію» визначений порядок створення кооперативів та, зокрема, встановлено, що рішення про створення кооперативу приймається його установчими зборами. Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який підписують головуючий та секретар зборів. Чисельність членів кооперативу не може бути меншою ніж три особи.
Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.
Статут кооперативу повинен містити відомості, визначені законодавством України (ст. 8 Закону України «Про кооперацію»), а державна реєстрація кооперативу проводиться в порядку, передбаченому законом (ст. 9 Закону України «Про кооперацію»).
Таким чином, функціонування кооперативу як суб'єкта цивільних правовідносин можливе лише після його державної реєстрації згідно з вимогами спеціального законодавства України.
В той же час в контексті спірних відносин дослідженню підлягає не законність створення та державна реєстрація кооперативу ОК «ЖБК «Наш Львів» як юридичної особи, а відповідність мети діяльності обслуговуючого житлово-будівельного кооперативу - забезпечення житлом членів кооперативу, що є необхідною умовою для отримання земельної ділянки на підставі ст. 41 ЗК України.
Так, беззаперечним є відповідність вимогам Закону України «Про кооперацію» факт реєстрації ОК «ЖБК «Наш Львів» як обслуговуючого кооперативу, однак, його фактична мета та порядок створення, організація та діяльність не відповідають вимогам до житлово-будівельного кооперативу, оскільки розмір статутного капіталу свідчить про відсутність реальної можливості здійснювати будівництво багатоквартирних будинків на отриманій на підставі ст. 41 ЗК України земельній ділянці комунальної власності.
Як вказав Верховний Суд в постанові від 05.09.2018 (справа № 922/3165/17) рада мала можливість, і. в силу покладених на неї публічних функцій зобов'язана з'ясувати правовий статус, мету та підстави створення обслуговуючого кооперативу, переконатись у додержанні останнім порядку його створення у відповідності до вимог чинного законодавства, та підстави передачі землі житлово- будівельному кооперативу.
Важливим моментом є те, що ст. 41 Земельного кодексу України передбачено можливість передачі земельних ділянок в оренду житлово-будівельним (житловим) кооперативам для житлового і гаражного будівництва у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.
Матеріалами справи підтверджується, що прокурор звертався до Львівської міської ради із запитом щодо підтвердження наявності містобудівної документації, яка б обґрунтовувала надання земельної ділянки ОК «ЖБК «Наш Львів». За результатами запиту, департамент містобудування Львівської міської ради повідомив про наявність затверджених Генерального плану міста Львова, плану зонування територій та детального плану території житлового району «Під Голоском», у межах яких знаходиться земельна ділянка з кадастровим номером 4610137500:05:004:0499. Однак, суд звертає увагу, що в документах, поданих Львівською міською радою, відсутні конкретні відомості щодо затвердження містобудівної документації для передачі зазначеної земельної ділянки в оренду ОК «ЖБК «Наш Львів», зокрема визначення площі цієї ділянки, що є обов'язковим відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 Земельного кодексу України.
Більше того, судом встановлено, що ухвала Львівської міської ради № 1181 від 09.07.2021, яка передбачала затвердження проекту землеустрою для надання земельної ділянки в оренду, була прийнята без врахування зауважень юридичного департаменту, який зазначав про відсутність документів, що підтверджують відповідність цієї ділянки Генеральному плану міста Львова, а також відсутність правовстановлюючих документів на об'єкти, позначені на плані цієї ділянки.
Також, у відповідних містобудівних обмеженнях вказано, що частина земельної ділянки повинна використовуватись під озеленення та формування вулиць і проїздів, що додатково підтверджує відсутність належного правового обґрунтування для передачі цієї землі в оренду для житлового будівництва. Ураховуючи зазначене, суд приходить до висновку про порушення процедури надання земельної ділянки в оренду та відсутність належного правового обґрунтування для укладення договору оренди між Львівською міською радою та ОК «ЖБК «Наш Львів».
Згідно з наказом Управління архітектури та урбаністики департаменту містобудування Львівської міської ради від 30.01.2024 № 80 «Про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на земельних ділянках з кадастровими номерами 4610137500:05:004:0499 та 4610137500:05:004:0491» на земельну ділянку, що оспорюється у даній справі, було затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування житлового комплексу з вбудованими приміщеннями громадського призначення, підземною автостоянкою та іншими інженерними об'єктами. Відповідно до п. 4.7 цього наказу, у тому числі з урахуванням листа ТзОВ «Ноблес Буд», укладено договір між обслуговуючим кооперативом «ЖБК «Наш Львів» та ТзОВ «Ноблес Буд» щодо організації та фінансування будівництва. Водночас передбачено, що 15 % квартир будуть надані безоплатно учасникам АТО, ООС, 30 % - за ціною не вище собівартості, а інші 30 % - за програмою Є-оселя.
Зазначено, що відповідно до примірного статуту ЖБК, кількість членів кооперативу повинна відповідати кількості квартир у запланованому до будівництва житловому комплексі, що підтверджує реальність організації кооперативу. Однак, відсутність належної містобудівної документації, яка обґрунтовувала б необхідний розмір земельної ділянки для цієї забудови, є порушенням вимог статті 41 Земельного кодексу України. Зокрема, ухвала Львівської міської ради № 1181 від 09.07.2021 не обґрунтовує земельну ділянку, яка була надана в оренду для будівництва, що є основною підставою для оскарження даної ухвали.
Крім того, зобов'язання ТзОВ «Ноблес Буд» щодо відчуження 75 % квартир учасникам бойових дій вказує на комерційну спрямованість проекту, оскільки 25 % квартир має бути реалізовано на вільному ринку, що свідчить про намір отримати прибуток від цієї операції, а не задовольняти потреби учасників кооперативу. Такий підхід, разом з наданням земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів, призвів до суттєвого недоотримання коштів місцевим бюджетом. Ці порушення дають підстави для визнання угоди недійсною та скасування державної реєстрації прав на земельну ділянку.
Відповідно до ст. ст. 38, 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Таким чином, «інтереси держави» охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація «інтересів держави», особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необгрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.
Саме до таких висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, від 20.09.2018 у справі № 924/1237/17, від 23.10.2018 у справі № 906/240/18. від 08.02.2019 у справі № 915/20/18.
Як зазначено вище, територіальна громада м. Львова, як власник спірної земельної ділянки, делегує Львівській міській раді повноваження щодо здійснення права власності від її (громади) імені, в її інтересах, виключно у спосіб та у межах повноважень, передбачених законом.
Тобто воля територіальної громади як власника може виражатися лише в таких діях органу місцевого самоврядування, які відповідають вимогам законодавства та інтересам територіальної громади.
Таким чином, здійснення Львівською міською радою права власності, зокрема розпорядження земельною ділянкою, не у спосіб та не в межах повноважень, передбачених законом, не може вважатись вираженням волі територіальної громади. Аналогічний висновок міститься у постановах Верховного Суду України по справах № 6-2161цс16. № 522/10652/15-ц.
Статтею 6 Закону України "Про кооперацію" встановлено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі.
Діяльність житлово-будівельних кооперативів регулюється нормами глави 5 Житлового кодексу УРСР та прийнятого на його виконання Примірного статуту ЖБК (зі змінами), згідно з якими громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, вправі вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати в ньому квартиру. На облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу беруться громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством) і потребують поліпшення житлових умов. Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які мають право бути взятими на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, а також громадяни, забезпечені жилою площею нижче за рівень. До членів житлово-будівельного кооперативу приймаються громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті, які потребують поліпшення житлових умов.
Аналіз норм законодавства дає підстави для висновку, що безоплатне надання у власність житлово-будівельному кооперативу земельної ділянки зумовлено необхідністю забезпечити громадян, які потребують поліпшення житлових умов, жилими приміщеннями у будинках створеного ними житлово-будівельного кооперативу. При вирішенні відповідною радою питання про надання житлово-будівельним (житловим) кооперативам безоплатно земельної ділянки має враховуватися мета створення такого кооперативу, зокрема потреба засновників та членів кооперативу у поліпшенні житлових умов та їх перебування на квартирному обліку, порядок організації кооперативу.
Тобто, житлово-будівельний кооператив є спеціальним суб'єктом права відповідно до положень статті 41 Земельного кодексу України.
Такий висновок наведено, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 19.04.2017 №922/4401/15, постанові Верховного Суду від 02.03.2021 у справі № 911/261/20.
За змістом статей 133, 134, 137 ЖК (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, вправі вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати в ньому квартиру. На облік, бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу, беруться громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті і потребують поліпшення житлових умов. Житлово-будівельні кооперативи організовуються при виконавчих комітетах місцевих рад, при підприємствах, установах і організаціях. Порядок організації та діяльності житлово-будівельних кооперативів установлюється, зокрема, Житловим кодексом Української РСР та Примірним статутом ЖБК. Житлово-будівельний кооператив діє на основі статуту, прийнятого відповідно до Примірного статуту ЖБК загальними зборами громадян, які вступають до організовуваного кооперативу, і зареєстрованого в установленому порядку.
Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що статтею 41 Земельного кодексу України передбачено можливість безоплатної передачі земельних ділянок у власність юридичної особи для здійснення житлового будівництва за наявності таких умов: така особа створена як житлово-будівельний кооператив; його члени - громадяни потребують поліпшення житлових умов та перебувають на квартирному обліку в даному населеному пункті.
Органам місцевого самоврядування відповідно до частини 1 статті 41 Земельного кодексу України надано право передати земельну ділянку безоплатно у власність саме житлово-будівельним кооперативам, які створені відповідно до статей 133, 134, 137 ЖК, Примірного статуту ЖБК, а не будь-яким, у тому числі обслуговуючим кооперативам.
При вирішенні відповідною радою питання про надання житлово-будівельним (житловим) кооперативам безоплатно земельної ділянки має враховуватися мета створення такого кооперативу, зокрема, потреба засновників та членів кооперативу у поліпшенні житлових умов та їх перебування на квартирному обліку, порядок організації кооперативу відповідно до ЖК та Примірного статуту ЖБК. Тобто саме житлово-будівельний кооператив є спеціальним суб'єктом права відповідно до положень статті 41 Земельного кодексу України.
На теперішній час ЖК та постанова Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 №186, якою затверджено Примірний статут ЖБК, є чинними, їх положення не суперечать чинному законодавству України, а тому обов'язкові до виконання всіма юридичними та фізичними особами, органами влади та посадовими особами.
Cуд зазначає, що до житлово-будівельних кооперативів безумовно можуть вступити особи відповідно до Закону України "Про кооперацію", і такий кооператив може отримати право власності або користування земельною ділянкою у визначений законом спосіб.
Однак, скористатись свого роду "пільгою" щодо отримання ЖБК земельної ділянки безоплатно у власність можуть саме житлово-будівельні кооперативи, члени якого є особами, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на квартирному обліку в даному населеному пункті.
Тобто, безоплатне надання у власність житлово-будівельному кооперативу земельної ділянки зумовлено необхідністю забезпечити громадян, які потребують поліпшення житлових умов, жилими приміщеннями у будинках створеного ними житлово-будівельного кооперативу.
Такий правовий висновок викладено і у постанові Верховного Суду від 02.10.2024 у справі №911/61/21 від 02.10.2024.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначено ст. 124 Земельного кодексу України, за змістом ч.1 якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч. ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу (ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України).
Згідно з ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Зокрема, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб (ч. 2 ст. 134 ЗК України).
З аналізу положень ст. 124 та ст. 134 Земельного кодексу України вбачається, що передача в оренду земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється, як правило, на конкурентних засадах шляхом проведення земельних торгів, за винятком випадків, прямо передбачених законом. Одним із таких винятків є наявність на земельній ділянці об'єктів нерухомого майна, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. Однак, як встановлено на підставі матеріалів справи, зокрема, інформаційної записки до проєкту ухвали № 1013, пояснювальної записки до проєкту землеустрою, кадастрового плану, умов договору, а також довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 352724665 від 01.11.2023, земельна ділянка кадастровий номер 4610137500:05:004:0499, що розташована на вул. Під Голоско у м. Львові, є вільною від будь-яких об'єктів нерухомого майна у власності ОК ЖБК «Наш Львів». Таким чином, відсутні підстави для передачі вказаної земельної ділянки в оренду без проведення аукціону.відповідно до ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України.
Як свідчать матеріали справи: відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів» за організаційно-правовою формою є обслуговуючим кооперативом; у Статуті Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельного кооперативу «Наш Львів» не визначено кількості квартир у житловому будинку (будинках), які заплановано до будівництва кооперативом; розмір внесків засновників кооперативу та розмір статутного капіталу становить 0,00 грн; обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів» не створено при виконавчому комітеті міської ради, при підприємстві, установі чи організації та не затверджено виконавчим комітетом Львіської міської ради рішення про створення Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельного кооперативу «Наш Львів» та список членів кооперативу, всупереч статті 137 ЖК УРСР.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів» не відповідає вимогам житлово-будівельного кооперативу, що має право на отримання земельної ділянки безоплатно, оскільки у статуті не визначено кількості квартир у житловому будинку (будинках), які заплановано до будівництва кооперативом, що суперечить його меті; при цьому мета, порядок створення, організації та діяльності не відповідає вимогам до житлово-будівельного кооперативу, а матеріали справи не містять доказів, що члени кооперативу потребують поліпшення житлових умов; кооперативом не обґрунтувало містобудівною документацією необхідний розмір земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3. 5 та ст. 203 цього Кодексу.
Так, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно зі ст. ст. 13, 14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону (ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі»).
Момент укладення договору визначено у ст. ст. 638, 640 Цивільного кодексу України. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
У п. 43 Договору визначено, що цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами.
Згідно зі статтями 125, 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
У ч. 4 ст. 18 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» вказано, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом «а» п. 2 ч. 6 ст. 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав) (ч. З ст. 26 цього Закону).
Враховуючи встановлені обставини та нормативно-правову базу, суд дійшов висновку, що договір оренди землі від 22.09.2021, укладений між Львівською міською радою та Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів», суперечить вимогам земельного законодавства, зокрема Земельного кодексу України, та нормам житлового законодавства, оскільки не були належним чином виконані вимоги щодо процедури надання в оренду земельної ділянки, визначені статтями 41, 116, 124, 134 Земельного кодексу України та ст. 133 Житлового кодексу України. Таким чином, даний правочин підлягає визнанню недійсним.
У зв'язку з вищезазначеним, існують обґрунтовані підстави для скасування в судовому порядку державної реєстрації іншого речового права (права оренди земельної ділянки) за ОК «ЖБК «Наш Львів» на земельну ділянку з кадастровим номером 4610137500:05:004:0499 (номер запису про інше речове право: 44216317) з одночасним припиненням права оренди земельної ділянки.
З огляду на зазначене, суд також зобов'язує Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів» повернути вищезазначену земельну ділянку територіальній громаді міста Львова, представником якої є Львівська міська рада.
Частиною 1 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню.
Судові витрати.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, судовий збір слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 13, 73, 74, 76-79, 86, 123, 126, 129, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд,
1. Позов задоволити повністю.
2. Визнати недійсним договір оренди землі від 22.09.2021, укладений між Львівською міською радою та Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів», який зареєстровано у Львівській міській раді 22.09.2021 за № Ш-4371,
3.Скасувати державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4610137500:05:004:0499 площею 0,3900 га (реєстраційний номер об?єкта нерухомого майна: 2467480246060) за Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів» (79005 м. Львів, вул. Грушевського, буд. 16, код ЄДРПОУ 43064319) на підставі договору оренди землі від 10.09.2021 припинивши інше речове право - право оренди земельної ділянки.
4. Зобов?язати Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Наш Львів» (79005 м. Львів, вул. Грушевського, буд. 16, код ЄДРПОУ 43064319) повернути власнику - Львівській міській раді (код ЄДРПОУ 04055896, місцезнаходження: пл. Ринок; 1, м. Львів, 79008) земельну ділянку кадастровий номер 4610137500:05:004:0499 площею 0,3900 га (реєстраційний номер об?єкта нерухомого майна 2467480246060, номер запису про інше речове право 44216317).
5. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельний кооператив “Наш Львів» (79005 м. Львів, вул. Грушевського, буд. 16, код ЄДРПОУ 43064319) на користь Львівської обласної прокуратури (м. Львів, проспект Шевченка, 17/19, ідентифікаційний код 02910031) 9084, 00 грн витрат на оплату судового збору.
Накази видати згідно ст. 327 ГПК України.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 09.07.2025
Суддя Запотічняк О.Д.