Рішення від 09.07.2025 по справі 903/435/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09 липня 2025 року Справа № 903/435/25

Господарський суд Волинської області у складі судді Дем'як В.М., за участі секретаря судового засідання Назарова Н.В., розглянувши справу

за позовом: 1) ОСОБА_1 ; 2) ОСОБА_2 ; 3) ОСОБА_3

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ»

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:

1) Товариство з обмеженою відповідальністю «А-Енерджі»

2) Департамент «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку Луцької міської ради (Відділ реєстрації бізнесу департаменту ЦНАП)

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії

Представники сторін:

Уповноважені представники сторін не прибули у судове засідання

Встановив: 16.04.2025 через систему «Електронний суд» на адресу Господарського суду Волинської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» у якій (із урахуванням заяви про зміну предмету позову) просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ТОВ «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» щодо невнесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань актуальних даних про кінцевих бенефіціарних власників, зокрема щодо не виключення даних про ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Департамент "Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку" Луцької міської ради (Відділ реєстрації бізнесу департаменту ЦНАП), виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про кінцевих бенефіціарних власників Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» а саме про: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що незважаючи на наявність інших учасників відповідача, які є фактичними бенефіціарними власниками ТОВ «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ», а також за наявності іншого єдиного учасника/кінцевого бенефіціара ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ», у реєстрі зазначені також позивачі, що на думку останніх є неправдивою інформацією та порушує їхні права на приватне життя, завдаючи незручностей та вимагаючи виконання додаткових вимог банківських установ в процесі обслуговування позивачів як осіб, пов'язаних із іншими бенефіціарними власниками відповідача.

Позивачі доводять, що через представника звернулися до відповідача із вимогою про виконання приписів законодавства та внесення змін до ЄДР шляхом приведення у відповідність даних щодо кінцевих бенефіціарних власників та подання актуальної структури власності ТОВ «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ», однак до моменту подання позову таких дій відповідачем вчинено не було, що свідчить про бездіяльність останнього.

Ухвалою суду від 18.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 14.05.2025. Крім того постановлено позивачам подати обґрунтоване клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб із доказами надіслання учасникам справи.

Ухвалою суду від 14.05.2025 заяву представника позивачів за вх.№01-87/1757/25 від 28.04.2025 про залучення до участі у справі третіх осіб задоволено. Залучено до участі у справі третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «А-Енерджі» та Департамент «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку Луцької міської ради. Постановлено витребувати у Департаменту «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку Луцької міської ради копію електронної або паперової реєстраційної справи юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань. Підготовче засідання відкладено 16.06.2025.

Ухвалою суду від 16.06.2025 заяву представника позивачів про зміну предмету позову за вх.№01-87/2457/25 від 04.06.2025 задоволено. Закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті 02.07.2025.

Від Департаменту «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку Луцької міської ради через відділ документального забезпечення та контролю надійшов лист за вх.№01-75/1619/25 від 26.05.2025 до якого на виконання вимог ухвали суду долучив матеріали реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ».

Від представника позивачів через відділ документального забезпечення та контролю суду надійшло клопотання за вх.№01-87/2922/25 від 02.07.2025 у якому просить суд здійснювати розгляд справи без участі позивачів за наявними матеріалами справи. Крім того зазначає, що позовні вимоги (з урахуванням заяви про зміну предмету позову) підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представники сторін не прибули у судове засідання, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи.

Згідно ч. 1 та п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає судову справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків право на справедливий судовий розгляд упродовж розумного строку.

Частинами ч. ч. 1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Суд вважає, що ним, в межах наданих йому повноважень, створені належні рівні умови сторонам для представлення своєї правової позиції та надання доказів і вважає за можливе розгляд справи проводити за наявними в ній матеріалами.

Відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України та ухвалою Господарського суду Волинської області від про відкриття провадження у справі, не подав до суду відзиву на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що наявні у матеріалах справи документи, достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, а неявка сторін не перешкоджає розгляду справи по суті.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (позивачі) до 10.12.2019 були учасниками та бенефіціарними власниками Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІ» та передали свої частки у статутному капіталі фізичній особі-покупцю ОСОБА_4 на підставі укладеного сторонами договору купівлі-продажу часток у статутному капіталі ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ».

Передача часток відбулася за актом приймання-передачі частки у статутному капіталі ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ» від 10.12.2019 (а.с. 14).

В подальшому, зазначений правочин став підставою для державної реєстрації та внесення змін до відомостей про ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ» у Державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, яким підтверджується, що ОСОБА_5 є єдиним засновником та кінцевим бенефіціарним власником (контролером) прямого типу володіння із часткою 100% вказаного товариства (а.с. 8-10).

Водночас, ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ», як юридична особа є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» (відповідач) якому належить частка у статутному капіталі останнього у розмірі 25%, а відтак фактичні учасники ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ» були кінцевими бенефіціарними власниками відповідача, здійснюючи непрямий вирішальний вплив на його діяльність шляхом володіння корпоративними правами з часткою у статутному капіталі більше ніж 20%.

Вищезазначене підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з якого вбачається, що учасниками відповідача є (а.с. 11-13):

1. ОСОБА_6 Адреса засновника: АДРЕСА_1 , Розмір внеску до статутного фонду: 383 400,00 грн., Частка (%): 38,34%;

2. ОСОБА_7 Адреса засновника: АДРЕСА_2 , Розмір внеску до статутного фонду: 154 100,00 грн., Частка (%): 15,41%;

3. ОСОБА_8 Адреса засновника: АДРЕСА_3 , Розмір внеску до статутного фонду: 106 250,00 грн., Частка (%): 10,63%;

4. ОСОБА_9 Адреса засновника: АДРЕСА_4 , Розмір внеску до статутного фонду: 106 250,00 грн Частка (%): 10,63%;

5. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "А-ЕНЕРДЖІ" Код ЄДРПОУ засновника: 39508619, Адреса засновника: АДРЕСА_5 , Розмір внеску до статутного фонду: 250 000,00 грн, Частка (%): 25,00%.

Зазначені обставини підтверджуються також статутом ТОВ Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» із підпункту 5 пункту 9.1 якого вбачається, що ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ» володіє часткою у розмірі 250 000 грн., що складає 25% статутного капіталу (а.с. 110).

При цьому, кінцевими бенефіціарними власниками відповідача станом на дату звернення до суду із позовом зазначені: ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_11 .

28.11.2024 представником позивачів направлено на адресу відповідача вимогу у відповідності до якої просили у найкоротший строк вчинити дії щодо реєстрації зміни до ЄДР та внесення актуальної структури власності ТОВ «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» шляхом внесення зміни до складу бенефіціарних власників товариства, виключивши з нього позивачів, а саме ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с. 26-28).

Між тим, зазначена вимога залишена без належного реагування, а будь-яких дій щодо внесення змін до ЄДР відповідачем не здійснено.

Отже, позивачі доводять, що незважаючи на наявність інших учасників відповідача, які є фактичними бенефіціарними власниками ТОВ «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ», а також за наявності іншого єдиного учасника/кінцевого бенефіціара ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ», у реєстрі зазначені також позивачі, що є недостовірною інформацією та порушує їхні права на приватне життя, завдаючи незручностей та вимагаючи виконання додаткових вимог банківських установ в процесі обслуговування позивачів як осіб, пов'язаних із іншими бенефіціарними власниками відповідача (а.с. 29), а відтак така бездіяльність останнього послугувала підставою для звернення до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до частини першої статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За змістом частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Аналогічні положення містяться у частині першій статті 4 ЦПК України.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження позивача про порушення було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

У постанові від 16.10.2020 у справі № 910/12787/17 Об'єднана палата Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду вказала на те, що захисту підлягає наявне законне порушене право (інтерес) особи, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав чи інтересів та звернулася за таким захистом до суду. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право (інтерес), і чи це право (інтерес) порушено відповідачем.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (постанови ВП ВС від 05.06.18, справа № 338/180/17, від 30.01.19, справа № 569/17272/15-ц, від 16.06.20, справа № 145/2047/16-ц, від 15.09.20, справа № 469/1044/17).

Крім того, відповідно до позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 28.05.2020 по справі № 910/7164/19, для того, щоб право на доступ до суду було ефективним, особа повинна мати чітко визначену та дієву можливість оскаржити подію, яка на її думку порушує її права й охоронювані законом інтереси.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (абзац перший частини першої статті 19 ЦПК України).

За змістом пункту 3 частини першої статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають із корпоративних відносин, в тому числі пов'язані з управлінням юридичної особою.

Предметом даного спору є визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення достовірних відомостей про кінцевих бенефіціарних власників та зобов'язання внести такі зміни.

Згідно ст. 92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими Документами та законом. У випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов'язків і здійснювати їх через своїх учасників.

Згідно ч. 2 ст. 6 ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" учасники товариства можуть мати обов'язки, встановлені законом та статутом товариства.

Згідно п. 30 ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", кінцевий бенефіціарний власник - будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність клієнта та/або фізичну особу, від імені якої проводиться фінансова операція.

Кінцевим бенефіціарним власником є: для юридичних осіб - будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність юридичної особи (в тому числі через ланцюг контролю/володіння).

Ознакою здійснення прямого вирішального впливу на діяльність є безпосереднє володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25 відсотків статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи.

Ознаками здійснення непрямого вирішального впливу на діяльність є володіння фізичною особою часткою у розмірі не менше 25 відсотків статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи через пов'язаних фізичних чи юридичних осіб, трасти або інші подібні правові утворення, чи здійснення вирішального впливу шляхом реалізації права контролю, володіння, користування або розпорядження всіма активами чи їх часткою, права отримання доходів від діяльності юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також вчинення правочинів, які дають можливість визначати основні умови господарської діяльності юридичної особи, або діяльності трасту або іншого подібного правового утворення, приймати обов'язкові до виконання рішення, що мають вирішальний вплив на діяльність юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, незалежно від формального володіння.

Підпунктом 58 ч.1 ст. 1 ЗУ "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", визначено, що структура власності документально підтверджена система взаємовідносин фізичних та юридичних осіб, трастів, інших подібних правових утворень, що дає змогу встановити всіх кінцевих бенефіціарних власників, у тому числі відносини контролю між ними, або відсутність кінцевих бенефіціарних власників».

Як вже встановив суд, позивачі до 10.12.2019 були учасниками та бенефіціарними власниками Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІ» та передали свої частки у статутному капіталі фізичній особі-покупцю ОСОБА_4 на підставі укладеного сторонами договору купівлі-продажу часток у статутному капіталі ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ». Передача часток позивачів відбулася за актом приймання-передачі частки у статутному капіталі ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ» від 10.12.2019 (а.с. 14).

Зазначений правочин став підставою для державної реєстрації та внесення змін до відомостей про ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ» у Державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, яким підтверджується, що ОСОБА_5 є єдиним засновником та кінцевим бенефіціарним власником (контролером) прямого типу володіння із часткою 100% вказаного товариства (а.с. 8-10).

Між тим, ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ», як юридична особа є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» (відповідач) якому належить частка у статутному капіталі останнього у розмірі 25%, а відтак фактичні учасники ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ» зазначені кінцевими бенефіціарними власниками відповідача, здійснюючи непрямий вирішальний вплив на його діяльність шляхом володіння корпоративними правами з часткою у статутному капіталі більше ніж 20%.

Із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що учасниками відповідача є (а.с. 11-13): 1. ОСОБА_6 Адреса засновника: АДРЕСА_1 , Розмір внеску до статутного фонду: 383 400,00 грн., Частка (%): 38,34%; 2. ОСОБА_7 Адреса засновника: АДРЕСА_2 , Розмір внеску до статутного фонду: 154 100,00 грн., Частка (%): 15,41%;3. ОСОБА_8 Адреса засновника: АДРЕСА_3 , Розмір внеску до статутного фонду: 106 250,00 грн., Частка (%): 10,63%; 4. ОСОБА_9 Адреса засновника: АДРЕСА_4 , Розмір внеску до статутного фонду: 106 250,00 грн Частка (%): 10,63%; 5. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "А-ЕНЕРДЖІ" Код ЄДРПОУ засновника: 39508619, Адреса засновника: АДРЕСА_5 , Розмір внеску до статутного фонду: 250 000,00 грн, Частка (%): 25,00%.

При цьому, кінцевими бенефіціарними власниками відповідача станом на дату розгляду справи зазначено в тому числі позивачів: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Згідно ст. 5-1 ЗУ "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", юридичні особи повинні мати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника або його відсутність та структуру власності.

Юридичні особи зобов'язані подавати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника або про його відсутність та структуру власності для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у порядку, визначеному Законом країни "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Юридичні особи, які є засновниками (учасниками) юридичних осіб, і фізичні особи, які є засновниками (учасниками) юридичних осіб та/або здійснюють вирішальний вплив на їхню діяльність, зобов'язані надавати на запит юридичних осіб інформацію, необхідну для подання юридичною особою для внесення або актуалізації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань інформації про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридичної особи, а також самостійно повідомляти юридичних осіб про зміну кінцевого бенефіціарного власника та/або структури власності юридичної особи протягом 5 робочих днів з дати виникнення такої зміни.

За змістом ч. 3 ст. 5-1 ЗУ "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", юридичні особи зобов'язані підтримувати відомості про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридичної особи в актуальному стані, повідомляти державного реєстратора про зміни протягом 30 робочих днів з дня їх виникнення та подавати державному реєстратору документи, що підтверджують зазначені зміни, у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Згідно п.11.1. ст.11 Статуту відповідача, вищим органом управління в Товаристві є загальні збори учасників, виконавчий орган управління - директор.

П.11.8. ст.11 Статуту відповідача при цьому визначає, що директор вирішує всі питання господарської діяльності Товариства за винятком тих, що належать до виключної компетенції зборів учасників. Директор діє від імені Товариства без довіреності.

Відповідно до підпункту 9 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацією юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, «інформація про кінцевого бенефіціарного власника - юридична особа (крім юридичних осіб, зазначених у частині восьмій статті 5-1 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення"): прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства (підданства), а в разі, якщо кінцевий бенефіціарний власник-іноземець є громадянином (підданим) декількох країн, - усі країни його громадянства (підданства), серія (за наявності) та номер документа (документів), що посвідчує особу та підтверджує громадянство (підданство), зокрема, але не виключно, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), а також повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, в якому ця особа є кінцевим бенефіціарним власником, характер та міра (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу).

У разі зміни кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи державна реєстрація змін до відомостей про кінцевих бенефіціарних власників юридичної особи проводиться протягом 30 робочих днів з дня виникнення таких змін. Повідомлення про зміну інформації про кінцевого бенефіціарного власника та/або структуру власності юридичної особи подається у паперовій або електронній формі.»

Пунктом 13 частини 2 статті 9 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» встановлено, що в Єдиному державному реєстрі, зокрема, містяться відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

Згідно ч. 1 ст. 10 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Відповідно до ч.1 ст. 14 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.

Відповідно до п.5 ч.1 ст. 15 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена.

Відповідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацією юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Відомості, що містяться у Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи, або її відокремленого підрозділу, фізичної особи підприємця під час провадження ними господарської діяльності, а також для відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах (ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»).

Між тим, незважаючи на те, що позивачами продано та передано частки у ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ», що є учасником ТОВ «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» із часткою 25%, відповідачем не здійснено належним чином обов'язок щодо подання актуальних відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридичної особи в актуальному стані шляхом виключення позивачів з їх переліку.

Не відреагував належним чином відповідач і на відповідну вимогу позивачів (а.с. 26-28).

Отже, з огляду на наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вказана в ЄДР інформація про відповідача та його кінцевих бенефіціарних власників позивачів є недостовірною.

Відповідач не виконав вимоги щодо виключення останніх з ЄДР як бенефіціарних власників протягом 30 робочих днів у відповідності до ст. 9 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Зазначені вище обставини свідчать про бездіяльність останнього, яка на думку суду є протиправною та суперечить приписам ЗУ "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" та ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Відповідно до п. 2 ч.1 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", у тому числі щодо зобов'язання вчинення реєстраційних дій.

За змістом пункту 3 частини 5 статті 25 "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті, проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому у рішенні від 15.11.1996 в справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Тобто суть цієї статті Конвенції зводиться до вимоги надати людині такі засоби правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави-учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Згідно з частиною першою статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Вимога на захист цивільного права має відповідати змісту порушеного права та характеру правопорушення, забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування. Тобто, ефективний спосіб захисту має бути таким, що відповідає змісту порушеного права, та таким, що забезпечує реальне поновлення прав особи, за захистом яких вона звернулась до суду, відповідно до вимог законодавства.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2020 у справі № 910/7164/19.

У постанові Верховного Суду у складі Колегії суддів Касаційного господарського суду від 05.02.2020 р. у справі №914/393/19 викладено висновок про те, що як захист права розуміють державно-примусову діяльність, спрямовану на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною. Спосіб захисту може бути визначений як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату. Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягнути суб'єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинене порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав. Це означає, що вимога на захист цивільного права має відповідати змісту порушеного права та характеру правопорушення й забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.

В пункті 8.5 постанови об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 14.06.2019 у справі № 910/6642/18 зазначено, що вирішуючи господарський спір, суд з'ясовує, чи існує у позивача право або законний інтерес; якщо так, то чи має місце його порушення, невизнання або оспорювання відповідачем; якщо так, то чи підлягає право або законний інтерес захисту і чи буде такий захист ефективний за допомогою того способу, який визначено відповідно до викладеної в позові вимоги.

Суд погоджується із доводами позивачів, що процедура зміни бенефіціарних власників (контролерів) товариства внаслідок припинення ними корпоративних відносин із відповідачем має супроводжуватись виключенням даних про таких бенефіціарних власників з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

При цьому, державна реєстрація змін відомостей про юридичну особу є офіційним визнанням факту змін, що відбулися та має наслідком необхідність внесення таких змін до реєстру.

Рішення суду про виключення запису з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань є підставою для вчинення відповідної реєстраційної дії. Остання вчиняється будь-яким державним реєстратором за місцезнаходженням Товариства (ч.2 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацією юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»). Із набранням законної сили відповідним судовим рішенням виникає юридичний факт, з яким законодавство пов'язує юридичні наслідки, зокрема, обов'язок державного реєстратора вчинити відповідну реєстраційну дію.

Отже, обраний позивачами спосіб захисту їх порушених прав як виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про них, як кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) ТОВ «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» за рішенням суду є правомірним, оскільки останніми вичерпано процедурні можливості реалізувати своє право на таке виключення.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності ТОВ «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» щодо невнесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань актуальних даних про кінцевих бенефіціарних власників, зокрема щодо не виключення даних про позивачів та зобов'язання Департаменту "Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку" Луцької міської ради (Відділ реєстрації бізнесу департаменту ЦНАП), виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про кінцевих бенефіціарних власників Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» підставні, підтверджуються матеріалами справи, а відтак підлягають до задоволення.

При цьому, у даному випадку зобов'язання Департаменту "Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку" Луцької міської ради (Відділ реєстрації бізнесу департаменту ЦНАП) на підставі судового рішення здійснити дії щодо виключення з ЄДР відомостей про кінцевих бенефіціарних власників відповідача є правомірним, не буде суперечити Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», а також не буде порушувати публічний порядок.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту ст. 77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Згідно з приписами ст.129 ГПК, судовий збір у разі задоволення позову покладається на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 73, 74, 75, 76-80, 123, 126, 129, 231, 232, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Визнати протиправною бездіяльність ТОВ «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» щодо невнесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань актуальних даних про кінцевих бенефіціарних власників, зокрема щодо не виключення даних про ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 .

3. Зобов'язати Департамент «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку» Луцької міської ради (Відділ реєстрації бізнесу департаменту ЦНАП) (43025, Волинська обл., місто Луцьк, вулиця Лесі Українки, будинок 35, код ЄДРПОУ 38527410) виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про кінцевих бенефіціарних власників Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» (43021, Волинська обл., місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 67-А, офіс 9, код ЄДРПОУ 41492179), а саме про:

- ОСОБА_12 , код ЄДРПОУ засновника: НОМЕР_1 (ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ») Адреса засновника: дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , країна громадянства АДРЕСА_6 ;

- ОСОБА_13 , код ЄДРПОУ засновника: НОМЕР_1 (ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ») Адреса засновника: дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , країна громадянства АДРЕСА_7 ;

- РУЖИНСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА ЛЬВОВИЧА, код ЄДРПОУ засновника: НОМЕР_1 (ТОВ «А-ЕНЕРДЖІ») Адреса засновника: дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , країна громадянства АДРЕСА_8 .

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» (43021, Волинська обл., місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 67-А, офіс 9, код ЄДРПОУ 41492179) на користь ОСОБА_1 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_2 ) 1816, 80 грн. сплаченого судового збору.

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» (43021, Волинська обл., місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 67-А, офіс 9, код ЄДРПОУ 41492179) на користь ОСОБА_2 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_9 РНОКПП НОМЕР_3 ) 1816, 80 грн. сплаченого судового збору.

6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «А-ЕНЕРДЖІІНВЕСТ» (43021, Волинська обл., місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 67-А, офіс 9, код ЄДРПОУ 41492179) на користь ОСОБА_3 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , країна громадянства АДРЕСА_7 , РНОКПП НОМЕР_4 ) 1816, 80 грн. сплаченого судового збору.

Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.

Повний текст рішення складено 09.07.2025

Суддя В. М. Дем'як