вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"08" липня 2025 р. Справа№ 927/38/25
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Буравльова С.І.
суддів: Андрієнка В.В.
Шапрана В.В.
без повідомлення учасників справи
розглянувши апеляційну скаргу Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради
на рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.03.2025 р. (повний текст складено 21.03.2025 р.)
у справі № 927/38/25 (суддя - Кузьменко Т.О.)
за позовом Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Енера Чернігів»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Управління Північного офісу Держаудитслужби у Чернігівській області
про стягнення 219077,59 грн збитків,
У січні 2025 року Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради звернулось до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Енера Чернігів» про стягнення 219077,59 грн збитків.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі» та п. 13.5 договору № 310202ВЦ-6030/29 від 12.04.2021 р., яке призвело до необґрунтованого збільшення ціни на електричну енергію.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 22.01.2025 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Управління Північного офісу Державної аудиторської служби у Чернігівській області.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 19.03.2025 р. у справі № 927/38/25 відмовлено Управлінню житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради у задоволенні позову.
Не погодившись з рішенням, Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради подало апеляційну скаргу (безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду), у якій просить скасувати оскаржуване рішення суду та ухвалити нове про задоволення позову.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права.
У поданій апеляційній скарзі позивач зазначає, що акт ревізії № 06-30/01 від 19.03.2024 р. Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Чернігівській області, в якому міститься інформація про завдані збитки на суму 219077,59 грн, є достатнім доказом на підтвердження заборгованості відповідача.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Північного апеляційного господарського суду від 08.04.2025 р. апеляційну скаргу Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради у справі № 927/38/25 передано на розгляд колегії суддів у складі: Буравльов С.І. (головуючий суддя (суддя-доповідач)), Шапран В.В., Андрієнко В.В.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 14.04.2025 р. відкрито апеляційне провадження у справі № 927/38/25, розгляд справи вирішено здійснювати без повідомлення учасників справи на підставі ч. 10 ст. 270 ГПК України, а також встановлено іншим учасникам справи строк для подання відзиву на апеляційну скаргу впродовж 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі.
29.04.2025 р. через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просив суд залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Відповідно до ч. ч. 5, 7 ст. 6 ГПК України суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Згідно з ч. 3 ст. 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
За ч. 11 ст. 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Копію ухвали від 14.04.2025 р. про відкриття провадження у справі № 927/38/25 учасникам справи було доставлено до електронних кабінетів 15.04.2025 р., доказом чого є довідки про доставку електронного документа від 22.04.2025 р., що містяться в матеріалах справи.
Також згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень ухвала про відкриття апеляційного провадження від 14.04.2025 р. у справі № 927/38/25 оприлюднена у реєстрі 15.04.2025 р.
Враховуючи наявність у матеріалах справи доказів повідомлення учасників справи про розгляд апеляційної скарги у порядку письмового провадження, а також закінчення строків, встановлених ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 14.04.2025 р. на подання всіх заяв та клопотань, колегія суддів вважає за можливе здійснити розгляд апеляційної скарги по суті.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального законодавства, колегія суддів встановила наступне.
Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради оголошено відкриті торги із закупівлі “Електрична енергія» по предмету ДК 021:2015:09310000-5-Електрична енергія, очікуваною вартістю 5695245,00 грн, обсягом 2504000 кВт/год.
29.01.2021 р. було оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів в мережі Інтернет на веб-сайті “Prozorro» за № UA-2021-01-29-009701-b (публікація англійською мовою).
12.04.2021 р. за результатами проведених торгів між Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (далі - споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Енера Чернігів» (далі постачальник) було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 310202ВЦ-6030/29 (далі - договір).
У відповідності до п. 1.2 договору умови цього договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 р. № 312 (далі - ПРРЕЕ).
За цим договором постачальник продає: 09310000-5-електрична енергія (постачання електричної енергії для освітлення вулиць міста Чернігова (крім мікрорайону “Зарічне»)) (далі-електрична енергія) споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач приймає та оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 2.1 договору).
Відповідно до п. 2.2 договору обов'язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу/передачі, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу/передачі електричної енергії. Малі непобутові споживачі можуть використовувати електричну енергію для професійної та підприємницької діяльності.
У відповідності до п. п. 2.4, 2.5 договору кількість товару: 2504000 кВт*год. Обсяги закупівлі можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
За п. 3.1 договору постачальник зобов'язується поставляти споживачу електричну енергію в строк з дати, що зазначена в заяві-приєднанні (додаток № 1) і до 31 грудня 2021 року.
Як передбачено п. 3.2 договору, місце постачання електричної енергії: м. Чернігів, об'єкти споживача (згідно додатку № 1). Споживач має право вільно змінювати постачальника відповідно до процедури, визначеної ПРРЕЕ, та умов цього договору.
Відповідно до п. 3.3 договору постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції (додаток № 2).
Згідно з п. 5.1 договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією (додаток № 2). Ціна за 1 кВт/год електричної енергії, без урахування тарифів на її розподіл, становить 1,94 грн з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна електричної енергії - 1,32273667 грн; тариф щодо послуги на передачу електричної енергії оператору системи передачі ДП “НЕК “Укренерго», відповідно до укладеного між постачальником та ОСП договором - 0,29393 грн; податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,32334 грн. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 4048133,333 грн, крім того ПДВ - 809626,667 грн, разом з ПДВ ціна договору становить 4857760,00 грн.
За п. 5.2 договору спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника. Для одного об'єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.
У відповідності до п. 5.3 договору інформація про діючу ціну електричної енергії має бути розміщена на офіційному веб-сайті постачальника не пізніше ніж за 20 днів до початку її застосування із зазначенням порядку її формування.
Згідно з п. п. 5.4, 5.5 договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни. У випадках застосування до споживача диференційованих цін електричної енергії суми, вказані в рахунках, відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін. Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
Пунктом 5.10 договору сторони погодили, що споживач здійснює плату за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії безпосередньо оператору системи, з яким споживач має діючий договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії. Спосіб оплати послуги з розподілу (передачі) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору.
За п. 5.11 договору споживач має право обрати на розрахунковий період іншого постачальника в установленому ПРРЕЕ порядку, за умов, що в нього є укладений договір про розподіл (передачу) електричної енергії з оператором системи та відсутнє припинення постачання електричної енергії внаслідок наявної заборгованості за постачання електричної енергії перед діючим постачальником.
У п. 5.12 сторони визначили, що порядок звіряння фактичного обсягу спожитої електричної енергії на певну дату чи протягом відповідного періоду визначається відповідно до комерційної пропозиції, обраної споживачем.
Відповідно до п. 5.13 договору, у разі отримання субсидії та/або пільг з оплати електричної енергії, споживач повинен здійснити оплату в рамках цього договору на підставі встановленого порядку, згідно з яким визначається належність побутового споживача до категорії вразливих споживачів.
За змістом п. 7.2 договору постачальник зобов'язується:
- надавати споживачу інформацію про його права та обов'язки, ціни на електричну енергію, порядок оплати за спожиту електричну енергію, порядок зміни діючого постачальника та іншу інформацію, що вимагається цим договором та чинним законодавством, а також інформацію про ефективне споживання електричної енергії. Така інформація оприлюднюється на офіційному веб-сайті постачальника і безкоштовно надається споживачу на його запит;
- публікувати на офіційному веб-сайті детальну інформацію про зміну ціни електричної енергії за 20 днів до введення її у дію.
Як передбачено п. п. 9.3, 9.5 договору, постачальник відшкодовує споживачу збитки, понесені споживачем у зв'язку з припиненням постачання електричної енергії споживачу оператором системи на виконання неправомірного доручення постачальника, в обсягах, передбачених ПРРЕЕ. Порядок документального підтвердження порушень умов цього договору, а також відшкодування збитків встановлюється ПРРЕЕ.
Цей договір набирає чинності з дня його підписання і діє до 31 грудня 2021 року, а в частині взятих на себе зобов'язань сторонами - до їх повного виконання (п. 13.1 договору).
У відповідності до п. 13.5 договору істотні умови договору про закупівлю можуть змінюватися у випадках, передбачених статтею 41 Закону України “Про публічні закупівлі»: а) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача; б) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю.
Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії;
У разі коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення постачальник має право письмово звернутись до споживача з відповідною пропозицією щодо зміни ціни за одиницю товару. Наявність факту коливання ціни електричної енергії на ринку підтверджується довідками або листами (завіреними копіями довідок/листів) відповідних органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни електричної енергії на ринку, щодо розміру цін на товар на момент укладення договору та на момент звернення до вказаних органів, установ, організацій.
в) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;
- продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат споживача, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
г) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;
г) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставко податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;
д) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Сторони можуть внести відповідні зміни у разі зміни регульованих цін (тарифів); при цьому, підтвердженням можливості внесення таких змін будуть чинні (введенні в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу або держави щодо встановлення регульованих цін;
е) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі».
Відповідно до заяви-приєднання, яка є додатком № 1 до договору, початок постачання з 12.04.2021 р.
Згідно з комерційною пропозицією, яка є додатком № 2 до договору:
- критерії, яким має відповідати особа, що обирає дану комерційну пропозицію: особа є власником (користувачем) об'єкта; наявний облік електричної енергії забезпечує можливість застосування цін (тарифів), передбачених даною комерційною пропозицією; споживач приєднався до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії; перехід прав та обов'язків до нового власника (користувача) об'єкта за договорами, укладеними відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії не потребує додаткових узгоджень.
- ціна постачання електричної енергії:
ціна =1,94 грн/кВт*год. з ПДВ;
ціна електричної енергії складається з: кінцевої оптової ціни електричної активної енергії енергоринку, що становить 1,587284 грн./кВт*год. з ПДВ; відсотку акційного податку на електричну активну енергію (0% від кінцевої оптової ціни електричної активної енергії енергоринку); передачі електричної енергії ДП “НЕК “Укренерго» (згідно з постановою НКРЕКП № 2353 від 09.12.2020 р.), що становить 0,352716 грн./кВт*год. з ПДВ.
- коригування заявлених обсягів: в разі необхідності споживач може скоригувати заявлений обсяг купівлі електроенергії до 25-го числа (включно) розрахункового місяця за наступних умов: скорегований місячний обсяг купованої електричної енергії не повинен відрізнятись більш ніж на 15% в бік збільшення від початкового заявленого обсягу купівлі електроенергії; забезпечення споживачем оплати за куповану електричну енергію відповідно до умов розділу “Спосіб оплати» цієї комерційної пропозиції з урахуванням скоригованого обсягу.
- термін дії договору: договір набирає чинності з дня, наступного за днем отримання постачальником заяви-приєднання споживача до умов договору про постачання електричної енергії споживачу, в якій вказано про обрання комерційної пропозиції.
Договір діє до 31 грудня 2021 року. У разі, якщо на момент подання заяви-приєднання до договору на об'єкт споживача було припинено/призупинено постачання електричної енергії або надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, то постачання здійснюється після відновлення, у встановленому законодавством порядку, надання відповідних послуг.
- оплата послуг з розподілу: послуги з розподілу сплачуються споживачем самостійно відповідному оператору системи розподілу;
- інші умови: інформування споживача, з яким укладено договір, про зміни в умовах договору, про закінчення терміну дії, зміну тарифів, суми до сплати по рахунках, виставлених згідно з умовами договору, строки їх оплати, про відключення за несплату заборгованості, іншу інформацію, яка стосується взаємовідносин сторін або може бути корисною для споживача, може здійснюватися шляхом направлення відповідної інформації: через особистий кабінет на офіційному сайті постачальника у мережі Інтернет, засобами електронного зв'язку на електронну адресу, вказану у заяві-приєднанні до умов договору, СМС-повідомленням на номер, зазначений у заяві-приєднанні до умов договору, в центрах обслуговування споживачів, тощо.
В подальшому між сторонами були укладені додаткові угоди № № 1, 2, 3, 4, 5, 6, внаслідок укладення яких було збільшено ціну до 2,085520 грн з ПДВ за 1 кВт./год.
13.05.2021 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Енера Чернігів" звернулось до Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради з листом № 03.1/2075 з повідомленням про коливання ціни електричної енергії на ринку, що підтверджується експертним висновком Чернігівської регіональної торгово-промислової палати № ЧК-215 від 07.05.2021 р.
Додатковою угодою № 2 від 19.05.2021 р. до договору, відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та умов договору, ціну 1 кВт*год збільшено в межах 10%, з 1,94 грн з ПДВ до 2,027776 грн з ПДВ.
У п. 7 додаткової угоди зазначено, що ця угода набуває чинності з моменту підписання її сторонами. Керуючись ч. 3 ст. 631 ЦК України сторони домовились, що дія даної угоди розповсюджується на відносини між сторонами, які виникли до укладення угоди, з 12.04.2021 р.
08.07.2021 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Енера Чернігів" звернулось до Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради з листом № 03.1/3020 з повідомленням про коливання ціни електричної енергії на ринку, що підтверджується експертним висновком Харківської торгово-промислової палати № 1496/21 від 07.07.2021 р.
Додатковою угодою № 3 від 16.07.2021 р. до договору, відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та умов договору, ціну 1 кВт*год збільшено в межах 10%, з 2,027776 грн з ПДВ до 2,062776 грн з ПДВ. (збільшено на 2,09%).
У п. 7 додаткової угоди зазначено, що ця угода набуває чинності з моменту підписання її сторонами. Керуючись ч. 3 ст. 631 ЦК України сторони домовились, що дія даної угоди розповсюджується на відносини між сторонами, які виникли до укладення Угоди, з 01.06.2021р.
08.07.2021 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Енера Чернігів" звернулось до Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради з листом № 03.1/3020 з повідомленням про коливання ціни електричної енергії на ринку, що підтверджується експертним висновком Харківської торгово-промислової палати № 1496/21 від 07.07.2021 р.
Додатковою угодою № 5 від 20.08.2021 р. до договору, відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та умов договору, ціну 1 кВт*год збільшено в межах 10%, з 2,062776 грн з ПДВ до 2,085520 грн з ПДВ. (збільшено на 1,33%).
У п. 7 додаткової угоди зазначено, що ця угода набуває чинності з моменту підписання її сторонами. Керуючись ч. 3 ст. 631 ЦК України сторони домовились, що дія даної угоди розповсюджується на відносини між сторонами, які виникли до укладення угоди з 01.07.2021 р.
Передумовою укладання даної додаткової угоди слугував лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Чернігів", для документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку використаний експертний висновок Харківської торгово-промислової палати № 1791/21 від 06.08.2021 р.
Додатковою угодою № 6 від 24.11.2021 р. до договору відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі» сторони домовились зменшити суму договору на 5500,42 грн та внести наступні зміни:
У п. 5 додаткової угоди зазначено, що ця угода набуває чинності з моменту підписання її сторонами.
На виконання умов укладеного договору Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради прийняло від Товариства з обмеженою відповідальністю “Енера Чернігів» електричну енергію в кількості 2388236 кВт/год загальною вартістю 4852255,43 грн, що підтверджується актами прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії № 310202ВЦ/64968/1 від 19.05.2021 р., № 310202ВЦ/81512/1 від 10.06.2021 р., № 312002ВЦ/98311/1 від 12.07.2021 р., № 312002ВЦ/116125/1 від 25.08.2021 р.
Позивач сплатив вартість отриманої електроенергії, що підтверджується платіжними дорученнями № 79 від 20.05.2021 р., № 99 від 14.06.2021 р., № 143 від 16.07.2021 р., № 201 від 26.08.2021 р.
В подальшому, Управлінням Північного офісу Державної аудиторської служби України в Чернігівській області відповідно до п. 5.2.4.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Державної аудиторської служби України на IV квартал 2023 року, в період з 27.12.2023 р. по 19.03.2024 р. проведено ревізію фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.04.2021 р. по 31.12.2023 р., за результатами якої складено акт ревізії № 06-30/01 від 19.03.2024 р.
Перевіркою встановлено, що в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та укладеного між сторонами договору Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради придбано товар (електрична енергія) за завищеними цінами внаслідок неправомірного укладення додаткових угод до договору на збільшення ціни за одиницю товару з Товариством з обмеженою відповідальністю “Енера Чернігів» за період з квітня по липень 2021 року. Цьому відсутнє правомірне підтвердження коливання ціни такого товару на ринку у бік збільшення, що призвело до зайвої сплати коштів на загальну суму 219077,59 грн.
06.05.2024 р. до Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради надійшов лист-вимога № 262506-14/1609-2024 щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, однією з вимог якого було зокрема забезпечити відшкодування на користь Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради з подальшим спрямуванням до доходів бюджету міської територіальної громади понесених зайвих витрат в сумі 219077,59 грн на оплату вартості електричної енергії відповідно до статей 193 ГК України та ст. ст. 526, 629, 653 ЦК України.
Крім цього, 02.01.2024 р. на адресу Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради від Державної аудиторської служби України надійшли уточненні вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 30.12.2024 р. № 262506- 14/4156-2024, які містять в собі аналогічну за змістом вимогу щодо забезпечення відшкодування на користь позивача з подальшим спрямуванням до доходів бюджету міської територіальної громади понесених зайвих витрат в сумі 219077,59 грн на оплату вартості електричної енергії.
22.05.2024 р. Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради було направило на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю “Енера Чернігів» лист № 103-1 з вимогою у строк до 14 календарних днів повернути до бюджету Чернігівської міської територіальної громади кошти у сумі 219077,90 грн.
03.06.2024 р. Товариство з обмеженою відповідальністю “Енера Чернігів» направило на адресу Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради лист, в якому зазначило, що додаткові угоди № № 2, 3, 5 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 310202ВЦ-6030/29 від 12.04.2021 р. укладені відповідно до положень Закону України “Про публічні закупівлі» та відсутні обґрунтовані підстави для повернення грошових коштів.
Спір у справі виник у зв'язку з тим, що оскільки відповідач, на думку позивача, відповідні кошти не перерахував до бюджету Чернігівської міської територіальної громади, з метою забезпечення виконання вимоги Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Чернігівській області, звернувся до суду з позовом для відшкодування збитків у сумі 219077,59 грн.
За змістом ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Як передбачено ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
У відповідності до ч. 1 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
За ч. ч. 1 - 3 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно з ч. 2 ст. 189 ГК України ціна є істотною умовою господарського договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як передбачено ч. 1 ст.652 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно із ч. ч. 3, 4 ст. 653 ЦК України, у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦК України).
У відповідності до ч. ч. 1, 2 ст. 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв'язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов'язання доставки.
Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст 41 Закону України “Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Як було встановлено вище, між сторонами укладено договір про постачання електричної енергії № 310202ВЦ-6030/29 від 12.04.2021 р.
Додатковими угодами № 2 від 19.05.2021 р., № 3 від 16.07.2021 р., № 5 від 20.08.2021 р., № 6 від 24.11.2021 р. до договору № 310202ВЦ-6030/29 від 12.04.2021 р. сторонами вносились зміни щодо ціни електричної енергії.
На виконання умов укладеного договору та додаткових угод до нього відповідач передав, а позивач прийняв електричну енергію в кількості 2388236 кВт/год загальною вартістю 4852255,43 грн, яка була сплачена останнім у повному обсязі.
Таким чином умови укладеного договору та додаткові угоди сторони виконали повністю без зауважень.
При цьому, в матеріалах справи відсутні докази того, що додаткові угоди до договору в частині визначення ціни були визнані в установленому порядку недійсними повністю або частково з підстав її завищення, чи до них були внесені відповідні зміни.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Як передбачено ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Отже позивач, вимагаючи повернення частини виконаного за договорами, фактично вимагає перегляду ціни договору після його виконання, що є порушенням вказаних вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема і відшкодування збитків.
У відповідності до ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків.
Згідно зі ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: витрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Вирішуючи спори про стягнення заподіяних збитків (відшкодування шкоди), господарський суд, перш за все, повинен з'ясувати правові підстави покладення на винну особу зазначеної майнової відповідальності, а саме наявність правил поведінки, встановлених законом або договором; наявність факту порушення такого правила поведінки винною особою; наявність збитків у потерпілої особи; наявність безпосереднього причинно-наслідкового зв'язку між протиправною поведінкою особи, яка завдала шкоду, та збитками потерпілої сторони.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України відшкодування збитків є одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів.
За п. 1 ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками зокрема, є втрати, які особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
За ч. 1 ст. 623 ЦК України відшкодуванню підлягають збитки, що завдані правопорушенням. Тобто відшкодуванню підлягають збитки, які знаходяться у причинному зв'язку з правопорушенням. За таких умов визнається, що причинний зв'язок між порушенням та збитками має бути безпосереднім або прямим.
Вимоги про стягнення збитків можуть бути задоволені лише у випадку якщо буде доведено кожний з елементів складу правопорушення. Недоведення хоч би одного з них виключає можливість задоволення вимоги про стягнення збитків.
Згідно з ч. 1 ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.
Крім того, кошти, які позивач просить стягнути з відповідача, отримано останнім як оплату за належне надання послуг з постачання електроенергії по договору про постачання електричної енергії, а тому такі кошти набуто за наявності правової підстави договору і вони не можуть вважатися збитками.
Стосовно доводів скаржника про те, що акт ревізії № 06-30/01 від 19.03.2024 р. Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Чернігівській області, в якому міститься інформація про завдані збитки на суму 219077,59 грн, є достатнім доказом на підтвердження заборгованості відповідача, колегія суддів зазначає таке.
Так, акт ревізії Державної аудиторської служби України не є беззаперечною підставою для задоволення позовних вимог про стягнення збитків, оскільки виявлені таким органом порушення не можуть впливати на умови укладених між сторонами договорів і не можуть їх змінювати. Акт ревізії не може змінювати, припиняти договірні правовідносини сторін, зобов'язання, визначені укладеними договорами та які підтверджені відповідним актами здачі-приймання наданих послуг. Акт ревізії Державної аудиторської служби України є документом, складеним з приводу наявності або відсутності відповідних порушень, та містить лише думку органу, який його склав. Викладені в ній висновки не мають заздалегідь обумовленої сили, тобто акт ревізії не є підставою для стягнення з відповідача коштів, одержаних відповідно до умов договору. Акт ревізії не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися. Акт ревізії є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18.02.2020 р. у справі № 910/7984/16.
Самі по собі висновки ревізій чи аудиторських перевірок діяльності позивача не можуть змінювати умови укладеного між сторонами договору і слугувати самостійною підставою для стягнення збитків з відповідача.
Такі звіти і висновки не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, не мають для господарюючих суб'єктів обов'язкового чи преюдиціального характеру, вони лише фіксують виявлені порушення і на їх підставі не можуть встановлюватись ті чи інші обставини, як підстава для безумовного притягнення підприємства до відповідальності у вигляді відшкодування збитків.
Відповідні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 06.07.2018 р. у справі № 904/7287/17, від 20.06.2019 р. у справі № 916/1906/18.
Отже відсутні правові підстави для посилання у якості обґрунтування позовних вимог на акт ревізії № 06-30/01 від 19.03.2024 р. Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Чернігівській області, оскільки вказаний акт не може бути самостійним доказом та правовою підставою для стягнення грошових коштів, сплачених за договірними зобов'язаннями.
До того ж, виявлені Управлінням Північного офісу Державної аудиторської служби України в Чернігівській області розбіжності не можуть змінювати договірні правовідносини сторін, зобов'язання, погоджені укладеними договорами та підтверджені відповідними актами виконаних робіт і проведеними оплатами; зокрема не можуть впливати на погоджену сторонами ціну договору.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду про те, що вимога позивача про стягнення з відповідача 219077,59 грн збитків є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Інші доводи апеляційної скарги наведеного не спростовують та відхиляються колегією суддів.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно зі ст. ст. 76, 77, 78 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Статтею 276 ГПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, здійснивши перевірку та оцінку всіх належних доказів, наявних у матеріалах справи, колегія судів дійшла висновку про те, що рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.03.2025 р. у справі № 927/38/25 прийнято з повним та всебічним дослідженням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради задоволенню не підлягає.
Відповідно до статті 129 ГПК України та, беручи до уваги фактичні обставини виникнення судового спору, витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги необхідно покласти на скаржника.
Згідно з ч. 5 ст. 12 ГПК України малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як передбачено ч. 3 ст. 287 ГПК України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у малозначних справах, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 3 даної статті.
Вказана справа є малозначною та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених нормами чинного законодавства.
Керуючись ст. ст. 267 - 285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.03.2025 р. у справі № 927/38/25 залишити без змін.
3. Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради.
4. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 3 ст. 287 ГПК України.
Головуючий суддя С.І. Буравльов
Судді В.В. Андрієнко
В.В. Шапран