Справа № 159/1145/25
Провадження № 2/159/763/25
про зупинення провадження
09 липня 2025 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі головуючого судді Лесика В.О.,
за участю секретаря судового засідання Куптій Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу і розміру стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей,
У лютому 2025 позивач звернулась до суду із зазначеним позовом, в якому прохає змінити визначений рішенням Ковельського міськрайонного суду від 06.06.2018 розмір аліментів, які стягуються з ОСОБА_2 на користь неповнолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 1000 грн. на 1/3 частку заробітку (доходу) відповідача.
Ухвалою Ковельського міськрайонного суду від 16.10.2024 року справа прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі, справа призначена до розгляду в спрощеному позовному провадженні, з викликом сторін.
Позивач , будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилася/
Відповідач, в силу ст.128 ЦПК України будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився,
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, тому, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази суд приходить до такого висновку:
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року оголошено загальну мобілізацію, у зв'язку з введенням на території України з 24 лютого 2022 року воєнного стану, що в подальшому був неодноразово продовжений та діє на теперішній час.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком осіб (за винятком випадків, визначених законом), пов'язаній із захистом України.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Судом встановлено, що згідно з витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) Міністерства оброни України від 31.01.2025 №267 відповідач ОСОБА_5 є військовослужбовцем, проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України та з 31.01.2024 року по 24.03.2025 року вибув з метою загальновійськової підготовки до Сполученого Королівства Великої Британії та північної Ірландії.
Іншим витягом вказаної військової частини від 26.03.2025 доводиться, що відповідач ОСОБА_5 виключений зі списків особового складу та направлений до військової частини НОМЕР_1 .
З відповіді на запит суду військової частини НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_5 проходить військову службу по теперішній час та приймає безпосередню участь у виконанні бойових завдань Військова частина НОМЕР_2 у повному складі включена до угропування об'єднаних сил в районах проведення бойових дій.
Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Отже, судом встановлено, що відповідач перебуває на військовій службі у складі Збройних сил України та виконує бойові завдання в районі проведення бойових дій.
Позивачем не спростовано факт перебування відповідача в ЗСУ та не надано жодних доказів про припинення його військової служби.
За змістом ч.1 п.2 ст. 251 ЦПК України обов'язком суду є зупинення провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Разом із тим, суд зауважує, що зупинення провадження у справі є тимчасовим заходом та у разі наявності доказів на підтвердження припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан, учасники справи не позбавлені права ініціювати питання про поновлення провадження у справі шляхом подання до суду відповідних клопотань.
Крім цього, судом ураховується, що предметом даного спору є вимога про зміну розміру та способу стягнення аліментів, тобто суд не вирішує питання про стягнення аліментів вперше, відтак відповідне утримання, яке визначене судовим рішенням та на яке мають право діти та той із подружжя з ким вони проживають, відповідач надає.
У постанові Верховного Суду від 25.07.2024 року у справі №852/2а-2/24 вказано, що конструкція статті процесуального закону про зупинення провадження у справі дає підстави для висновку, що визначена ним підстава зупинення провадження пов'язана не із самою обставиною введення воєнного стану, а із фактом перебування сторони у справі у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. При цьому, вказана вище норма має тимчасовий характер, тобто обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. За такої умови підстава для зупинення провадження у справі вичерпується тоді, коли участь сторони у складі Збройних Сил України припиняється. Учасник справи може припинити участь у складі ЗСУ ще до припинення воєнного стану, якщо така можливість передбачена законодавством.
Відтак, з врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що до припинення воєнного стану або перебування ОСОБА_2 у складі Збройних Сил України під час дії воєнного стану, суд позбавлений об'єктивної можливості забезпечити повноту реалізації процесуальних прав учасниками процесу, передбачених ЦПК України, що є одним з основоположних принципів цивільного судочинства, а тому зобов'язаний зупинити провадження у справі.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 251, 253, 260 ЦПК України, суд,
Провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу і розміру стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, зупинити до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Головуючий: В.О.Лесик