Постанова від 08.07.2025 по справі 154/2317/25

154/2317/25

3/154/1345/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.07.025 суддя Володимирського міського суду Волинської області Пустовойт Т.В., ознайомившись із матеріалами справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділу поліції з превентивної діяльності Володимирського РВП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зі слів працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.3 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИЛА:

В червні 2025 в провадження Володимирського міського суду Волинської області надійшли матеріали справи відносно ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.178 КУпАП.

Вивчивши матеріали даної справи, приходжу до висновку, що їх необхідно повернути до Володимирського РВП ГУНП у Волинській області для доопрацювання з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Ст. 278 КупАП визначено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.

З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 431132 від 11.06.2025, вбачається, що ОСОБА_1 11.06.2025, о 00-20 год. перебуваючи за адресою вул. Академіка Глушкова в м.Володимир, знаходився в п'яному вигляді з явними ознаки алкогольного сп'яніння і різким запахом алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, а також був у брудному одязі, чим образив людську гідність і громадську мораль, чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.178 КУпАП.

Диспозиція ч. 1 ст. 178 КУпАП передбачає розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.

Разом з цим, диспозиція ч. 3 ст. 178 КУпАП викладена в наступній редакції: дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.

Питання визначення повторності, як невід'ємної частини складу правопорушення, чітко та повно викладено у ч. 3 ст. 178 КУпАП.

Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено про те, що ОСОБА_1 протягом року вже притягувався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.178 КУпАП. Крім того, не вказано місце вчинення адміністративного правопорушення.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Відповідно до чинного законодавства України протокол про адміністративне правопорушення (ст. 256) є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинення правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження і на провадження у справах про адміністративні правопорушення.

При цьому, у справі «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013 р., заява №36673/04) ЄСПЛ зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Згідно п. 4 ч. 3ст. 129 Конституції Україниоднією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.

Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.

Суд виходить із того, що у разі самостійного визначення кваліфікації дій особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушеннямст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому без усунення зазначених вище недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи є неможливим.

З огляду на зазначене, вважаю необхідним матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 повернути до Володимирського РВП ГУНП у Волинській області для належного оформлення.

Керуючись п.2 ст. 278, ст. 283 КУпАП

ПОСТАНОВИЛА:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 178 КУпАП повернути до Володимирського РВП ГУНП у Волинській області на доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Тетяна ПУСТОВОЙТ