Справа № 461/5302/25
про повернення позовної заяви
"09" липня 2025 р. суддя Галицького районного суду м. Львова Павлюк О. В., перевіривши матеріали позовної заяви позовної заяви розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Відділення поліції № 1 (м. Кам'янка-Бузька) Львівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
02.07.2025 до Галицького районного суду м. Львова надійшов вказаний позов, у якому Позивач просить скасувати постанову серії ЕНА № 4977235 від 14.06.2025 відносно нього.
Ухвалою від 03.07.2025 суд залишив позовну заяву без руху, встановивши термін позивачу - 5 днів та визнавши причини пропуску строку на подання позову неповажними, оскільки позивач не долучив жодних доказів на підтвердження, коли саме він отримав оскаржувану постанову, що позбавляє суд можливості встановити правдивість та поважність наведеної позивачем причини пропуску строку (позивач зазначає у позовній заяві, що копію оскаржуваної постанови він отримав у приміщенні Відділення поліції № 1 (м. Кам'янка-Бузька) 17.06.2025).
Позивач 07.07.2025 скерував до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви, у якій зазначає, що йому не було відомо про порядок оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та він не отримував копію постанови в день її винесення, а отримав у приміщенні Відділення поліції № 1 (м. Кам'янка-Бузька) 17.06.2025. На день розгляду адміністративних матеріалів, за результатами яких було винесено оскаржувану постанову, працівники відділення поліції № 1 (м. Кам'янка-Бузька) Львівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області не надали позивачу його примірник оскаржуваної постанови, з невідомих причин. Таким чином, позивач змушений був самостійно отримати такий безпосередньо у приміщенні Відділення поліції № 1 (м. Кам'янка-Бузька) 17.06.2025. Докази отримання позивачем оскаржуваної постанови саме 17.06.2025 відсутні, оскільки така була передана йому наручно, без розписки про отримання.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у цій справі, суддя приходить до такого висновку.
За приписами ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Разом з цим, право на звернення до суду не є беззаперечним і повинно відбуватись за правилами визначеними процесуальним законом.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У положеннях ч. 2 ст. 286 КАС України визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
При цьому, відповідно ч. 1 ст. 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Згідно з позицією Верховного Суду, викладеній у постанові від 26.01.2021 у справі № 757/48987/18-а, законодавче обмеження строку оскарження судового рішення десятиденним строком з дня вручення постанови у справі про адміністративне правопорушення, насамперед, обумовлене специфікою спорів, які розглядаються у порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у своїй практиці неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, не є абсолютним: воно може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (див. mutatis mutandis, пункт 33 рішення ЄСПЛ від 21 грудня 2010 року в справі «Перетяка та Шереметьєв проти України», заява №45783/05; пункт 53 рішення ЄСПЛ від 08 квітня 2010 року в справі «Меньшакова проти України», заява №377/02).
Процесуальні строки (строки позовної давності) є обов'язковими для дотримання; правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності; зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані (пункт 45 рішення ЄСПЛ від 28 жовтня 1998 року в справі «Perez de Rada Cavanilles v. Spain» («Перез де Рада Каванілес проти Іспанії»), заява №28090/95).
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду зі заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
В ухвалі про залишення без руху суд наголосив позивачу, що позбавлений можливості встановити поважність пропуску строку на подання цього позову, оскільки у матеріалах позовної заяви відсутні докази, коли саме Позивач отримав оскаржувану постанову. Однак, всупереч цьому, Позивач так і не долучив до заяви про усунення недоліків доказів, коли він одержав оскаржувану постанову, та не зазначив будь-яких інших поважних причин пропуску строку.
Згідно з п. ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
У зв'язку з тим, що позивач не усунув вказані в ухвалі суду недоліки у встановлений строк, зокрема не довів поважність пропуску строку на подання позову, суд дійшов до висновку, що позовну заяву слід повернути позивачу.
Керуючись ст. ст. 122, 123, 169, 286 КАС України, суд -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділення поліції № 1 (м. Кам'янка-Бузька) Львівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, - повернути позивачу.
2. Роз'яснити позивачу, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Ольга ПАВЛЮК