Ухвала від 07.07.2025 по справі 461/5351/25

Справа № 461/5351/25

Провадження № 1-кс/461/4218/25

УХВАЛА

про тимчасовий доступ до речей і документів

07.07.2025 слідча суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчої відділу розслідування кримінальних правопорушень у сфері охорони навколишнього природнього середовища слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погодженого зі виконувачем обов'язків прокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів у межах кримінального провадження №42025140000000115 від 10.06.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України, -

ВСТАНОВИЛА:

Слідча звернулася до Галицького районного суду м. Львова зі вказаним клопотанням, у якому просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю ознайомлення з ними та вилучення оригіналів.

В обґрунтування клопотання зазначає, що відділом розслідування кримінальних правопорушень у сфері охорони навколишнього природнього середовища слідчого управління проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025140000000115 від 10.06.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України.

Відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені за фактом самовільного будівництва в прибережній смузі річки Славка за адресою: Львівська область, Стрийський район, с. Волосянка.

Згідно з моніторингом з Державного земельного кадастру (https://nks.dzk.gov.ua) тa ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено самовільне будівництво в прибережній смузі річки Славка на земельній ділянці з кадастровим номером 4624580800:01:014:0436 площе 0,18 га за адресою: Львівська область, Стрийський район, с. Волосянка.

Встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 4624580800:01:014:0436 площею 0,18 га за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно перебуває у приватній власності ОСОБА_6 з 05.03.2025 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 3099021146245) на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки, №325, виданого 05.03.2025 приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 . Дата державної реестрації земельної ділянки 05.03.2025, орган, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки - приватний нотаріус Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 . Цільове призначення- 02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Відтак, невстановлені особи здійснили самовільне будівництво в прибережній смузі річки Славка за адресою: Львівська область, Стрийський район, с. Волосянка.

Відповідно до ч. 2. ст. 79-1 Земельного кодексу України, формування земельних ділянок здійснюється шляхом поділу чи об?єднання раніше сформованих земельних ділянок.

3 огляду на це, вище наведена земельна ділянка містить відомості щодо її меж, а також є предметом кримінально протиправних дій.

Відповідно до статті 13 Конституції України, земля є об?єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

На підставі частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У положеннях частин першої та другої статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни набувають права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування у межах їх повноважень.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з частиною п?ятою статті 116 Земельного кодексу України, земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

У положеннях статті 140 Земельного кодексу України визначено, що припинення права користування земельною ділянкою можливе лише за добровільною згодою користувача або шляхом примусового вилучення у нього земельної ділянки.

Згідно зі статтею 149 Земельного кодексу України, примусове вилучення земельної ділянки без згоди землекористувача можливе лише в судовому порядку за позовом відповідного органу влади чи місцевого самоврядування.

У частинах першій та четвертій статті 186-1 Земельного кодексу України встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов?язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Розробник подає на погодження землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

У частинах першій та третій статті 152 Земельного кодексу України визначено, що власник або землекористувач земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов?язані із позбавленням права володіння земельною ділянкою.

За змістом статей 317-318 Цивільного кодексу України власнику належить право володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном.

Згідно зі статтею 324 цього Кодексу земля, її надра, атмосферне повітря, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об?єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.

Кожен громадянин має право користуватися природними об?єктами права власності Українського народу відповідно до закону.

У статті 20 Земельного кодексу України передбачено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У статті 60 Земельного кодексу України визначено, що вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.

Відповідно до ч.2. ст. 60 ЗКУ - Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною:

а) для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів;

б) для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 гектари - 50 метрів;

в) для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.

При крутизні схилів більше трьох градусів мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.

Згідно з положеннями Земельного кодексу України (ЗКУ) та Водного кодексу України (ВКУ), землі водного фонду, до яких належить ПЗС, не підлягають передачі у приватну власність. Винятки стосуються лише замкнених природних водойм площею до 3 гектарів, але й це - не про прибережні смуги загального водокористування.

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна щодо об?єкта нерухомого майна вбачається наступне:

- земельна ділянка з кадастровим номером 4624580800:01:014:0436 площею 0,18 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 3099021146245), перебуває у приватній власності ОСОБА_6 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) та розташована за адресою: Львівська область, Стрийський район, с. Волосянка, .

На теперішній час для проведення подальшого досудового розслідування та виконання завдань кримінального провадження, передбачених ст.2 КПК України, виникла необхідність у вилучені реєстраційної справи сформованої під час здійснення державної реєстрації речового права на земельну ділянку з кадастровим номером 4624580800:01:014:0436, нотаріальної справи, сформованої під час посвідчення правочину (у разі посвідчення договору щодо зазначеної земельної ділянки), журналу обліку нотаріальних дій та журналу реєстрації прав, в частині, що стосується вчинених нотаріальних дій, пов'язаних із реєстрацією прав на зазначену земельну ділянку.

Реєстраційна справа, сформована під час здійснення державної реєстрації речового права на земельну ділянку - це комплекс документів, який формується державним реєстратором або нотаріусом у процесі реєстрації права (наприклад, права власності, оренди, сервітуту тощо) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Відповідно до положень ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проект відведення земельної ділянки є однією із важливих стадій порядку оформлення права власності на земельну ділянку.

Встановлено, що реєстраційна справа включає: заяву (заяви) про державну реєстрацію права, документи, що стали підставою для державної реєстрації (договір, свідоцтво, рішення тощо), витяг з Державного земельного кадастру, документи, що посвідчують особу заявника, квитанції про сплату адміністративного збору, рішення про державну реєстрацію права, інші документи, подані чи створені у процесі реєстрації.

Нотаріальна справа, сформована під час посвідчення правочину - це комплект документів, які приватний або державний нотаріус формує та зберігає у своєму архіві після вчинення нотаріальної дії, зокрема посвідчення договору (правочину).

У свою чергу, нотаріальна справа (у разі посвідчення договору щодо зазначеної земельної ділянки), містить: оригінал або копію нотаріально посвідченого договору, заяви сторін, документи, що посвідчують особу учасників правочину, документи, що підтверджують право власності, інші супровідні документи.

Журнал обліку нотаріальних дій та журнал реєстрації прав, у частині, що стосується вчинених нотаріусом дій щодо конкретної земельної ділянки - це офіційні реєстраційні документи, які ведуться приватним або державним нотаріусом для обліку кожної нотаріальної дії та реєстрації речових прав, зокрема на земельні ділянки.

Встановлено, що державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 4624580800:01:014:043605.03.2025 здійснила приватний нотаріус Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 .

Окрім цього, встановлено, що підставою внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно стало рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 77625678 від 05.03.2025 приватний нотаріус ОСОБА_5 , Івано-Франківськоий міський нотаріальний округ, а документом поданим для державної реєстрації був договір купівлі-продажу серія та номер:325 від 05.03.2025.

Необхідність отримання таких документів надасть можливість використовувати їх як докази у цьому кримінальному провадженні, проведенню почеркознавчої експертизи, комплексної судової земельно-технічної експертизи, судової експертизи з питань землеустрою та судової оціночно-земельної експертизи, а також унеможливить зміну або знищення їх.

Виходячи з наведеного необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаних документів з можливістю їх вилучення на паперових носіях в друковано-рукописному вигляді, так як іншим процесуальним шляхом неможливо отримати первинні відомості для встановлення істини у даному кримінальному провадженні.

Вказані документи перебувають у володінні приватного нотаріуса Івано-Франківського мінського нотаріального округу ОСОБА_5 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи щодо вказаної земельної ділянки самі по собі та в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у вказаному кримінальному провадженні, а тому необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаної документації та її вилучення, просить клопотання задовольнити.

Слідча у судове засідання не з'явилася, просить проводити розгляд клопотання у її відсутності та відсутності прокурора.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, слідча суддя вважає за можливе провести розгляд цього клопотання провести без виклику осіб, у володінні яких перебувають речі, про отримання тимчасового доступу до яких орган досудового розслідування просить надати дозвіл.

Згідно зі ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження, не здійснювалось, у зв'язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь у судовому провадженні.

Дослідивши матеріали клопотання, у тому числі витяг з ЄРДР, рапорт, слідча суддя приходить до такого висновку.

Слідча суддя встановила, що відділом розслідування кримінальних правопорушень у сфері охорони навколишнього природнього середовища слідчого управління за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025140000000115 від 10.06.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

У пунктах 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч.2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Як передбачено у ч. ч. 5, 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Оскільки тимчасовий доступ, про який просить слідча, має суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою даного доступу неможливо, а тому потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи та дають підстави надати тимчасовий доступ до вказаних речей, з можливістю вилучення їх копій.

Враховуючи зазначене, слідча суддя доходить до висновку про те, що клопотання підставне, обґрунтоване та є таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 159-166 КПК України, слідча суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

1. Клопотання задовольнити.

2. Надати тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю ознайомлення з ними та вилучення оригіналів, а саме:

- Реєстраційної справи, сформованої під час здійснення державної реєстрації речового права на земельну ділянку з кадастровим номером 4624580800:01:014:0436, що включає: заяву (заяви) про державну реєстрацію права, документи, що стали підставою для державної реєстрації (договір, свідоцтво, рішення тощо), витяг з Державного земельного кадастру, документи, що посвідчують особу заявника, квитанції про сплату адміністративного збору, рішення про державну реєстрацію права, інші документи, подані чи створені у процесі реєстрації.

- Нотаріальної справи, сформованої під час посвідчення правочину (у разі посвідчення договору щодо зазначеної земельної ділянки), що містить: оригінал або копію нотаріально посвідченого договору, заяви сторін, документи, що посвідчують особу учасників правочину, документи, що підтверджують право власності, інші супровідні документи.

- Журналу обліку нотаріальних дій та журналу реєстрації прав, в частині, що стосується вчинених нотаріальних дій, пов'язаних із реєстрацією прав на земельну ділянку з кадастровим номером 4624580800:01:014:0436.

3. Виконання ухвали суду покласти на слідчого відділу розслідування кримінальних правопорушень у сфері охорони навколишнього природного середовища слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування кримінальних правопорушень у сфері охорони навколишнього природного середовища слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області майора поліції ОСОБА_7 , слідчого відділу розслідування кримінальних правопорушень у сфері охорони навколишнього природного середовища слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області капітана поліції ОСОБА_8 , старшого слідчого справах відділу розслідування кримінальних правопорушень у сфері охорони навколишнього природного середовища слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_9 .

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Строк дії ухвали два місяці з дня постановлення.

Ухвала складена у двох примірниках, один знаходиться в матеріалах судового провадження, а другий наданий стороні кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідча суддя ОСОБА_10