Справа № 308/8814/25
3/308/4517/25
09 липня 2025 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шумило Н.Б., за участю секретаря судового засідання - Дуб В.І., прокурора - Голича М.М. особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, які надійшли вiд управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,
працюючого головним спеціалістом відділу публічних закупівель Ужгородської міської ради,
який зареєстрований та проживає за адресою:
АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 , головний спеціаліст відділу публічних закупівель Ужгородської міської ради, будучи суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язане з корупцією, як суб?єкт декларування, згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (посадова особа місцевого самоврядування) в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції, несвоєчасно, без поважних причин, 07.04.2025 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У суді ОСОБА_1 свою вину за ч.1 ст. 172-6 КУпАП визнав, не заперечив обставин викладених у протоколі №249 від 17.06.2025, зазначив що дійсно несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, через те що на вказаній посаді працює перший рік і самостійно вперше подавав щорічну декларацію без належного досвіду. Про обов'язок та строки подання декларацій йому було відомо.
Прокурор зазначив що вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки він, являючись суб'єктом декларування в порушення вимог ч.1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, 07.04.2025 року, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік. Також, зазначив, що його вина доведена зібраними по справі доказами, згідно вимог закону проведено перевірку та складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією. Просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 грн.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, висновок прокурора, дослідивши матеріали справи приходжу до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для її правильного вирішення.
Статтею 1 Закону №1700-VІІ «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно із підпунктом «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є: державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Суддею встановлено, що розпорядженням Ужгородського міського голови №128/к/тр, призначено ОСОБА_2 на посаду головного спеціаліста відділу публічних закупівель Ужгородської міської ради з 13 березня 2024 року тимчасово, на час відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку основного працівника, із випробувальним терміном один місяць до 13 квітня 2024 року
Згідно витягу з розпорядження Ужгородського міського голови від 16.04.2025 № 196/к/тр, ОСОБА_1 , головному спеціалісту відділу публічних закупівель Ужгородської міської ради, з 15 квітня 2024 року присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 у відповідності до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно копії попередження про спеціальні обмеження, встановлені Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування та «Про запобігання корупції» щодо прийняття на службу в органах місцевого самоврядування та проходження служби в органах місцевого самоврядування, слідує що таке підписане ОСОБА_3 13.03.2024.
Так, у відповідності до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно п.5 ч.1, ч.5 ст. 12 ЗУ «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Так, у відповідності до вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, до 01.04.2025 за формою, що визначається Національним агентством, а саме: щорічну декларацію.
При цьому, як вбачається з долучених до протоколу даних з веб-сайту НАЗК, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік лише 07.04.2025 о 14:15 год., тобто несвоєчасно.
Поважних причин щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік ОСОБА_1 не навів, як і не надав доказів на підтвердження наявності таких.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується зібраними у справі доказами, зокрема: протоколом про вчинення адміністративного правопорушення №249 від 17.06.2025 року, який складено уповноваженою особою, відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та яким зафіксовано час, місце та обставини вчинення правопорушення; письмовими поясненнями ОСОБА_1 , у яких він зазначає, що несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, через те що вперше подав щорічну декларацію; копією розпорядження Ужгородського міського голови №128/к/тр від 12.03.2024, яким призначено ОСОБА_2 на посаду головного спеціаліста відділу публічних закупівель Ужгородської міської ради з 13 березня 2024 року тимчасово, на час відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку основного працівника, із випробувальним терміном один місяць до 13 квітня 2024 року; копією витягу з розпорядження Ужгородського міського голови від 16.04.2025 № 196/к/тр, згідно якого ОСОБА_1 , головному спеціалісту відділу публічних закупівель Ужгородської міської ради, з 15 квітня 2024 року присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування; копією попередження про спеціальні обмеження, встановлені Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування та «Про запобігання корупції» щодо прийняття на службу в органах місцевого самоврядування та проходження служби в органах місцевого самоврядування, яке підписане ОСОБА_3 13.03.2024; копією посадової інструкції головного спеціаліста відділу публічних закупівель Ужгородської міської ради; копією декларації ОСОБА_1 за 2024 рік, з якої слідує що таку подано 07.04.2025 14:15.
Також до матеріалів протоколу додано копію довідки відносно ОСОБА_1 з Державної міграційної служби України.
Обставин, які б перешкоджали ОСОБА_1 до 00:00 год. 01.04.2025 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, в судовому засіданні встановлено не було.
Проаналізувавши та оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, вважаю, що всі вищезазначені докази є належними, допустимими та достовірними. Ці докази є достатніми, оскільки, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, узгоджуються між собою та доповнюють один одного, а тому приходжу до висновку, що в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 статті 172-6 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який вперше притягається до адміністративної відповідальності, визнає вину, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин, приходжу до висновку, що для досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної ст. 23 КУпАП, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу, в мінімальному розмірі.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у разі винесення суддею постанови про накладання адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір» в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, 172-6, 280, 283, 284 КУпАП, Законом України "Про запобігання корупції", суддя ,-
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605,60 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Відповідно до ч.1 ст. 307 та ч.2 ст. 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Строк звернення постанови для виконання три місяці з дня винесення постанови.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду Н.Б. Шумило