Іменем України
07 липня 2025 року
м. Київ
справа №990/263/25
адміністративне провадження № П/990/263/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бившевої Л.І.,
суддів: Гімона М.М., Юрченко В.П., Гончарової І.А., Хохуляка В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Сірак І.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Леошка Д.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) 07.06.2025 подав через систему «Електронний суд» до Верховного Суду як суду першої інстанції позов до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККСУ, Комісія), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ВККСУ від 07.05.2025 №202/дс-25;
- зобов'язати ВККСУ повторно розглянути подані позивачем документи для участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11.12.2024 №366/зп-24, з наданням можливості додати до цих документів автобіографію в електронній формі.
ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА
Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, наголошує, що спірне рішення є непропорційним та таким, що порушило справедливий баланс між правом участі у доборі на посаду судді та цілями діяльності ВККСУ. Вважає, що у випадку дій відповідача з метою надання доступу до участі в доборі найширшому колу осіб, що відповідають установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді, позивачу мала бути надана можливість упродовж години чи доби подати автобіографію - єдиний документ, якого не вистачало з усіх передбачених.
Також позивач зазначає, що не мав умислу не подавати автобіографію. При цьому, автобіографія буде необхідна лише для проведення спеціальної перевірки кандидата, а визначення відповідності вимогам Закону до кандидата на посаду судді можливе і без автобіографії.
Відповідач у відзиві на позов просить відмовити в його задоволенні повністю. Вважає, що ВККСУ діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України.
Зазначає, що вимогами законодавства, яке врегульовує спірні правовідносини, передбачено та нормативно врегульовано подання для участі у доборі на посаду судді автобіографії.
На сторінці «Добір кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошений 11.12.2024» офіційного веб-сайту Комісії розміщено роз'яснення «Щодо автобіографії» (за посиланням: https://www.vkksu.gov.ua/page/shchodo-avtobiografiyi), у якому наголошено: Особа, яка виявила намір стати суддею, для участі в доборі на посаду судді місцевого суду має подати, зокрема, автобіографію, що є документом, необхідним для проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».
Власна помилка чи неуважність позивача, яка стала підставою для відмови в допуску, не може свідчити про протиправність рішення Комісії.
Відповідач зауважує, що при розгляді питань щодо допуску осіб до участі в доборі на посаду судді Комісією забезпечено рівність їхніх прав. Встановлені в нормах актів міжнародного права і Закону України «Про судоустрій і статус суддів», інших законів України положення про неможливість будь-якої дискримінації дотримані Комісією. Всі зазначені вимоги застосовувалися до усіх осіб, які належали до відповідної категорії кандидатів, однаково і з цілковитою постійністю. Водночас, міжнародні стандарти, закріплені на національному рівні для формування високопрофесійного суддівського корпусу, вимагають високого рівня правової культури, правової свідомості кандидата на посаду судді.
Позивач у відповіді на відзив відповідача наголошує на тому, що допущена помилка (неподання автобіографії) не свідчить про низький рівень правової культури та правової свідомості позивача. При цьому, відсутність автобіографії у поданих документах могла бути усунена упродовж одного робочого дня або кількох годин.
ІІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ, ЗАЯВИ, КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Відповідно до протоколу від 13.06.2025 за результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначено склад колегії суддів для розгляду справи: головуючий суддя (суддя-доповідач) Бившева Л.І., судді: Гімон М.М., Юрченко В.П., Гончарова І.А., Хохуляк В.В.
Верховний Суд ухвалою від 19.06.2025 відкрив провадження в адміністративній справі та призначив справу до розгляду в судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 07.07.2025.
В судовому засіданні 07.07.2025 позивач позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.
IV. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ, ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Рішенням Комісії від 11.12.2024 № 366/зп-24 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах (далі - Добір) та затверджено текст відповідного оголошення (за посиланням: https://www.vkksu.gov.ua/doc/pro-ogoloshennya-doboru-na-posadu-suddi-miscevogo-sudu).
28.03.2025 ОСОБА_1 за допомогою функціоналу електронного Кабінету суддівської кар'єри подано заяву та документи для участі у доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному Рішенням Комісії від 11.12.2024 № 366/зп-24.
Для участі у Доборі позивачем подано такі документи:
- копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
- анкету кандидата на посаду судді;
- мотиваційний лист кандидата на посаду судді;
- декларацію родинних зв'язків кандидата на посаду судді;
- декларацію доброчесності кандидата на посаду судді;
- копію диплома про вищу юридичну освіту з додатками;
- копії послужного списку та трудової книжки, що підтверджують стаж професійної діяльності у сфері права;
- довідку про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів за формою первинної облікової документації № 100-2/о;
- письмову згоду на збирання, зберігання, обробку та використання інформації про кандидата на посаду судді з метою оцінки його готовності до роботи на посаді судді;
- письмову згоду на проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів»;
- копію військово-облікового документа;
- довідку про результати перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади»;
- копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- копію державного сертифіката про рівень володіння державною мовою;
- витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».
Перевіривши подані кандидатом документи Комісією встановлено, що ОСОБА_1 не подано автобіографію.
Рішенням Комісії у складі колегії від 07.05.2025 № 202/дс-25 відмовлено ОСОБА_1 в допуску до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11.12.2024 № 366/зп-24.
Вважаючи Рішення Комісії у складі колегії від 07.05.2025 № 202/дс-25 протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
V. НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 92 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Вища кваліфікаційна комісія суддів України є державним колегіальним органом суддівського врядування, який на постійній основі діє у системі правосуддя України.
Відповідно до частини першої статті 70 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон) добір на посаду судді місцевого суду (далі - добір на посаду судді) здійснюється в порядку, визначеному цим Законом, та включає такі етапи: 1) оголошення добору на посаду судді; 2) подання особами, які виявили намір стати суддею, заяви та документів для участі у доборі на посаду судді; 3) допуск до участі у доборі на посаду судді; 4) складання кваліфікаційного іспиту; 5) проведення спеціальної перевірки, передбаченої цим Законом; 6) проведення перевірки особистих морально-психологічних якостей кандидатів на посаду судді (у разі визначення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України такої необхідності); 7) затвердження рейтингу кандидатів на посаду судді; 8) зарахування кандидатів на посаду судді до резерву на зайняття вакантних посад суддів.
Відповідно до статті 71 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» про оголошення добору на посаду судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює рішення, яке оприлюднює на офіційному веб-сайті Комісії та офіційному веб-порталі судової влади України.
У рішенні про оголошення добору на посаду судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України обов'язково зазначає кінцевий строк подання заяви та документів для участі у доборі, що не може бути меншим за 30 днів з дня оприлюднення рішення, а також прогнозовану кількість вакантних посад суддів, стосовно яких оголошено добір.
Згідно зі статтею 72 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» особа, яка виявила намір стати суддею, для участі у доборі на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України:
1) письмову заяву про участь у доборі на посаду судді;
2) копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
3) анкету кандидата на посаду судді;
4) мотиваційний лист кандидата на посаду судді;
5) декларацію родинних зв'язків та декларацію доброчесності кандидата на посаду судді;
6) копію диплома про вищу юридичну освіту (з додатками), здобуту в Україні, та/або копії документів про вищу юридичну освіту, здобуту за кордоном, разом із копіями документів, що підтверджують їх визнання в Україні, а також копії документів про науковий ступінь, вчене звання, навчання в аспірантурі чи докторантурі за денною (очною) формою навчання (за наявності);
7) копії документів, що підтверджують стаж професійної діяльності у сфері права;
8) документи встановленої форми з медичних установ про проходження психіатричних та наркологічних оглядів;
9) письмову згоду на збирання, зберігання, обробку та використання інформації про кандидата на посаду судді з метою оцінки його готовності до роботи на посаді судді;
10) письмову згоду на проведення спеціальної перевірки відповідно до цього Закону та документи, необхідні для проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України «Про запобігання корупції»;
11) копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка охоплює період року, що передує року подання документів, та посилання на відповідну сторінку Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
12) копію документа, що підтверджує володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови;
13) інші документи, що підтверджують відповідність особи вимогам, передбаченим статтею 69 цього Закону.
Форма і зміст заяви про участь у доборі на посаду судді, анкети, декларації родинних зв'язків та декларації доброчесності кандидата на посаду судді затверджуються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України та розміщуються на її офіційному веб-сайті.
Вимагати від особи, яка виявила намір стати суддею, подання документів, не передбачених цією статтею, забороняється.
Приймання заяв та документів завершується в день, зазначений в оголошенні як кінцевий строк їх подання. Заяви та документи, що надійшли після зазначеного строку, не розглядаються.
Положеннями частини другої статті 57 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що для проведення спеціальної перевірки особа, яка претендує на зайняття посади, подає до відповідного органу:
1) письмову згоду на проведення спеціальної перевірки;
2) автобіографію;
3) копію паспорта громадянина України;
4) копії документів про освіту, вчені звання та наукові ступені;
5) медичну довідку про стан здоров'я за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров'я України щодо перебування особи на обліку в психоневрологічних або наркологічних закладах охорони здоров'я;
6) копію військово-облікового документа: для призовника - посвідчення про приписку до призовної дільниці, для військовозобов'язаного, резервіста - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, для військовослужбовця - військового квитка, посвідчення особи військовослужбовця;
7) довідку про допуск до державної таємниці (у разі його наявності).
Відповідно до частин першої - п'ятої статті 73 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» на основі поданих документів Вища кваліфікаційна комісія суддів України здійснює перевірку відповідності осіб, які виявили намір стати суддею, установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді.
Участь у доборі на посаду судді можуть брати особи, які подали необхідні документи, визначені статтею 72 цього Закону, та відповідають установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у доборі.
Особи, які не подали всіх необхідних документів та/або подали документи, що не відповідають установленим законом вимогам, а також особи, які згідно з поданими документами не відповідають установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді, до участі у доборі на посаду судді не допускаються.
Про допуск або про відмову в допуску до участі у доборі на посаду судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює вмотивоване рішення.
Неістотні недоліки змісту поданих особою документів не є підставою для відмови в допуску до участі у доборі на посаду судді.
Неістотними вважаються недоліки, що не перешкоджають розумінню змісту поданих особою документів.
Згідно з пунктами 1, 3, 4, 7, 8, 12 Оголошення про добір кандидатів на посаду судді місцевого суд, затвердженого рішенням Комісії від 11.12.2024 № 366/зп-24 (далі - Оголошення), добір на посаду судді місцевого суду (далі - Добір) здійснюється Вищою кваліфікаційною комісією суддів України відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та рішення Комісії.
Строк подання заяви та документів для участі у Доборі - з 01.03.2025 до 30.03.2025 (включно).
Заява та документи для участі в Доборі подаються в електронній формі через офіційний веб-сайт Комісії (ksk.vkksu.gov.ua) шляхом заповнення відповідних форм, шаблонів, завантаження електронних документів або сканованих копій документів у вигляді файлів.
Заява та документи, зокрема їх копії, подаються (заповнюються) особою, яка виявила намір взяти участь у Доборі.
За достовірність поданих до Комісії документів і правильність їх оформлення несе відповідальність особа, яка їх подає.
Заяву та документи, які подаються для участі в Доборі, особа підписує кваліфікованим електронним підписом (КЕП), чим засвідчує їх достовірність.
Підпунктом 13.12.1 пункту 13.12 Оголошення передбачено, що для участі у Доборі необхідно подати автобіографію на дату надання згоди на проведення спеціальної перевірки.
Відповідно до підпунктів 14.1 та 14.2 пункту 14 Оголошення:
14.1. Комісія на основі поданих особою документів здійснює перевірку:
14.1.1. Дотримання особою визначеного Комісією строку подання документів для участі у Доборі.
14.1.2. Поданих особою документів на відповідність переліку та вимогам до їх оформлення.
14.1.3. Відповідності особи встановленим Конституцією України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів» вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у Доборі.
14.2. До участі у Доборі допускаються особи, які:
14.2.1. У порядку та строки, визначені цим оголошенням, подали всі необхідні документи.
14.2.2. На день подання заяви та документів відповідають установленим вимогам до кандидата на посаду судді місцевого суду.
Підпунктом 60.1 пункту 60 параграфа 7 Регламенту ВККСУ, затвердженого рішенням Комісії від 13.10.2016 № 81/зп-16 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), Комісія у складі Колегії ухвалює рішення про допуск або про відмову в допуску до конкурсу, добору або кваліфікаційного іспиту.
VI. ОЦІНКА СУДУ
Надаючи оцінку правомірності рішення ВККСУ, Верховний Суд виходить з такого.
На виконання пункту 10 частини першої статті 72 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та з урахування частини другої статті 57 Закону України «Про запобігання корупції» для проведення спеціальної перевірки особа, яка претендує на зайняття посади, подає до відповідного органу, зокрема, автобіографію.
Як підтверджується матеріалами справи та не заперечувалось позивачем, ним не було подано автобіографії, чим не дотримано вимог пункту 10 частини першої статті 72 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», пункту 2 частини другої статті 57 Закону України «Про запобігання корупції», що є підставою для відмови в допуску до участі в Доборі.
За таких обставин, Верховний Суд дійшов висновку, що рішення Комісії у складі Колегії від 07.05.2025 №202/дс-25 про відмову ОСОБА_1 у допуску до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11.12.2024 № 366/зп-24 є законним та обґрунтованим.
При цьому, посилання позивача на непропорційність прийнятого ВККСУ рішення є необґрунтованими, оскільки вимога щодо подання автобіографії особою, яка претендує на зайняття посади, передбачена прямою нормою Закону України «Про запобігання корупції».
Так, рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 5 Кодексу адміністративного судочинства України.
За правилами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Отже, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав, свобод чи інтересів особи, що звернулася до суду з позовом у публічно-правових відносинах.
З цього слідує, що під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав та інтересів позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства.
Відсутність порушеного права встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Відтак за встановлених обставин, Верховний Суд дійшов висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись статтями 2, 72-78, 241-246, 250, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення Верховного Суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Великої Палати Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного тексту рішення - 08.07.2025.
...........................
...........................
...........................
...........................
...........................
Л.І. Бившева,
М.М. Гімон,
В.П. Юрченко,
І.А. Гончарова,
В.В. Хохуляк,
Судді Верховного Суду